Sušené mäso - Beef Jerky a sušenie potravín všeobecne

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

luke napísal:vie niekto aky objem vody obsahuje paradajka a kolko je vysledna gramaz po ususeni?
vec sa ma tak, ze mam moznost kupovat susene paradajky v cene 14€/kg, ci sa mi vobec oplati to susenie.
Pokiaľ viem, tak usušené potraviny si zachovávajú cca 1/3 až 1/12 pôvodnej hmotnosti. Paradajky som nevážil, ale tie moje vyschli "až na kosť", takže môj odhad je, že z kila môže byť tak 100 - 200 g sušených paradajok. Pri akciovej cene euro za kilo máš kilo sušených z 5-10 kg surových. Ale to sú zatiaľ len moje hrubé odhady. Keď budem v piatok sušiť mäso hodím tam aj kilo paradajok a poviem ti presne.

Oproti kupovaným majú doma sušené jednu výhodu - posolím, pokorením a potabascujem si ich sám podľa svojej chuti.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

ok dakujem.
som ich bol akurat mrknut na balkone, sialene teplo, zajtra o tomto case asi budu suche uz.
dnes som si kupil na trhu susene, som ich pozeral, podla tvaru by som povedal, ze to su polovice, alebo mesiaciky.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1445
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa Kapo »

Receptík na sušené-mleté mäsko... http://mstajer.blog.cz/1001/suseni-masa ... ly-tycinky
...a tu je ešte niečo, aj o sušení... http://mstajer.blog.cz/rubrika/recepty
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

vyzera to akcne, otazka je, ako zreplikujem ofekt susicky v rure? aka teplota, kolko hodin?
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1445
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa Kapo »

Tož, nie je problém. Teplotu si musíš vyskúšať. Ale ideál by bola teplovzduška a tak okolo 30-40 stupňov. /teplote na knoflíku by som neveril/

Mäso sa suší dlho podla toho, aké hrubé plátky máš a kolko vody obsahuje.
/bežné mäso obsahuje až 80% vody, to zo supermarketu aj o 40%viac :lol: /
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

nuz, tak som sa odhodlal na prvy pokus s vyrobou jerky.
kupil som si kusok hovadzieho bez sliach vo vnutry, zvonka poorezaval vsetko co sa mi nezdalo. namrazil a polozmrznute rozkrajal na platky s hrubkou cca 3mm. je uplny vianocny zazrak, ze tym nozom z blatokovu, ktory mam k dispozicii sa to takto podarilo.

ako zaklad marinady som pouzil olej, pridal sojovu omacku, podrvil cesnak, trosku hnedeho cukru, trosku octu, na hrubo mlete cierne korenie. vsetko premiesal a po platkoch do toho nalozil maso. zatial sa marinuje asi 7 hodin, na nete som si precital, ze aj 24 je ok, tak to tak skusim.

rano zacnem susit.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

luke

V čom budeš sušiť? Sušička alebo rúra? Odporúčam sušičku, je to oveľa rýchlejšie a rovnomernejšie.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

bohuzial si nevyberiem, o susicke mozem leda tak snivat. ani poriadnu ruru tu nemam, je to taka rura co je velka ako 2 mikrovlnky a vylozis si ju na kuchynsku linku, na take som odkazany.
ale teplo to generuje, uz som odskusal na sucho prvy stupen vykonnostny, bolo to takych do 60 stupnov by som si tipol. necham cez noc maso nalozene a rano ho vyvesiam.

o tej rovnomernosti som rozmyslal, akurat pred 3 dnami mi znamy z us doniesol 2 balicky, a ked som sa samozrejme neprinutil si jeden ulozit na horsie casy, tak som si vsimol, ze aj tam boli suchsie a menej suche kusky a povedal by som, ze to bola celkom prijemna davka diverzity, takze to s tym 100% rovnakym presusenim vsetkych kusov asi nebudem prilis tlacit do extremu.

ale vdaka za radu.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1445
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa Kapo »

luke napísal:.......ako zaklad marinady som pouzil olej, pridal sojovu omacku, podrvil cesnak, trosku hnedeho cukru, trosku octu, na hrubo mlete cierne korenie. vsetko premiesal a .......
...hmm, takto zabiť jedinečnú chuť mäsa.... :cry:
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

more, ja tu hovorim o generickom hovadzom mase, nie o svieckovej z kravy, ktora vcera spasala najjemnjesiu travu argentiny, pila krystalovo cistu pramenistu vodu a vozila sa v pontiac firebird.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Ako hovorí Zimmerman - Pravdu má náčel... luke! Mäso z našich obchodov si žiaľ vyžaduje mierne dochutenie. Netreba to ale prehnať. Trochu soli, cibuľka, worchester a dosť.

Ja najnovšie suším najmä banány. Kúpim v akcii, nakrájam, vysuším a jem. O pár dní sa chystám na ananás, v Kauflande ho majú v dobrej cene 8) .
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

ok, takze maso je vyvesane, inspiroval som sa panzerovou metodou spajdla krizom cez mrezu a na nej ponastokavane kusy. podlozil som pekac a nechal som ruru cm pôootvorenu.
jedine co ma trapi je, ze horne topne teleso je ovela blizsie k masu ako spodne, a rozmyslam, ic nepustit len ohrev zdola.
zaujimave je, ze maso nasiaklo uplne vsetko co bolo v marinade, zostala len troska oleja a podrveneho cesnaku.
inspiring_roentgen

Príspevok od používateľa inspiring_roentgen »

este som neskusal susit jerky, ale pri steakoch staci 2 hodiny marinovania a to maju hrubku 4-5 cm
podla mna je 24h na 3mm prilis vela, to uz je skor susena marinada ako maso
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

s 24 hodinovym marinovanim nevidim ziaden problem. chut masa je bez problemu badatelna.

susim to zatial 6 hodin. maso je uplne tmave, nie spalene, ale naozaj tmave.
je mozne ho presusit prilis? ako sa to odraza na chuti a forme?
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

nuz susilo sa to asi 7 hodin, mam pocit ze to bolo presusene, nabuduce skusim viac pootvorit ruru aby sa nenakumulovala prilis vysoka teplota a asi pomoze v kazdom pripade dat pod maso pekac, aby maso nebolo vystavene priamemu ziaru.
ale nebolo to zle, celkom chutne.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"