BlackHawk SERPA

Používateľov profilový obrázok
revino
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa revino »

yarco:
som si tým istý ako ktorýkolvek majiteľ púzdra fobus alebo podobných. pokiaľ si zafixuješ odblokovanie poistky vystretým prstom, čo je mimochodom rychlejšie ako nahmatáavanie poistky posledným člankom ukazováku, je tam kolízia so spúšťou pravdepodobná rovnako ako u ktoréhokoľvek ibeho púzdra.

k rane istoty len toľko, že ju dávam. keď človek nedokáže veriť sám sebe po tom, čo vizuálne aj hmatom skontroluje šachtu a komoru, tak je to veľmi zvláštny prístup k sebe samému.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

potom naco davas ranu istoty?
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4838
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

Nejde predsa vôbec o to, či som si prstom mimo spúšte istý viac ako majiteľ Falca/BH/Fobusa/... :roll:

Ide o to, že poctivý strelec si chtiac nechtiac pripustí, že si tým nie je a ani nemôže byť 100% istý. Ergo všetci sme tvory omylné a treba s tým rátať, bez ohľadu na objem tréningu a skúsenosti.
To je lajtmotív, ktorý sa nesie celou tou udalosťou okolo Serpy. Nech si ho každý vyloží, ako je mu milé.

Aby bolo jasné - postol som sem ten článok, lebo sú to imho zaujímavé informácie, pre premýšľajúcich majiteľov Serpy obzvlášť.
Nechcem tu evanjelizovať, nejdem nikoho presviedčať, aby svoju investíciu hodil do koša. Kto si povie, že je to celé hlúposť a Serpa nie je absolútne vôbec náchylnejšia k zlyhaniu (strelca, poistky, ...) než puzdrá inej koncepcie, jeho vec.

revino napísal:k rane istoty len toľko, že ju dávam. keď človek nedokáže veriť sám sebe po tom, čo vizuálne aj hmatom skontroluje šachtu a komoru, tak je to veľmi zvláštny prístup k sebe samému.
No neviem, či si si teraz týmto nešťastným prirovnaním sám nenabehol.

Ak použijem tvoju logiku, kto si vlastne verí viac?
- ten, kto po kontrole "vizuálne aj hmatom" ešte "pre istotu" aj cvakne alebo
- ten, kto už po kontrole cvaknutie nepotrebuje? :twisted:

Sorry, to bolo len podpichnutie, tu sme OT.
Chcel som predtým len naznačiť, že téma rany istoty je imho zaujímavá a je o čom sa baviť, keďže rôzni ľudia fungujú so zbraňami v rôznych režimoch a majú odlišné požiadavky a predstavy.
Rovnako ako debata o Serpe a jej potenciálnych rizikách.
Toť vsjo.
Používateľov profilový obrázok
revino
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa revino »

s tou serpou si to môžme povedať niekedy osobne na nejakej súťaži, lebo takto písomne mám pocit, že "nerozumieš čo ja chápem" a naopak :)

k tomu cvaknutiu "pre istotu" poviem len tolko, že glock.
a tento zvyk sa už so mnou nesie aj u iných zbraní.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4838
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

Ďalší zaujímavý článok k téme:
http://gunnuts.net/2011/07/12/things-i-used-to-like/


revino:
Ok, dosť bolo vypisovania :wink:
Používateľov profilový obrázok
LtTT
prispievateľ
Príspevky: 241
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa LtTT »

Nechcel som sa zapájať ale predsa ....

Som majitelom BLACKHAWK SERPA aj ked podobne ako u Gunslingera skončilo na poličke. Môj dôvod prestať ho použivať bol, že mi puzdro ošuchovalo povrchovkou zbrane.
Takže:
- pri odistení zbrane z púzdra vyvíjam tlak voči rámu zbrane,
- pri tasení z púzdra ide prst vo vodiacich "drážkách" a skončí opäť na ráme zbrane.
- to že ich nedoporučujú či zakazujú pri streleckých kurzoch v USA nemá pre mňa osobne žiadnu hodnotu. Vzhľadom na právny systém tej krajiny a hlavne jej obyvateľov by som na ich mieste spravil rovnaký krok aj ja (potlač na pohári z fast food "pozor nápoj vnútri je horúci" a pod. hovoria za všetko).
- ako napísal yarco "dizajn toho puzdra je náchylnejší k podobným streleckým chybám než iné ..." skôr dizajn puzdra je náchylnejší na nájdenie vinníka svojej chyby a možnú prehru v prípadnom súdnom spore
- som rád, že nikto nerieši že mal zbraň odistenú ani to čo tam vlastne trénoval .... lebo to ani netreba SERPA je zlá ;) to stačí ...

BLACKHAWK SERPA + KIMBER ULTRA CARRY II

Obrázok


Obrázok

Obrázok

Obrázok


Áno všetci sme tvory omylné ale netreba za tieto omyly viniť púzdra ale seba ...


HOWG
Používateľov profilový obrázok
revino
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa revino »

ušúchavanie povrchovky môžem potvrdiť. moju gun už vyzerá, ako keby som ho za autom ťahal.
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

LtTT napísal:- som rád, že nikto nerieši že mal zbraň odistenú ani to čo tam vlastne trénoval ....
berserker napísal:Tento konkrétny incident by sa asi nestal, keby chalan pri tasení neodistil aj samotnú zbraň, to ale nie je podstatné, lebo veľa moderných zbraní nemá vonkajšiu poistku.
;)
LtTT napísal:Áno všetci sme tvory omylné ale netreba za tieto omyly viniť púzdra ale seba ...
Väčšina z nás, ani samotný aktér neviný púzdro, ale strelca. Tie drážky sú tam síce pekné, ale čo keď má človek spotenú alebo premrznutú ruku, je v strese, atď?
Neide o to, že by púzdro bolo apriori nebezpečné, ale o to, že za istých okolností je väčšia šanca, že strelec urobí chybu ako pri iných púzdrach. A keďže tá chyba môže mať veľmi vážne následky, je dobré sa aspoň zamyslieť či to púzdro za to stojí.

