Chystaná novela zakona o zbraniach

inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Kedy vlastne ta novela vstupi do platnosti ?

A boli tu take "oznamy", ze laserove zameriavace by mali zacat byt povolene na nosenie. Je to pravda ?

Potom asi viem co si presne kupim :-)

Obrázok

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1317
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Novela zbrojneho zakona bola hlavne koli tomu,aby sa prisposobil nas zakon direktivam EU. Takze neviem preco tu niektori stale vytahuju problem striel JHP pre sebaobranu,ked v EU ich pouzitie nepripada do uvahy. Mimo to,ani v statoch kde to zakony pripustaju,mnohi strelci expanzne strely nepouzivaju. Malokedy totiz utocnik stoji celom k nam a v tricku. Pokial je utocnik zasiahnuty z boku napriklad do ruky,alebo sa schova za nejaku prekazku(auto,smetiak...),alebo je obleceny v niekolkych vrstvach odevu,nezarucuje JHP strela dostatocny ucinok na ciel. Hlavne sa treba naucit poriadne strielat a nie sa spoliehat na "zazracne" strelivo.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa luke »

bksl: novela pokial viem uz vstupila do platnosti, nakolko je uz iverejnena v zbierke zakonov.

mrblue: mam pocit, ze vacsina z nas tu chce jhp z uplne ineho dovodu ako vyssi ranivy ucinok v ciely. ja osobne, kvoli nizsej priebojnosti, ja osobne sa neplanujem ucastnit prestrelky s oponentom vo veste, ani prestrelovat auto, ze by som potreboval relativne vysoko priebojne fmj. avsak, viem si zivo predstavit ako sa preletena ci odrazena gula este na niekom podpise.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

BKSL napísal:Kedy vlastne ta novela vstupi do platnosti ?
...
Zákon 92/2010 z 3. marca 2010 bol zverejnený v Zbierke čiastka 48, takže je platný. Účinnosť nadobúda 28. júla 2010.

8)
Používateľov profilový obrázok
Next
prispievateľ
Príspevky: 193
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa Next »

A taktiež viem z overeného zdroja že sa dosť menia skúšky na získanie ZP. Bude viac členitá a viac odborných výrazov pribudne. Takže tí, čo budú robiť zbrojak po 28 júli to budú mať podstatne ťažšie.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1317
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

to:luke
Viem ze vyskumy pana Marshala a spol. vyzdvihuju ucinok JHP a vyrobcovia municie tiez spievaju choraly na ucinok tychto nabojov,lebo je to vzhladom na ich cenu super kseft. V reale je vsak klasicky FMJ univerzalnejsi,ako JHP. A co sa tyka prestrelenia ciela a zasiahnutia nezucastnenej osoby,tak to je velmi nepravdepodobne. Rovnako sa ti moze stat,ze v strese minies a JHPckom sundas nevinneho. Nebyt hysterickych novinarov,ktori to ako senzaciu rozpitvavaju,tak je to uplne bezvyznamne mnozstvo pripadov v pomere k poctu pouziti zbrani. Ked som zaciatkom 90tych rokov mal prve zbrane,tiez som sa snazil mat to najlepsie strelivo,vtedy sa dali kupit v pohode Hydrashocky,Silvertipy,JHP,Golddot a podobne speciality za nekrestanske peniaze. Ale po niekolkych rokoch som presiel zasa k FMJ. Momentalne je to pistol Glock 34 a nabijam celoplaste 9Luger od Geca. Ale stale ma fascinuje 357SIG a pohravam sa s myslienkou na G35 tejto razi.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Takze 28.jula 2010 uz mozem behat s laserom bez postihu.
Pozeral som na nete vysledky a do 6 metrov sa da triafat bez problemov do kruhu 5-6 cm z maleho kopajuceho Kahr-a PM9.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1317
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

to:BKSL
Do sest metrov nepotrebujes laser,trafis aj dlazobnou kockou :) Inak,konecne si budem moct premenovat laserove ukazovatko na laserovy zameriavac :D
Snypo
prispievateľ
Príspevky: 339
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Snypo »

