Ekonomika

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 9 months

Príspevok od používateľa AKI »

Na celej tej sarade je najkrajsie to, ze staci aby sa jeden blb postavil k mikrofonu alebo nejaky casopis napisal nejaku blbost a ide vsetko bud hore alebo dole. Vid priklad "krachujucich" bank/ky vo francuzku v anglickom platku a hon na francuzko sa zacal.
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa aris »

Používateľov profilový obrázok
limo222
častý prispievateľ
Príspevky: 579
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa limo222 »

Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa aris »

zajtra bude zaujimavy den.

zajtra ma Nemecky ustavny sud rozhodnut o legalnosti nemeckej financnej podpory Grecku.

EU burzy (najma DAX) v ocakavani tohto rozhodnutia uz niekolko dni po sebe padaju. Nebojim sa povedat, ze padaju brutalne. DAX dnes -5,28%!

Ak teda zajtra rozhodne o protiustavnosti takejto podpory, tak sance na to, ze to bude den D, ktory odstartuje SHTF budu vysoke.

Moj odhad, ze k tomu dojde: 10% sanca.




a zatial sa zlato po prasknuti zlatej bubliny po par dnoch pohodlne vratilo nad 1900 dolarov za uncu
Používateľov profilový obrázok
limo222
častý prispievateľ
Príspevky: 579
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa limo222 »

Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa Vaquero »

Je to virtuálny nezmysel. Len za uplynulých 20 rokov sa veľa štátov odklonilo od nejakej spoločnej meny a vytvorilo si vlastnú. Ani jeden z nich táto operácia nestála 20-50% HDP v provom roku a nové náklady v ďalších. Stačí si spomenúť na našu skúsenosť z roku 1993, týka sa to všetkých štátov bývalého ZSSR, Juhoslávie atď. Obráťme to naopak - boli takéto náklady pri opustení marky, líry, franku, koruny, keď sa prechádzalo na euro? Keby som bol akcionár tej banky, kde tí traja pracujú, žiadal by som ich vyhodiť z roboty pre nekompetentnosť a mrhanie pracovným časom.
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 9 months

Príspevok od používateľa AKI »

"Za povšimnutie nepochybne stojí, že žiadna moderná podoba menovej únie sa nedokázala rozísť bez niektorej z podôb autoritárskeho vedenia štátu, vojenskej vlády alebo občianskej vojny."
No nasa CS sa rozdelila na C a S a nebol tu ani jeden z tychto rezimov. Devalvacia nasej meny vzhladom na marku alebo siling nebol nijakych 50%.
Neviem cim maju take nieco podlozene niecim inym ak len strachom. A v celku to cele nechapem. Cely trh a ekonomicke zriadenie dnesneho sveta je o pocitoch a nie o faktoch.
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa aris »

ta situacia je ozaj len akademickou rozcvickou.

Skor ide o to, ze ked padne Grecko, tak pravdepodobne strhne so sebou ostatne svine vratane frantikov a britov. Pojde to coby dup.

Dnes odstupil z ECB Nemec Stark, odporca nakupovania svinskych dlhopisov ECB.

winter is coming!

(v tejto suvislosti davam do pozornosti vyborny serial: game of thrones http://www.imdb.com/title/tt0944947/ s vynikajucim Seanom Beanom :-) )
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa Laci »

nie som si istý že tam ho ešte uvidíš :P
ale porovnanie s Game of trones je trefné 8)
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa miro285 »

ivo_PN
prispievateľ
Príspevky: 155
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa ivo_PN »

Cele zle. Nech sa na sucasnu problematiku pozeram ako chem stale to vidim ako umelo regulovany synchronizovany pad svetovej ekonomiky. Samozvane raitingove agentury si hodnotia krajiny ako uznaju za vhodne- ako to uz niekto tu zpominal vsetko na zaklade pocitov a samozrejme aj nejakych faktov. Sukromne banky poziciavvaju fiktivne peniaze tym alebo hentym, a najlepsie este medzi sebou... Trhy padaju meny sa znehodnocuju, medzinarodny obchod stagnuje... Proste vsetko do seba zapada a akcia vyvolava reakciu.

Ja sa len zamyslam nad tym, ze ked vsetko padne, teda ekonomiky sa osamostatnia- rozpadne sa eurozona, USA vyhlasi nudzovy rezim... Kto na tom vsetkom zarobi? Kto z toho bude prosperovat? Urcite to budu banky a korporacie. Ale kto este?

