V Tatrách plašila medveďa polícia streľbou

správy o útoku alebo obrane so zbraňou
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4837
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

komisar:
Máš podľa vlastných slov dve univerzity, pochodil si kde čo. Ty tu prezentuješ 'fakty' (ergo osobné skúsenosti a názory), názory iných vidíš ako nepravdu a demagógiu. Ok, je to tvoj pohľad.

Čo tak skúsiť tu sformulovať vlastné riešenie, ako ďalej s medveďmi na Slovensku?
Čo a či vôbec niečo robiť s ich populáciou, ich genofondom atď atď. Žiadny elaborát, stačí pár viet/odsekov s konkrétnymi návrhmi.
Dáš sa na to?
inspiring_swartz

Príspevok od používateľa inspiring_swartz »

komisar napísal:DVADSAŤ rokov poľovníci nesplnili kvóty na strieľanie medveďov. Ročne je 80 povolených jedincov a vy nie ste schopní ich picnúť. Prečo teda voláte po nejakom zvýšenom odstrele to naozaj nechápem.
Yarco, toto, čo som napísal označuješ za "fakt"? Lebo ak áno, tak čo je potom skutočný fakt podľa teba?

Čo sa týka toho elaborátu, začal by som hádam tým, aby sa začali na Slovensku dodržiavať elementárne zásady prevencie. Len tak z brucha mi napadne umiestňovanie elektrických ohradníkov okolo objektov, kam nemá mať medveď prístup (napr. včelín). Jedna vec, čo sa žiaľ na Slovensku nedeje, je používanie kontajnerov, ktoré medveď nevie otvoriť. Sú drahé, ale päť rokov bol otvorený fond na dotácie, takže taký kontajner nakoniec kupca vyšiel ako obyčajný plecháč. Využilo to dokopy asi päť a pol žiadateľa. Samého ma istý pán s flintou presviedčal, že je to blbosť a vyhadzovanie peňazí (nevediac, kto vlastne som). Odhadujem, že táto agitka prebiehala vo viacerých oblastiach a po dlhší čas. Chatári, ktorí sa najviac sťažujú na medvede majú otvorené odpadové jamy, kde sypú pomyje z kuchyne. Tiež by som došiel, byť medveďom...

Tiež by bolo účinné, keby sa nepytliačili staré dominantné (trofejné) jedince. V dnešnej dobe už (alebo ešte?) ľud nehladuje, takže všetci vieme, kto to vlastne pytliači. Niekto, kto vie čo a kde upytliačiť a vie, že sa mu nič nestane. Uznaj, že na jeseň vnadiť medveďa na zdochlinu je nemorálne, nehovoriac o nezákonnosti. S klesajúcim počtom dominantných jedincov klesá schopnosť samoregulácie populácie.

Aby som nezabudol - živočíšna potrava tvorí počas roka asi 5% jedálneho lístka normálne sa stravujúceho divokého medveďa. Zvyšok sú larvy hmyzu a podobné veci. Sem tam nejaká zdochlina.

Takže to len tak na okraj, ale ak ma pozveš na zmrzlinu, tak som ochotný sa aj viac rozpísať.


Teraz aby bolo jasné - JA NIE SOM PROTI REGULÁCII medveďa. Tá je samozrejme potrebná. Sú tu istí úchyláci, ktorí sú proti akémukoľvek odstrelu veľkých šeliem, tí ale nemajú, opakujem že NEMAJÚ vplyv na legislatívu a povoľovacie konania.
Lež toto, čo sa deje teraz je kampaň namierená na legalizáciu hromadného odstrelu medveďov. Ak sa toto niekedy povolí, dopadne to, ako s vlkom a rysom - takmer vymizli a ako je to teraz s reguláciou diviačej zveri? Poľovníci to totálne nezvládajú (ale nie len u nás, to je problém v celej Európe), diviaky sú premnožené, ničia úrodu a napádajú ľudí. Ja som mal minulý rok tri strety s diviakmi, pričom z nich boli dva útoky. Nič príjemné. Tento rok, keďže kvasím za kompom, ešte nebol žiadny, ale za posledných desať rokov, by som narátal zhruba tridsiatku stretov.

