Podliehaju strely evidencii?

Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5632
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Vlado, koncesovaná živnosť to bola do minulého roka, teraz po novelizácii je to viazaná živnosť, ak sa nemýlim.
:wink:
Zoid, Mamaro, ja som už písal, prečo by ste boli dobrí adepti na podrbkanie, keby ste ponúkali vlastnoručne vyrobené strely. Rozdiel medzi babkami, ktoré na trhu predávajú papriku a vami tkvie v tomto: Ono, kúpil by si polotovar (olovo), nástroje (piecka, kliešte), začal s výrobnou činnosťou (odlievanie striel), predajom (verejne cez net) a bez patričnej registrácie (živnostenský úrad, daňový úrad). Si ideálny adept na to, aby ťa pod*bkali, napr. za nedovolené* podnikanie.
:idea:
Ak sa pýtate, prečo tá babka na trhu môže predávať prebytky zo svojej produkcie a vy svoje gule nie, tak je to preto, že na ňu sa ex lege vzťahuje exempcia. Kým na vás, bohužiaľ, nie.
:arrow:
*V zákone sa to nazýva neoprávnené podnikanie, ja som použil synonymum z bežného jazyka. Spomínam to preto, aby nevznikol mylný dojem, že vás tu straším vymyslenými pojmami.
:wink:
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4235
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Zakon jasne definuje "pre vlastnu potrebu" bodka
mamaro
prispievateľ
Príspevky: 214
Registered for: 14 years 5 months

Príspevok od používateľa mamaro »

Nebudem zbytočne riskovať,aby ma niekto nep.......l a ak budem liať,tak iba pre seba :lol:
inspiring_nobel

Príspevok od používateľa inspiring_nobel »

Jack, vlanajsiu novelu zivnostenskeho zakona som nezachytil, ani neviem, ze bola. A mal by som :) Moja chyba.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4842
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

Rasto napísal:Zakon jasne definuje "pre vlastnu potrebu" bodka
To ale zákon hovorí vo vzťahu k prebíjanému strelivu, nie komponentom. Bodka.
Btw. už 3 strany sa tu diskutuje o komponentoch :twisted:
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

stretli sa tu odbornici na vsetko (sorry Jack :lol: ) a pletu 3 problemy dokopy :

a; vyroba a nasledny predaj cohokolvek a pripadny nesulad so zivnostenskym zakonom

b; prebijanie streliva v kontexte zakona 190/2003 a z toho vyplyvajuce povinnosti a obmedzenia

c; zaradenie strely ako komponentu streliva do kontextu zakona 190/2003 a z toho vyplyvajuce povinnosti a obmedzenia
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4235
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa Rasto »

yarco a podla novelizovaneho sa uz nepovazuje kazdy komponent ako naboj samotny?
Používateľov profilový obrázok
pif paf
častý prispievateľ
Príspevky: 717
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa pif paf »

§ 2
Vymedzenie niektorých pojmov:

(1) Na účely tohto zákona sa rozumie
...
g) strelivom náboj alebo nábojka; za strelivo sa považuje aj komponent streliva,
h) komponentom streliva zápalka, výmetová náplň alebo strela, ktoré sa používajú v zbraniach,

Druhy zbrane, hlavné časti zbrane, súčasti zbrane, druhy streliva,
komponenty streliva, druhy striel

...
E. Komponenty streliva
...
c) strela je nevystrelené teleso, súbor telies alebo látka v tuhom skupenstve, kvapalnom skupenstve alebo
plynnom skupenstve určená na zasiahnutie cieľa alebo vyvolanie iného efektu.
Pena
častý prispievateľ
Príspevky: 742
Registered for: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa Pena »

Veď čo keby si niekto bez ZP kúpil strely, k tomu dobrý prak a dakoho by zastrelil? :twisted: :arrow:
Používateľov profilový obrázok
pif paf
častý prispievateľ
Príspevky: 717
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa pif paf »

A ešte doplním:

§ 29
Zbrojná licencia a skupiny zbrojnej licencie

...
(2) Zbrojná licencia sa rozdeľuje podľa účelu používania zbraní alebo streliva na tieto skupiny:
a) A - vývoj a výroba zbraní alebo streliva,

...
§ 27
Oprávnenia držiteľa zbrojného preukazu

...
(6) Držiteľ skupiny D alebo skupiny E zbrojného preukazu môže prebíjať strelivo alebo jeho jednotlivé časti
do zbrane, na ktorú mu bol vydaný preukaz zbrane.


