Čo na uši, čo do uší

Používateľov profilový obrázok
El Pistolero
prispievateľ
Príspevky: 272
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa El Pistolero »

Skusali ste uz nasadit stuple a na ne dat este velke musle :?:
Vyskusal som to, len tak zo srandy.
Vonkajsie mam najucinnejsie tlmice na trhu - Peltor Bulls Eye III.

Vysledny efekt je perfektny. Pistol skoro vobec nepocut, clovek sa menej zlakne a aspon ja tak strielam presnejsie. :lol:

Ked valim z 58cky, je to tiez dobre, len niekedy dostanem pazbou kopanec do musle. :roll:

Ma to nevyhodu, ked sa chcem s niekym bavit, trva odstrojenie dlhsie.... :P
Používateľov profilový obrázok
kapula
častý prispievateľ
Príspevky: 634
Registered for: 17 years 1 month
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kapula »

Cital som ze sa to tak pouziva pri strelbe z dlhych zbrani silnejsich kalibrov co robia rachot vacsi ako znacny.
glock69
občasný prispievateľ
Príspevky: 83
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa glock69 »

Používal jsem špunty v kombinaci s elektronickými sluchátky, které dle mého názoru míň tlumily hluk výstřelu. Také někteří tuto kombinaci používají v krytých střelnicích. Jen to trošku zdržuje, když je sundáváte..
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa miro285 »

Mám aj ja jednu otázku k tejto téme. Na jednej stránke som sa dostal k údajom o útlme hluku pri klasických špuntoch do uší a slúchadiel. Myslím že to boli Peltory, cca 700 korunové. Útlm hluku bol skoro porovnateľný. Aké máte skúsenosti so špuntami do uší na krytých strelniciach?
Používateľov profilový obrázok
El Pistolero
prispievateľ
Príspevky: 272
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa El Pistolero »

Peltory Bulls Eye I. a stuple su dost porovnatelne. Bulls Eye III. su oproti stuplom ovela lepsie.
Ked sa striela z vykonnej zbrane v uzavretom priestore, poriadne to "pumpuje" bubienkami. Stal som 3 metre od paliacej 58-my pod pristreskom. To boli ovela vacsie supy, ako ked z nej strielas (a si teda blizsie) na volnom priestranstve.
Z dlhej zbrane je dvojita ochrana ucinnejsia a z mojho pohladu nevyhnutna. Stoji za zachovanie hudobneho sluchu....
Nepocitam malorazky, tam nemusis mat nic :lol:
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

El Pistolero: Staci si tuto temu precitat od zaciatku :wink: (su to len 4 strany) Ak si tie elektronicke navrchu zosilnis na maximum, nemusis stuple pod nimi vyberat kvoli rozhovoru - budes pocut tak i tak, a stale budes mat maximalnu ochranu sluchu (uz sa mi tiez parkrat stalo ze som myslel ze sa dostrielalo, zhodil som ComTacy a vytiahol stuple, a vtedy niekto dal este jednu ranu... :shock:

Stuple samotne nechrania dostatocne (uz sa to v tomto vlakne spominalo asi trikrat ze zvuk sa prenasa aj kostami/na sluchovod), ale ked skombinujes nejake 32-36db stuple s aspon 20-30db elektronickymi, tak s tym mozes strielat aj v krytych strelniciach ci uzavretych priestoroch bez obav o sluch (v uzavretych priestoroch mas v zlomku sekundy okrem toho prvotneho vystrelu aj dalsich cca 6-7 zvukovych 'odrazov' kazdy cca o 8-10db menej nez ten predosly, ale stale dost silny).

Este poznamka - rany z .22ky su relativne tiche (a so subsonikmi este tichsie), ale stale hovorime o celkom slusnych db ktore mozu poskodit sluch... To ze to poskodenie sluchu je akumulativne - casom sa zozbiera - je dost zakerne, clovek si to ani nemusi uvedomit hned, ale ked cloveku zacne v 40ke zvonit v usiach, a zisti ze poskodenie sluchu je nenavratne (a na rozdiel od oci sa neda moc ani skorigovat), zisti kolko stoja nacuvacie strojceky a aka to je s nimi pakaren, atd. tak este len potom si uvedomi aka blbost je: "nosenie ochrany sluchu je pre amaterov... haaa? cooo?..." :lol:

