Otazka B.1. - 8 zo suboru otazok

inspiring_nobel

Príspevok od používateľa inspiring_nobel »

Preco by utocnik pri NO nemohol byt streleny do chrbta? Myslim vseobecne. Proste sa v okamihu vystrelu otocil. Zakopol, ...
V tomto pripade aj keby bol streleny zpredu (mohol sa pri uteku zastavit, otocit a pozriet, ci ho neprenasleduju), od utoku dokazatelne upustil, preskocil plot, ... Myslim, ze preto to nebola NO, nie pre ranu v chrbte. Potom sa to muselo natiahnut na ine kopyto ...
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Dátum registrácie: 16 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Tibor_sk :
To mi je jasné že je to trestné, súhlasím aj tým že akonáhle zoberie otcovu zbraň ten chalan do ruky a ide s ním robiť hocičo už naplnil podstatu nedovoleného ozbrojovania lebo si zadovážil zbraň, já som len uvažoval že vhľadom k závažnosti týchto dvoch činov by súd riešil hlavne samovraždu, resp. pokus o ňu.
Nemas uplne pravdu. :!:
On tu zbran, aj ked nieje jeho, moze beztrestne pouzit v pripade KN ci NO.
Ale ist snou nahanat indianov po osade je uz trestny cin. :!:

Len aby si vtom mal jasno. :wink:

Dakujem sudom a zdravemu rozumu ze takto rozhodli :!: :!: :!:
lenochod
prispievateľ
Príspevky: 321
Dátum registrácie: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa lenochod »

Ale no. Riesenie pokusu o samovrazdu by predsa malo patrit psychiatrovi a nie sudcovi :lol:

Inak ak spojim tieto 2 paragrafy, tak mi z toho vychadza, ze pouzitie cudzej zbrane pri pokuse o samovrazdu by nemalo byt nedovolene ozbrojovanie:
§ 17

Pre trestnosť činu spáchaného fyzickou osobou treba úmyselné zavinenie, ak tento zákon výslovne neustanovuje, že stačí zavinenie z nedbanlivosti.
Nedovolené ozbrojovanie
a obchodovanie so zbraňami

§ 294

(1) Kto sebe alebo inému vyrobí, dovezie, vyvezie, prevezie, prepraví, zadováži alebo drží strelivo bez povolenia, alebo takú činnosť sprostredkuje, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.

(2) Kto sebe alebo inému vyrobí, dovezie, vyvezie, prepraví, zadováži alebo drží strelnú zbraň, jej súčasť alebo komponent bez povolenia alebo bez označenia zbrane určeného na jej identifikáciu podľa medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovenská republika viazaná, alebo takú činnosť sprostredkuje, potrestá sa odňatím slobody na tri roky až osem rokov.

(3) Rovnako ako v odseku 2 sa páchateľ potrestá, ak na strelnej zbrani sfalšuje, nedovolene zahľadí, odstráni alebo inak pozmení označenie určené na jej identifikáciu a sledovanie podľa medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovenská republika viazaná.

(4) Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1, 2 alebo 3.

a) závažnejším spôsobom konania
b) z osobitného motívu, alebo
c) vo väčšom rozsahu.

(5) Odňatím slobody na osem rokov až pätnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1, 2 alebo 3

a) ako člen nebezpečného zoskupenia,
b) vo veľkom rozsahu, alebo
c) za krízovej situácie.
Ak som to spravne pochopil, tak v tomto pripade treba pre trestnost cinu nedovoleneho ozbrojovania umysel sa nedovolene ozbrojit

Ak k tomu prihodim este
§ 15

Trestný čin je spáchaný úmyselne, ak páchateľ

a) chcel spôsobom uvedeným v tomto zákone porušiť alebo ohroziť záujem chránený týmto zákonom, alebo
b) vedel, že svojím konaním môže také porušenie alebo ohrozenie spôsobiť, a pre prípad, že ho spôsobí, bol s tým uzrozumený.
Pismeno A mozme myslim vylucit, on si nechcel zadovazit palnu zbran, on ju len pouzil ako prostriedok pri pokuse o samovrazdu(neslo mu o to, ze to je zbran, mohol kludne pouzit iny dostupny prostriedok, len zbran bola v tom momente najviac po ruke.)

Pismeno B....neviem....mohol vediet, ze ak sa streli cudzou zbranou a nahodou to prezije(co asi nechcel, inak by sa nepokusal o samovrazdu), tak dostane nedovolene ozbrojovanie? Nech nad tym hocijako rozmyslam, nesedi mi tam ani pismeno B.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"