Tak a teraz už mi tu chýba len presná špecifikácia prebíjania. Ide len o kompletáciu komponentov streliva alebo aj o ich vývoj a výrobu? Pekný guláš, keď kompletáciou komponentov streliva vyrábam strelivo a na to treba ZL, ale naopak na to stačí len ZP sk. D, alebo E. (?) :?
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

z definicie: "prebíjané strelivo je laborované strelivo pre vlastnú potrebu na športové alebo poľovné účely za použitia príslušnej technológie, pri ktorom sa používajú nové alebo už použité komponenty"

ja mam za to, ze pod "laborovanim" sa mysli len jeho skladanie, mnozstvo prachu. text dalej predpoklada pritomnost uz existujucich komponentov, z coho si myslim, ze samotny proces predpoklada len skladanie z hotovych dielov.

co sa tyka komponentov, nove diely su jasne, pouzite pokial viem mozu byt len nabojnice. vystrelenu strelu, ktora je deformovana pouzit nemozno a tym ze sa roztopi a vyrobi nova podla mna nejde o pouzity komponent ale nanovo vyrobeny, co by sa podla mna vymklo tej definicii, obmedzit sa len na laboraciu.

avsak po dalsej porade so zakonom
§27
(6) Držiteľ skupiny D alebo skupiny E zbrojného preukazu môže prebíjať strelivo alebo jeho jednotlivé časti do zbrane, na ktorú mu bol vydaný preukaz zbrane.

tu ostava na interpretacii co sa mysli "prebijanim jednotlivych casti streliva", pretoze na toto ja odpovedat neviem.
inspiring_wu

Príspevok od používateľa inspiring_wu »

maros15 napísal:To znamena,ze ak mam revolver 357 magnum,co je uvedene aj v preukaze zbrane,mi nepredaju 38 special aj ked ho revolver striela?

Igrlik: ...Nuž podľa mňa to bude výhradne a iba na uvedomelosti predajcu a na tom, čo hovorí (píše) výrobca zbrane v návode na používanie. Zákon nehovorí nič o druhu a vyhotovení munície, iba o strelive do zbrane, na ktorú bol vydaný preukaz zbrane. Exclamation Ak výrobca v návode na používanie uvádza možnosť použitia napr. .357 aj .38 SPC+, niet príčiny, prečo by sa daná munícia nemohla záujemcovi predať... (Zákon nehovorí o strelive druhu alebo kalibru, ktorý je uvedený v preukaze zbrane, ale o strelive do danej zbrane všeobecne!!!). Takže ak napríklad pre malorážku Norinco JW-21 v návode je uvedená kapacita zásobníka 15 nábojov .22LR alebo 20 nábojov .22 Short, mal by som mať možnosť kúpiť ktorékoľvek z nich (alebo najlepšie oboje!!!)
Ak máš na karte zbrane uvedený kaliber .357M a nič iné, tak na LEGÁLNY nákup pre účely strieľania z tejto zbrane zabudni. Sú prípady, kedy na samotnej zbrani sú vyznačené oba kalibre, tieto si dáš zapísať aj do karty zbrane a je to ok, ale inak (a to po serióznej porade s balistikom z KEU) je vlastnenie náboja .38 Spec. (alebo akéhokoľvek iného, na ktorý nemám kartu zbrane v danom kalibri, vrátane komponentov) trestným činom nedovoleného ozbrojovania ... podľa § 294 z. č. 300/2005 Z. z.
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa duros »

Takže dopúšťam sa nedovoleného ozbrojovania aj vtedy ak vlastním nábojnice, na ktoré nemám zbraň? nebodaj ich nazápalkujem ?

Pozbieral som ich na strelnici , to potom niekto ponechal komponent podliehajúci evidencii nezabezpečený voči zneužitiu neoprávnenou osobou ..


alebo mám v držbe zbraň v kalibry 7,62x39, nemôžem nakupovať strely určené pre .308, .303british ??? , ktoré sa dajú laborovať v 7,62x39?

tak isto laborujem 223jku strelou pre 222rem. aj to je pofiderné ? ?

Nakupujem strely .357 na prebijanie .355 - 9luger.

to hadam nie

to ako keď budem tak striktne brať to sa rovno idem prhlásiť do výkonu trestu, že už som sa aj sám odsúdil a a uložil si trest odňatia slobody nie ?

alebo budem vlastniť strely určené pre 223 Prvý par. čo je každá iná, tak nebodaj nebude mať diameter .224 a už je to zle ?

Zas toto je divne cele nie ?

A pri tom : ak neviem predať ostru zbraň (neni záujem o nňu) , ktorú mám zaregistrovanú , najjednoduchšie je zaniesť ju na balistiku potom k puškárovi nech mi ju prerobí na expanz potom to slavne KEU a potom sa po nej na inzerát tak zapráši ako nič .. a to je v poriadku ? do kelu !!!
inspiring_wu

Príspevok od používateľa inspiring_wu »

duros, jasné, že to nie je v poriadku, podľa mňa je to dokonca úplná zvrhlosť, bohužiaľ, niekto si dal evidentne do denníčka záväzok, že strelcom sťaží život ako to len pôjde... bohužiaľ.

Mimochodom, samozrejme to platí aj o nábojniciach pozbieraných na strelnici, alebo kdekoľvek inde.

choré...
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa duros »

Takže vlastne nemáme šancu takýmito debilnými doplnkami ten zákon tak zmenia , že vlastne dosiahli likvidáciu možnosti držať na SK zbraň... a vlastne dosiahli to čo chceli , budú mať len poslušných nakupujúcich trtkov , čo budú nakupovať tie predražené dva naboje ,čo sa budú dať kúpiť do ich neobnovitelných flint, ktoré im nakoniec buchnú v ruke .. bo nič na ne nebudú mocť kúpiť.. parada.. a takáto úprava nám prešla po za chrbát ..
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"