Za tých desať rokov som ale napočítal JEDINÉ stretnutie s medveďom. Bolo to zoči voči, prekvapenie ako sviňa na mojej aj na jeho strane. Stáli sme od seba asi tri metre. Viete si niekto predstaviť horšiu situáciu? Ako to dopadlo? Medveď ušiel - keby vtedy chcel, dnes si tu s vami nepíšem...

Preboha chlapi, veď premýšľajte trocha! Nie je tu žiadna relevantná sila, ktorá by blokovala reguláciu medveďov, ale táto kampaň čo sa spustila má za cieľ dosiahnuť neregulovaný lov! To predsa nikto súdny nemôže chcieť.

Poľovníci majú ročnú kvótu 80 kusov a neplnia ju... Buď sa niekomu nechce, alebo to robí naschvál.

A koniec koncov - kto sa bojí, nech nechodí do lesa. Stará múdrosť predkov platí aj dnes.

EDIT: Upravené Jarko na Yarco ;)
Naposledy upravil/-a inspiring_swartz v 19 Júl 2012, 17:20, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5192
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

Momentalne nemam cas, ale vecer ti napisem, preco je tvoj prispevok viacmenej len zbierka domnienok.....realita je ina.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

komisar napísal:Jarko...
Neviem moc o populácii medveďa, ale všímam si akým spôsobom ty píšeš - skoro v každom príspevku máš niečo takéto. Keď si vyštudoval dve vysoké školy, tak by si mohol vedieť, že písať niekomu s kým nesúhlasíš a koho navyše určite osobne nepoznáš takto blahosklonne s použitím zdrobneniny jeho mena je dosť nevhodné.
mototechna
častý prispievateľ
Príspevky: 1513
Registered for: 13 years 8 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mototechna »

Medveďov je akurát, ale v horách sa premnožila iná háveď - ľudia... Istá odroda človeka odlišujúca sa svojou (de)mentalitou a farbou pleti si po tých horách dokonca buduje "prístrešky"... Strieľať netreba medvede :wink:
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 4 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

Mozno nemaju dostatok platiacich zaujemcov 8)
Používateľov profilový obrázok
hlavaXX
prispievateľ
Príspevky: 238
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa hlavaXX »

yarco napísal:komisar:
Čo tak skúsiť tu sformulovať vlastné riešenie, ako ďalej s medveďmi na Slovensku?
1. tych co su poriadni v lese by som nechal na pokoji
2. ked ich je niekde mnoho, ze su vytlacani by som presidlil inde, kde boli vystrielani, aj od zahranicia, ZOO. ak by nebol zaujem potom asi len postupovat podla bodu 3
3. ti co robia neplechu a vyzieraju kontajnery by som ponukol za tazke prachy na odstrel nejakemu zazobancovi.
(alebo ich poslal na lunik, kde maju odpadkov dost )
mototechna
častý prispievateľ
Príspevky: 1513
Registered for: 13 years 8 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mototechna »

teraz neviem či píšeš o medveďoch, či o cigáňoch... pasuje to na obe skupiny :lol:
Používateľov profilový obrázok
hlavaXX
prispievateľ
Príspevky: 238
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa hlavaXX »

mototechna napísal:teraz neviem či píšeš o medveďoch, či o cigáňoch... pasuje to na obe skupiny :lol:
pisal som o medvedoch, tych treba chranit, dokonca este aj na tom luniku by ich chudakov osadnici na druhy den zjedli podobne ako havkacov alebo stresnych zajacov

na riesenie romskej otazky si vobec netrufam nieco napisat.
ale vyzera to tak, ze my si s nimi teraz neporadime, zato oni o par rokov si s nami poradia- v zehre sa to uz zacalo.

