Príprava na blackout elektriny

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Treba povedať že nie je Čína ako Čína. S tým súhlasím. Ale kupovať veci z Aliexpress býva kvalitatívne riziko a, ako som písal, pri NN sieti by som to osobne neriskoval. Ine je nejaká spotrebná elektronika, veci, ktoré keď sa pokazia, tak to človeka maximálne len zamrzi.

Myslíte si že Colníci riešia certifikáty je dosť naivné. Najviac riešia falšovanie značiek. Rozhodne neriešia či nálepka je Conformité Eurropéenne, či China Export (ak si myslíte, že je to vtip, tak nie, ono fakt Číňania začali používať CE a prehlasovať to za China Export, krivky v logu sú trochu odlišné).

V každom prípade všetci sme stromami vlastného šťastia...
Používateľov profilový obrázok
peter9898
prispievateľ
Príspevky: 364
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa peter9898 »

Vravim ja ked som bral z Ciny, priamo z fabriky zdravotnicky material (sterilny) tak odo mna chceli na colnici dost vela certifikatov. Tie som mal a obratom poslal no aj tak im trvalo 2 dni kym si ich overili u kontaktnych osob uvedenych na certifikatoch. V mojom pripade to kontrolovali. Ako to viem ? Lebo si ich priamo mailom vyziadali. Ale asi je zjavne, ze zodpovednost colnika je ina pri medical veciach a ina pri drobnostiach.
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Mám informáciu od človeka znalého energetickej sústavy ČR, takže nejde o šírenie poplašnej správy:
U českých susedov nedávno robili rôzne simulácie zaťaženia a potenciálneho preťaženia elektrickej siete a dospeli k záveru, že už ani nestojí otázka, či dôjde k blackoutu..., ale skôr kedy príde k blackoutu. :idea:
Favoritom predpokladaného termínu prvého blackoutu bude zrejme už nadchádzajúca zimná vykurovacia sezóna, keď nebude postačovať plyn na vykurovanie (najmä v Nemecku). Riešili sa najmä scenáre rýchleho zásahu dispečingov distribúcie, aby rozsah blackoutu (ani nie tak plošný, ako výkonový) nebol príliš veľký a dal sa aspoň núdzovo zvládnuť. :?
Obávajú sa totiž možných negatívnych následkov nielen technických, ale aj spoločenských... :arrow:
Otázka je, že čo môže urobiť bežný človek...; nemyslím 1 hodinu..., alebo 1 deň..., ale 1 týždeň (a viac)..., to zrejme málokto bude mať toľko paliva do agregátov. A koľko domácností má náhradné zdroje - agregáty? Jedna z desiatich, zo sto, z tisíca...? :(
Vyzerá to tak, že naša (moderná? - vyspelá?) civilizácie stojí na riadne krehkých nohách... :cry:
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Podobny nazor panuje v Rakusku vo vojenskych kruhoch.
V pripade uplneho blackoutu AT army odhaduje niekolko dni uplne bez a 2-3 tyzdne rolling blackout.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa matus69 »

Treba byť pripravený ale stresovať netreba tiež. Kým nemáme vyradené atomky, sme energeticky celkom v pohode (a ak skončí slovalco tak budeme exporter energie)
SR má s vonkajším svetom asi 10 prepojení, ktoré ide vypnúť. Ak okolité krajiny padnú, odpojime sa a fungujeme ďalej - trocha zjednodušujem ale v zásade je to podľa strategických plánov takto.
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Matus 69
Ja by som taky optimista nebol. Ono ked zacne okolo nas padat frekvencia, neviem ci stihneme odpojit to co spominas.
Nehovoriac o tom co to spravy s nasou sietou. A ono sa po takom velkom vypadku nahadzuje postupne, takze take slovensko aj par tyzdnov.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa matus69 »

Pár hodín, nie týždnov...
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

To sa mi nezda.
Posledne chalani tvrdili ze ak by sa vypli firmy, tak to daju za cca 2 tyzdne, no nakomplet vsetko ze cez mesiac. A to sa bavime ze ze vsetko pojde ako po masle a a makat budu vsetci co o tom nieco vedia.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

matus69 napísal: 02 Aug 2022, 22:45 Pár hodín, nie týždnov...
Matus69, toto vies podlozit informaciami alebo to je iba tvoje zbozne zelanie?
Lebo odbornici odhaduju nieco uplne ine.
Ono nastartovat N "ostrovov" a potom to zosynchronizovat aby sa dala znova vytvorit siet, to nejaky cas trva.
Používateľov profilový obrázok
peter9898
prispievateľ
Príspevky: 364
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa peter9898 »

Lebo odbornici odhaduju nieco uplne ine.
Mam rovnaku otazku .. je to podlozene ? Alebo zbozne zelanie ?

