Novela zákona č.190/2003 Z.z. 2022 /výnimky a iné zmeny

Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Jedei, neviem, čo ti je na tom divné, ale keď sa zamyslím, asi hovoríme o dvoch rôznych veciach. Ja hovorím o výnimke, lebo aj keď si bol držiteľom napr. AR15 pred 1. 2. 2022 a v prechodnom období sa na teba hľadí ako keby si dostal výnimku, musíš v prechodnom období zbraň ohlásiť, aby si tú výnimku skutočne mal aj po vypršaní prechodného obdobia. Takže ak píšem, že som zatiaľ o výnimku nežiadal, na mysli mám práve tento proces. Nie proces vyádavania výnimiek MV SR podľa iných ustanovení zákona (napr. zbraň na športové účely).
:wink:
A teda, keď sme si toto vysvetlili, otázku som aj preto nadhodil jemne provokatívne, lebo ma celkom zaujíma, s čím sa v najbližších dňoch, týždňoch a mesiacoch stretnú webforisti, ktorí budú nakupovať "nadlimitné" zásobníky. Pokiaľ ide o mňa, ja ich mám v tomto momente dostatok.
8)
Inak, pokiaľ ide o možnosť či nemožnosť kúpiť si "nadlimitné" zásobníky v tomto prechodnom období, zrejme inklinujem k identickému či veľmi podobnému výkladu ako ty. Ale obaja vieme, že na našom individuálnom výklade v tomto prípade nezáleží. O to viac ma zaujíma, aká je/bude prax.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3702
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Nadhodím ešte jednu dumku: ako vlastník krátkej guľovej zbrane, oplatí sa oznamovať preventívne, že do tejto zbrane mám nad 20+ zásobníky (aj keď ich nemám)? Niečo na spôsob, každý kto žiada o ZP by mal rovno žiadať aj o sk. F.

Inými slovami na zamyslenie: aké výhody vs. nevýhody týmto aktom budem mať?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Mesi, nerobil by som to z viacerých dôvodov. Ak si odmyslíme nejaké "morálne" zábrany, tak v praktickej rovine by ťa zrejme nepotešilo, keby ako na potvoru k tebe prišli na kontrolu a spýtali by sa, kdeže máš uložené tie "nadlimitné" zásobníky, ktoré si nahlásil. Potom čo? Budeš tvrdiť, že si ich zlikvidoval? Neviem... Navyše, v praxi sa tiež môže stať, že už pri ohlasovaní budú na OR PZ chcieť, aby sme priniesli ukázať zásobníky. Skrátka, každý má vlastný rozum, nech sa zariadi podľa seba (a podľa zákona, samozrejme).
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa jedei105 »

Jack, ano, zbrane po novom kat. A vlastnene pred 1.2.2022 musis ohlasit k nejakemu datumu. Tu sa iba zamyslim ze naco mam nahlasovat co mam, ked PZ ma o tom perfektny prehlad?... No, na AR asi vynimku netreba, ale na 30r zasobniky k nej ano. 58 prerobene zo samocinnej treba nahlasit do nejakeho datumu, ano, tuto zakonnu povinnost si drzitel splni, vynimka mu "ostane". Da sa povedat ze proces nahlasenia je nieco ako uplatnenie si vynimky, v tomto pripade. Povodne som myslel ze chces ziadat vynimku cestou MV..
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Jedei, keď do tej AR-15 chceš/chcem naďalej pchať “nadlimitné” (v tom slove sa vyžívam, poukazuje na absurditu toho celého) zásobníky, tak áno. Treba ohlasovať a treba tú výnimku. A teda, je fakt niekto, kto má u nás AR-15 a dosiaľ si vystačil s desaťranovými zásobníkmi?
K tomu, načo treba ďalšie ohlásenie, sa mi vyjadrovať nechce. To je úlet, ako vravíš, ale vnútornú logiku to má napríklad v tom, že PZ SR napríklad pri tých AR-15 alebo aj pri G-17 nemá tušenie, či náhodou nepoužívaš tie hrozné, bolesť, utrpenie a nešťastie spôsobujúce zásobníky 10+, resp. 20+.
:twisted:
Romadur
občasný prispievateľ
Príspevky: 58
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa Romadur »

