Kolimator na Striboga

Používateľov profilový obrázok
MarKol
občasný prispievateľ
Príspevky: 8
Registered for: 3 years 11 months

Príspevok od používateľa MarKol »

Za cenu do 200€, ako si spomenul, by som ti kľudne doporučil niečo od Vortex, napr. model CrossFire. Sympatický a spoľahlivý kolimátor, taký fajn úvod do kolimátorov. A ak by ti nesedel, rýchlo ho vieš posunúť ďalej, sú celkom obľúbené.
Jago
občasný prispievateľ
Príspevky: 24
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Jago »

Tiež by som potreboval na Striboga kúpiť kolimátor. Podľa príspevkov nado mnou zvažujem Holosun alebo Vortex, ale nemám konkrétnejší výber. Pozerám Muničák a Blackmarket (v Muničáku môžem uplatniť zľavu 5% pre členov LT), cenovo by som chcel ísť do cca 250-300€ max. Viete poradiť niečo konkrétnejšie na občasné strieľanie?
Ďakujem za radu
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Holosun HS403 mám nahodený na AR 15 a zatiaľ fajn. Keď porovnám s Aimpointom, ktorý mám už dlhšie, nejaký rozdiel je vidno, ale nie je nijako dramatický, pričom sa bavíme o malom kolime porovnateľných parametrov, kde ten Holosun - HS 403 je len základný model - ide pod 250, kým Aimpoint pod 600 už snáď ani nejde. Možno tak model H-1, alebo nejaký PRO.
:arrow:
Ak by otázka stála tak, či ten Holosun odporúčam, tak by som povedal, že samozrejme. Faktom ale je, že ho mám len cca pol roka... Jo a do Vortexu by som sa tiež nebál ísť. Tam sú tie základné modely len o maličko drahšie než Holosun a s čím som sa stretol osobne, bolo úplne OK. Takisto súdruhovia na amerických fórach hodnotia celkom kladne. Ale dobre na mňa pôsobili a dobré recenzie som čítal aj na Sig Sauer kolimátory. Jeden som mal už zajednaný, ale nakoniec to vyhral ten Aimpoint. Druhýkrát by som bol zvažoval tiež (najmä Romeo 5 sa mi pozdával), ale nikto v okolí ho nemal na pulte.
:P
Ideálne, ak by si mal šancu vyskúšať. Tie Holosuny a Vortexy sú celkom rozšírené, tak niekto v tvojom okolí možno bude mať...

EDIT: Vidím, že podobné úvahy som rozvíjal už na predošlej strane. Tak sorry, že sa opakujem. Vek nezastavíš...
:D
Bamboocha
prispievateľ
Príspevky: 185
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Bamboocha »

ja osobne som fanusik Primary Arms (sesterska firma holosun-u), doma mam uz 2ks
minuly rok som si kupoval maly kolim na .22jku ale urcite by vydrzalo aj 9mm slx md20, problem bol, ze na svk a vtom case ani cz to nemali nikde tak som si to objednal zo slovinska https://www.optics-trade.eu/ z postovnym ma to vyslo do 190 e.
Na stribog by som asi vzal md25 ma trosku vacsi okular 25mm vs 20, ale potrebujes vediet po anglicky, lebo ak nemaju na sklade tak ich potrebujes otravovat ci vedia objednat ich minulorocna odpoved bola, ze vedia objednat vsetko od PA co je v produkcii.
Mozno ak pogooglis tak najdes aj niekde na svk alebo cz odvtedy som nehladal
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

To rád počujem, že si spokojný. Ja som na kolimátory od Primary Arms čítal asi len chválu, no keď som si ho chcel pozrieť - a hlavne sa pozrieť cez neho, tak nebolo kde. Najbližšie ho mali niekde v ČR pár sto kilometrov ďaleko. Preto u mňa naposledy vypadol… V každom prípade, môže to byť zaujímavá možnosť.
fleg
občasný prispievateľ
Príspevky: 44
Registered for: 1 year 10 months

Príspevok od používateľa fleg »

Objednal som nakoniec Holosun HS403B, takze uvidime, ked pride. Nepaci sa mi sice az tak dizajnovo, ale cena sa da este ako tak a ma naozaj dobre recenzie.
Musel som az z CR, pretoze Municak mi ho odmietol predat na ICO, pretoze vraj na ICO predavaju len vo velkom.
Toto som naozaj este nezazil a pride mi to totalne nelogicke, ale ich problem, kupil osm inde.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

Čo ti na to hovorí účtovníčka?
Mne vyhadzuje všetko, čo neviem použiť za účelom svojho podnikania.
fleg
občasný prispievateľ
Príspevky: 44
Registered for: 1 year 10 months

Príspevok od používateľa fleg »

Čo ti na to hovorí účtovníčka?
Mne vyhadzuje všetko, čo neviem použiť za účelom svojho podnikania.
Moj uctovnik je poloskepticky, ale vysvetlil som mu moje argumenty a uznal mi to.
Ano je to diskutabilny naklad(vydaj), ale v pripade kontroly z DU som ochotny sa s nimi hadat, ci sudit.
ZP mam ochranu majetku a osob a pod majetkom sa mysli financna hotovost, ktoru obcas prevazam od klientov, ci z/do banky a ktora pochadza z mojej podnikatelskej cinnosti, takze priamo suvisi s podnikanim.
Mam za to, ze ochrana hotovosti, respektive naklady s tym spojene su opravnenymi nakladmi pokial protistrana nepreukaze opak.


