WTSHTF - všobecne

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa aris »

guns:

tak ja mam celkom obavy z tej ekonomickej situacie v tom zmysle ako pises, ze ak, tak by to bolo hustejsie ako v Argentine. A som toho nazoru, ze dnes sa situacia v EU blizi k momentu, kedy take nieco bude mozne po hociktorom piatku.

Takze co by uz dnes nemalo chybat vo vybave mestkeho cloveka?
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 4 months

Príspevok od používateľa gewehr »

prave som cital od pamatnikov priebeh udalosti v nasom mestecku v roku 1918 po informacii ze sa rozpadlo Uhorsko... slovac sa pojala rabovat obchody, aky taky poriadok spravili az privolani ceski cetnici, bo ti "madarski" sa bali vyliezt. 3-4 dni bezvladia a ludia sa ponukat nenechali :roll:
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 9 months

Príspevok od používateľa AKI »

"krasna tema"
osobne si myslim presne to iste ako gewehr. 3-4 dni bezvladia a je tu chaos. Stacilo vidiet co nastalo pri krateni soc. davok u nas. Cigani rabovali obchody a to bola len cast populacie. Ak by bolo postihnutych 80 percent populacie, tak by nastal chaos.
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa Ja som »

To Aris, na otazku " Takze co by uz dnes nemalo chybat vo vybave mestkeho cloveka? "...ako odpoved mozes kludne pouzit vlastny podpis :D

..alebo nieco od konkurencneho vyrobcu.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1444
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa Kapo »

Reálnu situáciu na vznik WTSHTF vidím práve v tom, že sa svet globalizuje, európa má už len jednu menu a všetko prechádza do elektronickej podoby. /peniaze, bankovníctvo, dokumenty, štátne záležitosti, matriky, katastre, policajné archívy, komunikácia...../
Ak to pôjde všetko nadalej tým smerom, čo aj pôjde, tak pád tejto štruktúry by mal za následok riadny chaos.
/už dnes manželka keď dostane výplatu, tak nevidí naživo žiaden skutočný groš, len pípne 10x sms a výplata je v prdeli :) /

Akurát ide na HBO Smrtonostná pasca 4 na túto tému.
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa Ja som »

Rozmyslali ste ale aj nad tym, ze sme clenom EU a NATO ? resp ze ako by sa v pripade WTSHTF zachovali nasi susedia (ci uz juzni alebo zapadni) alebo peacemakeri amici, kedze treba prihliadat aj na globalizaciu a nasu geograficku polohu ? ci by nedoslo znovu povedzme k nahrnutiu sa "spriatelenych" cudzich vojsk ako sa to uz raz stalo.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5632
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ad Ja som: Môže to byť aj tak ako hovoríš. Môže to byť hociako. Ide o scenár. Vymyslieť sa dá nekonečné množstvo scenárov a rôznych variantov. Samozrejme, otázkou je pravdepodobnosť jednotlivých scenárov. V každom prípade, ak ide o rozsah, dá sa do istej miery paušalizovať:

- Ak by sme sa do sračiek dostali len my, teda SR a zlyhali by naše inštitúcie, pomoc by pravdepodobne prišla zvonku a rýchlo by sme boli zachránení. Toto je relatívne ľahko zvládnuteľná situácia. A riešil by ju za nás niekto iný, možno aj mierové sily. Či by tu zostali "dočasne" ako Červená armáda v roku 1968, je už iná téma.

- Ak by sa do sračiek dostal celý stredoeurópsky priestor, opäť by sa dalo oprieť o EÚ, alebo medzinárnodné spoločenstvo. Možno by sme prišli o strechu nad hlavou a komfort, ktorý máme, ocitli by sme sa v utečeneckých táboroch, ale stále by sme sa mohli spoľahnúť, že to za nás niekto vyrieši.

- Ak by sa do sračiek dostala celá EÚ (nemyslím teraz ako inštitúcia), alebo jej prevažná časť´(najmä ekonomicky najsilnejšie a najľudnatejšie štáty), už by sme sa nemohli príliš spoliehať na pomoc zvonku, možno tak humanitárnu, ale padol by mocenský aparát, spoločenské a ekonomické štruktúry by sa rozpadli a keďže by sa v sračkách ocitli desiatky miliónov ľudí, pomoc, ktorá by prišla zvonku, by sa nedostala ku každému. Nastala by bezprecedentná anarchia. Obnovenie poriadku by bolo možné až v strednodobom horizonte (roky). Toto je už WTSHTF.

