ZP Martin a Žilinský kraj

inspiring_cohen

ZP Martin a Žilinský kraj

Príspevok od používateľa inspiring_cohen »

Dobrý deň. Ja by som mal pár otázok ohľadom zbrojného preukazu. Čítal som zopár článkov kde psychológovia odmietajú dať osvedčenie o spôsobilosti držať zbraň len kôli tomu že sú proti zbraniam. Tak sa chcem spýtať či mi neviete odporučiť nejakého z MT alebo v okolí.

Ďalšia vec je hľadal som informácie ohľadom toho či môžem ísť robiť psychotesty aj keď som dialektikom a dysgrafikom. Bojím sa toho či to neovplyvní výsledok negatívne a dostanem odpoveď Že nie som schopný biť držiteľom zbrane. A ak by sa to stalo aké mám potom možnosti riešenia.

A moja posledná otázka. Pozeral som si ceny zbraní a streliva a vyšlo mi asi najreálnejšie kúpiť vz 58. Chcel by som si ju kúpiť na typ zp. B. Je to možné ? Aby ste si nemysleli ale fakt ide len o cenu munície a zbrane neskôr keď budem mať peniaze pravdaže kúpim nejakú pištoľ. Viem že 58 je nemotorná a ma veľkú účinnosť a nemám v záujme ju kupovať na parádu ale skôr na chodenie na strelnicu a občas si zastrieľať.
Za pomoc sa vopred ďakujem. A ak sa niekde vo fóre tieto odpovede už nachádzajú tak sa ospravedlňujem.
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Dátum registrácie: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa miro285 »

Odpoviem ti k tretej časti (keďže k prvej odpoveď nepoznám a k druhej nechcem písať hlúposti).

Teda vz. 58 na B si nezapíšeš. Na to ti treba E-čko a v prvom rade musíš byť najprv členom streleckého klubu, ktorý ti pre účely súvisiace s vybavovaním ZP vydá potvrdenie o členstve. Teda výsledná "nízka" cena nemusí byť až taká nízka. Na druhej strane je ale dobré, keď si zažiadaš o všetky skupiny naraz, aby si nemusel potom platiť za rozširovanie ZP a za nové karty zbraní. Teda ak chceš E, hľadaj vo svojom okolí nejaké strelecké kluby.

Nenapísal si ale, o ktoré skupiny by si presne mal záujem, na čo má u teba zbraň slúžiť, či chceš zbraň nosiť, alebo nie.
Peter Elektro
častý prispievateľ
Príspevky: 761
Dátum registrácie: 14 years 2 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peter Elektro »

Psychologov si pozri v prislušnej časti na fore.
A Tvoju diagnozu napr. tu:
http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_ ... azine_id=1
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2011-229/print
Tu sa tiež vela dozvieš:
http://www.legistelum.sk/informacie-o-zp
K tretej časti už vyjadrenie maš a ja by som len dodal ,že by bolo lepšie najskor zbehnut na strelnicu a trocha sa rozhliadnut,aby si si ujasnil čo a ako...
Vela zdaru.
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Dátum registrácie: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa miro285 »

K psychológom, neviem či je to pre teba v rozumnej vzdialenosti, ale čo som zbežne našiel
pagy napísal:dnes som absolvoval psychotesty u PhDr. Zbojana v Kysuckej nemocnici v Cadci, nakoniec sme problem z bezbarierovostou vyriesili dost salamunsky, ale tymto sa chcem podakovat vsetkym Vam, ktory ste mi navrhli a ponukli pomoc. Vsetky nalezitosti splnene, uz len odniest ziadosti na OOPZ v Cadci, a tesit sa na pozvanku na skusky.
PhDr. Zbojan je mily, starsi pan, testy v pohode, priatelska atmosfera, napomocny...uplne bezproblemov, cena obvykla, 40 eur, vyhodnotenie a karticky cca do 20 minut....cele to trvalo 90 minut, plus 20 minut vyhodnocovanie...mozem pana klinickeho psychologa odporucat :)
ondro napísal:Takze dnes uspesne spraveny psychotest u pani Sykorovej v Ziline, uz ju tu viaceri spominali. Vpohode pristup, sympaticka doktorka, za hodinu a pol som bol vybaveny, odporucam. Cena: 60 Euro. Takze 10 rokov pokoj, huraa :)
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Aress123: chalani ti dobre radia, máš v tom zjavne dosť hokej. Ak tá "dialektika" mala byť dyslexia, tak to nie je na závadu podobne ako dysgrafia. Okrem tých linkov čo poslali ostatní si pozri ešte tento, je to taký základ: http://www.minv.sk/?vydanie-zbrojneho-preukazu
Používateľov profilový obrázok
neosk
prispievateľ
Príspevky: 345
Dátum registrácie: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa neosk »