Tým myslíš to, že to nemusí predajca kontrolovať, že? Lebo bez výnimky si ich kúpiť nebudeš môcť. (Nemal by si)
Jo, presne to tým myslím.
Inak povednané, nemyslím si, že by sa zmenou legislatívy niečo menilo pre predajcu. Predajca ti výrobok predá, ale to, či naňho máš výnimku(respektíve, či si držiteľ ZP, ktorý zároveň má zbraň, do ktorej by tento "nadlimitný" zásobník pasoval), je tvoja zodpovednosť.


Tiež som uvažoval spôsobom, či si nedať pre istotu výnimku na "nadlimitné"(tiež milujem toto slovíčko :D )
na všetko čo mám, veď čo keď jedného dňa...
Ale tiež som si povedal že nejdem provokovať viac menej s vecou, ktorú viem aj tak v pohode riešiť neskôr, teda, vyriešiť si výnimku v prípade potreby dodatočne.
Daniel_sk
prispievateľ
Príspevky: 156
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa Daniel_sk »

Myslel som, ze tym vynimkam rozumiem ale asi nie. V januari 2022 som si kupil AR-15 aby som to este stihol k 1. februaru a nemusel posielat na MV SR ziadost kvoli "nadlimitnym zasobnikom".
Budem musiet do 31. januara 2023 (ak chcem aj po tom datume pouzivat 30r zasobniky) poziadat o vynimku a absolvovat to iste ako niekto, kto si kupi ARku teraz? Alebo v mojom pripade sa bude jednat iba o ohlasenie na policii a nebude nutne nic dokladovat? (snazim sa to docitat v zakone, ale ta kombinacia vynimiek na konci a roznych dalsich odsekov sa tazko interpretuje).
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Daniel_sk, pozrime sa, ktoré ustanovenia zákona sú pre nás v tejto veci relevantné:

1.V zmysle § 72j ods. 5 je zbraňou kategórie A aj dlhá samonabíjacia palná zbraň na strelivo so stredovým zápalom, ktorá umožňuje vystrelenie viac ako 11 nábojov bez dobíjania, ak je jej súčasťou zásobovacie zariadenie alebo je do nej vložené zásobovacie zariadenie s kapacitou väčšou ako 10 nábojov, Ten, kto má k 1. februáru 2022 v držbe zbraň kategórie A, na ktorej držanie nebolo potrebné mať podľa tohto zákona v znení účinnom do 31. januára 2022 výnimku udelenú ministerstvom, sa považuje za osobu, ktorej bola udelená výnimka na túto zbraň...

2. V zmysle § 4 ods. 2 písm. n) je zbraňou kategórie A aj dlhá samonabíjacia palná zbraň na strelivo so stredovým zápalom, ktorá umožňuje vystrelenie viac ako 11 nábojov bez dobíjania, ak je jej súčasťou zásobovacie zariadenie alebo je do nej vložené zásobovacie zariadenie s kapacitou väčšou ako 10 nábojov,

3. V zmysle § 72j ods. 6 ten, kto má k 1. februáru 2022 v držbe zbraň zaradenú od 1. februára 2022 medzi zbrane kategórie A uvedené v § 4 ods. 2 písm. l) až q), je povinný oznámiť policajnému útvaru držbu takejto zbrane do 30. júna 2022.