- Ak by sa do sračiek odrazu dostal celý svet, alebo jeho prevažná časť, už by sa nedalo počítať so žiadnou pomocou (ak niekto nie je zrovna hard-core fanúšik sci-fi, alebo vypatlaný prívrženec Vesmírnych ľudí a nespolieha sa, že nás spasí Aštar Šeran a jeho kamoši z vesmíru). Nemal by kto obnoviť poriadok, anarchia by po čase viedla k úplne novému spoločenskému usporiadaniu podobnému zrejme starovekým modelom (malé "mestské" štáty, na čele tyran s jeho ozbrojenou družinou), životný štýl by bol prudko závislý na stupni poškodenia infraštruktúry (resp. jej využiteľnosti), či od miery poškodenia, resp. zachovania prírody, klimatických podmienok, rovnako ako na počte preživších ľudí...
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

kapo; ak vypadne plosne elektrina, tak sa 99% ludi bez radia a TV ani nedozvie o tom ze nejake stanne pravo je a treba nejake flinty odovzdat :)
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa Ja som »

To Jack : Ja som znovu tak trochu paranoidne rozmyslal ze ci by situaciu nevyuzil niekto silnejsi, ci uz zo susednych krajin ( co by mozno znovu znamelo ze by sme sa ucili Otčenáš po madarsky ) alebo pokial by padla cela EU, ci by to nebola prave vhodna situacia pre Cinu, alebo USA, Rusko eventualne este niekoho ineho ? Ono zas pripada mi aj pomerne tazke predstavit si, ze by mala padnut komplet cela EU, resp keby padla EU malo by to podla mna obrovsky vplyv aj na ostatne casti sveta a aj situacia v nich by asi nebola o moc odlisna (aj vdaka globalizacii).
inspiring_hamilton

Príspevok od používateľa inspiring_hamilton »

Tiež si myslím, že zas by platilo, že šťastie je najdôležitejšie a druhý faktor dĺžka trvania ....
Tiež si myslím, že asi ťažko pri takýchto situáciách by obchádzal niekto ľudí, či sú doma a aby odovzdali zbrane...????? Mali by dosť iných problémov...
U nás by jediný problém vidím tú náhradný zdroj elektriny, inak by sa dalo ...... :wink:
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Ako som pisal v predchadzajucom prispevku, problem by prave mohol byt ten, ze ludia maju zbrane a to tak, ze vynimocny stav by mohol byt este viac nezvladnutelnejsim :)
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Gunslinger: Suhlasim toto vsetko moze nastat. Dost velky problem su tie at. elektrarne sovietskeho typu, ktore neobsahuju ochranu okolo reaktoru. Taky naraz nejakeho dopravneho lietadla, ci iny sposob vykonania teroristickeho utoku by spravil ovela, ovela horsiu katastrofu ako bol 11. september a to iba ich staci vyhladat pomocou google earth. Bohunice budu v buducnosti rozobrate a na tom mieste postavia novu elektraren zapadneho typu (Ale to este potrva), no stale tu mame Mochovce. Ale co s tym clovek spravi, pozri sa kolko je este takych elektrarni od nas na vychod, radioaktivita hranice nepozna, ani tie schengenske :) :

Obrázok

A o tom, ze by rusom chybala co i len jedna jedina jadrova hlavica, tak o tom velmi silne pochybujem. Mas nejaky zdroj? Obchodnik so smrtou bol sice pekny film, ale taky bordel v tom Rusi zasa nemali a tobôz nie so zbranami hromadneho nicenia :lol:. Rusi mali zbrane dost dobre inventarizovane(Co sa o ostanom povedat nedalo :) ). Nieze by som sa Rusov zastaval, ale Amerikancom jedna bomba chyba, a to vodikova o sile 1 megatony. Skor by som sa ale obaval Irancov aj s ich nuklearnymi ambiciami. Taky Shahab 3 este nema dostrel na strednu europu, ale 4 mat zrejme bude a to az do Francuzska. A to este nevravim o tom, ze Sev. Korea moze byt financne dotlacena k tomu, ze jadrovu hlavicu fanatickym islamistom tajne preda a mozno rovno aj s raketou Taepodong 2 (dostrel 6000Km), preto USA tak vola po radare. A to este existuje cely rad chemickych, biologickych zbrani, alebo (ne)konvecnych: palivo-vzdusné trhaviny, vakuova bomba, ako napriklad trhac sedmikrasok :lol:, ktore sa ucinkom priblizuju tej jadrovej, ale aj HEMP ako vravis
Používateľov profilový obrázok
rado74
častý prispievateľ
Príspevky: 522
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa rado74 »

