Epidémie - karantény

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1323
Registered for: 14 years 5 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Bohužiaľ je to v súčastnosti u väčšiny ľudí tak že sa spoliehajú že "šak to niekto vyriesi". Armáda či polícia nie sú výnimka. Nejaké osobne hrdinstvo sa už nenosí.
MudMax
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa MudMax »

vydriduch napísal:Sando: Sanitol, Savo, Dettol, 65% lieh, Peroxid vodika aj UV ziarenie by mali fungovať.

Ten lieh určite, o tom sa písalo aj v zahraničných zdrojoch. Pozor na koncentráciu - mala by byť okolo tých 65%, ani menej ani viac. Pri menej nemusí byť dostatočne účinný a pri vyššich koncentráciach paradoxne jeho efektivita klesá.
UV ziarenie vraj moc nezabera.Skor ozon...ten zabije vsetko zive.Lieh vo vyssej koncentracii nieze nenici virus,ale viac vysusuje pokozku a tak sa cez puklinu moze dostat virus.Tak pri vyssej koncentracii liehu ho doporucuju miesat z nejakym gelom....to maju doporucene lekari v cine,ktori si musia furt dezinfikovat ruky.
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 728
Registered for: 5 years 7 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

UV-C urcite zabera - rozbija totiz DNA/RNA, takze spolahlivo nici vsetko zive. (ok, v literature sa uvadza 99,99 mikroorganizmov, ale to sa uvadza pri vsetkych aj chemickych dezinfektoch. Nikde som sa nedozvedel co je to 0.01%, takze skor pojde o alibizmus vyrobcov)

WHO nedoporucuje UV na desinfekciu ludskeho TELA, nakolko rovnako destrukcne ucinky ma aj na kožu a oci. Ale na povrchy a materialy v pohode. Staci pozriet, co svieti na operacnych salach, ked sa nepouzivaju ;)

Ozon je na dezinfekciu (hlavne malych clenitych povrchov) fajn, len to nikto doma nema a celkovo bacha nan - pri nadychnuti dochadza k nevratnej destrukcii pluc..
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1323
Registered for: 14 years 5 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Co sa ozonu týka, mám info z prvej ruky. Ozónizacia je jeden z predmetov môjho podnikania :-) Ozón je super, len musí byť v potrebnej koncentrácii. A tá účinná koncentrácia je škodlivá pre všetko živé, nie len pre mikroorganizmy. Aj UV žiarenie je účinné. Rozdiel je ten že ošetrenie priestoru ozonom trvá štandardné hodinu, cize sa dá urobiť cez deň, kedy sa priestor na hodinu vyprázdniť od ľudí, zvierat a po odvetranií sa dá hneď používať. U UV sa zapína ziaric na dlhšiu dobu. V labakoch, ambulanciach na celú noc. Ale tieto metódy vylučujú prítomnosť ľudí.
MudMax
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa MudMax »

Ja som prave na nejakom cinskom kanali cital,ze UV na ten virus moc nezabera......ale mozno to stryko gugl zle prelozil.Vyrobniky ozonu sa daju bud vyrobit doma,alebo jednoduhsie kupit.Ja s tym spolahlivo likvidujem plesne a vynicil som tym aj mole,ked sa pribrali mame do pradla.Aj kvety jej posli :oops: .
Používateľov profilový obrázok
greenie
častý prispievateľ
Príspevky: 1000
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa greenie »

Dalsie "Desatero zásad při respiračních onemocněních", tentoraz od ceskej lekarnickej komory. Len aby to ludia vedeli a chceli respektovat.
Gunslinger napísal:Cina ale napriek tomu ze by teoreticky dokazala urobit efektivne karantenne opatrenia ma dilemu - bud bude brat ohlad na virus a polozi ju to ekonomicky (bankovy sektor je tam uz teraz na hrane, lebo vladnym nariadenim musia poskytovat uvery s nulovym urocenim firmam ktore musia platit zamestnancov ktori vsak sedia v karantene doma), alebo nebudu brat ohlad na zdravie obyvatelstva aj za cenu ze ich populacia rapidne klesne. A ako vidime, sudruhovia si vybrali tento druhy scenar, lenze napriek hrozbam do prace tento tyzden nastupilo ani nie 30% zamestnancov, a az sa aj medzi nimi virus rozsiri (otazka casu), ani ten ich rezim ani ich armada nebude schopna udrzat ten system v nejakej funkcnej rovnovahe.
V spravach o 12:00 hod. na TA3 ktosi hodnotil pripravenost SK na koronavirus. Povedal, ze pokial by bol zisteny pripad niekde na dedine alebo v malom mestecku, ze toto sidlo sa uzavrie do karantany. Ale keby sa to stalo v nejakom velkom meste, uviedol BA a KE, ze tam uzavriet tie miesta nebude mozne ... (dufam, ze som to dobre pochopil)
Ak je to pravda, vieme, co z toho vyplyva ...
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa peterson »