Double-up & shoot safe,


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4236
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa Rasto »

El pistolero chodi po strelnici hluchy to mozem potvrdit :-)
A co sa malorazky tyka tak po 50 ranach by ti pistalo v usiach (odskusane).
Ja pouzivam ,len elektronicke sluchatka a mozno budem i stuple pri intenzivnejsom treningu s 58, ale doteraz som nemal tu potrebu.
Najviac sa mi pacia na sutaziach strelci s traktorkami na hlavach :lol:
Používateľov profilový obrázok
El Pistolero
prispievateľ
Príspevky: 272
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa El Pistolero »

Rasto, Ty si si este nezvykol, ze na mna na strelnici musis hucat ? :lol: :lol: :lol:

Ale ako si potom clovek vychutna gitarove sola od Adriana Smitha, alebo od Sashu Gertnera. :twisted: :twisted: :twisted:

Elektronicke sluchatka nechcem, lebo na to moje strielanie (cca 500 fceliciek mesacne) sa mi to zda snobizmus. :roll:

PS: S malorazkou bez ochrany som to prehnal. :roll: Minimalne stupliky treba. Strielal len z nej par ran na zaver (sluchatka uz som mal v aute) jeden zasobnik a bol som prekvapeny, ake je to tiche. Samozrejme to je skodlive, takisto ako neplanovane pocut 10 ran bez ochrany. To poskodi sluch viac ako X krat viac ran so stuplami... :(
Teoriu ovladam, zivil som sa bezpecnostou prace :wink:
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa DUSO »

Vystrel z malokalibrovky je nebezpecnejsi pre sluch ako vystrel z velkoraznej, za tych istych podmienok. Ma totiz vyssiu frekvenciu, co je pre sluch nebezpecnejsie. Na ochranu stacia tie spominane stupliky pretoze tie, vyssie frekvencie odfiltruju. Pri velkych razach treba aj stople aj musluve chranice uz aj z toho dovodu, ze nedochadza k naruseniu stability prenosom otrasov cez kosti na centrum rovnovahy vo vnutornom uchu. Ucili nas to na kurze trenerov SSZ.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Mno, tych zavadzajucich a nepresnych informacii (ohladne frekvencii, decibelov, rozdieloch v razach zbrani, supersonickom vs subsonickom strelive, atd.) je spusta aj medzi odbornikmi.

Odporucam pouzit vlastny rozum (a zvazit ci sa oplati povedzme 60eurova investicia do elektronickych sluchadiel + parcentova investicia do stuplov, alebo neskor daleko viac eur ktore cloveka budu stat nacuvacie strojceky, o diskomforte ktory prinasa napr. tinnitus nehovoriac...). A tinnitus (zvonenie/hucanie v usiach) sa tusim aj na slovensku tyka kazdeho 5ho cloveka (a v dochodkovom veku cca kazdeho 3ho), cize neda sa to brat na lahku vahu.

Ak clovek pocuje od niekoho 'odborne informacie' ohladne ochrany sluchu, odporucam preverit jeho kredibilitu jednoduchou otazkou: Ak si dam do usi 30db stuple a na hlavu 20db chranice, aka bude moja celkova ochrana pred hlukom?

Ak odpovie 50db (sucet db), alebo 30db (ten 'silnejsi' komponent), zjavne o tom nema ani sajnu - v reale je kombinovana ochrana zvycajne okolo 40db (ak sucet oboch je vyssi nez 50db), su tam totizto dva dalsie faktory - jednako rating (NRR a pod.) je zvycajne robeny za optimalnych podmienok a pri 100%nom umiestneni/aplikacii (co v reale casto nie je ten pripad), a jednako cast zvuku sa prenasa aj ostatnymi ludskymi kostami (celou lebkou a pod.) a tkanivami, cize nie je mozne len jednoducho scitat sluchatka+stuple.


Takze este raz: Double-up and & shoot safe :wink:


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4843
Registered for: 16 years 8 months

Príspevok od používateľa yarco »

El Pistolero napísal:Elektronicke sluchatka nechcem, lebo na to moje strielanie (cca 500 fceliciek mesacne) sa mi to zda snobizmus. :roll:
'Snobizmus' v cene +/- mesacnej spotreby nabojov mi ako snobizmus nepripada. Aj vzhladom na fakt, ze elektroniky poskytuju uzivatelovi realne funkcie a hodnotu, nie len nejaky pochybny snob-efekt.

