Skúšky na VTSU Záhorie

niko
častý prispievateľ
Príspevky: 2741
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa niko »

Revino starky, ale ved preto chodime na forum o zbraniach aby sme tu o nich diskutovali a vyjadrovali sa. Piseme svoje nazory a vymiename si pohlady na vec. Ak chces mat miesto kde sa vyjadruju ty, co tomu rozumeju a ostatni si len ticho pisu poznamky, tak to mozeme ist rovno do skoly. :wink:
Používateľov profilový obrázok
revino
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa revino »

škola, len to nie :shock: :D
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

martinr napísal:...Konkor 101, hoci je to starsi typ, patri aj dnes medzi jeden z najlepsich olejov co sa tyka mazacich schopnosti zbrani (kovovych), davnejsie som videl aj jednu diplomovku na tuto temu, vo vlastnostiach nechal za sebou aj WD-40.
martinr: Pozri thready o mazani zbrani, WD40 je jedna z najhorsich alternativ na mazanie zbrane (a na zapade je s nou dokonca zakazane 'mazat' vojenske zbrane), takze tym ze niekto vo svojej diplomovke napisal ze Konkor 101 je lepsi nez WD40 by som sa moc neriadil. A v takychto testoch sa zvycajne zbrane testuju odmastene, pretoze namazana zbran na seba automaticky nalepi vsetok ten prach/piesok, a testom casto prejde len ak bola urobena s maximalnymi vyrobnymi toleranciami (= sice prejde testom odolnosti voci prasnemu prostrediu, ale nepresla by x inymi testami).


niko: Mno, podla mna je tiez len skoda ze vo svete zbrani neexistuje nieco ako TUV.

Ziskat NSNka ci CAGE/NCAGE je byrokraticka zalezitost, a aj ked napr. CZ z toho pred par rokmi robila div nie vynalezenie kolesa (ked testovali P-01ku pre cesku policiu) a dodnes sa testami co robili chvalia v ich marketingovych materialoch (pricom polovica z informacii tam je bud nepresna, alebo uplne zavadzajuca)...

V skutocnosti NATO (aj ked ma nejake svoje testovacie protokoly a predpisy ako napr. AC-225 a pod.) necertifikuje ziadne zbrane, ani nepredpisuje nejake konkretne testy pre pridelenie NSNiek (tie sa navyse prideluju aj lokalne - akemukolvek vyrobku ci jeho sucasti alebo prislusenstva ktore sa ktorejkolvek z NATO armad dodava). Kedysi sice skusali (cez svoje clenske staty/armady) testovat aj konkretne zbrane (a kombinacie zbrani a streliva), ale doslo sa k tomu ze vysledky su nejednoznacne a nedaju sa univerzalne pouzit na porovnanie. Momentalne sa snazia standardizovat aspon niektore komponenty (napr. univerzalne predpazbie so styrmi bateriovo-napajanymi weaver-railami), ale aj s tym je x problemov.

Ak Kuro este NSNka na svoje zbrane nema, pocitam ze ich vybavi v blizkej dobe, ale zopakujem ze to nijako nesuvisi s nejakym porovnavacim testovanim zbrani a pod.

A aj lokalne robene testy (je jedno akou organizaciou ci certifikacnou/testovaciou entitou) maju len limitovanu vypovednu hodnotu - ako som uz napisal, vravia len ze ten jeden konkretny kus zvladol to ci tamto za takych a takych podmienok. Armadne testy zvycajne preveria zbrane lepsie, ale pre mna osobne skutocnym testom a referencnou hodnotou je dlhodobe pouzitie zbrane v skutocnych vojenskych konfliktoch (a ak je to v narocnych klimatickych podmienkach - ako napr. blizky vychod - tym lepsie). Zbran ktorou je dlhodobo vybavena policia moze za cely zivot nevystrelit ani raz, alebo da povedzme 20 ran rocne na povinnych strelbach. Zbran ktora je v armade zucastnujucej sa na vojenskom konflikte dostava uplne inu zaberacku, a taketo podmienky ju preveria daleko lepsie nez akakolvek skusobna.