a ked budeme v mensine mozme kricat do bruselu a domahat sa svojich prav
AK47
častý prispievateľ
Príspevky: 623
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa AK47 »

Nie som poľovník, ale známy mi popísal príčinu takto - medveď je teritoriálne zviera a pokým sa nestrieľali staré teritoriálne medvede, ktoré si chránili svoje územie častokrát aj tak, že mladšie jedince zabíjali, tento problém tu nebol, dokázali sa regulovať samé, starý medveď žil dovtedy kým ho nepremohol iný a nezaujal jeho miesto. Tým, že sa strieľali aj staršie jedince, sa narušila autoregulácia medvedej populácie, veď iba kdesi v Tichej doline takýto starý jedinec zabil cca 25 mláďat. Po odstrele starých teritoriálnych kusov sa pôvodné veľké teritóriá rozpadli na menšie, ktoré dnes premnoženým medveďom nestačia na obživu a tak schádzajú aj do ľuďmi obývaných častí a výsledkom je čoraz častejší stret s človekom.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4837
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

Zaujímavé.
Niekto (Lovec?) tu myslím niekde písal presný opak - keďže sa nestrieľajú práve tie staré silné medvede ale len mladšie, nemajú sa tie mladé kde realizovať a schádzajú do údolí bližšie k ľuďom.

Obe verzie majú svoju logiku, ale asi len jedna z nich bude blízka pravde. Bohužiaľ v tejto téme nie som odborník a nebudem tu špekulovať, ktorá. Ale teším sa na debatu ľudí od fachu :wink:
inspiring_swartz

Príspevok od používateľa inspiring_swartz »

Zoid, nemusíš zbytočne vyrývať, nebolo to naschvál. Donedávna ti nevadilo, čo píšem, čo tak zrazu hneď tri krát po sebe?
EDIT: Mimochodom, yarco má zdrobneninu už v samotnom nicku, takže mám skôr dojem, že ti ide o niečo iné...

Týmto sa Yarcovi omlúvam. :) Meno opravené.

Yarco, je to, žiaľ, tak, ako píše AK47.Kto sa trocha rozumie do ekológie a dynamiky populácií vie, že tá druhá verzia logiku nemá. Tým že kynožíš mladé medvede, ich množstvo znižuješ a nie zyvšuješ. To je ľahká matematika.

Úplne súhlasím s tým, čo napísal HlavaXX a čo je tu teraz najdôležitejšie, presne o TO ISTÉ sa zasadzuje aj Štátna ochrana prírody.

Znova musím zopakovať, že táto hystéria, čo sa niekto snaží rozpútať, má za cieľ zaradiť medveďa do kategórie obyčajnej lovnej zveri.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5192
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

