Ozbrojenosť občanov SR

Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 2 months

Ozbrojenosť občanov SR

Príspevok od používateľa peterson »

V súvislosti so súčasnou verejnou polemikou o údajnej nadmernej ozbrojenosti občanov SR sa mi natíska otázka:
"aké sú kritéria? kedy je veľa? alebo čo je veľa na naše pomery? "

Zaujal ma rozhovor bratislavského krajského riaditela plk.Faraga pre Bratislavské noviny, kde uvádzal , že v BA kraji je okolo 15 000 držiteľov ZP.
Minister Lipšic povedal v médiách, že na Slovensku je medzi ľudmi vela zbraní?
Stoja jeho tvrdenia na spoľahlivom základe?

Pri štatistických údajoch (Štatist.úrad SR ku dnu 31.12.2008) :
počet obyv. BA-kraj- 616 578 obyvatelov
počet obyv. Bratislava- 428 791 obyvatelov

Ak niekto disponujete údajmi z iných krajov doplnte sem info
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

ked som to hodil do kalkulacky, vyslo mi okolo 2,4% . Ked hodim cca 150tis ZP v SR a celkovy pocet obyvatelov 5,5mil, vychadza to okolo 2,7% ...takze to plusminus sedi.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa peterson »

do kelu, ved aj homosexuálov je viac (ak rátame, že sú 4percentnou menšinou) :lol:
lenochod
prispievateľ
Príspevky: 321
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa lenochod »

Znamena to, ze je viac riziko sa zohnut po mydlo ako nenosit vestu? :lol:
bagoo
prispievateľ
Príspevky: 154
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa bagoo »

:D :D
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3129
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa R »

peterson napísal:
Zaujal ma rozhovor bratislavského krajského riaditela plk.Faraga pre Bratislavské noviny, kde uvádzal , že v BA kraji je okolo 15 000 držiteľov ZP.
Minister Lipšic povedal v médiách, že na Slovensku je medzi ľudmi vela zbraní?
Stoja jeho tvrdenia na spoľahlivom základe?
pekný príklad ako sa dajú prekrúcať čísla, Lipšic si asi do kalkulačky nehodil počet ZP ale počet registrovaných zbraní (alebo ešte lepšie predaných bo tam sú aj Déčka) na obyvatelov a vyšlo percento ktoré sa mu viac hodí...

edit: má niekto info kolko je na SK reg. zbraní ?
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

R ak si dobre pamatam, tak som kdesi videl cislo okolo 260tis.. a tusim si pamatam cislo 60tis ZP sk A.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3129
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa R »

roman: no a minister sa môže populisticky oháňať číslom 4,7%, a ak by zarátal ďalších plusmínus 300k déčkových zbraní tak je cez 10% populácie nebezpečných pre okolie, som zvedavý kedy vybalí tieto počty :lol:
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa peterson »

ak by som mal robiť oponenta krokom ministerstva- tak by som určite argumentoval, že je neobjektívne operovať len celkovým číslom všetkých zbraní, nakoľko novelizovaný zákon aj tak vystupuje proti samotným držitelom zbraní. Tým pádom treba brať do úvahy počet držiteľov ZP a nie počet ich LEGÁLNE držaných zbraní. A z tohto ešte treba oddeliť tie tzv.samopaly , ktorých sa dotkne novela.
A hned sme pri úplne iných číslach.

Ak nebude v parlamente strannícky diktát, myslím, že mnohí poslanci budú vidieť veci podobnou optikou ako som písal vyššie- resp. ako sa písalo v pripomienkach
lenochod
prispievateľ
Príspevky: 321
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa lenochod »

A to je vlastne co za argument ze medzi ludmi je vela zbrani? No a? Aj keby ich bolo 5x tolko. Pokial ich drzitelia splnaju kriteria dane terajsim zakonom, tak co koho do toho? Kedy je zbrani uz vela a kedy malo? To mi hadam nechcu povedat, ze si chcu urcit limit, kolko moze byt maximalne registrovanych zbrani. Fakt uz jak za komancov, zradlo na pridel a ked chces viac, chod okusavat korienky do lesa...

Ked dochadzaju argumenty, zacina zamlzovanie...
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa peterson »

ja by som otázku obmedzenia vlastníctva niekorých zbraní postavil do roviny ústavnosti.

Požiadal by som o stanovisko Ústavný súd SR s otázkou, či štát neporušil alebo neprimerane nezasiahol do vlastníckeho práva- resp. práva vlastniť majetok.
Je tu totiž hladisko, že niekolko rokov bolo legálne vlastniť určité zbrane a zrazu podla niakych pseudodôvodov, od určitého dátumu sú tie zbrane zakázané a musia sa odovzdať.

Veď každému je jasné, že napr. priemerný športový či rekreačný strelec s krátkou zbraňou a dvomi plnými zásobníkmi (napr. 2x15) by vedel kedykoľvek urobiť na ulici krvavý parkúr. A NEPOTREBUJE k tomu samopal!!!
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"