Ako reagovat pri neodpalenom strelive

Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4838
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

Igrlik napísal:A vzhľadom na minimálnu energiu, ktorá ich nakopne, ... ich kinetická energia je vcelku zanedbateľná... 8)
Tiež to tak vidím - ak majú všetci zúčastnení ochranu zraku a nechytajú vyhodený neodpálený náboj rovno do dlane, nemalo by IMHO k ničomu vážnemu dôjsť.

Ako trocha rizikovejší sa mi zdá len ten okamih pri vyhadzovaní, keď už je záver odomknutý, ale náboj ešte nie je úplne vytiahnutý z komory a má jej čiastočnú oporu. Ale neviem zrátať, aké tlaky by sa tam teoreticky mohli objaviť a aké vážne by mohli byť následky, možno aj žiadne. Je to predsa len iná situácia než kaboom pri uzamknutom závere.
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa floyd »

yarco napísal:
Igrlik napísal:A vzhľadom na minimálnu energiu, ktorá ich nakopne, ... ich kinetická energia je vcelku zanedbateľná... 8)
Tiež to tak vidím - ak majú všetci zúčastnení ochranu zraku a nechytajú vyhodený neodpálený náboj rovno do dlane, nemalo by IMHO k ničomu vážnemu dôjsť.
No, na "major factor" to očividne nebude stačiť, ale prinajmenšom na slušné zranenie bez debaty áno. Vedie ma k tomu určité analogické porovnanie, ktorého nedobrovoľným svedkom som bol ešte kedysi dávno na strednej. Na Jána sme pálili vatru a borec tam "pre spestrenie" priložil aj nejakú nábojku do jatočného prístroja. Stačilo to na mordu ako z dela a vyhodenie kusa dreva veľkého ako chlapské predlaktie asi 30 cm z pahreby. Kde asi a akou rýchlosťou putoval ten malý kúsok kovu??? Keď sme to borcovi "vyhodnocovali", tak ešte debilne zahlásil, že šak čo chaosíme, veď nebol ostrý!!! Treba si uvedomiť, že na zabitie bohate stačí vzduchovka, ktorá má cca 15 J pričom jej projektil určite neposunie taký kus dreva na takú vzdialenosť! V tejto súvislosti by ma zaujímalo čo to znamená "vcelku zanedbateľná kinetická energia". Jediné ospravedlnenie pre človeka, čo nepočká je asi len to, že "zlyháky" sa štatisticky zrovna často samovoľne neiniciujú. Našťastie...
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4838
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

Tá analógia moc nesedí, IMHO porovnávaš dve dosť odlišné veci. Presne z toho dôvodu som môj predchádzajúci príspevok rozdelil na 2 odstavce.

Jedna vec je, ak sa bavíme o iniciácii náboja letiaceho vzduchom alebo voľne ležiaceho na zemi.
A trocha iné to je pri náboji, ktorého "životný priestor" je výrazne obmedzený, či už je tento privalený spomínaným kusiskom dreva (naviac v x-stostupňovom prostredí) alebo je čiastočne utesnený v priestore komory a záveru. Tlaky plynov a odovzdané energie v tomto prípade budú asi značne odlišné než v tom prvom.
Jedine, že by som sa mýlil. :wink:
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Pravdu davam v tomto pripade Yarcovi. Strela z nahodne mimo hlavne inicializovaneho naboja nema dostatok energie ani na prestrelenie kartonu, nieto na sposobenie skody.
Vetsiu energiu bude mat nabojnica,kedze horiaca zmes ju ciastocne urychli na styl reaktivneho motora. Avsak kazdy kto niekedy robil modely rakiet ti potvrdi ( ano aj ja), ze aj vetsie a tazsie raketky s precizne usmernenenym tokom plynov, vetsimi dyzami a vhodnejsou zmesou nez pusny prach maju hned po starte minimalnu kineticku energiu. Prach v nabojnici zhori za par milisekund, krcok nabojnice po tom ako strela vyleti nema dokonaly tvar + ziadna stabilizacia rotaciou/kridielkami = na 99% sa tam vyskytne nejaky stranovy vektor. V neposlednom rade ma nabojnica prilis velku plochu a malu vahu = vidim to maximalne na modrinu, mozno ani to nie.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

