.22 LR a kapacita zásobníka

inspiring_jackson

.22 LR a kapacita zásobníka

Príspevok od používateľa inspiring_jackson »

Vie mi niekto vysvetliť prečo majú bežné samonabíjacie pištole v kalibri .22 lr (napr. W P22 alebo Mosquito) takú malú kapacitu zásobníka (10 rán)? Pri veľkosti toho náboja a veľkosti pažby napr. takého mosquita mi celkom nejde do hlavy, prečo ich tam nedali trojnásobok. Je v tom nejaký konštrukčný problém alebo sa dá do takýchto zbraní dokúpiť zásobník na viac rán?
Thanx.
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 20 years 8 months

Príspevok od používateľa AKI »

Problemom pri 22.LR je okraj nabojnice a jej celkova stabilita (lahko sa deformuje).
Konstrukcia dvojradoveho zasobnika je komplikovana, preto sa robia jednoradove - z presadenim okraju. Velkokapacitne zasobniky so normalne len bubnove cca 100ks nabojov.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Nie je problém vyrobiť zásobník aj na 100 nábojov .22LR. Problém je tieto náboje zo zásobníka spoľahlivo podať do komory. Predovšetkým je to kvôli okraju dna - pri ukladaní nábojov na seba je s tým vyčnievajúcim dnom treba niečo spraviť, inak sa bude stĺpec nábojov príliš ohýnať - zakrivovať... Vedľa seba uložené náboje môžu pri podávaní dnom zachytiť a ťahať so sebou druhý a zaseknúť sa, preto vedú jednoradové zásobníky. A v tých napríklad Ruger posunul vo veľmi šikmom zásobníku náboje "za sebou", Walther rozšíril zadnú stenu zásobníka a dná nábojov idú nad sebou trošku "cik.cak"... Druhým dôvodom komplikácií je to, že samotný náboj .22LR je drobný a subtílny, takže sa s ním zaobchádza oveľa horšie, ako s akýmkoľvek iným "plnotučným" strelivom 8)

:D cha-cha-cha, AKI! dlho nič a potom obaja skoro naraz!!! :lol:
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3109
Dátum registrácie: 16 years

Príspevok od používateľa R »

riešením pre dlhé je "banán", škoda že neexistuje niečo aj pre krátke...

http://www.youtube.com/watch?v=udqDe_QfOF0

edit: ešte som našiel aj rovnú verziu :

http://www.youtube.com/watch?v=udqDe_QfOF0
inspiring_jackson

Príspevok od používateľa inspiring_jackson »

ano uz som si to na tej nabojnici vsimol, skutocne to tam tak neprijemne vycnieva. a asi zbytocne. zmysel to ma pri revolverovych nabojoch, tam to chapem, ale pri nabojoch do pistole a pusky? mno...

ale s tym sa podla mna da vysporiadat, keby troska zainvestovali do vyvoja nejakeho rozumneho zasobnika. Keby bol trocha sofistikovanejsi od lyzicky tak to musi vyriesit.

hned teraz ma napada min. jeden sposob ako to vyriesit, napr. dvojradovy zasobnik konstruovany s prepazkou uprostred, aby boli naboje zoradene v dvoch oddelenych radoch nad sebou (nieco ako dva spojene obycajne zasobniky). problem prehadzovania nabijania z jednej rady na druhu by sa dal vyriesit. no ale asi to tu tazko nejako ovplyvnim...

v kazdom pripade dakujem za vysvetlenie.

neviete nahodou o nejakej samonabijacej pistoli v .22 ktora ma zasobnik s vacsou kapacitou?
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa arminius »

Našiel som niečo pekné, s dobrým nabíjaním. Čosi podobné som videl pri nabíjaní pásov do tankových guľometov :

http://www.youtube.com/watch?v=-bxE6MZlxGQ
inspiring_tu

Príspevok od používateľa inspiring_tu »

Videl som adaptér v ráži .22 LR od americkej firmy CIENER na BERETTU 92 a v sade boli okrem kompletného záveru s hlavňou aj dva zásobníky s kapacitou 15-rán .22LR.

