Otazka B.1. - 8 zo suboru otazok

inspiring_tharp

Otazka B.1. - 8 zo suboru otazok

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

Otazka:
19-rocny syn zobral svojmu otcovi volne polozenu kratku gulovu zbran, ktoru ma otec v legalnej drzbe na ZP sk. B. Na povale rodinneho domu sa syn touto zbranou v samovrazednom umysle tazko zranil. Je konanie syna trestne? Je mozne postihnut aj drzitela zbrane (otca)?

Odpoved:
Konanie syna nie je trestne podla Trestneho zakona. Otec nie je trestny podla Trestneho zakona. Je vsak mozny jeho postih podla zakona o strelnych zbraniach a strelive. Zbran bude zaistena pre potreby trestneho konania.
Pod konanim syna sa predpokladam mysli pokus o samovrazdu pocas ktoreho sa tazko zranil. V odpovedi ale nie je zmienka o tom ci sa syn dopustil zlocinu nedovoleneho ozbrojovonia. Podla mna ano. Co si myslite?
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Dátum registrácie: 17 years 3 months

Príspevok od používateľa spherixis »

Podla mna naplnil skutkovu podstatu, ale nieje tam o tom zmienka, pretoze nakolko sa zabil, niet koho postihovat.
kriznik
prispievateľ
Príspevky: 352
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa kriznik »

Nie je tam napísané, že sa zabil, ale v sebevražednom úmysle sa ťažko zranil...Možno je predpoklad, že bol v tom čase nepríčetný, tak nebude trestne zodpovedný za nedovolené ozbrojovanie, ale možno sa mýlim.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Na toto by sa nám zišiel Panzer. Ale podľa mňa syna nemožno obviniť, aj keby prežil. On len manipuloval so zbraňou, ale nevyrábal ju, nemal ju v držbe a ani ju neprechovával, čiže nenaplnil skutkovú podstatu trestného činu nedovoleného ozbrojovania.
:idea:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Keďže nie som doma, nemám po ruke Trestný zákon, ale myslím, že na toto sa dá spoľahnúť:

Nedovolené ozbrojovanie
a obchodovanie so zbraňami
§ 294
(1) Kto sebe alebo inému vyrobí, dovezie, vyvezie, prevezie, prepraví, zadováži alebo drží strelivo bez povolenia, alebo takú činnosť sprostredkuje, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.


citované z: http://www.minv.sk/legislativa/300TZ.htm
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Dátum registrácie: 17 years 3 months

Príspevok od používateľa spherixis »

Aha on sa nezabil.. :wink:
Uz sa aj pamatam. Ked som sa ucil na skusky, tiez mi vzisla tato otazka.
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

Otazka B.1. - 4 (vynatok):
14-rocny vnuk sa rozhodol usmrtit svojho dedka [.....]. Svoj zamer uskutocnil kratkou gulovou zbranou, ktoru mal otec v legalnej drzbe [.....]. Zbran zobral otocvi z nocneho stolika. [.....]

Odpoved (vynatok):
[.....] Kedze umyselne, s vopred uvazenou pohnutkou usmrtil svojho dedka kratkou gulovou zbranou, ktoru mal v legalnej drzbe jeho otec bude vnuk trestne stihany aj za zlocin nedovoleneho ozbrojovania [.....].
§ 294 (2): Kto sebe alebo inému vyrobí, dovezie, vyvezie, prepraví, zadováži alebo drží strelnú zbraň [.....]
Je tu uvedene, ze kto sebe zadovazi zbran, tak uz sa dopustil zlocinu nedovoleneho ozbrojovania. A to bolo splnene v obidvoch pripadoch.

Jediny rozdiel medzi tymito pripadmi vidim v tom, ze tu vnuk zobral zbran preto, lebo chcel niekoho zabit, a v druhom pripade syn zobral zbran preto, lebo sa chcel sam zabit. Ze by to bola tato skutocnost, ktora rozhodne, ze v jednom pripade ide o nedovolene ozbrojovanie a v druhom nie?
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

berserker: pokus samovrazdy nie je trestny cin.
podla mojho nazoru sa syn nedovolene ozbrojil, ale myslim si, ze vzhladom na jeho pohnutky z toho nebude obvineny.
otec sa podla mojho nazoru dopustil priestupku na useku zbrani a streliva, ked nedostatocne zabezpecil zbran.

jack: syn mal nad zbranou faktickou kontrolu, cize ju mal v drzbe.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Nie som si úplne istý, ale zadovážiť tu znamená kúpiť, alebo inak nadobudnúť do vlastníctva. Nielen vybrať z trezoru a picnúť sa - lebo to je stále len neodborná manipulácia, ktorá je síce previnením sa voči zákonu o strelných zbraniach a strelive, no nie je trestným činom, ale len priestupkom a zodpovednosť nesie majiteľ zbrane (mal ju zabezpečiť). Picnúť deda otcovým kvérom... hm, tam si zrovna moc istý nie som. Predsalen to predpokladá, že zbraň vezme (navyše s úmyslom zneužiť ju pri spáchaní t.č.) a určitý čas ju nelegálne drží.
:idea:
Panzer nám v tom hádam spraví jasno, ale zatiaľ... Je síce pekné, že si tu slovko "zadovážiť" vysvetľujeme každý inak, ale podľa zákona by to mohlo byť asi tak ako som napísal. Teda... dúfam.
inspiring_vaughan

Príspevok od používateľa inspiring_vaughan »

Neviem ci bude obvineny ale podla mna je to trestny cin . predsa je jedno co sposobi ale zbran si zadovazil nelegalne tak je to trestny cin nedovoleneho ozbrojovania atd.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

trestny cin spachal, ale myslim si ze sa bude posudzovat jeho umysel, spolocenska nebezpecnost, a myslim si ze pri pokuse o samovrazdu je nebezpecie pre okolie relativne nizke.
inspiring_lehmann

Príspevok od používateľa inspiring_lehmann »

Ked syn zobral volne polozenu zbran, tak sa podla mojho nazoru dopustil nedovoleneho ozbrojovania. Myslim si, ze jeho konanie je preto trestne (teda co sa tyka toho nedovoleneho ozbrojovania), otec ma priestupok.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Opäť - tá situácia, keď ju vzal otvcovi a picol sa - len s ňou manipuloval. Nezadovážil si ju, nevyrobil...
Používateľov profilový obrázok
djuri
častý prispievateľ
Príspevky: 906
Dátum registrácie: 17 years

Príspevok od používateľa djuri »

Jacj ale drzal ju..uz samotna drzba je trestna..
inspiring_lehmann

Príspevok od používateľa inspiring_lehmann »

Tym, ze ju odniekial zobral, si ju zadovazil, nie? Je to take iste ako keby ju nasiel alebo kupil na burze.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"