Samozrejme najdes aj na tomto fore starsie vlakno, kde sa tvrdi opak, ale toto je velmi siroka tema, ktora nema jednoznacny zaver. Moj je takyto.
Za daňový náklad možno považovať „výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka“.
Ja vychadzam z definicie vydavku, takze mam na firmu pisane napriklad nielen auto (80% nakladov bez vedenia knihy jazd), ale napriklad aj bicykel.
Preco?
Pretoze ho pouzivam oficialne pri vykone avojej podnikatelskej cinnosti a napriklad internym predpisom zakazane pouzivat na sukromne ucely :D . Tu tahaju danovaci za kratsi koniec, pretoze viem preukazat suvislost s podnikanim (preprava ku zakaznikovi), ale oni mi nevedia dokazat pouzivanie na sukromne ucely (netreba sa fotit na FB a podobne). Takze ja pouzivam bicykel ako prepravny prostriedok pri podnikani, a preto si ho mozem viest ako opravneny vydavok.
Btw naozaj sa presuvam k zakaznikovi na bicykli ak sa da, je to pohodlnejsie ako ist tam autom.


Ono asi zalezi aky si podnikatel, ja napriklad platim dane poctivo, cize z obratu je to castokrat aj 20-40% dan z PPO z obratu a nie som ako niektore firmy, ktore maju milionove obraty a 0 dane z PPO, pretoze si "optimalizuju" naklady a mozno preto ma danovaci nechavaju na pokoji.

P.S. Druha moznost je kupovat veci za ucelom predaja, cize neviest si ich v majetku firmy, co moze byt priklad kolimatora, pretoze na kupu kolimatara nepotrebujes ziadne povolenie, ci licenciu a jeho kupa a nasledny predaj sa vztahuje pod klasicky velkoobchod, maloobchod (predaj).
Kolimator si kupis za ucelom predaja a mas ho proste na "sklade" a v pripade aj fyzickej danovej kontroly sa vies preukazat, ze ho stale drzis za ucelom predaja. Uplne idealne je, ked 1 kolimator aj predas a vtedy mas uz jasny dokaz, ze s tym len obchodujes a je to opravneny naklad/vydaj.
Len musis uctovnikovi povedat, ze to ma evidovat ako tovar alebo rovno do majetku firmy.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

ďakujem za vysvetlenie
fleg
občasný prispievateľ
Príspevky: 44
Registered for: 1 year 10 months

Príspevok od používateľa fleg »

Este doplnim ak by to niekoho zaujimalo.
Od 1.1.2022 mame index danovej spolahlivosti https://www.financnasprava.sk/sk/podnik ... lahlivosti.
Ak mas vysoky index je velmi vysoko nepravdepodobne, ze budes mat danovu kontrolu, takze je dobre si udrziavat tento index vysoky.
Dalsia vec je, ze ak si uplatnis neopravneny danovy vydaj a ty sa neodvolas a nejdes na sud tak dodanit ta danovaci mozu do 5 rokov pokial viem...takze staci prezit 5 rokov;o).
A posledna rada...nezabudat na princip 80%, co mnohi podcenuju, cize napriklad notebook, ci telefon si castokrat davaju 100% do nakladov, co je chyba, pretoze hlavne pri tom mobile sa na zaklade vypisu z hovorov a dokazani, ze si mobil pouzil aj na osobne ucely (volania na rodinne cisla, volania cez vikend a pod) velmi lahko preukazatelny neopravneny vydaj. Pevne PC problem nie je, notebook uz moze byt problematicky a mozu pindat, telefon by som na 100% neriskoval, radsej si dat len 80%.
A spat k zbrani...ak uz budes dokazovat, ze zbran pouzivas na ochranu majetku, cize hotovosti je dobre mat hotovost uctovne na pokladni. Ja udrzujem uctovne pokladnu na urovni >10k eur, pretoze potom viem preukazat, ze s takouto vyssou sumou sa pohybujem a zbran vyuzivam na ochranu majetku.
Ak mas uctovne v pokladni 0 dost tazko preukazes, ze zbran pouzivas na ochranu majetku pri preprave hotovosti napriklad;o).
V pripade zbrane by som siel na 100% a nie na 80%, pretoze zbran na sukromne ucely nepouzivas...aj ked uctenku zo strelnice by som si do nakladov uz asi radsej nedaval;o).
Trosku sme odbocili, ale snad to niekomu pomoze.
Mne sa v minulosti stalo asi len 3x za cca 20 rokov, ze mi nieco danovaci neuznali a vzdy slo o nejaku malickost len, nicmenej treba brat moje skusenosti a nazory s tym, ze je to pohlad podnikatela a nemusia 100% fungovat v praxi;o).
fleg
občasný prispievateľ
Príspevky: 44
Registered for: 1 year 10 months

Príspevok od používateľa fleg »

Dnes prisiel, uz je nahodeny, takze uz si len najst cas a ist ho zastrielat.
IMG_20220606_122621.jpg
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Aj si tam po dotiahnutí šroubu kvapol nejaký Loctite? Ak nie, radšej si na strelnicu vezmi aj príslušný imbusák.
fleg
občasný prispievateľ
Príspevky: 44
Registered for: 1 year 10 months

Príspevok od používateľa fleg »

Nekvapol a imbusak urcite beriem, pocitam, ze k nejakemu uvolneniu dojst moze.
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Daj tam modry LOCTITE, pouzivam ho uz roky, nikdy nesklamal.
fleg
občasný prispievateľ
Príspevky: 44
Registered for: 1 year 10 months

Príspevok od používateľa fleg »

Este som si neni isty, ci ho neprehodim na nizsiu montaz, zatial som nechal tuto vysoku, pretoze by som chcel skusit strielat aj s mieridlami.
Napísať odpoveď

Návrat na "Grand Power"