Ja napr. strielam podobny mesacny objem ako ty a moje SportTac-y s gelovymi usnikmi si neviem vynachvalit.
Maju jednu obrovsku vyhodu, ktoru mi neelektronicke chranice dat nevedia - s nimi nemam pokusenie dat si chranice dolu z hlavy vzdy, ked chcem s niekym na strelnici prehodit viac ako 5 slov.

Vzhladom na pocet plnotucnych 'bum', ktorych som vdaka SportTac-om moj sluch usetril, pokladam investiciu do nich za davno splatenu.
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

elektronicke sluchadla su urcite dobra investicia...osobne ich nemam ,ale chcel by som raz :lol: ked budem velky :lol:
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa DUSO »

Gunslinger napísal:Mno, tych zavadzajucich a nepresnych informacii (ohladne frekvencii, decibelov, rozdieloch v razach zbrani, supersonickom vs subsonickom strelive, atd.) je spusta aj medzi odbornikmi.

Odporucam pouzit vlastny rozum (a zvazit ci sa oplati povedzme 60eurova investicia do elektronickych sluchadiel + parcentova investicia do stuplov, alebo neskor daleko viac eur ktore cloveka budu stat nacuvacie strojceky, o diskomforte ktory prinasa napr. tinnitus nehovoriac...). A tinnitus (zvonenie/hucanie v usiach) sa tusim aj na slovensku tyka kazdeho 5ho cloveka (a v dochodkovom veku cca kazdeho 3ho), cize neda sa to brat na lahku vahu.

Ak clovek pocuje od niekoho 'odborne informacie' ohladne ochrany sluchu, odporucam preverit jeho kredibilitu jednoduchou otazkou: Ak si dam do usi 30db stuple a na hlavu 20db chranice, aka bude moja celkova ochrana pred hlukom?
Ak odpovie 50db (sucet db), alebo 30db (ten 'silnejsi' komponent), zjavne o tom nema ani sajnu - v reale je kombinovana ochrana zvycajne okolo 40db (ak sucet oboch je vyssi nez 50db), su tam totizto dva dalsie faktory - jednako rating (NRR a pod.) je zvycajne robeny za optimalnych podmienok a pri 100%nom umiestneni/aplikacii (co v reale casto nie je ten pripad), a jednako cast zvuku sa prenasa aj ostatnymi ludskymi kostami (celou lebkou a pod.) a tkanivami, cize nie je mozne len jednoducho scitat sluchatka+stuple.
Takze este raz: Double-up and & shoot safe :wink:
Gunslinger
Ak to bola reakcia na mna tak ja som netvrdil, ze sa niekde nieco scita a uz vobec nie schopnost tlmit hluk.
Používateľov profilový obrázok
El Pistolero
prispievateľ
Príspevky: 272
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa El Pistolero »

Je jasne ze v akustike neplati scitavanie tlmenia hluku stuplov a musli. Tak isto ako ked jeden reprak urobi 90 decibelov, dva neurobia hluk 180 :lol: :lol: :lol:

Ale Gunslinger dobre napisal, ze pri dlhych zbraniach by sa mala pouzivat kombinovana ochrana.

Toto vlakno by si mali v prvom rade precitat kaskaderi, ktori strielaju z 58-cky so stuplikmi.
Alebo uplne "hore bez" :lol: Stretavame sa s nimi bezne...
Zdravim chlapi :lol: :lol: :lol:

Stuple a na nich elektronicke musle? Ze by som o tom zacal uvazovat :?:
Milý Jezisko, pocul si uz o ochrane sluchu ? :lol: :lol: :lol:

Teraz som skratka dal prednost kupe samonabijacej zbrane so vzhladom samocinnej, lebo po novom roku uz .... mozno .... ta sanca nebude :cry: .
Naposledy upravil/-a El Pistolero v 26 Okt 2010, 17:53, upravené celkom 1 krát.
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

Doteraz som používal len také obyčajné strelecké "slúchatka", ale na základe toho čo som prečítal v tomto vlákne som objednal Peltor Optime III. Síce na strelnicu nechodím extrémne často, ale dobrá ochrana sluchu nie je zanedbateľná.
Napísať odpoveď

Návrat na "Puzdrá na zbrane, príslušenstvo a iné..."