Chystaná novela zakona o zbraniach

Používateľov profilový obrázok
Mike75
prispievateľ
Príspevky: 256
Registered for: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa Mike75 »

Najhoršie, a to sa netýka iba SME je to celková úroveň masmédií. Keď si tak spätne uvedomím že 99% článkov, prípadne "dokumentov" v TV ktoré sa týkali problematiky ktorej rozumiem bola znôška bludov, poloprávd a informácií vytrhnutých autorom z kontextu, je isté že takúto úroveň majú aj ostatné informácie v ktrorých nie som odborník. V tom prípade je fakt smutné že verjnú mienku, alebo celkový prehľad ľudí formujú jedinci ktorí o danej veci nemajú ani páru, ale živia sa ponúkaním svojich výplodov nám všetkým...
inspiring_bell

Príspevok od používateľa inspiring_bell »

Ďakujem za odpovede.Kúpil som si SME čo často nerobievam ale tá novela ani nemusela byť.. zasmial som sa,že môžme použiť paintball a airsoft na sebeobranu :roll: a potom to treba nahlásiť na oddelení PZ som zvedavý kto by si trúfol použiť paintball (aj keď dosť bolí) na sebeobranu. Ale útočníka to nezastaví skorej nase***.. a napríklad tieto airsofty sa budú musieť ako všetky zbrane na verejnosti nosiť skryto a za "machrovanie s nimi" na verejnosti môže byť pokuta až 1700€ :o ale to už zrejme všetci viete :) takže pre mňa zase nič v tej novele :( môžem čakať do 21 :( do pekla keby sme to mali aspoň ako v ČR.

P.S. Kolegovia síce by som vás tak nemal volať už začíname byť OT posledné 2 príspevky :)
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

BKSL napísal:Trapne je to, ze touto definiciou je HP zakazany a EFMJ nie a pritom ucinok v cieli je ten isty.
BKSL napísal:... EFMJ, ktory bol zamerne aj vymysleny na "obidenie" zakona v krajinach, ktore nedovoluju HP.
Viem, že to je reakcia na starý príspevok, a ešte k tomu OT, ale dúfam, že mi odpustíte. :)
Pokiaľ viem hlavný dôvod pre vývoj EFMJ bolo práve to, že HP potrebuje aby sa do otvoru v strele ľudovo povedané dostala tekutina, ktorej tlak následne spôsobí expanziu strely. A keď útočník má napríklad viac vrstiev šatstva, tak sa strela upchá a neexpanduje, kým EFMJ by malo expandovať bez ohľadu na povrch dopadovej plochy. Čiže EFMJ spôsobí ťažké poranenie s väčšou pravdepodobnosťou ako klasické HP. To, že konštrukcia strely obchádza niektoré zákonné definície expanzných striel je len vedľajší efekt.

A teraz viac k téme:

Existuje nejaký portál, kde sa môžem zadarmo dostať k aktuálnyn zneniam zákonov s už zapracovanými novelami? Zadarmo som našiel len zákony v pôvodnom znení a k tomu jednotlivé novely. Za aktuálne znenia trebalo platiť.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa Panzer »

berserker napísal:
Existuje nejaký portál, kde sa môžem zadarmo dostať k aktuálnyn zneniam zákonov s už zapracovanými novelami? Zadarmo som našiel len zákony v pôvodnom znení a k tomu jednotlivé novely. Za aktuálne znenia trebalo platiť.

http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_mini_fr0.htm (ak používaš FF alebo operu)

http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_maxi_fr0.htm (ak bežíš na IE)

Zákony so zapracovanými novelami sú vyznačené zeleným písmom.
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

Super, presne toto som hľadal! Ďakujem! Používam FF, ale nejak mi nezobrazuje správne niektoré slovenské znaky, ale v IE to ide dobre. A keďže sa mi nechce babrať s nastavovaním FF, rovno som si dal tú stránku ako homepage do IE. :D
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

OT. Prosim neskor nech admin zmaze alebo presunie.
berserker napísal:Pokiaľ viem hlavný dôvod pre vývoj EFMJ bolo práve to, že HP potrebuje aby sa do otvoru v strele ľudovo povedané dostala tekutina, ktorej tlak následne spôsobí expanziu strely. A keď útočník má napríklad viac vrstiev šatstva, tak sa strela upchá a neexpanduje, kým EFMJ by malo expandovať bez ohľadu na povrch dopadovej plochy. Čiže EFMJ spôsobí ťažké poranenie s väčšou pravdepodobnosťou ako klasické HP. To, že konštrukcia strely obchádza niektoré zákonné definície expanzných striel je len vedľajší efekt.
Mas pravdu, ze material v dutine musi dosiahnut urcitu hustotu aby sa vytvoril dostatocny tlak na vnutornu stenu dutiny HP a roztvoril ju do hribika.