Ale už sa opakujú rovnaké argumenty.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4838
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

LtTT:
Vďaka za tie fotky.
Po pravde - mňa osobne len utvrdili v mojom názore na Serpu. Ale to je samozrejme čisto moja vec.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4838
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

A ďalší článok k téme:
http://militarytimes.com/blogs/gearscou ... the-serpa/
Odstavce "First" a "Second" popisujú celkom zrozumiteľne, za akých okolností môže ukazováková poistka spôsobovať problémy.


Ešte polopatistickejšie to popisuje tento diskusný príspevok:
"I think GearScout’s point about the paddle becoming more difficult to operate as tension is applied to the pistol is crucial. My agency issues (and requires the use of) the SERPA for non-uniformed personnel and has reacted to concerns about the SERPA by repeating the line about not using the tip of the finger to activate the paddle and not putting your finger on the trigger until ready to fire. They advocate using the middle part of the trigger finger (between the last knuckle and the middle knuckle, depending on your hand size) to push the paddle. This is fine in practice when people make sure to get a perfect grip and release the paddle prior to applying tension to the pistol. When people start to hurry, however, they get the order a little off and start to pull on the pistol before the release has been hit; then they poke the release paddle hard with the tip of the finger to apply more pressure; then all of a sudden the pistol releases unexpectedly while their trigger finger is trying to curl. Then the gun goes bang. Hasn’t happened to us yet, but I won’t be surprised. SERPAs are popular with police because they are inexpensive and give the appearance of security.
By BenBB on Sep 27, 2011

http://pistol-training.com/archives/5361#comments"
inspiring_solomon

Príspevok od používateľa inspiring_solomon »

...
Naposledy upravil/-a inspiring_solomon v 12 Mar 2013, 17:51, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4838
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

The story continues ...
http://pistol-training.com/archives/6921

V skratke a po slovensky:
Ďalší US ozbrojený zbor (stráž národných parkov, cez 2000 ľudí) zakázal používanie Serpy.
Náchylnosť puzdra k vyvolaniu chyby strelca bola len jedným z dôvodov.
Ďalším bolo riziko zanesenia poistného mechanizmu nečistotami s následkom zablokovania zbrane v puzdre. S dôrazom na rôznorodosť prostredia, v ktorom strážcovia parkov operujú.
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa agger »

@ erebos: tvoj výkrik do tmy bol úplne jalový. Ak by sa rovnakým spôsobom postrelil hoci .308mou tak efekt je rovnaký. Ak si sa chcel len nahlas ukľudniť, že nosíš iný kaliber a aj tak si v bezpečí, budiž. Ale aby som citoval múdrejších: "Shot placement is King, penetration is Queen, but a wide wound channel is the Ace in the hole."

@ BH Sherpa: Mám ho na USP a nosím ho výlučne na súťaže. Kúpil som ho pretože na súťažiach mi vytrhávací fobus ťahal gate k bradavkam.

Súhlasím so všetkým čo tu odznelo a najmä čo sa týka znečistenia zámku. Ďalší problém je že ak ťahám zbraň z púzdra a až potom stláčam poistku tak ostane kusnutá až kým ju nezatlačím spǎť a opäť stlačím poistku. Je to žiaľ púzdro ktoré neodpúšťa. ALE! Záleží IMHO od 2 faktorov ako veľké vznike riziko ND.
1, zbraň: veľmi záleží na tvare zbrane. Ak je záver širší než rám (ako na 1911) vzniká tak akási naklonená rovina po ktorej ukazovák ľahšie skĺzne na spúšť. Na zbraniach kde je šírka rovnaká alebo podobná je riziko "pošmyknutia" menšie.
2, strelec: teda jeho proporcie. Osobne nemám najkratšie prsty preto keď stláčam poistku, tak mám ukazovák pevne vystretý (sústreďujem sa na to) a tlak vyvolávam rotáciou celého prstu v hánkovom kĺbe. Tak mi prst ostane vždy vystretý a aj keby nejak skĺzol na spúšť tak vyvinie tlak kolmo na smer spúšťania.

Imho je pri open carry vhodné mať púzdro s poistkou aby nevznikla situácia ako nedávno v Jeruzaléme. Avšak riešil by som ho inak. Najjednoduchší mi príde "tlačítkový" systém kedy by celá zbraň pri púzdrení bola zatlačená do uzamykacieho mechanizmu a k odomknutiu by došlo tlakom na zbraň zhora pri tasení, keďže pri správnom tasení sa má zbraň najprv zatlačiť do púzdra aby sa zabezpečil správny úchop.

Yarco inak príklad ked si týpek prestrelil nohu pri púzdrení (transition glock - M16) je OT, keďže uvedená situácia, že do púzdra sa dostane kus oblečenia/výstroja môže nastať pri akomkoľvek púzdre (ale nie akejkoľvek zbrani - nech žije vonkajší bicí kohút :P ).
Používateľov profilový obrázok
limo222
častý prispievateľ
Príspevky: 579
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa limo222 »

miro1
prispievateľ
Príspevky: 297
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa miro1 »

Podobný incident sa stal aj tu http://www.aegisteam.cz/blog/k2_nehoda/
Napísať odpoveď

Návrat na "Puzdrá na zbrane, príslušenstvo a iné..."