2 odbornici mozu tvrdit 2 rozne veci.
Ono nastartovat N "ostrovov" a potom to zosynchronizovat aby sa dala znova vytvorit siet, to nejaky cas trva.
kolko ? synchronizacia sa bezne robi na viacmotorovych lietadlach ked sa to da spravit uplne jednoducho s 2 motormi 4 motormi 6 motormi .. nevidim dovod preco by to neslo s N ostrovmi" a hej letecka siet dvojfazova je [AC 115-120V/400HZ] a zaroven aj [DC 28V DC pripadne 14V DC]
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa matus69 »

v prvom rade som si pozrel históriu najväčších blackoutov a dĺžku riešenia.
Námatkovo Brazília 1999 (100mil osôb), Taliansko 2003 (takmer celá populácia) India 2012 (700mil!), Bangladéš 2014 (100mil), Turecko (asi polovica územia) - ktoré má s Európou prepojenú prenosovú sústavu cez viacero spojov.

vždy to pre ~80% odberateľov nahodili do pár hodín a zvyšok do 48h - spravidla menej, ale to je asi najhoršie číslo. Žiadne týždne...
Koho to zaujíma, vie si to ľahko dohľadať.


Prečítal som si aj rozhovory s ľudmi od ČEPS a SEPS a keby som sa mal vyjadriť jednou vetou (lebo koho to zaujíma tak si to rád prečíta sám) tie prepojenia s okolitými krajinami sú do istej miery automatizované a ovládane diaľkovo - navyše každá prenosová sústava má aj informácie o stave prenosovej sústavy kde je pripojená tzn to nie je tak, že sa čaká kým sa niečo stane - naopak, je tam neustály monitoring.



samozrejme budem rád, keď mi teraz ukážete vlastné zdroje, na základe ktorých hovoríte o týždňoch nahadzovania.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Dohladavat teraz nestiham, mozno neskor.
V Rakusku sa tomu venuje byvaly clen armady Saurugg, od neho sa nieco da najst (zvacsa v nemcine).
Myslim ze on pripravuje materialy ktore potom zverejnuje AT armada.

Zalezi od toho do akej miery to padne.
Ak sa bavime o celkovom vypadku, tak to znamena ze bude treba tzv. Black Start.
Mnohe elektrarne nevedia nastartovat bez elektriny.
Tj najprv bude treba spustit tie co to vedia, z nich napajat tie co to nevedia a spustat ich, atd.
A bude treba balancovat pridany vykon a pridanu spotrebu.
Lebo ak to nebude vybalancovane a frekvencia uleti (a ten limit nie je velky, normalne ca 0,2Hz) tak to zase zleti.
No a toto sa bude diat na mnohych miestach, ostrovne, ktore bude potom treba zosynchronizovat,
Kazdy stat by mal mat na toto plan, myslim ze na to je aj nejake nariadenie nasej milovanej EU.

Takyto plan jednej nemenovanej krajiny pocita v idealnom pripade s ca. 48h na obnovenie 80% siete a ca 2 tyzdne na 100%.
To je ale za predpokladu ze nedojde k skodam na technike. V pripade poskodenia techniky v rozvodnej sustave to samozrejme bude dlhsie.

Problemom, resp. tym coho sa boja v AT nie je ani tak vypadok ako taky (aj ked ten je uzasne drahy za kazdy den) ale to co urobia ludia ked nebude svetlo, teplo, casto ani voda, niekde ani kanalizacia, nebude fungovat komunikacia, ...
Používateľov profilový obrázok
tata7474
prispievateľ
Príspevky: 181
Registered for: 7 years

Príspevok od používateľa tata7474 »

Za toto pravdepodobne dostanem p!če ... keďže je veľká pravdepodobnosť, že k niečomu (výpadku) dôjde, chytá sa témy kde kto ... A samozrejme sa popisuje najhošia fantázia, lebo veď predplatiteľov, či tých bez adblocku treba zaujať ... Nakoniec sa pri udalosti nič strašného nestane, všetci sa budú potľapkávať po ramenách ako chlapácky to zvládli, ľuďom zvýšia cenu ele, menežeris zoberú odmeny a o tri dni sa vymyslí iná téma ... Príklady z poslednej doby covid, opičie chrasty ...
Používateľov profilový obrázok
peter9898
prispievateľ
Príspevky: 364
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa peter9898 »

A ake je riesenie tohto potencialneho blackout problemu ?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Riešenie? Žiadne “sexy” riešenie zrejme nejestvuje. Asi si tým treba prejsť, modliť sa, aby to nebolo také zlé a aby sa následne do debaty o energetickej bezpečnosti vrátilo viac rozumu na úkor ideológie.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"