A ak vravime o 'prasnych' testoch - len ako zaujimavost, v americkych armadnych testoch z 80tych rokov kde sa tvarou v tvar testovali Sig P226, Beretta 92, HK P7M13, S&W 459M, Walther P88, Colt SSP, FN-Herstal BDA, a Steyr GB, vsetkymi testami presiel len Sig a Beretta. A to napriek tomu ze napr. HKcko malo 100% uspesnost na 'prasnom' teste a daleko v nom prekonalo Siga aj Berettu (ktora nakoniec z tych dvoch vyhrala ked tesne pred uzavierkou zistila tendrovu cenu ponukanu Sigom a podliezla ju). Aj tie testy sice mali spustu slabosti v metodike a testovani samotnom, ale napriek tomu su pre mna hodnotnejsie nez rozne informacie z agentur JPP (HKcka ktore vystrelili 250,000 ran, Glocky co dali 20,000 ran bez jedinej zavady, CZty s 1500 rozborkami/zborkami bez opotrebovania ci poskodenia sucasti, atd.). Aj ked vsetko su to vyborne zbrane (rovnako ako K100 a x dalsich), pokial clovek ma dovod nedoverovat zdroju informacii, taketo veci su len 'palivom' na ohnive (a zbytocne) diskusie na internetovych forach. A tato tema je o tom ze Kuro uspesne otestoval tu K100 vo VTSU na urcite schopnosti a vlastnosti (s prihliadnutim specialne na poziadavky nasho tendra na policajne zbrane), takze za tym nehladajme nic viac a nic menej :wink:

Tolko moj nazor,


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 5 months

Príspevok od používateľa gewehr »

niko napísal:...V nasej branzi je TÜV alfa a omega...
Skusim trocha vysvetlit. U nas je skratka TUV chapana ako nieco, co je na polceste na vrchol Olympu. Vela ludi ked tuto skratku vyslovuje, sklopi mierne oci ako by oslovovali samotneho Dia. Realita je vsak omhoho prozaickejsia, a keby ju ludia poznali, tak sa tymto nemcom radsej vyhnu. Takze porade:

1) Neexistuje jedna TUV ako nejaka superautorita. Skratka TUV je skratka pre Technischer Überwachungsverein. A takychto TUV je po nemecku hafo. Len co si spomeniem na tie, ktore som stretol, tak existuje TUV Sud, TUV Nord, TUV Rheinland, TUV Hessen a pod. A to sa bavime iba o nemeckych TUVkach. Ked zaratame aj ich zahranicne dcery (napr. na Slovensku su 3 tusim) tak zistime ze ide o obrovky skusobny biznis a eurace ktore prudia do Nemecka. Takze tvrdenie "pozadujeme certifikat od TUV" je uplne vseobecna fraza, pretoze netusim od ktoreho.

2. Kvalita prace a relevantnost jednotlivych vysledkov certifikacie (mininalne certifikacie vyrobkov a systemov) sa velmi lisi podla toho o aku TUVku alebo jej "pobocku ide". KEby som chcel dat paralelu tak je to ako napriklad u nasich STK-ciek. Vsetky sa volaju STK, ale kazda ma ineho prevadzkovatela. Na jednej auto neprejde koli mensim chybam, a to iste auto na tej vedlajsej ani nemusia pristavit a za baksis to spravia. V kazdom pripade sa vseobecne pozaduje STK. Stretol som sa s tym, napriklad TUV Rheiland bazirovala na absolutne vsetkych detailoch, ale TUV **** To smahom ruky zvladla bez okolkov. Iba trcoha drahsie :o)

