Vz. 58 fullsize a kompakt - porovnanie

cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Gewehr - uvazujes spravne, odratat energiu od bodu 2 do bodu 3.

Prepocital som Rastove udaje, od oka tam hodil zmenu charakteristiky grafu za kanalikom (podla Gewehra), kedze Rastov vypocetny model tiez pocita s homogennou hlavnou a vyslo mi zhruba toto.

Rozdiel v ustovej rychlosti medzi Kratkou a Normalnou hlavnou by mal byt - 5.58% (+-0.5%)

Co je pri ustovke dajme tomu 670 m/s = 37 m/s (121 fps)

Toto je na hradlach meratelna hodnota, co potvrdzuje predchadzajuci moj a Rastov predpoklad, ze rozdiel v rychlosti medzi kompaktom a normalnou 58-mou musi byt meratelny, ale aj druhe tvrdenie, ze pokles rychlosti je pomerne maly.

Pre mna je to skor plusovy bod pre Kompakta, kedze tych 5-6% rychlosti nieje az taka velka strata. Cez hradla preleze kompakt s vojenskou municiou kedykolvek (faktor +- 275)

PS: inak pekna akademicka debata
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4235
Dátum registrácie: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Gewehr musel by som to zadat do excelu a to sa mi nechce :-)
Dolezite mate tie tabulky na pravo "results", kde si mozte porovnat parametre vsetkych hlavni a 58 by mala IPSC faktor i pri 85mm hlavni vratane komory :-)
Ale tam nie je ratane s odberovym kanalikom a vsetko je teoreticke :idea:
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 4 months

Príspevok od používateľa gewehr »

Hej, sedi to. Ked beriem do uvahu, ze zavislost medzi pracou a ustovou rychlostou nie je linearna a zohladnim aj zrychlenia strely na drahe poslednych 9cm (prakticky najnizsie), tak to je s minimalnym rozdielom ustoviek kompakt vs. povodny v cajku. Ale ako pise Rasto, vsetko je to teoreticke, som zvedavy ake by tie grafy boli pri extremnych teplotach, hlavne pri -40celzia, kde je to horenie prachu a tym vyvin tlaku pozvolnejsie.

Inak na sportovu strelbu do tych 100m si myslim ze rozdiel v rozptyle bude minimalny az zanedbatelny. Takze jednoznacne kompakt. Teda pokial sa podari zohnat taky, na ktorom je ustie vyrobene s citom, nie ako keby hlaven urezal masiar pilou na drevo. Ja osm ten svoj vyberal z 10tich a bol jediny s takym ktore som bol schopny akceptovat.
Používateľov profilový obrázok
mykymiki
prispievateľ
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa mykymiki »

ked tak pozeram na tie vase grafove diela...no neviem ci naozaj moze mat plynovy kanalik taky velky vplyv na tlak. Treba si uvedomit, že kym strela opusti hlaven, tak piest sa pohne len o 3mm. Takze ten priestor co sa vytvori navyse pri pieste je daleko mensi ako priestor za strelou v hlavni takze by som ten pokles tlaku vobec nevidel tak dramaticky, hlavne s ohladom na to, ze prach stale hori, ze sa nejedna o nejake mnozstvo plynu vypustene a uz nevznikajuce. Taktiez mnozstvo plynu co ujde cez kanalik je minimalne v porovnani s tym co unikne cez hlaven.

Ina vec je, ze dlzka hlavne ma velky vplyv na dobu posobenia tlaku na piest. Preto na kompaktoch asi zvacsuju kanalik(niekto to tu spominal) a preto aj moja musketa - rozumej samopal s 22" hlavnou na ktorom bol bohuzial spraveny kanalik povodnej velkosti robi trochu problemy a "bije" do zaveru.