K nakupu "na dialku" : §14a toto je rozhodujuce.Expanzná zbraň je zbraň kat. D,čiže smola :-/
K EFMJ & JHP: Našťastie veľké zmeny v oblasti §4 časť 3 a v Prílohe č.6 z zákonu 190/2003 časť F,písmenko f.) nenastali. EFMJ je povolene v princípe.
Podľa môjho názoru je povoelné aj strelivo od RUAG - typ SeCa - z toho dôvodu,že :deformácia strely nieje spôsobená dutinou v hrote streli,ale dutinou v tele strely. Ak sa mýlim,opravte ma.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa luke »

s nabojmi neni problem, ku krabicke seca som v hermese fasoval aj prefoteny posudok z keu o tom, ze seca nespada do zakazaneho streliva.
takze nejhp s kontorlovanou expanziou je ok.
inspiring_carson

Príspevok od používateľa inspiring_carson »

no tak som si pozrel tú novelu a je to tam pekne na prd. pre zberateľov. doteraz bola historická zbraň tá, čo bola vyrobená alebo jej model vyvinutý najneskôr do 31.12.1890, teraz je to len taká, čo bola vyrobená pred 31.12.1890. tým sa vlastne mnohé zbrane z kat. d, stanú ilegálnymi!!!! ved tam nie je postup ako takúto zbran zlegalizovať!!! z kopu zberateľov urobili kriminálnikov!!! to čo je za kocúrkovo!!! ak má niekto smith wesson caliber 44 rusian model 1881 vyrobený v roku 1891, tak teraz čo???? ved tie sa robili až do roku 1912 a u niektorých zbraní ani boh nevie, kedy boli presne vyrobné, lebo firmy už neexistujú a ich výrobné knihy sa navždy stratili. kurnik. to zas nejaký úradník bol múdry. a čo zo zbranami u ktorých to nikto nedokáže určiť. takých je kopa. vie sa, kedy sa začali vyrábať a kedy sa asi skončili ale presné dátumy nikto nepozná!! :shock: a ak si aj niekto urobí zberateľský - ja ho náhodou mám, tak ako prihlásiš zbran, ktorá bola doteraz vo voľnom predaji a tak si ju nekúpil na nákupko??? to je ako u drbnutých. už vidím nejakého mafiána s 1,5 kg ťažkým a 120 rokov starým kvérom, ktorý mu po prvej rane vybuchne do ksichtu, ako pácha trestnú činnosť. nehovoriac, že do toho nezoženiete patrony. .... to je hovadina. hovadina.
Používateľov profilový obrázok
Next
prispievateľ
Príspevky: 193
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa Next »

Loptosko:
Vitaj na Slovensku :cry:
:wink:
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3107
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa R »

Loptosko: prejdi si diskusie na českých fórach ohladom gewehr mod.88, v poslednej dobe sa im tam vyrojili na volnom trhu kúsky s r.v.1890 :lol:

jeden názorný príklad: http://www.aukro.cz/item978971552_puska_gewehr_88.html

velmi sa s "legalizáciou" nenamáhali, ale vraj to takto aj s papiermi dodala Frankonia...
inspiring_wright

Príspevok od používateľa inspiring_wright »

ked chcete niečo stara do 1890 tu im došiel novi tovar niesu vobec zle kusky http://www.deasarms.sk/index.php?akcia= ... 9%20zbrane
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3107
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa R »

Loptosko:No s tým S kom je to tak že zákon nič nevraví o modifikáciách, tak jak píšeš, ak sa dobre pametám tak nie každý Skový lauf je v reále Skový, to sa dá na 100% zistiť až meraním drážok a polí. Podobný zmetok je aj s mannlichrami a ich modifikáciami, výsledne ti aj tak nikto náboj 8x57 j alebo js bez zbrojáku nepredá. Čo sa týka čechov tak podla mňa iba využívajú dieru v zákone, ten im zakazuje urobiť na zbrani úpravy ktoré majú znemožniť identifikáciu zbrane... velodog je už silná káva...
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"