3. AK je moje info spravne, tak ziadna z TUV-iek nema u nas akreditovane laboratorium alebo skusobnu pre skusania a naslednu certifikaciu vyrobkov (pre zbrane som si tym uplne isty). Ono prevadzka akreditovanej skusobne v sulade s danymi standardami akreditacie je dost drahy spas. AKo technicky, tak personalne. Cize ak by dala firma GP skusat pistol do TUVky v Nemecku, isla by tam miestna skusobna podla normy DIN. Nasa ide podla normy STN (byvalej CSN) a k tomu ma vybane patricne laboratorium. Ziadna europska norma EN k tejto veci neexistuje. Snad stoji za uvedenie, ze v ramci pristupovych rokovani k EU sme pri otvoreni trhu museli zjemnovat normy pre vacsinu vyrobkov. PRetoze CSN/STN boli v drtivej vacsine pripadov postavene podstatne ostrejsie ako DIN-ky (napriklad normy co sa tyka potravin, podla starych noriem by tu dneska vacsina potravin predavana byt nemohla). Cize je vysoko pravdepodobne, ze pistol, ktory by presla DINkou, by STNkou nepresla. Kriteria na skusanie rucnych zbrani boli vo vtedajsej CSSR tuism druhe najnarocnejsie na svete (vid napriklad vysledky skusok neskorsieho Sa. vz. 58 v ZSSR ktore bolo prve).

Co som tym chcel povedat. Po tom, ako prisli nemecke firmy na SVK podnikat a otvarali jednotlive prevadzky, zacali tlacit na certfikaciu vyrobkov nemecke firmy. Nie preto, ze by tie nase nevedeli skusat (napriklad CUAPS, neskor TSÚ Piestany bolo v mnohych skuskach o krok dalej - vid medzilaboratorne porovnania), ale proste preto, ze tlaci biznis nemcom. Nemec ma tendenciu zosmiesnovat vsetko co nie je nemecke a eura posiela spat do nemecka. To je pochopitelne. To je aj dovod, preco je skusobnictvo u nas zhruba na 10% toho co bolo kedysi. Zial nasi ludia dost nepochopili preco sa to udialo, a stale tocia mantru TUV bez toho aby poznali o co vlastne ide.

Takze vo finale zbran, na ktoru bude vydany certifikat od niektorej z polobzskych nemeckych TUV podla DIN moze v teste podla STN/CSN tazko prepadnut. AK pojde podla DIN na civilne zbrane (coz je u TUV prdpokladom), tak s vysokou pravdepodobnostou aj prepadne.


P.S. guns, len na okraj. Certifikacia podla SOS AQAP 2110 nie je certifkacia produktu ale systemu. Ma garantovat nie len to, ze je produkovana zbran o konkretnych fyzickych a funkcnych konfiguracnych polozkach (certifikat produktu) ale ze cela produkcia vykazuje pozadovane znaky opakovatelnosti, teda ze pri dodani 1000 kusov budu vsetky mat rovnake vlastnosti ako ta, ktora bola dana na skusky a teda ze nejde len o vyberovy kus. JE to nieco ako boli kedysi prebierky s vyrazanim mecikov, ibaze podstatne sofistikovanejsie.

Tolko moj elaborat. Stacilo.
Naposledy upravil/-a gewehr v 02 Jan 2012, 14:55, upravené celkom 1 krát.
inspiring_franklin

Príspevok od používateľa inspiring_franklin »

Gunslinger napísal:Pozri thready o mazani zbrani, WD40 je jedna z najhorsich alternativ na mazanie zbrane (a na zapade je s nou dokonca zakazane 'mazat' vojenske zbrane), takze tym ze niekto vo svojej diplomovke napisal ze Konkor 101 je lepsi nez WD40..
OT prispevok ale coz ..
Necital som, ale s Konkorom som robil tolke roky, ze uz ho mam aj v krvnom obehu a DNA.. A mam s nim len dobre skusenosti.
Diplomovku (suhlas, ze nejde o skusku STN) robili akysi vojaci na vysokej skole este vo Vyskove a zaoberali sa len a ciste mazacimi vlastnostami u zbrani. To provnanie s WD-ckom to som spomenul jednak preto, ze ho ti ludkovia vtedy testovali (skusali asi 6 druhov maziv) a aj preto, ze dost ludi povazuje WD za univerzalny cistiaco-mazaci zazrak, aby nemali velke oci. Nemyslim vas tu skusenych pistolnikov samozrejme, ale takych okoloiducich co pridu do styku so zbranami a zacinajucich pistolnikov :-)
Svetu mier.
Naposledy upravil/-a inspiring_franklin v 02 Jan 2012, 15:20, upravené celkom 1 krát.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