komisar napísal: DVADSAŤ rokov poľovníci nesplnili kvóty na strieľanie medveďov. Ročne je 80 povolených jedincov a vy nie ste schopní ich picnúť. Prečo teda voláte po nejakom zvýšenom odstrele to naozaj nechápem.
Ak odhliadnem od toho zadrapciveho stylu pisania, tak uz len hned tu si preukazal neznalost problemu. Mohol si si aspon dat namahu precitat temu par stran dozadu, prip. ak chces o niecom diskutovat, tak si si mal prejst nejaku materiu k problemu. No nevadi.
Odstrelova kvota nebola a nebude naplnena nikdy. Nejdem vymenovavat cely subor objektivnych a subjektivnych pricin, ktore to sposobuju, ale aspon par - uz pridelene rozhodnutia a odstrele (ci mimoriadnom ,ochrannom atd.) ochranari automaticky napadaju sudnou cestou, kde su casto uspesni. Uz len samotna dlzka konania staci na to, ze pominie doba lovu a umysel zmarit lov je tymto naplneny. Nie vzdy sa v reviri polovneho zdruzenia,ci spolocnosti podari realizovat odstrel (prilis maly alebo velky jedinec, existuje hranica 100kg s toleranciou +/- 10%, toto by sa vraj vsak malo zmenit. Nepodari sa vystopovat, event. navabit vhodneho jedinca. Nevhodne poveternostne podmienky atd., atd. . Nie je ziadny zazrak, ze sa to v stanovenej lehote, resp. dobe lovu nestihne, ci nepodari). Sabotazne akcie pseudoochranarov, ak sa dozvedia, ze sa niekde bude realizovat odstrel (v zmysle nicenia navnad, nicenia a podpalovania polovnickych zariadeni a pod.).
Po zvysenom odstrele sa vola preto, lebo medved prenikol do oblasti pre neho netypickych - sprav a odkazov je tu pomerne dost - a hrozi, ze pri zvysenej intenzite stretnuti s clovekom nakoniec k tej fatalnej tragedii dojde. Samozrejme to ma vplyv na vsetky ostatne druhy zijuce v danej lokalite, nie su zvyknute na kontakt s predatorom a opustaju stabilne zdroje potravy a vody, co ma na ich stav nepriaznivy vplyv (napr. v jednom z revirov, ktore navstevujem znamena jeden prechod medveda krizom cez lokalitu vytlacenie ostatnej zveri na min. dva tyzdne. Najma v obdobi vyvadzania mladat je to zla situacia. Okrem toho, tieto oblasti, napr. juzne niziny su z dlhodobeho hladiska pre maca absolutne nevhodne, uz len na zimne obdobie nenajde vhodny kryt (ledaze by si prenajal miesto v zavlazovacich kanaloch, alebo vykopal zemlianku niekde uprostred oraciny). Je toho viac a su na to ine fora.

