Podliehaju strely evidencii?

Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Roman, teraz neviem, čo si chcel povedať tým "sorry Jack", ale neva. Mamaro sa pýtal, či by mohol, mať pod*b, keby začal prebytočné strely, ktoré sám vyrobí, ponúkať na predaj cez net. Kým iní ho ubezpečovali, že podľa zákona o zbraniach a strelive je všetko v poriadku a kľudne môže, tak ja som ho len a iba upozornil na to, že musí dbať aj na iné právne predpisy, inak riskuje pokutu a prípadné ďalšie postihy. Neviem, či si aj mňa zahrnul do kategórie "odborník na všetko", ale zatiaľ mi nik neoponoval, že to, čo som napísal o možnom nesúlade takéhoto konania s ustanoveniami zákona o živnostenskom konaní, by bola blbosť.
:wink:
mamaro
prispievateľ
Príspevky: 214
Registered for: 14 years 5 months

Príspevok od používateľa mamaro »

Jack nepísal som predaj cez net,ale predaj ako taký doma odliatych striel.Stou živnosťou to bola dobrá pripomienka,ale skor som mal namysli predaj k zákonu o zbraniach.
bbpd ak je to tak ako píšeš a máš to overené,tak je to riadna blbosť.Myslím že každý hubár už má zbierku nábojníc,ktoré zostávajú po spoločných poľovačkách a tým sa vlastne dopúšťajú nedovoleného ozbrojovania.A čo všetci tý,čo nosia prívesok z nábojnice aj so strelou?Neviem kto tie zákony píše,ale mal by sa dať liečiť.
Používateľov profilový obrázok
pif paf
častý prispievateľ
Príspevky: 717
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa pif paf »

pif paf napísal:§ 2
Vymedzenie niektorých pojmov:

(1) Na účely tohto zákona sa rozumie
...
g) strelivom náboj alebo nábojka; za strelivo sa považuje aj komponent streliva,
h) komponentom streliva zápalka, výmetová náplň, alebo strela, ktoré sa používajú v zbraniach,
...
bbpd: keď si nevieš prečítať zákon, tak aspoň čítaj čo sa píše v téme do ktorej prispievaš. :roll: Kde sa v zákone píše o nábojnici?
Prívesok z náboja, alebo v tvare náboja sa tu na fóre už tiež riešil.
Naposledy upravil/-a pif paf v 07 Nov 2011, 18:12, upravené celkom 1 krát.
inspiring_wu

Príspevok od používateľa inspiring_wu »

no zo skúsenosti osoby mne blízkej viem, že chalanisko odsúdený za nedovolené ozbrojovanie (pár nábojov v ráži, ku ktorej nemal kartu zbrane s vhodným kalibrom plus klasické vojenské náboje vz.43 asi 17 ks) bol upozornený, že sa musí okrem zbraní a ostrej munície zbaviť aj nábojníc a striel... sila, nie?

p.s: nepolemizujte o tom, či mohol dostať nedovolené ozbrojovanie ako T.Č. za pár nábojov. Dostal a konkrétne 3 na 4, teda 3roky s podmienečným odkladom 4 roky.... mal som v rukách to obvinenie aj rozsudok...
Používateľov profilový obrázok
pif paf
častý prispievateľ
Príspevky: 717
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa pif paf »

Policajti toho narozprávajú. Keby mal v držbe len prázdne nábojnice tak ho neodsúdia. Bodka.
inspiring_wu

Príspevok od používateľa inspiring_wu »

pif paf - ukľudni sa

1. jedno je zákon a druhé jeho výklad (prever si napr. u Panzera formou PM, určite bude ochotný Ti to vysvetliť)
2. nielen že to, čo som písal mám overené a tento zákon, keďže je tu mnohým jasné že som príslušník PZ, mám preštudovaný lepšie ako si myslíš, ale v zákone nenájdeš ani iné exaktnosti, ktoré ale vyplývajú buď z kontextu alebo sú vo výklade. Mnohí napr. nevedia, že aj keď pozbierajú nábojnice na strelnici, legálne si ich doma sami prebijú za účelom športu napr. no medzi tie stovky "legálnych" nábojníc sa im zamieša nábojnica, ktorá po starom ešte nemusela byť a ani nie je označená kalibrom, tak je to TČ!!!! ja som si to nevymyslel, ja len žasnem nad absurditou tvorcu tohto zákona. Paňal?
miro1
prispievateľ
Príspevky: 297
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa miro1 »

Tak po prvé....strelivo vz.43 je zakázaným strelivom...to je rovnaké, ako keby mal priebojno zápalne náboje atd...
Takže podivovanie sa nad tým, že bol za to odsudený nie je na mieste. Rovnako nie je na mieste, spomínat nábojnice....nábojníc možem mat doma 5 kýblov a nikoho do toho nič nie je...

Pri strelách to podla súčastnej definice može byt očividne problem....avšak len idiot sa baví s policajtami viac, ako je nutne minimum...Takže si neviem dost dobre predstavit sitaciu, kedy mi "prišiju" vlastnenie daných striel...pretože na to nebudu mat absolutne žiadny dôkaz že su moje, rovnako nebudu mat dokaz že su mojej sestry, brata, dedka, babky či niekoho piateho. Pretože čo? pretože máme právo nevypovedat...

PS: som idiot a bavím sa s policajtami a priznam sa že držim 1 strelu cal 50 bmg na ktoru nemam príslušnu zbran...

§ 69
Priestupky
(1) Priestupku na úseku zbraní a streliva sa dopustí ten, kto
a) bez povolenia vyrobí alebo zadováži sebe alebo inému zbraň alebo strelivo podliehajúce povoľovaciemu
konaniu, ohláseniu a evidenčnej povinnosti, alebo ich bez povolenia prechováva, alebo vykonáva činnosť, na
ktorú je potrebné povolenie podľa tohto zákona

Takže čo, dopúštam sa priestupku alebo trestného činu? Musí byt pri priestupku preukázany tzv. materialny aspekt? podla mojho názoru jednoznačne musi...a som zvedavý ako sa páni popasuju s materialnym aspektom...Aká je spoločenská nebezpečnost držby tejto strely? A je vôbec táto strela strelou...alebo je to maketa streliva rozmerovo a tvarovo zhodná? ... Môže maketu streliva nadobudnut a držat človek bez ZP? rozhodne može....Je maketou streliva strelivo ktore neobsahuje ktoré neobsahuje výbušniny alebo iné aktívne náplne? Rozhodne áno...Može človek vlastnit neobmedzene množstvo makiet streliva? môže...



....Najhoršia smrt je z vystrašenia....
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3109
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa R »

bbpd: ak ti správne rozumiem tak v prípade že mám na karte zbrane kaliber 7,62x51 nemôžem legálne kúpiť náboj .308win, prípadne ak hilzňu .308win prebijem dopúšťam sa t.č.?
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

jack: veď preto som ťa zo skupiny "odborníkov na všetko" vyčlenil

R: esi se nepletu, pri TČ/priestupku sa posudzuje aj úmysel. a ten by v prípade dvojznačného označovania kalibru 308win vs. 7,62x51 dokazoval asi ťažko, keďže každý znalec by potvrdil že ide o identické strelivo
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"