Tu je link:http://www.22lrconversions.com/ber-pg.htm
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3109
Dátum registrácie: 16 years

Príspevok od používateľa R »

možno by šlo v .22 skonštruovať niečo v štýle zásobníku pre špagina alebo ako na tomto videu :

http://www.youtube.com/watch?v=kBjUDCyDCuI
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Igor napísal:ano uz som si to na tej nabojnici vsimol, skutocne to tam tak neprijemne vycnieva. a asi zbytocne. zmysel to ma pri revolverovych nabojoch, tam to chapem, ale pri nabojoch do pistole a pusky? mno...

ale s tym sa podla mna da vysporiadat, keby troska zainvestovali do vyvoja nejakeho rozumneho zasobnika. Keby bol trocha sofistikovanejsi od lyzicky tak to musi vyriesit.
...
Tento náboj je na svete nejakých 120 rokov... a patrí k najpoužívanejším nábojom vôbec! A ver mi, že bolo navrhnutých a vyrobených stovky, možno tisíce nanevšednejších konštrukcií zásobníkov. Mnohé aj fungovali. Mnohé fungujú dodnes...
Igor napísal: ...
hned teraz ma napada min. jeden sposob ako to vyriesit, napr. dvojradovy zasobnik konstruovany s prepazkou uprostred, aby boli naboje zoradene v dvoch oddelenych radoch nad sebou (nieco ako dva spojene obycajne zasobniky). problem prehadzovania nabijania z jednej rady na druhu by sa dal vyriesit. no ale asi to tu tazko nejako ovplyvnim...
...
Ak si teda myslíš, že že dokážeš niečo lepšie, čo bude mať super kapacitu, bezvadné podávanie, fajn životnosť, jednoduchú a lacnú výrobu a bude univerzálne použiteľné v ľubovoľnej malokalibrovej pištoli - hoď to na papier, patentuj, sprototypuj a predaj trebárs Rugerovi (alebo Kuracinovi) - možno sa potom budeš kúpať v šampanskom!!! :P (a ovplyvníš strelecký svet pre ďalších 50 rokov - Rugerov Standard Model, neskôr Mark II, III ... má asi tých 50...) :idea:
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 20 years 8 months

Príspevok od používateľa AKI »

to Igor:
priznam sa, ze som na danu temu dokonca experimentoval.
Na sposob centralnej prepazky+dve pruziny som mal aj prototyp. Problem je v mieste stretu dvoch radov nabojov. Naboje sa nechcu "slusne"zaradit a casto sa to zasekava.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4838
Dátum registrácie: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

Igor napísal:... skutocne to tam tak neprijemne vycnieva. a asi zbytocne. zmysel to ma pri revolverovych nabojoch, tam to chapem, ale pri nabojoch do pistole a pusky?
Ten okraj je tam myslim preto, ze .22LR je naboj s okrajovym zapalom. Cize udernik neudiera na specialnu zapalku vlozenu do stredu dna nabojnice (vid. napr. 9Luger), ale jednoducho klepne a zdeformuje duty okraj nabojnice, kde je zvnutra nanesena traskavina.
Ak by okraj nepresahoval priemer nabojnice a tym padom nebol pri iniciacii podoprety okrajom komory, sposobovalo by to podla mna zasadne problemy so spolahlivostou odpalu.
Pri revolverovych nabojoch typu .38Sp ten presahujuci okraj nie je duty a sluzi na ine ucely (hlavne asi vyhadzovanie nabojnic).

Ak sa mylim, opravte ma niekto.
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 20 years 8 months

Príspevok od používateľa AKI »

presne ako pise yarco. Okraj je podstatou .22LR.
inspiring_jackson

Príspevok od používateľa inspiring_jackson »

Clovek sa uci do smrti :) Dakujem chalani za vysvetlenie. Prakticky sice z toho moc nevytazim, ale aspon nebudem za tupca, ktory bez vedomosti nadava na konstrukciu .22 LR :).

Igrlik: dakujem, raz to spravim a zbohanem :) potom to oslavime - ked po Teba pride limuzina so soferom a dvoma pipkami, tak budes vediet ze som uspel :) Ale nie, bol to len taky napad, Ja to urcite skonstruovat neviem, ale vidis - AKI to uz skusal, tak to hadam az taka blbost nebude. Samozrejme ze pri tak frekventovanom naboji to uz skusalo x ludi. Ja tu nechcem robit dieru do sveta, kdeze, len sa mi nechce verit ze by takyto banalny problem niekto nevyriesil. Idem pozriet na nete tie riesenia co si napisal do prispevku.

AKI: ty si si vazne skonstruoval prototyp takeho zasobnika? A ako si riesil to stretavanie nabojov? To by ma velmi zaujimalo. Jednu myslienku mam, ale nebudem to sem pisat lebo ma zas zotriete :) Nemas nejake fotky?
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 20 years 8 months

Príspevok od používateľa AKI »

Fotky zial nemam. V tom case bol digi fotak este luxus.
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"