gewehr : ešte si mohol počkať kým niekto navrhne aby sa tanky testovali v pobočkách SlovDekra a tam by dostávali nálepku o emisnej kontrole a bol by osud VTSÚ Záhorie spečatený :lol: :lol: :lol:
inspiring_franklin

Príspevok od používateľa inspiring_franklin »

Kuro napísal:Je robený ( alebo bol ) ako celoplastovy
A aky je rozdiel v luciku medzi Mk6 a Mk7?
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

Používateľov profilový obrázok
Kuro
expert
Príspevky: 421
Registered for: 20 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Kuro »

Turbiak :
Palo, divím sa, že si doteraz nezačal spochybnovat čast testov preukazujuciu spolahlivost. 1 nevyhodená nábojnica bola po 13 000 ranách :)
dokopy na 20 000 rán všeho všudy( či ako to hutoria tí bratia Pepíci ? :D )
4 nevyhodené nabojnice ....
Ako je na tom CZ UB, prípadne Glock ? ;)
Používateľov profilový obrázok
Kuro
expert
Príspevky: 421
Registered for: 20 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Kuro »

Ku Glocku :
Kto z Vás si pamatá, ako vyzerali a chodili prvé G17, dovezené na Slovensko ?okolo roku 1996 ????
Kto bol na sielnici, ked tam prišli 2 chlapy v tričkách a čiapkach Glock Perfection s nanovším hitom na opasku, ktorý mal tak 2 zádržky na zásobník ?
Kto z Vás si pamatá, ako sa správali G17 dovezené pre colníkov ? že sa na nich menili rámy ?
Kto si pamatá na prvých Glockoch vytrhnuté zadné vodítka ?
Kto si pamatá ako pri prvých ostrých strelbách bolo 25% Gčiek bez mušiek ???

Pamatá si to niekto ? ja ANO :P
PS1 - stale nezabudajte, že G17 je vo výrobe od 1978 roku.
do 1996 to je kolko ?
PS2 - my máme 10 výročie 27.5.2012 )
Používateľov profilový obrázok
rado74
častý prispievateľ
Príspevky: 522
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa rado74 »

A kto si este pamata, ze Glock gen 4 ma problemy s vratnymi pruzinami a ma osideny ram :D
Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2881
Registered for: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa telra »

Kuro napísal: PS2 - my máme 10 výročie 27.5.2012 )
Tak ja len ze snad bude nejaka poriadne shooting party :D
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

Tu sa jedna o to ze Glock, CZ , HK a iny neprehlasuju ze ich vyrobky su lepsie alebo rovnako dobre ako K 100 , to je vsetko :wink:
inspiring_nobel

Príspevok od používateľa inspiring_nobel »

Preco by to Kuro nemal prehlasovat, ked je o tom presvedceny? Len preto, ze to Gaston nerobi? Mnoho ludi robi veci, ktore Gaston nerobi a nikomu to nepride divne. Teda okrem tych par naozaj divnych veci, ktore robi par naozaj divnych ludi :wink:
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4236
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Lebo opakovany vtip nie je vtipom a taktiez opakovana reklama uz nikoho nezaujme len naserie :?:
Ako sa hovori vsetko s mierou, pricom som naozaj rad, ze mame na nasom mikroslovensku vyrobcu pistole svetoveho kalibru.
Napísať odpoveď

Návrat na "Grand Power"