Aris o tom som nezapochyboval ani na chvilu :D ale v podstate ked stat nema na platy policajtov aj toto je riesenie a mozno este ucinnejsie ako keby niekde v aute spalo 5 hliadok.Ludia sa vzdy vedeli najlepsie ochranit sami a koniec koncov stat to nestoji nic este aj zarobi z dani obchodnikov u ktorych si ludia nakupili zbrane a strelivo :D . Ale samozrejme aj policia je potrebna niekto predsa musi robit statistiky a vyberat pokuty nie.
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa aris »

Obrázok

To, že systém speje nevyhnutne ku kolapsu ukazuje trendová zmenšujúca sa línia tohto pomeru, ktorá mala v roku 2015 preťať nulovú os. Znamenalo by to, že každý nový úver už nedokáže ekonomiku stimulovať a nastáva prechod do nového stavu. Do stavu, kedy hra na monetárnu a fiškálnu politiku končí. Každý nový úver spôsobí už iba pokles HDP a nie je nič, čo by systému postavenému na dlhu dokázalo vliať do žíl novú krv.

Z grafu vidíme, že už nemusíme čakať na rok 2015, systém naznačil svoj kolaps už v roku 2009, kedy napriek všemožným novým dlhom HDP klesalo. Pre firmy a jednotlivcov dosiahla saturácia dlhu kritickú úroveň a ich dlh je možné iba zmenšovať, nie zväčšovať. Pohotovo však priskočila vláda, ktorej dlh ešte nedosiahol kritickú úroveň nasýtenia, a tá náš dlh vykompenzovala. Avšak dni rastúceho dlhu sú zrátané....

Ako ďalej...

Logika a fakty hovoria jednoznačne – koniec sveta ako ho poznáme sa blíži ku koncu. Právom sa môžeme pýtať ako je možné, že s tým nikto nič nerobí?


cely komentar citajte tu:
http://www.investujeme.sk/clanky/prejed ... ekonomiku/
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Heh, skusim tu debatu otocit naspat blizsie k teme, kazdopadne suhlasim s hore napisanym, v sucasnej spolocnosti zapadneho typu (kam zaradujem aj nas) rapidne ubuda ludi s manualnymi ci remeselnymi zrucnostami. Ked sa clovek pozrie uz len kolko ludi dnes studuje obory ako masmedialna komunikacia, marketing, ekonomia, politologia, socialne smery, atd. a kolko ludi v produktivnom veku pracuje v tychto oblastiach (nehovoriac o vsetkych 'manageroch', 'konzultantoch', atd.), tak v pripade SHTF by to bol dalsi vazny problem. A predstava ako sa nejaky obchodny manazer, ci poistovaci alebo financny poradca pusti do rozoberania karburatora na nefunkcnom generatore je skor smerom sci-fi :lol: Samozrejme aj medzi nimi sa najdu vynimky, ale sucasna generacia mladych a este mladsich uz bohuzial casto nema ani len moznost vidiet/pozorovat ako na to a priucit sa aspon zakladnym veciam ktore by boli vyuzitelne v pripade SHTF scenara.

Priznam sa ze aj ja som 'rozmaznany' sucasnymi moznostami, ked napr. potrebujem nabrusit retaze na motorovu pilu tak ich radsej zanesiem do obchodu kde mi to spravia za par eur, nez by som sa s tym mal doma piplat cele poobedie... atd. :roll: :lol:

Ale myslim ze podstatne je alebo to aspon v pripade nudze vediet/dokazat, alebo potom mat znalosti/schopnosti ktore by sa dali vyuzit 'bartrovym' systemom (automechanik vs. zubar, elektrikar vs. zverolekar, atd.).

Inak, pozerajuc hore na tie vysledky hlasovania (samozrejme beriem ze ide o znacne 'pokrivenu' statistiku :-) myslim ze je docela zaujimave ze takmer 50% zucastnenych si mysli ze k SHTF aj u nas urcite pride, a zatial nikto tu nebol az taky optimista aby veril ze nepride nikdy... :wink:


Gunslinger
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"