Čiže nie je o čom. Oznamovaciu povinnosť si splniť musíš, ak používaš a chceš naďalej používať "nadlimitné" zásobníky.
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 622
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa aparapi »

Daniel_sk napísal:Myslel som, ze tym vynimkam rozumiem ale asi nie. V januari 2022 som si kupil AR-15 aby som to este stihol k 1. februaru a nemusel posielat na MV SR ziadost kvoli "nadlimitnym zasobnikom".
Budem musiet do 31. januara 2023 (ak chcem aj po tom datume pouzivat 30r zasobniky) poziadat o vynimku a absolvovat to iste ako niekto, kto si kupi ARku teraz? Alebo v mojom pripade sa bude jednat iba o ohlasenie na policii a nebude nutne nic dokladovat? (snazim sa to docitat v zakone, ale ta kombinacia vynimiek na konci a roznych dalsich odsekov sa tazko interpretuje).
Ja som mal rovnaké zmýšľanie (kúpiť do 31.jan), ale nekúpil som, bo som nenašiel nič dostupné, čo by splňalo moje predstavy (AR15 v "štýle" M16/M4), nevadí, aj tak neviem z pušiek strieľať a ostanem teda pri krátkych :D

A k otázke - (ak to chápem dobre, čo myslím, že chápem) - o výnimku nežiadaš (je priamo zo zákona), len si musíš splniť oznamovacia povinnosť do konca júna (presnú citáciu paragrafov dal džek)....
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Aparapi, škoda, mal si vziať z ČR. Tam je teraz trh celkom stabilný a na pultoch majú všeličo. U nás to dlhodobo nie je žiadna sláva. Chýbajú najmä lacnejšie záležitosti ako SW, Ruger, Anderson a podobne, ktoré idú okolo tisícky a pritom sú pomerne kvalitné a dobré na zoznamovanie sa s AR-15. Streľba z AR-15 je celkom zábavná a návyková záležitosť. No a niektoré značky sú u nás, aj v porovnaní s ČR, trocha prestrelené, ak to má človek vziať za cenníkové ceny.
:wink:
EDIT: Sorry, za ľahký spam.
:oops:
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2125
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa dantes »

Aparapi, AR15 mozes predsa kupit aj teraz, len budes mat 10 ranove zasobniky.

Inak neviete niekto, ci sa vyrabaju 10 ranove zasobniky, ktore vyzeraju ako 30 ranove? Pre moje strelecke potreby by ta kapacita nebola az taky problem, ale z estetickeho hladiska do AK/vz. 58 podla mna patri "banan" a AR 15 s tym 10 ranovym zasobnickom vyzera tiez trocha smiesne.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1323
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

AR-15 10 rd magazine reduction si daj do googlu
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Akurát s nápisom 30 rd. magazine na zásobníku to ani pri obmedzovači nemusí byť až taká sranda ukecať, že v skutočnosti majú kapacitu < 10. Hoci teda, ak - použijúc analogiu legis - uznávame napríklad obmedzovač v zásobníkovej trubici brokovej pumpy, potom by sme mali uznávať aj obmedzovače kapacity zásobníkov.
:mrgreen:
Blade
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Blade »

Mňa minule zaujalo toto:
https://crossarmory.com/shop/pmag-10-pm ... figuration
Je to spojka dvoch 10 ranových vo vertikálnej osi, ale bohužiaľ záleží na tom, ako by si kto vykladal zákon. To, že musíš na použitie ďalších 10 zásobník otočiť nemusí byť obhájiteľné aj keď do zbrane vkladám len časť, ktorá má kapacitu 10 a na použitie ďalších 10 ho musím vybrať.
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa jedei105 »

Jack: zalezi na koho natrafis a za akych okolnosti :) Ked kontrolnemu organu ukazes zasobnik s vlozenym obmedzovacom na 10 nabojov tak je tov danej chvili fakticky 10 ranovy a teoreticky 30 ranovy zasobnik. Mna ale zaujima jedna vec ohladne vynimiek. Bude sa vynimka vztahovat na zbran, alebo na drzitela? vysvetlim. Mam 2 AR15, jednu kupenu minuly rok, druhu po 1.2.2020. do prvej mozem davat 30r ak to oznamim, a do tej druhej? budem musiet ziadat vynimku na zbran, alebo uz vynimku mam...? tak isto pri glock pistoliach, mam ich viac, mam 33 r zasobniky...musim poziadat o vynimku, resp oznamit. a teraz oznamit kazdu zbran ktora ten zasobnik zoberie, alebo oznamit ze mam zasobnik, ktory vlezie do "kazdeho" glocku ? to je iny chaos toto :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"