Ktoré strely sú expanzné?

- technické informácie...
Používateľov profilový obrázok
add
prispievateľ
Príspevky: 219
Registered for: 20 years 11 months

Príspevok od používateľa add »

kapanen napísal:A TOTO JE ZATIAL ICH ODPOVED :D :D :D
Vážený pán,



oznamujeme Vám, že dňa 15. januára 2008 sme postúpili Vašu žiadosť v zmysle § 15, ods. 2 zák. č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám Prezídiu Policajného zboru SR, z toho dôvodu, že predmetnú informáciu nemáme k dispozícii a nie sme ani príslušnou osobou. Lehota na vybavenie Vašej žiadosti začína plynúť dňom, kedy úradu bolo naše postúpenie doručené.



S pozdravom Ing. Michal Salenka , komunikačný odbor kancelárie ministra vnútra SR
O par dni ti pride tato odpoved:

Vážený pán ...



Na základe Vašej žiadosti o poskytnutie informácie týkajúcej sa zaradenia streliva do kategórií v zmysle zákona č. 190/2003 Z.z. o zbraniach a strelive a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a stanoviska Odboru dokladov a evidencií Prezídia Policajného zboru Vám zasielam nasledovné stanovisko :



Na základe uvedeného Vám odbor dokladov a evidencií Prezídia Policajného zboru oznamuje, že v súvislosti s Vašou požiadavkou bol oslovený odborný útvar Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorý je zapísaný v zozname ústavov a iných pracovísk špecializovaných na znaleckú činnosť. Z uvedeného dôvodu Vám bude presné zaradenie streliva zaslané dodatočne.



S prianím príjemného dňa Mgr. Andrej Bujna - oddelenie prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru.

A potom uz nic ... (teda aspon ja som toto dostal 13.6.2007) :twisted:
Používateľov profilový obrázok
e-zbrane
občasný prispievateľ
Príspevky: 93
Registered for: 21 years
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa e-zbrane »

Vidíš napísalit ti že ústav ti odpovie 8)

a ústav KEU ti už odpovedal vyššie :oops:
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

S miernym oneskorením ale predsa odpovedám. V tom čase som nestíhal :oops: .
add napísal:
Panzer napísal: Tu nie je čo vysvetľovať, pretože zákon vôbec nie je nejasný. Je jasný, že už jasnejší nemôže byť.
V takom pripade by bol zbytocny §3 ods. 2...

Keďže hovoríme celý čas o expanznom strelive mal som na mysli ustanovenie zákona, ktoré to upravuje a nie zákon ako celok.


add napísal:
Panzer napísal: V práve sa spojka a používa vtedy, ak majú byť súčasné spojené viaceré podmienky.
Tymto si ma naviedol na dalsi mozny argumentacny spor. Ak teda plati, ze musia byt splnene obe podmienky, t.j. deformacia zvacsujuca priemer a dutina. Potom by nemal byt problem nosit napr. .22LR s dutinou, pretoze preukazatelne ta dutina nema vplyv na zvacsenie priemeru strely ... uspel by som? :D
Áno, ak dutina v hrote strely nespôsobuje jej deformáciu tak nemôže byť problém nosiť a strieľať s .22LR s dutinou. Nakoniec ja som pred pár týždňami normálne kúpil strelivo Federal .22 cal s dierkou (dutinou) v hrote pomosadzenej strely (2,-Sk/náb.) v obchode so zbraňami v KE.
Používateľov profilový obrázok
add
prispievateľ
Príspevky: 219
Registered for: 20 years 11 months

Príspevok od používateľa add »

e-zbrane napísal:Vidíš napísalit ti že ústav ti odpovie 8)

a ústav KEU ti už odpovedal vyššie :oops:
Dakujem :-D Ale na CEPP mi odpovedal J.Z. z KEU a tvrdil, ze to by posudzovali ako expanzne. Je to tak? Lebo ak ano, potom sme zase na zaciatku... :cry: ... istu formu priehlbiny ma na tej plochej spicke aj EFMJ (tam kde je to pismeno 'F')
Panzer napísal:Keďže hovoríme celý čas o expanznom strelive mal som na mysli ustanovenie zákona, ktoré to upravuje a nie zákon ako celok.


Ved aj ja som myslel definiciu exp. streliva. Zakladny problem vidim v interpretacii "dutiny", ale to uz som vysvetloval viackrat... To fakt pisem tak nezrozumitelne, alebo to len ludia necitaju? :-(
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Registered for: 16 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Áno, ak dutina v hrote strely nespôsobuje jej deformáciu tak nemôže byť problém nosiť a strieľať s .22LR s dutinou. Nakoniec ja som pred pár týždňami normálne kúpil strelivo Federal .22 cal s dierkou (dutinou) v hrote pomosadzenej strely (2,-Sk/náb.) v obchode so zbraňami v KE.
Kazda dutina ci i len vrub sposobi jej deformaciu :!:
Mozno jedine ocelova strela zakalena na 55-58HRC by sa nedefermovala. :wink: :lol:

Ale take strelivo sa urcite do 22LR nevyraba!
Ak sa vobec vyraba a o tom velmi pochybujem.

V Trnave poznam chlapika co jeho kolega mal naladovane expanzivne strelivo vo svojej 22LR a uz sedi.
A to ho zadrzali pri namatkovej kontrole.

