CZ SP-01 Tactical

Používateľov profilový obrázok
Vova
prispievateľ
Príspevky: 195
Registered for: 12 years 3 months

CZ SP-01 Tactical

Príspevok od používateľa Vova »

Prosím všetkých, ktorí majú s Tacticalom nejaké skúsenosti, dlhodobé alebo aj krátkodobé, aby sem napísali svoju recenziu, hodnotenie alebo aspoň dojmy. Zaujíma ma všetko pozitívne, aj negatívne... Ďakujem!
Používateľov profilový obrázok
NASTY
častý prispievateľ
Príspevky: 840
Registered for: 14 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa NASTY »

Treba si trošku poprezerat fórum máš tu toho viac ako dosť, alebo si myslíš že bude nejaký enormný rozdiel medzi. shadowom, phantomom alebo klasickou sp01?????
Používateľov profilový obrázok
BALISTIK
moderátor
Príspevky: 3293
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa BALISTIK »

Nasty-palec hore :lol:
Používateľov profilový obrázok
Vova
prispievateľ
Príspevky: 195
Registered for: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa Vova »

No, napríklad sa možno Phantom pre svoju hmotnosť chová pri streľbe inak, ako Tactical a úchop je pri Tactical-e vďaka pryžovým strenkám, aspoň pre mňa, neporovnateľne lepší... A na českom fóre ktosi písal, že v ňom vyskúšal vratnú pružinu zo Shadow-a a moc z toho nadšený nebol, teda sa dá z toho usudzovať, že sa v nich používajú iné vratné pružiny, a teda aj chovanie pri streľbe a priebeh výstrelu je o inom... Atď... Ale aj tak ďakujem.
Naposledy upravil/-a Vova v 16 Júl 2012, 22:20, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa Vaquero »

Úplne nezmyselná verzia CZ75. Je to Shadow, ktorý má zhoršený chod spúšte vďaka úderníkovej poistke, čiže z hľadiska športu krok späť. Je to dobré iba pre vyznávačov súčasnej prepoistkovanej módy, ktorí pri svojej streleckej negramotnosti určite ocenia bezpečné vypúšťanie bicieho kohúta. Inými slovami, je to vlastne Shadow pre retardovaných.
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa agger »

Fuha Vaquero, silne slova... :?
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa Vaquero »

Agger, ani nie. Shadow po rokoch odstránil výrazné zhoršenie chodu spúšte, ktoré bolo zavedené modelom cz75B s úderníkovou poistkou. Každý, kto je znalý veci vie, že mnohí športoví strelci si dávali túto poistku na vlastnú zodpovednosť odstrániť, aby mohli dať ladiť spúšť. Shadow, z ktorého Tactical vychádza, nie je zbraň na skryté nosenie (hoci viem, že boli aj magori čo nosili Desert Eagle), ale ide o full size služobnú a najmä športovú zbraň, u ktorej sa predpokladá používanie odborne spôsobilými osobami, ktoré ju nehodia o zem. Ako taká má táto zbraň dostatočnú bezpečnosť danú manuálnou poistkou a považujem za samozrejmé, že jej zamýšľaní užívatelia vedia vypustiť bicí kohút ukazovákom a palcom. Z tohto vyplýva, že jediný zmysel modelu Tactical s úderníkovou poistkou a vypúšťaním bicieho kohúta je sprístupniť túto zbraň aj zabrzdenejším užívateľom, najmä z menej orientovaných ozbrojených zložiek (zrejme podľa toho názov Tactical).
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Vaquero, podľa mňa si tiež prestrelil, čo ma prekvapuje pri tvojich inak dosť miernych postoch. SP-01 Tactical je ako už názov napovedá určený pre služobné použitie, rovnako ako klasický SP-01 (tam je miesto decockeru poistka). Prepoistkované zbrane sú dnes v móde, to máš pravdu, niekedy je to až na smiech, ale Tactical ten prípad podľa môjho názoru nie je. Pri služobnej zbrani je funkčná úderniková poistka, zabraňujúca výstrelu zbrane pri páde jednoducho dôležitejšia než to, že chod spúšte je mierne zhoršený. Chod spúšte je horší takisto preto, že je to zbraň do stresových situácii a minimálny-ľahký chod Shadowu by asi nebol vhodný pre príslušníka v strese mieriaceho na páchateľa. Mimo športového použitia považujem úderníkovú poistku za dosť podstatnú súčasť moderných pištolí, je to poistka automatická, netreba na ňu myslieť a je to prevencia výstrelov pri páde. Nemám CZ 75, nie som si istý čo presne blokuje manuálna poistka, ale tipujem že iba nejakým spôsobom chod spúšte, čiže to porovnanie "má to manuálnu, čiže úderníkovú netreba" asi nebude správne.

