Podliehaju strely evidencii?

Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 8 months

Podliehaju strely evidencii?

Príspevok od používateľa AKI »

Pri kupe striel som bol upozorneny na to, ze podliehaju evidencii. Co ma dost prekvapilo. Udajne je to "taky fenomen u nas na Trnafsku" I ked podla zakona by to bolo koser strela=strelivo

Zo zakona:
§ 2 Vymedzenie niektorých pojmov
b) strelivom súhrnné označenie nábojov, nábojok a striel do zbraní,

Ake mate skusenosti s nakupom cez internet pripadne do zahranicia. Je tam potrebny zbrojny sprievodny list?
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

..
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 09 Dec 2009, 19:48, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Aki, v zmysle zákona je držiteľ zbrojnej licencie (aj skupiny C, teda nákup, predaj, preprava zbraní a streliva), povinný viesť evidenciu streliva. Čo sa týka držiteľa zbrojného preukazu, iba pri skupine F je povinnosť viesť evidenciu v záznamovej knihe zbierkového streliva. Pre ostatných držiteľov zbrojného preukazu iné evidenčné povinnosti ohľadne streliva nevidím...
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 8 months

Príspevok od používateľa AKI »

Tiez som toho nazoru, ze na nakup striel nepotrebujem zbrojak. Predavac spominal pripad komusi boli strely stopnute na colnici a majitel si ich mohol prevziat len so zbrojnym sprievodnym listom. Udajne to na ZaS chcu mat pod kontrolou. :roll:
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

a-a-a... tak to je niečo iné, ako evidencia. Nakupovať strelivo do zbraní kategórie D smie osoba staršia ako 18 rokov, plne spôsobilá na právne úkony. Všetko ostatné strelivo iba na ZP (a prípadne PZ). Takže ak kupuješ strely 9mm fmj a budeš ich strieľať z kresadlovej kentačky .45 sabotom, tak by Ti ich mail predať aj na voľno. Len ich o tom presvedčiť!!! V opačnom prípade (nepresvedčil si) musíš mať ZP skupiny E alebo D - tie majú možnosť prebíjať strelivo pre vlastnú potrebu a strela je komponentom pre prebíjanie. Tak si to aspoň myslím ja :?
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5197
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

AKI napísal:Predavac spominal pripad komusi boli strely stopnute na colnici a majitel si ich mohol prevziat len so zbrojnym sprievodnym listom. Udajne to na ZaS chcu mat pod kontrolou. :roll:
.....dovoz z USA...
Xader
častý prispievateľ
Príspevky: 768
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Xader »

A ked mam napriklad 9mm luger a chcem kupit otcovi .38 special naboje, tak mi ich nepredaju nakolko nie som drzitel tej zbrane, ze ? :roll: :?
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Zákon hovorí "...nadobudnúť do vlastníctva a držať strelivo do zbrane, na ktorú mu bol vydaný preukaz zbrane" - pre ZP skupiny A, B, D, E - pardon, ešte "... a nosiť..." pre skupinu A.
Používateľov profilový obrázok
maros15
častý prispievateľ
Príspevky: 683
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa maros15 »

To znamena,ze ak mam revolver 357 magnum,co je uvedene aj v preukaze zbrane,mi nepredaju 38 special aj ked ho revolver striela?
inspiring_bassi

Príspevok od používateľa inspiring_bassi »

maros15 napísal:To znamena,ze ak mam revolver 357 magnum,co je uvedene aj v preukaze zbrane,mi nepredaju 38 special aj ked ho revolver striela?
No tak toto aj mna zaujima
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Nuž podľa mňa to bude výhradne a iba na uvedomelosti predajcu a na tom, čo hovorí (píše) výrobca zbrane v návode na používanie. Zákon nehovorí nič o druhu a vyhotovení munície, iba o strelive do zbrane, na ktorú bol vydaný preukaz zbrane. :!: Ak výrobca v návode na používanie uvádza možnosť použitia napr. .357 aj .38 SPC+, niet príčiny, prečo by sa daná munícia nemohla záujemcovi predať... (Zákon nehovorí o strelive druhu alebo kalibru, ktorý je uvedený v preukaze zbrane, ale o strelive do danej zbrane všeobecne!!!). Takže ak napríklad pre malorážku Norinco JW-21 v návode je uvedená kapacita zásobníka 15 nábojov .22LR alebo 20 nábojov .22 Short, mal by som mať možnosť kúpiť ktorékoľvek z nich (alebo najlepšie oboje!!!) :)
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Maros, ak mas na krabicke streliva napisane, ze su urcene na .357Magnum a aj .38Special, tak to neni problem z pohladu zakona.
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

...
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 18 Jan 2011, 20:47, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Lenze to je rozdiel zanedbatelny. Na niektorych krabickach od streliva som videl, ze pri .38Special bol napis, ze sa moze pouzivat aj do .357Mag
Používateľov profilový obrázok
Black Powder
moderátor
Príspevky: 93
Registered for: 17 years 4 months

Príspevok od používateľa Black Powder »

Ares Ti posle akekolvek strely aj postou, takze pekna blbost.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"