Presnosť nábojov

inspiring_yalow

Presnosť nábojov

Príspevok od používateľa inspiring_yalow »

Zdravym vas priatelia: zaujimala by jedna vec tykajuca sa presnosti puskovych nabojov ..existuje nieco ako "vrodena pesnost" ? napriklad zoberieme dva kalibre nap. 308W a trebars 270W pre obidva vytvorime dokonale podmienky (špickova zbran, maximale presna laboracia) strelec-optika-samozresmost bude mat niektorý kaliber navrch? mam na mysli dosiahnutelny rozptyl. Dakujem za odpovede
Používateľov profilový obrázok
hlavaXX
prispievateľ
Príspevky: 238
Dátum registrácie: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa hlavaXX »

Aj ja zdravYm,

a myslim si, ze tam rozdiel bude, len neviem v prospech coho a aky.
to som ti teda moc nepomohol. :lol:

pri dokonalych podmienkach pojde vsetko bez rozptylu.
Otazka je, co vsetko je zahrnute do tych podmienok.
Ak tam nezaratame atmosferu, povedal by som , ze pomalsie a tazsie budu voci nej odolnejsie.


ale zaujima to aj mna
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

ta otazka tak ako je napisana nema zmysel...
ak by si vytvoril "dokonale podmienky"
tzn absolutne rovnaky tvar strely v serii nabojov rovnakeho kalibru, hmotnost, navazku prachu, dokonaly vyvrt hlavne a strielal vo vakuu a v bezvahovom stave, vsetky strely vsetkych kalibrov by ti lietali vzdy po jednej nekonecne rovnej ciare az na koniec vesmiru

takze musis vziat do uvahy "nedokonale podmienky"
ergo v atmosfere , v prostredi s gravitaciou , vo vzduchu je prach, mikrokvapky vody, vzduch sa hybe atd...
ak by si aj vytvoril absolutne rovnake naboje , opat s rovnakou strelou a rovnakou navazkou atd... zistil by si, ze rozne typy striel na nedokonalost /nerovnomernost prostredia reaguju rozne. keby tomu tak nebolo, nebolo by potrebne uz 100rokov vymyslat a zavadzat nove raze.

Skratka tvar strely, pomer dlzka, priemer, hmotnost, rychlost a rotacia kazdeho kalibru sa sprava inak.

hovori sa napriklad, ze 100rokov stary kaliber 6,5x55 SE sa povazuje za "prirodzene presny" , novovyvinute raze urcene specialne pre benchrest su takisto urcite "prirodzene presne" nez bezne storocne vojenske ci polovne raze
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4842
Dátum registrácie: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

Puksem asi myslel dokonale podmienky v ramci realneho sveta, aspon tak som ho pochopil.

Takze trocha konkretnejsie - ak by spickovy strelec mal more casu a rozpocet 1 M€ na ladenie presnosti kazdej jednej pusky a raze, ake vysledky mozeme ocakavat, co sa tyka presnosti jednotlivych razi?
Hovorme napriklad o vzdialenostiach 300, 500 a 900 m.

Som zvedavy na tie odpovede :wink:
shot
prispievateľ
Príspevky: 173
Dátum registrácie: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa shot »

Myslím, že odpoveď nie je až taká ťažká. Ak by som hľadal odpoveď ja, pozrel by som sa kam smeruje benchrest. Čím a v akom kalibri strieľa svetová špička. 6PPC, 6XTC, 6BR, 30 BR, 22 BR...
inspiring_yalow

Príspevok od používateľa inspiring_yalow »

no roman ma asi pravdu s tými dokonalými podmienkami som to asi prehnal a yarco mi čita myšlienky :D tak nejak som to mal napisat: kto by si trufol spravit rebrícek presnosti bezne dostupnych nábojov mimo wildcaty a pod. samozrejme nemusi byt uplny (to by bol dlhy zoznam) v rozmedzí od 6 mm do 8 mm
Snypo
prispievateľ
Príspevky: 339
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Snypo »

yarco,na 300 -600 -900 metrov? Teda môžme začať polemiku na túto tému :P .338 LAPUA MAG. :wink:
Pena
častý prispievateľ
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa Pena »

Preteky ISSF sa strielajú s otvorenými mieridlami na 300m a desiatka má 10 cm. Strielajú sa až absolútne výsledky. Strelci používajú často kaliber 6mm BR.
Je to srandovný náboj, ale presný a na počudovanie aj silný.
friendly_wing

Príspevok od používateľa friendly_wing »

tzv. vrozena presnost raze (naboje) je casto pouzivany pojem. Malokdo si dovede pod timto pojmem neco predstavit.
Tento pojem obnasi radu veci, ktere se k nekterym razim vubec nehodi a priom jsou vseobecne takto oznacovany.
Jak tu nekdo jiz zminil, staci se podivat na BR raze.
kdyz vemem extremni porovnani.
6PPC a nejakou starou africkou razi. Je jasne ze 6PPC bude nekolikanasobne presnejsi.
Proc?
Ano nektere raze jsou proste "vrozene" presnejsi nez jine. Jak to budem merit???
ISSF bych sem vubec nepletl. pouziva vetsinou 6BR Norma, proc?
Nektere raze jsou "vhodnejsi" pro strelbu na soustrel (6PPC) nektere jsou zase vhodnejsi na bodove hodnoceni (30BR), nektere jsou presnejsi jen do nejake vzdalenosti.
Ale vzdy o presnosti raze (naboje) rozhoduji pomery. Pomer mezi delkou a prumerem nabojnice. velikost zapalky, velikost zatravky, uhel ramen, delka krcku. vetsina z toho rozhoduje o prubehu horeni prachu.
tim se dostaveme zpet k nasemu extremu.
6PPC vers. africka raze. kratka valcovita nabojnice, ramena hodne rovna, mala zapalka tvori temer idealni podminky pro konzistentni zazech, horeni a prubeh horeni prachu, vyvin tlaku za vzniku minimalniho zpetneho razu.
Porovnejte s Africkoju razi, dlouha zuzena trubka bez ramen, nebo s rameny velice sikmymi. Dalo by se rici ze obe raze jsou navrzeny na stejnou vzdalenost pouziti - do 300m. I kdyz budeme mit dve zbrane delane v BR kvalite od stejneho puskare, rucne prebite naboje, v naprosto stejnych tolerancich (bohuzel uz jen fakt, ze vetsina africkych razi jsou zastarale a maji bud "belt" nebo "rim", ktery je automaticky diskvalifikuje z rad presnych naboju) bude vzdy 6PPC a podobne raze nekolikanasobne presnejsi.
Namitka ze kazda raze je urcena pro jine pouziti, zde neobstoji, protoze neresime vhodnost naboje, ale pro je ten ci onen naboj presnejsi ci ma "vrozenou" presnost.
friendly_shannon

Príspevok od používateľa friendly_shannon »

6.5x55SE vs .308 win na 700m ?? ucinnost na skodnu do 300m ??
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"