komisar napísal: Čo sa týka toho elaborátu, začal by som hádam tým, aby sa začali na Slovensku dodržiavať elementárne zásady prevencie. Len tak z brucha mi napadne umiestňovanie elektrických ohradníkov okolo objektov, kam nemá mať medveď prístup (napr. včelín). Jedna vec, čo sa žiaľ na Slovensku nedeje, je používanie kontajnerov, ktoré medveď nevie otvoriť. Sú drahé, ale päť rokov bol otvorený fond na dotácie, takže taký kontajner nakoniec kupca vyšiel ako obyčajný plecháč. Využilo to dokopy asi päť a pol žiadateľa. Samého ma istý pán s flintou presviedčal, že je to blbosť a vyhadzovanie peňazí (nevediac, kto vlastne som). Odhadujem, že táto agitka prebiehala vo viacerých oblastiach a po dlhší čas. Chatári, ktorí sa najviac sťažujú na medvede majú otvorené odpadové jamy, kde sypú pomyje z kuchyne. Tiež by som došiel, byť medveďom...
Problemy s odpadom su pomerne typicke pre turisticke strediska a ze by ich obiehala nejaka antikontajnerova lobby su len zboznym prianim. Toto je skor problemom chatarov, ty si vsak na zaklade skusenosti obmedzenej na jeden pokec odhalil sprisahanie s cielom necerpat fondy a rovno to nasil na polovnicku propagandu....trosku pritiahnute za vlasy, ale budiz, je to tvoj nazor. Neviem kde je pravda, avsak podla mna zlyhala skor prezentacia takej moznosti - o financovani zabezpecenych odpadovych nadob a po dalsie, neopomenme snahu chatarov a hotelierov o pritiahnutie zakaznikov atrakciou, ktora je v podstate zadarmo a pravidelne k dispozicii....
komisar napísal: Tiež by bolo účinné, keby sa nepytliačili staré dominantné (trofejné) jedince. V dnešnej dobe už (alebo ešte?) ľud nehladuje, takže všetci vieme, kto to vlastne pytliači. Niekto, kto vie čo a kde upytliačiť a vie, že sa mu nič nestane. Uznaj, že na jeseň vnadiť medveďa na zdochlinu je nemorálne, nehovoriac o nezákonnosti. S klesajúcim počtom dominantných jedincov klesá schopnosť samoregulácie populácie.
Tazko toto nejako decentne popisat, najjemnejsi vyraz sa natiska nezmysel. Podsuvanie domnienok o vine to len zaklincovalo. Ak ty vies (pretoze rozhodne vsetci nevedia) o nejakom pytliakovi medvedov, mas moznost konat. Ale tipujem, ze nie a iba omielas take krcmove povedacky. Co sa tyka ludu a hladu - pytliak nie je magor a bude strielat to, co ma za domom a s cim ma menej starosti.....napoveda, medved to nebude (nehovoriac o este stale existujucich a aktivnych skupinach, ktore sa pytlaceniu a ciernemu obchodu s divinou venuju takmer profesionalne....). Urcite sa aj medzi polovnikmi najdu pytliaci, avsak tvoja rada o ucinnosti nepytlacenia starych jedincov je rovnako vtipna ako ta hlaska o zakazovani nelegalnych zbrani....Vnadenie medveda na kadaver bola spolahliva a osvedcena metoda, kym nezacala prekazat nejakemu prehumanizovanemu expertovi. Kydanie hrby melasy a ineho svinstva je fakt super sluzba prirode.....nehovoriac o nie prilis slavnej ucinnosti takehoto vnadenia. Zivocisny kadaver aspon postupne zlikvidovali mensi predatori (alebo aj maco, ak ho nezastihli na navnade). Este by zaujimalo, co je na tom nemoralne. Obvykle sa pouzil uhynuty kus hospodarskeho zvierata (prip. jeho cast), ktory sa na miesto vnadenia doviezol z bitunku alebo druzstva.
Schopnost samoregulacie sa sice dobre pocuva, avsak je pomerne dost zanedbatelna a obmedzena na relativne malu lokalitu dominantnejsieho jedinca. Castejsi je jav, ze mladsi/slabsi jedinec je len vyhnany z daneho teritoria, taktiez matka je schopna do znacnej miery ochranit medviedata, ak sa nejedna o znacny fyzicky nepomer samec/samica. Hlasatelom podobnych nazorov casto chyba nadhlad a obrazne povedane, nedovidia za hranicu svojho reviru ci bydliska, takze si zjednodusenie vytvoria nazor, ktory by potom podla nich mal platit plosne.
komisar napísal: Aby som nezabudol - živočíšna potrava tvorí počas roka asi 5% jedálneho lístka normálne sa stravujúceho divokého medveďa. Zvyšok sú larvy hmyzu a podobné veci. Sem tam nejaká zdochlina.
V pripade najdenia kadaveru ho priemerny dospely jedinec zuzitkuje na tri-styri posedenia, prip. sa zvysok pokusi odvliect......A ked ho stravi a ma popritom aj to stastie, ze ho neulovia, tak potom znovu prejde na dietnejsie zlozky potravy......
komisar napísal: Teraz aby bolo jasné - JA NIE SOM PROTI REGULÁCII medveďa. Tá je samozrejme potrebná. Sú tu istí úchyláci, ktorí sú proti akémukoľvek odstrelu veľkých šeliem, tí ale nemajú, opakujem že NEMAJÚ vplyv na legislatívu a povoľovacie konania.
Tak to si na omyle. Ti uchylaci presadili zakonnu upravu tykajucu sa odstrelu tulavych psov a maciek a ti isti uchylaci sudnou cestou napadaju automaticky takmer vsetky rozhodnutia o odstrele nielen problemovych jedincov.