floyd napísal:...
Na Jána sme pálili vatru a borec tam "pre spestrenie" priložil aj nejakú nábojku do jatočného prístroja. Stačilo to na mordu ako z dela a vyhodenie kusa dreva veľkého ako chlapské predlaktie asi 30 cm z pahreby. Kde asi a akou rýchlosťou putoval ten malý kúsok kovu??? Keď sme to borcovi "vyhodnocovali", tak ešte debilne zahlásil, že šak čo chaosíme, veď nebol ostrý!!! ...
Ako "šráácy" sme hádzali do ohňa poplašňáky aj nastreľováky č. 3 a 4. A stáli sme okolo vatry cca 2-3 kroky. Kamarátovi sa nastreľovák (tuším je to kaliber 6,2 či tak dajako) roztvorený do hviezdičky okolo dna nábojky zasekol asi pol cm do predkolenia tým jedným cípom. Keby mal dlhé gate, zastane na látke, ale sme nosili kraťasy a mal holé nohy. Ranka ako po tŕni od ruže (na ostnatom drôte som si spravil oveľa väčšiu!), krvi akurát na zašpinenie vreckovky. :twisted: A nábojnica sa neroztrhne tak, ako tá tenkostenná nábojka.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

budes kamerovat
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 5 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Dnes som zazil prvykrat v zivote neodpaleny naboj, a to hned 2x, Magtech .22lr, revolver Taurus . Hned som si spominal na rady z tohto topicu :lol:. Pri 1.neodpalenom naboji som cakal 30 sekund a nic. Tak som strielal dalej, na druhy pokus uz vystrelil. Pri 2.neodpalenom naboji som uz necakal vobec, precvakal som sa zase k nemu, aj ten vystrelil na druhy pokus. Pri oboch nabojoch som zacul iny zvuk vystrelu. Z Taurusa som vystrielal okrem inych aj 30 krabiciek REX bez jedineho problemu { nie za jeden den }, takze z tohto uhla pohladu nikdy viac Magtech.
Gabo13
občasný prispievateľ
Príspevky: 56
Registered for: 12 years 5 months

Príspevok od používateľa Gabo13 »

Neodpálenie je myslím celkom bežná vec, stáva sa na každej súťaži či už pri prebíjancoch alebo aj bežné fabrické strelivo, napr. z 250 ks krabice SB Nontoxov mi G19 neodpálil 2ks, ďalšia krabica podobne - viac som to nekúpil. Nevidel som na IPSC že by niekto čakal ani 10s, asi každý skúsi ešte raz alebo to rovno vyhodí. V jednom príspevku bolo napísané že u Glocka sa nedá opakovať výstrel - ale dá, potiahneš žáver cca. 1cm dozadu, náboj ešte nevyhodí ale znova natiahne spúšť a môžeš opakovať, mne sa zatial u G19 nestalo že by na 2x vystrelil.
- na vojne sme strielali spriahnutým gulometom z T72, gulomet ná elektricky ovládanú spúšť, neodpálené náboje boli pravidelné. príkaz bol tiež pár sekúnd počkať, potom skúsiť znova, zase počkať a vyhodiť. Bol som teda riadne po...., stále som rozmýšlal čo bude ak mi náboj z gulometu buchne v ruke alebo či by sa mohla začať strela odrážať vnútri vo veži aj keď je veža z vnútra obložená cca. 8 cm vrstvou nejakej tvrdej gumy, našťastie sa mi to nestalo.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

To s tým opakovaním výstrelu u Glocka - jasné dá sa to, dá sa to aj na HSku a iných zbraniach, ale týmito pomalými pohybmi záveru o to viac riskuješ závadu, že sa ti náboj nejako vzprieči. Zvlásť v strese, keď tá motorika nie je tak presná. Ak už chytáš záver, tak treba spraviť celý pohyb, ak zbraň používaš len na strelnici a nenosíš ju, tak kľudne ťahaj po centimetroch.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Gabo13 napísal:Neodpálenie je myslím celkom bežná vec, stáva sa na každej súťaži či už pri prebíjancoch alebo aj bežné fabrické strelivo, napr. z 250 ks krabice SB Nontoxov mi G19 neodpálil 2ks, ďalšia krabica podobne - viac som to nekúpil. .
velmi nespolahlive zapalky maju, to ano.
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"