Iny moj kamarat kupil 22LR od prislusnika PZ aj s naladovanym expanzivnym strelivom vo valci a dostal este gratis celu krabicku.
:shock:
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

Michal1
zeby az tak? sa mi nechce verit
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Registered for: 16 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Urcite mu nenasili len to strelivo.
Bola to znama firma a ponasivali mu asi aj vselico dalsie.
No mne to prezentovali, ze to bolo iba kvoli tomu strelivu.
Inak sme o tom dost debatovali na pivku mozno som si dajaku infosku prepil. :lol: :lol:
Používateľov profilový obrázok
igoros
moderátor
Príspevky: 967
Registered for: 17 years 4 months

Príspevok od používateľa igoros »

esteze tak...To sa mi nechce verit, zeby kvoli tej expanznej .22-ke niekto isiel brucat. :shock:
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 9 months

Príspevok od používateľa AKI »

k tej 22.LR - kazda expanzna strela potrebuje urcitu energiu na deformaciu. Hranica je tusim 150J.
Používateľov profilový obrázok
e-zbrane
občasný prispievateľ
Príspevky: 93
Registered for: 21 years
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa e-zbrane »

CEPP ? aj tie sú OK - vlastne sú si s EFMJ "podobné" :shock:

22 LR s dutinou by ti nemal ku krátkej zbrani predať.
:cry:
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Registered for: 16 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Ja to viem i on to uz vie a tak sme ich pri prvej prilezitosti vybuchali na strelnici aby nemolo zle.

Niekedy je predajca nepozorny a stane sa, ked pozrie ze mas 22Lr dalej neskuma a pre ti co chces.
:cry:
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 9 months

Príspevok od používateľa AKI »

CEPP - Controlled Effect Police Projectile. Bol v podstate konstruovany pre zvysenie bezpecnosti pri strelbe v zaludnenych oblastiach.
Je sice FMJ ale neverim ze ich niekto povoli. A ta mini dutinka na spici?
friendly_shtern

Príspevok od používateľa friendly_shtern »

Všetkých vás tu zdravím.

Pre krátke zbrane sú zakázaným strelivom náboje s expanznou strelou teda všetky, ktoré majú v označení HP teda (JHP, SJHP atď.)

EFMJ ako už napísal kolega - povolené.
CEPP Super, Extra, Extra Subsonic - povolené.
SP - povolené.
LRN - povolené.

Čo sa týka pojmu expanznej strely musia byť splnené obe podmieky teda aj, že sa deformuje aj, že deformácia je spôsobená dutinou v hrote strely ak jedna s podmienok nie je splnená nejedná sa podľa zákona o expanzné strelivo. A mi na KEU sa musíme riadiť iba platným zákonom a STN. Áno v zákone je dosť nedostatkov, ale schvaľujú ho poslanci takže ak niekomu niečo vytýkať tak im.

CEPP nemá v hrote strely dutinu ktorá by mala slúžiť na jej expanziu, ale ide o konštrukčné vyhotovenia aby:
1. sa strela neodrážala v miestnostiach
2. aby napr. v prípade zásahu pneumatiky vysekla do nej otvor a vzduch cez tento rýchlejšie unikal (to platí hlavne pre Super)

Takže, vás žiadam už nikam na MV žiadne dotazi neposielajte. Budete sa diviť, ale nám to sem vždy príde a mi musíme písať spravu pre nejakého úradníka a verte máme tu svojej skutočnej roboty dosť.

Takže môžeme urobiť dohodu vy nebudete nič nikam posielať a my sa vám tu pokúsime odpovedať na vaše dotazy podľa možností v reálnom čase a z prvej ruky a nie JPP.
inspiring_jang

Príspevok od používateľa inspiring_jang »

PZ KEU: vyborne :mrgreen:
Hned toto posielam svojmu predajcovi nech sa pouci.
Som rad,ze to na Slovensku nie je s tymi strelami az tak tragicke. Inac chlapi, co keby ste tiez toto rozposlali svojim predajcom, zrejme potom zohnat takeho federala alebo CEEP nebude az taky problem.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Jarik napísal:PZ KEU: vyborne
Hned toto posielam svojmu predajcovi nech sa pouci.
Som rad,ze to na Slovensku nie je s tymi strelami az tak tragicke. Inac chlapi, co keby ste tiez toto rozposlali svojim predajcom, zrejme potom zohnat takeho federala alebo CEEP nebude az taky problem.
Vieš v čom je problém. Ja sa nalogujem na fórum ako Ivan Gašparovič, niečo Vám poviem a vy to môžte vydávať za názor prezidenta :D :D :D.

Problém je práve v anonymite fóra, kde sa ako KEÚ môže prihlásiť ktokoľvek. Tým nespochybňujem odbornosť takto prihláseného člena fóra, resp. že skutočne nie je z KEÚ (podľa IPčky je to vládny server, z ktorého sa loguje aj e-zbrane, takže v pohode). Len tvrdím, že pre strelcov je potrebné práve ono spomínané oficiálne vyjadrenie KEÚ. Bez neho ti žiadny predajca CEPPy a ani EFMJčka neobjedná.
Napísať odpoveď

Návrat na "Balistika"