komisar napísal: Lež toto, čo sa deje teraz je kampaň namierená na legalizáciu hromadného odstrelu medveďov. Ak sa toto niekedy povolí, dopadne to, ako s vlkom a rysom - takmer vymizli.......
Mas zle informacie a nielen to. Ako by si si vobec taky hromadny odstrel predstavoval? Trosku divoka predstava..... Ak by sa potrebne zmeny uskutocnili, bolo by mozne zregulovat pocetne stavy na uroven primeranu danej lokalite (ako sa to robi s ostatnymi druhmi zveri) a situacia by sa zlepsila. A to aj pre medvede samotne. Osobne tomu vsak zatial prilis neverim. Mozno ked maco niekoho smrtelne porani......
To co pises o vlkoch a rysoch nie je pravda. Stavy rysa neboli nikdy v nasej krajine vysoke a aj napriek absolutnej ochrane sa drzia na pomerne stabilnej urovni uz desatrocia. To vlkom sa dari ovela lepsie a ich stavy sice pomaly, no pravidelne stupaju, takisto sa rozsiruju ich teritoria obvykleho vyskytu (mimochodom, statistiky pocetnosti analyzuje aj Narodne lesnicke centrum, ktoreho docentske a profesorske osadenstvo nezije z roznych prispevkovych fondov a teda akosi nema tendenciu umelo tlacit stavy smerom nadol - na rozdiel od niektorich akoze ochranarskych spolkov).
komisar napísal: ....a ako je to teraz s reguláciou diviačej zveri? Poľovníci to totálne nezvládajú (ale nie len u nás, to je problém v celej Európe), diviaky sú premnožené, ničia úrodu a napádajú ľudí. Ja som mal minulý rok tri strety s diviakmi, pričom z nich boli dva útoky. Nič príjemné. Tento rok, keďže kvasím za kompom, ešte nebol žiadny, ale za posledných desať rokov, by som narátal zhruba tridsiatku stretov.
Opat citim lacny populizmus. Podla nielen mna to polovnici zvladaju u nas celkom dobre. Zvysujuce sa stavy diviakov nie su dosledkom lenivosti polovnikov, ale rastucej uzivnosti niektorych lokalit a skladbou polnohospodarskych plodin (typicky raj diviakov, nekonecne lany kukurice poskytujuce staly prisun potravy, zaroven zabezpecujuce dobry kryt a blizkost vodnych zdrojov. Diviaci odtial nevylezu celu pestovatelsku sezonu, naco aj. Lov je v takychto podmienkach samozrejme stazeny a ucinnejsi az pocas/po zatve. To je zaroven aj vlastny problem polnohospodarov-zakladanie obrovskych monokulturnych celkov, ktore potom automaticky okupuje zver). Nastastie tu nie je az taky problem operativne prispobovat kvoty poziadanim o dodatocne navysenie odstrelu a tym efektivne regulovat pocetne stavy. Clovek nesmie verit vsetkemu, co pise bulvar. V Cechach je obdobna situacia ako u nas, v Rakusku su tie stavy na urovni primeranej az mierne nizsej ako zodpoveda rozlohe a uzivnosti revirov. V Nemecku maju niektore spolkove krajiny, napr. Brandenburgsko vyssie pocetne stavy (typicky v spravach uvadzane lesoparky v okolo Berlina), tiez je to vsak riesitelne v priebehu dvoch-troch loveckych sezon, co sa napokon aj deje. V Polsku a Madarsku maju stavy tiez stupajucu tendenciu, avsak nic prelomove sa nekona a regulacia lovom je schopna pokryt zvysene prirastky. Madarsko je europsky polovnicky raj s vysokym poctom zahranicnej klientely, u nich si to skor musia ustriehnut, aby odstrel neprekrocil rocne prirastky.