miro285 napísal:Odpoviem ti k tretej časti (keďže k prvej odpoveď nepoznám a k druhej nechcem písať hlúposti).

Teda vz. 58 na B si nezapíšeš. Na to ti treba E-čko a v prvom rade musíš byť najprv členom streleckého klubu, ktorý ti pre účely súvisiace s vybavovaním ZP vydá potvrdenie o členstve. Teda výsledná "nízka" cena nemusí byť až taká nízka. Na druhej strane je ale dobré, keď si zažiadaš o všetky skupiny naraz, aby si nemusel potom platiť za rozširovanie ZP a za nové karty zbraní. Teda ak chceš E, hľadaj vo svojom okolí nejaké strelecké kluby.

Nenapísal si ale, o ktoré skupiny by si presne mal záujem, na čo má u teba zbraň slúžiť, či chceš zbraň nosiť, alebo nie.
toto by ma zaujimalo, preco na vz. 58 potrebuje Ecko ? Je niekde paragraf, ktory specifikuje, ze si napr na zp sk. A/B nemozem kupit brokovnicu, alebo dlhu gulovu zbran, alebo hocico ine? Lebo v zakonniku som nic take nenasiel ...
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Zákonník :lol:

§ 27
Oprávnenia držiteľa zbrojného preukazu
(1) Držiteľ skupiny A a skupiny B zbrojného preukazu je oprávnený
a) nadobudnúť na základe nákupného povolenia do vlastníctva a držať zbraň kategórie B uvedenú v § 5 ods. 1
14písm. a), b) alebo c); držiteľ skupiny A zbrojného preukazu je oprávnený aj na nosenie tejto zbrane v stave, pri
ktorom je strelivo v hlavni, v nábojovej komore hlavne, v nábojovej komore valca revolvera, v nábojovej
schránke zbrane alebo v zásobníku zbrane, ak je zásobník v zbrani (ďalej len "stav umožňujúci okamžité
použitie"), ak osobitný predpis neustanovuje inak, 24)


Zbraň kategórie B
4(1) Zbraňou kategórie B je
a) krátka opakovacia palná zbraň alebo krátka samonabíjacia palná zbraň,
b) krátka jednovýstrelová alebo viacvýstrelová palná zbraň na strelivo so stredovým zápalom,
c) jednovýstrelová palná zbraň na strelivo s okrajovým zápalom, ktorej celková dĺžka je menšia ako 280 mm,

d) dlhá samonabíjacia palná zbraň,
e) dlhá opakovacia palná zbraň s hladkým vývrtom hlavne, ktorej dĺžka hlavne je menšia alebo sa rovná 600
mm,
f) samonabíjacia palná zbraň, ktorá má rovnaký alebo podobný vzhľad ako samočinná zbraň alebo ktorá bola
konštrukčne odvodená alebo upravená zo samočinnej zbrane,
g) signálna zbraň.
(2) Zbraň kategórie B podlieha povoľovaciemu konaniu a evidenčnej povinnosti.