K decockeru asi toľko, že dnes sa zbraň nosí s nábojom v komore a keďže mnohí majú strach, že v strese zabudnú odistiť, prípadne nechcú nosiť klasivo natiahnuté, tak sa začali zbrane nosiť s nábojom v komore a prvú ranu pretláčajú. Manuálnu poistku používať prestali (možno okrem klonov 1911), decocker je prirodzené zareagovanie trhu na túto skutočnosť. Aj keď stokrát nazveme používateľov decockerov retardami, tak je fakt, že aj keď vypúštaš kladivo tým najbezpečnejším spôsobom cez palec druhej ruky a spúšť máš stlačená len ten prvý moment, než sa kladivo dostane pod SA záchyt, tak je tam tá chvíľa, keď medzi kladivom a úderníkom nie je nič a ty máš stlačenú spúšť. S decockerom to proste bude bude bezpečnejšie, pretože ten narozdiel od spúšte nevyraďuje automatické poistky ako bezpečnostný ozub či blokáciu úderníku (možno okrem CZ50, tam vyraďoval blokáciu z nejakého dôvodu), čiže aj keď by kladivo náhodou preskočilo a získalo plnú rýchlosť na úderník, zbraň nevystrelí. Poistka ostala akurát na Shadowe, pretože pri dynamických disciplínach je určite rýchlejšie pri tasení odistiť, než pretláčať prvú ranu. Pri služobnom modeli SP-01/SP-01 Tactical je podľa mňa ten druhý oveľa predávanejší.

Celkovo podľa mňa porovnávaš dve úplne iné zbrane, Shadow je čisto športová zbraň, nemá úderníkovú poistku, má krátky chod spúšte, zväčšené ovládacie prvky, má v základe športové mieridlá... kým Tactical je opakom a teda služobnou zbraňou. CZta z nejakého dôvodu označuje svoju poslednú produkciu dosť zmätočne a všetko je CZ75 SP-01 či je to plastové/kovové športové/služobné a až potom sa dozvieme čo je to presne. Ak s niečim porovnávať Shadowa, tak s Tactical Sports, to je zbraň športová už podľa názvu, je SA only a tebou nenávidení blokáciu úderníka nemá.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4838
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

Zoidberg37 napísal:...keď vypúštaš kladivo tým najbezpečnejším spôsobom cez palec druhej ruky...
...je tam tá chvíľa, keď medzi kladivom a úderníkom nie je nič...
A kde zostal ten "palec druhej ruky"?


Súhlasím s tým, že sa tu trocha nešťastne porovnávajú zbrane s rozdielnym určením.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

yarco: pod "cez palec druhej ruky" som myslel, že spúšť stláčam silnou/pravou rukou a palcom slabej/ľavej ruky pomaly vypúšťam kladivo. Viem ako si to myslel ty, že medzi kladivo a úderník dať palec slabej ruky a kladivo vypúšťať palcom silnej ruky, ale mne tento spôsob nikdy príliš bezpečný neprišiel, napriek tomu že som našiel na neho odporúčania - nie vždy sa tam prst zmestí, môže vykĺznuť, zbraň alebo ruku treba podivne natočiť a celkovo manipulovať so spúšťou aj kladivom jednou rukou naraz mi príliš bezpečné nepríde. Niekomu možno áno, ale to nebolo primárne to o čom som písal. Vypúšťanie kladiva palcom (bez ohľadu na konkrétny spôsob) je nebezpečnejšie ako vypúšťanie kladiva decockerom, ktorý pri vypustení neodblokuje automatické poistky. - to je primárna myšlienka tej časti.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4838
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

Písal si o najbezpečnejšom spôsobe, preto som automaticky rátal s palcom pod kladivom.
Čo som videl iných a skúšal sám, nijako krkolomné mi to nepríde, skôr naopak. Asi to dosť závisí od techniky prevedenia.

S tým decockerom to myslím závisí hlavne od osobných preferencií. Poznám viacero ľudí, ktorý decocker nepoužívajú z dôvodu, že v jeho funkčnosť musíš skrátka veriť, nemáš ju ako (v danej chvíli) overiť ani ovplyvniť. Vybíjanie palcom na palec máš pod plnou kontrolou a je na tebe, čo s tým urobíš.

Tým neobhajujem ani jeden spôsob, len konštatujem.
Ja osobne som užívateľ Glockov, ale keď sa občas dostanem ku zbrani s kohútom, nevypúšťam cez decocker. Je mi to nesympatické, asi podobne ako rana istoty (ktorú štandardne nedávam).
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Yarco: v prípade, že to nie je tvoja zbraň, tak jasné, nepoznáš konštrukciu, ale pokiaľ ide o moju vlastnú zbraň (v mojom prípade USP), tak som si to rozobral a pochopil ako to funguje (to pochopí väčšina ľudí čo to rozoberie) a tým sa ubezpečil, že to bezpečné je. Kladivo aj pri decockeri nenechávam voľne ísť ale vypúšťam ho palcom slabej ruky, ale to skôr kvôli šetreniu materiálu, nie kvôli nedôvere ku konštrukcii.
sentinel
prispievateľ
Príspevky: 178
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa sentinel »

viete niekto aký odpor spúšte má štandardná SP 01 a SP 01 tactical od výroby?
Napísať odpoveď

Návrat na "CZ"