Ale spät k paradoxu rovnakych rychlosti...o tom ako dolezite su fakt mikrometre napriklad pri nabojovej komore svedci aj to, ze puskar, ktory prerabal uz viacero hlavni na 58 ma najskor vystrasil, pretoze s komorovym vystruznikom, ktory bol vyrobeny asi u CZ a ktory aj oni pouzivaju pri novych zbraniach proste vojenske naboje nesli a zasekavali sa. Nastastie potom neviem kde zohnal komorovy vystruznik (na prvy pohlad, druhy pohlad a aj zbezne meranie uplne rovnaky), pri ktorom vojenske naboje isli uplne v pohode.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 4 months

Príspevok od používateľa gewehr »

mykymiki napísal:...Treba si uvedomit, že kym strela opusti hlaven, tak piest sa pohne len o 3mm. Takze ten priestor co sa vytvori navyse pri pieste je daleko mensi ako priestor za strelou v hlavni takze by som ten pokles tlaku vobec nevidel tak dramaticky...
treba si to pozriet lepsie, potom zistis, ze ten objem vobec nie je uzavrety, pretoze piest je na svojej drahe "stabilitovany" ofukom plynov - "fuci" to tade aj okolo piestu. Aj tie milimetre znamenaju to, ze to vybratie na pieste sa dostava na uroven otvorov pre unik plynov, ktore su na spodnej strane vedenia piestika. Odber plynov je proste regulerna dalsia diera v hlavni s ktorou treba pri vyvoju tlaku ratat.
Používateľov profilový obrázok
mykymiki
prispievateľ
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa mykymiki »

Ano ratat s tym treba, to mas pravdu, ja len cem povedat ze podla mojho skromneho nazoru to nebude pokles o polovicu...
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

kua keby som tušil akú akademickú debatu spustím, tak prichystám laboratórne podmienky :)

Nabudúce budem obidve flinty temperovať , náboje prevážim a budem merať tlak a rosný bod 8)
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 4 months

Príspevok od používateľa gewehr »

roman napísal:...budem ... temperovať , ... prevážim a budem merať tlak a rosný bod 8)
chapem to spravne ze zoberie pipu?
inspiring_cannon

Príspevok od používateľa inspiring_cannon »

ObrázokObrázok
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Miky ked si pozries tie moje vypocty, tak zistis ze pokles celkovej energie (prace co vykona tlak) na useku za kanalikom, je vdaka kanaliku -17%.
Takze ziaden pokles tlaku o 50%, len to tak vyzera, je to o 6-tinu.

Celkovy pokles energie vdaka kanaliku su +-3%
Nu3a
prispievateľ
Príspevky: 135
Dátum registrácie: 12 years 8 months

Príspevok od používateľa Nu3a »

Tak taketo analyzy som veru necakal, ale super! Uz len porovnat presnost a trend skracovania 58miciek moze zacat :lol:
Používateľov profilový obrázok
Tigrík
prispievateľ
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 15 years 1 month

Príspevok od používateľa Tigrík »

Skôr sa ti vyplatí kúpiť noveho kratasa.
Keď to máš dať skracovat k puskarovi a urobiť nové tlakovky,tak to nestojí za tu námahu a peniaze...
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 4 months

Príspevok od používateľa gewehr »

hadaj ako sa ti kratasi rodia :lol:
Používateľov profilový obrázok
Tigrík
prispievateľ
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 15 years 1 month

Príspevok od používateľa Tigrík »

V Kolarmse poskracuju naraz sériu 20ks a dajú to na tlakovky.
Daj si skrátiť svoju klasiku,zaplať puskara a tlakové skusky.
Som zvedavý či sa zmestis do 250Eur aj s nakupnou cenou 58my. :wink:
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 4 months

Príspevok od používateľa gewehr »

Hej, naraz, a ako hovorim, ked som mal moznost vybrat si z desiatich jeden, tak vybrat taky s pekne urobenym ustim bol problem, ked vyberies zle, tak mozes toho puskara navstivit tak ci tak. Chcel som tym len povedat, ze tie kompakty vznikaju v polovicnych polnych podmienkach a treba dobre pozerat ked clovek kupuje. Ale vybrat sa a vzdy.
Napísať odpoveď

Návrat na "Samopal vz. 58 "