Stale mi chodi po rozume myslienka, ze ked je vsetko v hajzli:
1. ekonomika nie je schopna vyprodukovat ani tolko kolko spotrebuje,
2. Krajina je politicky nestabilna,
3. Ludia su vseobecne nespokojny a hlavne hladny a nasrany
4. A v blizkej buducnosti nie je ziadny realny predpoklad zlepsenia situacie,
su splnene podla mna zakladne predpoklady na to aby sa vsetko stare znicilo a zacalo budovat odznova. Ekonomika by sa znovu roztocila, ludia by mali znova pracu, respektive co budovat...

Ano Presne tak, mam na mysly ozbrojeny konflikt, vojnu, obciansku voju alebo nieco podobne len nic dobre. Prave sa zdrziavam v nemecku, kde mam par znamych a susedov... Tito susedia su starsi, respektive stary ludia a ked som sa dal doreci o politike a sucasnej situacii s takymi co maju trosku prehlad, povedali mi jasne, takto zle to nebolo ani pred druhou svetovou vojnou. Dialo sa nieco podobne ale nie globalne tykalo sa to len nemecka. Potom prisiel zazracny pan Hitler a ponukol riesenie na vyssie uvedene 4 body. Vsetci mu uverili a chceli pomoct sebe a svojej krajine. (Tak zacali vojnu. Prehrali ju a aj tak sa im dari najlepsie z celej europy. len tak mimochodom teraz po 60 rokoch, kto je vlasne vitaz?) Je len otazka casu, kedy spadne EU nasledne na to rozdelenie meny= 60 percent devalvacia 50 per. znehodnotenie prakticky vsetkeho majetku... ludia nebudu mat co zrat a budu sa pozerat na panov bankarov, politikov a podnikatelov ako sa vozia na BMW a chodia po dovolenkach. ( Tak ako pred 2.sv vojnou akurat vtedy to boli zidovsky bankari a zidovsky tovarnici) A potom pride zazracny pan XY a slubi vsetkym ekonomicku prosperitu, pracu a zradlo a hystoria sa bude opakovat. To bol scenar cislo 1, ktory sa netyka len slovenska.

Druhy mozny scenar je ze vojnu na europu zacne Amerika, kvoli tomu aby si udrzala svoje vrcholove postavenie, a povojnove kontrakty na obnovu... ved to oni radi robia... Zbrani maju dostatok, vojakov este viac, tak preco by nesli nastolit demokraciu prezmenu do europy?

No a treti scenar, sice menej pravdepodobny je, ze situaciu- ekonomicky oslabenu europu- vyuziju moslimanci a zahaja svetu vojnu, djihad resp. novodobe kriziacke vypravy. Ale nie z konvencych ekonomickych dovodov ale skor z nabozenskych...

Ja to vidim takto. Jedina vec, ktora by nas- slovensko potencionalne mohla zachranit, je orientovat sa na vychod. V ziadnych spravach som nezachytil, zeby rusko alebo cina mala nejake ekon. problemy, nestabilitu, dlhy a podobne... Prto uz vcera bolo neskoro rozvyjat obchodne styky s ruskom... dlhodobe kotrakty na vystavbu napriklad sirokorozchodnej drahy alebo nejake projekty na lodnu doptavu alebo hocico o co tu rusaci maju zaujem. Skoda len ze mame blbcov vo vlade...
Používateľov profilový obrázok
mab
prispievateľ
Príspevky: 454
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa mab »

Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa Ja som »

ivo_PN

Nehnevaj sa, ale myslim si, ze si dost mimo.
ivo_PN
prispievateľ
Príspevky: 155
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa ivo_PN »

Mab: Zaujimavy postreh z islandu. Mam kamarata. ktory tam zil pred par rokmi, mozno tam ma este nejakych znamych... Skusim ho vyspovedat, mozno bude vediet nieco z druhej ruky...

Ja som: Mas iny nazor? samozrejme chapem, ja som besimista... sem s nim prosim.
White Wolf
občasný prispievateľ
Príspevky: 72
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa White Wolf »

neviem ci to sem niekto hodil ale http://www.zhn.cz/konec-civilizace.html :) clanok je relativne dlhy a niekedy trochu cudny ale celkovo mi to pride relativne realne :) ale vlastny nazor si vytvori kazdy sam :)
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"