Zoberme ale pripad cloveka obleceneho v hrubom ale v relativne makkom obleceni (t.j. mensia hustota ako ludske tkanivo).

Strelime EFMJ, roztvori sa hned na prvej prekazke (oblecenie) a oblecenie uz preleti s velkym plosnym prierezom (nezelana expanzia) co znamena ze zbytocne urobi velku dieru do oblecenia t.j. strati na to zbytocne cast energie strely, ktoru by mohlo odovzdat pachatelovi. To ze bude mat pachatel velke diery v obleceni je nam na dve veci, potrebujeme aby velka diera bola v nom a pokial mozno aj durch priestrel a na to potrebujeme dost energie tak naco nou plytvat :-)

Strelime HP, nakolko tieto naboje uz byvaju v dnesnej dobe krasne vyladene na ludske tkanivo, nastane taky pripad ze strela preleti bez znatelnej expanzie prekazkou s malou hustotou (makke oblecenie a pod.) t.j. strati minimum energie a expanduje az v ludskom tkanive, ktore ma dostatocnu hustotu pre vytvorenie dostatocneho tlaku v dutine HP na jej expanziu.

Dobry pripad su aj dvere od auta z plechu.
EFMJ je schopne urobit vo dverach len velku preliacinu (nezelana expanzia) alebo preleti nimi uz s malou zostatkovou kinetickou eneriou (slaby zastavovaci ucinok). Kdezto HP sa po naraze uzavrie do seba, preleti dverami s malou stratou energie (bez expanzie) a ciel zasiahne s este dostatocnou davkou zastavovacej energie oproti uz "unavenemu" EFMJ.

JHP su jednoznacne najlepsie "zastavovace" v oblasti pistolovych kalibrov. Ale je pravda, ze EFMJ su v zavese tesne za nimi :-)
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa agger »

A zase raz BKSL povedal.... :roll:

Predpokladam ze tuto epopej vies podlozit aj balistickymi testami.

Najprv si pozri vlakno o EFMJ a testy v nom uvedene a potom trep nieco o "nezelanej" expanzii na obleceni.
O prestrelovani dveri auta: extremna situacia v ramci uz aj tak hranicnej situacie pouzitia zbrane...

A kedze sa UTFG pre pisanim tvojho prispevku nekonalo, trochu ti pomozem s hladanim:
http://www.stoppingpower.net/forum/topi ... IC_ID=3602
http://www.thehighroad.org/showthread.php?t=289520
Testy FBI: http://9x19mm.com/forum3/viewtopic.php?f=1&t=274
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5632
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ježišmária, BKSL! Niekedy mám pocit, že ty to ani nemyslíš celkom vážne a že ťa len baví fabulovať... :roll:
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Takze EFMJ a HP sa spravaju pri prechode roznymi prekazkami uplne rovnako. To si myslite ?

A vypada ze auta maju len v USA :-)

fabulovať - no normalne som sa musel pozriet do slovnika, pre ostatnych "vymyslat si" :-)
Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2878
Registered for: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa telra »

http://www.raoulwagner.com/tests2005.htm
celkom zaujime porovnanie
nie je tam sice JHP (afaik), ale zaujimave testy EFMJ....
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5632
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

BKSL, nedávaj mi láskavo do úst vety, ktoré by som z nich nikdy nevypustil!
:twisted:
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

spät k teme
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Jack teraz neviem co konkretne si myslel :shock: .
Používateľov profilový obrázok
Igoca
častý prispievateľ
Príspevky: 1362
Registered for: 16 years
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Igoca »

to bksl: Prečítaj si názov témy !!!
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa dirty harry »

BKSL je síce dosť mimo témy, ale čo hovorí nie sú žiadne sprostosti, čosi som odskúšal aj ja a môžem len potvrdiť, že často údaje dodané výrobcom = totálna k....tinky. O EFMJ viem svoje, je to niečo podobné ako s kosmickou rýchlosťou u streliva Fiochi :D .
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"