komisar napísal: Za tých desať rokov som ale napočítal JEDINÉ stretnutie s medveďom. Bolo to zoči voči, prekvapenie ako sviňa na mojej aj na jeho strane. Stáli sme od seba asi tri metre. Viete si niekto predstaviť horšiu situáciu? Ako to dopadlo? Medveď ušiel - keby vtedy chcel, dnes si tu s vami nepíšem...
Paci sa mi tvoj statisticky pristup. Diviaky, potvory jedny hnusne ta napadli az dvakrat - situacia v Europe je kriticka, polovnici to nezvladaju. Medved ti neublizil, s nimi je vsetko v priadku, nechajte ich na pokoji.
:lol:
komisar napísal:Preboha chlapi, veď premýšľajte trocha! Nie je tu žiadna relevantná sila, ktorá by blokovala reguláciu medveďov, ale táto kampaň čo sa spustila má za cieľ dosiahnuť neregulovaný lov! To predsa nikto súdny nemôže chcieť.
Poľovníci majú ročnú kvótu 80 kusov a neplnia ju... Buď sa niekomu nechce, alebo to robí naschvál.
A koniec koncov - kto sa bojí, nech nechodí do lesa. Stará múdrosť predkov platí aj dnes.
Prezrad mi, kde najdem informacie veduce ku kampani, ktorej cielom je nejaky hromadny neregulovatelny lov? Akym sposobom mam uvazovat, aby som k tomu zaveru dospel? Mas pravdu, nikto sudny to ani nechce - je to totiz cele nezmysel.
Mozes aj stokrat opakovat slova o neplneni kvoty, na veci to nic nezmeni. Je viazana na urcite lokality a priciny preco nikdy nebude naplnena som uz spomenul. Ak sa odstrelove mnozstva navysia a rozsiria o dalsie lokality, automaticky bude odstrely vyssi - aj ked sa opat kvoty nenaplnia......To o nechceni a nschvaloch je dobre tak na zasmiatie. Znacna cast odstrelu je ralizovana formou poplatkoveho lovu a polovne zdruzenie ci spolocnost, ktore takuto moznost maju, ju aj radi vyuziju. Najom za revir treba totiz platit stale a ak je moznost ziskania prostriedkov do rozpoctu spolku touto cestou, tak sa ju aj snazia co najlepsie vyuzit.....
Apropo, tu staru mudrost mozes odrecitovat tym, ktory prisli k urazu od maca v lese pri vykone svojho zamestnania, ktovie kam by ta s nou poslali......
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5192
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

hlavaXX napísal:

1. tych co su poriadni v lese by som nechal na pokoji
2. ked ich je niekde mnoho, ze su vytlacani by som presidlil inde, kde boli vystrielani, aj od zahranicia, ZOO. ak by nebol zaujem potom asi len postupovat podla bodu 3
3. ti co robia neplechu a vyzieraju kontajnery by som ponukol za tazke prachy na odstrel nejakemu zazobancovi.
(alebo ich poslal na lunik, kde maju odpadkov dost )
1. Neda sa nesuhlasit.

2. Prakticky nerealizovatelne. Presidlenie u nas nie je kam, vsetky vhodne lokality su uz obsadene. V zahranici neexistuje zaujem, detto ZOO, tych by mohli zakladat desiatky a chlpacov by bol stale dostatok.

3. Odstrel ano, s tym zazobancom je to ein bisschen problem. Za rovnaku cenu ako u nas ulovi v Rumunsku velky trofejovy kus s hmotnostou 250-400kg (nehovoriac o dalsich bonusoch zahrnutych v cene). U nas za to moze ulovit 90-110kg krpca. A lepsie sa zazobancovi prezentuje
macov kozuch cez celu stenu, nez koza z nejakeho "prerasteneho psa"....to uz je ale ina tema.
inspiring_brown

Príspevok od používateľa inspiring_brown »

Oftopic: Hej lovec, velakrat som si uz precital o vnadeni zveri. To ze sa moze vnadit aj medved som si precital tusim od teba uz davnejsie. Ale chcel by som sa spytat tak trochu pomimo. Mas dobry nick LOVEC. Cize asi nieco lovis. No ja , kedze sa polovnictvu nevenujem nejak neviem pochopit o com je LOV ked si pred posed niekto doveze autom sto kilo kukurice a caka na diviaka, vysoku resp. caka na medveda co lize melasu. Takto sa LOVI vsade na slovensku? Neber to ako nejake vyryvanie, len ako otazku neznaleho.
Napísať odpoveď

Návrat na "Udalosti"