Mňa by skôr zaujímalo, či skupina E má ešte opodstatnenie, keďže pokiaľ mám tlakovky, tak môžem strieľať aj zo zbrane uvedenej na skupinu F, čiže ak kúpim vzor 58 na F, tak sa vyhnem potvrdzovaniu členstva v športovom streleckom klube.
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

Napríklad na zahraničné súťaže sa nedostaneš so zbraňou čo nemáš zapísanú na sk. E.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

JJ, no to je asi dôvod len pre menšiu časť strelcov, existuje ešte niečo?
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 9 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Zoidberg37 napísal:...
Mňa by skôr zaujímalo, či skupina E má ešte opodstatnenie, keďže pokiaľ mám tlakovky, tak môžem strieľať aj zo zbrane uvedenej na skupinu F, čiže ak kúpim vzor 58 na F, tak sa vyhnem potvrdzovaniu členstva v športovom streleckom klube.
§ 28
Povinnosti držiteľa zbrojného preukazu
(4) Držiteľ zbrojného preukazu nesmie

a) previesť vlastníctvo zbrane a streliva na osobu, ktorá nie je oprávnená na jej držanie,
b) mať pri sebe zbraň alebo strelivo alebo manipulovať so zbraňou, ak je jeho schopnosť na túto činnosť
znížená požitím alkoholických nápojov, 20) omamných látok, psychotropných látok, prípravkov21) alebo v
dôsledku choroby,
c) mať zbraň určenú na zberateľské účely v stave umožňujúcom okamžité použitie tejto zbrane,
d) držať alebo nosiť zbraň, na ktorú nebol vydaný preukaz zbrane,
e) viditeľne nosiť zbraň, ak mu bol vydaný zbrojný preukaz s vyznačenou skupinou A,
f) ponechať zbraň a strelivo v motorovom vozidle, 26) ak sa vzdiali mimo dohľadu na motorové vozidlo.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Igrlík: o tom viem, ale to sa hádam týka uskladnenia, keby chceli zakázať streľbu z takejto zbrane, tak by to zrejme naformulovali inak nie?
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1445
Dátum registrácie: 12 years 7 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Zakonodarca to zase raz dodrbkal a nedorobil svoju robotu. Stacilo na koniec vety k paragrafu 28, ods.4, pism. c) dodat- S VYNIMKOU CVICNEJ A SPORTOVEJ STRELBY. A bolo by hned kazdemu jasne, co tym chce basnik povedat. Ani sami policajti nemaju v tom jasno, ci ano alebo nie. Jeden mi povedal, ze strielat z "F" zbrane mozem, druhy mi povedal, ze mi za to vezme ZP. A teď bábo raď. Radsej som vstupil do strel. sport. klubu, aspon mam zadarmo strelnicu.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 9 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Zoidberg: lenže oni to naformulovali takto. A keďže tam nie je napísané žiadne "okrem ...", tak sa to dá aplikovať kategoricky... :cry:
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1445
Dátum registrácie: 12 years 7 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Len neviem, na jaku mariu potom povolili v tom istom paragrafe prepravovat "F" zbran na strelnicu :roll:.
inspiring_cohen

Príspevok od používateľa inspiring_cohen »

Ak som to všetko pochopil správne tak. Napred pôjdem za obvodným lekárom od neho si vypýtam potvrdenie. Potom pôjdem za psychológom objednám sa (tu nie som si istý či som to pochopil správne) ak ich nespravím tak môžem isť na ďalšie. Ale ku tomu či s dyslexiou alebo dysgrafiou to neovplyvní som sa nedočítal.

Podám žiadosť s fotkami o dôvode a type. Tu by som potreboval ktorí z nich by som mal žiadať. Napred by som chcel tu vz 58 dokým by som mal peniaze aj na nejakú inú. Ak sa nedá dáka kúpit do 500€. Len ako som zistil tak nato aby som mohol strieľať z 58 potrebujem mat nato strelnicu no a čo viem tak sú tu len dve a ani jedna nato ak mám správne informácie. A je možné požiadať o všetkých skupiny pravdaže o A by som nežiadal lebo ako som sa dočítal tak to by mi nedali.

A načo vlastne chcem zp. Určite zo začiatku na odreagovanie na strelnici neskôr aj na osobnú ochranu.

Ospravedlňujem sa ak sa pýtam na niečo čo bolo v tých článkoch
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"