priznajme si to otvorene. Vírus nám tu už dávno koluje, naša odolnosť je vecou imunity, zdravotno-sociálnych návykov a životosprávy. Kedže celú zimu priebežne pôsobí chrípka- vyselektovať z toho podozrivé symptómy Corony asi nebude len taká brnkačka.
Nejsom naivný, aby som sa spoliehal, že obrovská fluktuácia ľudí vrámci cestnej infraštruktúry neprinesie latentné šírenie vírusu. Obchodné a dovolenkové tranzity vrámci celej europy to jednoducho spôsobia.
Používateľov profilový obrázok
greenie
častý prispievateľ
Príspevky: 1000
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa greenie »

Pelegriny o.i. povedal, ze vlada SR je v pripade vyskytu koronavirusu pripravena vyhlasit "nudzovy stav".
Mozno peterson Ty, mozno niekto iny by nam, prosim, mohli vysvetlit, co by to pre nas prakticky mohlo znamenat.
Vdaka.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4843
Registered for: 16 years 8 months

Príspevok od používateľa yarco »

Pozri 227/2002 Z. z. "ÚSTAVNÝ ZÁKON o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu", je tam toho dosť na výber :?

Článok 5 - Núdzový stav
(1) Núdzový stav môže vláda vyhlásiť len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, a to aj v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt v dôsledku živelnej pohromy, katastrofy, priemyselnej, dopravnej alebo inej prevádzkovej havárie; núdzový stav možno vyhlásiť len na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území.
(2) Núdzový stav možno vyhlásiť v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní.
(3) V čase núdzového stavu možno v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas podľa závažnosti ohrozenia obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosti na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území, a to najviac v tomto rozsahu:
a) obmedziť nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia evakuáciou na určené miesto,
b) uložiť pracovnú povinnosť na zabezpečenie zásobovania, udržiavania pozemných komunikácií a železníc, vykonávania dopravy, prevádzkovania vodovodov a kanalizácií, výroby a rozvodu elektriny, plynu a tepla, výkonu zdravotnej starostlivosti, udržiavania verejného poriadku alebo na odstraňovanie vzniknutých škôd,
c) obmedziť výkon vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam na rozmiestnenie vojakov, príslušníkov ozbrojených zborov, zdravotníckych zariadení, zásobovacích zariadení, záchranných služieb a uvoľňovacích a iných technických zariadení,
d) obmedziť výkon vlastníckeho práva k hnuteľným veciam zákazom vjazdu motorových vozidiel alebo obmedzením ich používania na súkromné účely a na podnikanie,
e) obmedziť nedotknuteľnosť obydlia na ubytovanie evakuovaných osôb,
f) obmedziť doručovanie poštových zásielok,
g) obmedziť slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania v určenom čase a zákazom vstupu na postihnuté alebo bezprostredne ohrozené územie,
h) obmedziť alebo zakázať uplatňovanie práva pokojne sa zhromažďovať alebo zhromažďovanie na verejnosti podmieniť povoľovaním,
i) obmedziť právo slobodne rozširovať informácie bez ohľadu na hranice štátu a slobodu prejavu na verejnosti,
j) zabezpečiť vstup do vysielania rozhlasu a televízie spojený s výzvami a informáciami pre obyvateľstvo,
k) zakázať uplatňovanie práva na štrajk,
l) vykonať opatrenia na riešenie stavu ropnej núdze.

(4) V čase núdzového stavu môže prezident na návrh vlády
a) nariadiť výkon mimoriadnej služby profesionálnym vojakom, vojakom v zálohe povolaným na pravidelné cvičenie alebo na plnenie úloh ozbrojených síl a vojakom dobrovoľnej vojenskej prípravy,
b) povolať na výkon mimoriadnej služby vojakov v zálohe.
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 622
Registered for: 10 years 4 months

Príspevok od používateľa aparapi »

Asi to bude fakt vážnejšie :D
Dnes sme načali posledný balík respirátorov, tak že idem objednať u dodávateľov ďalšie kusy. Nikde nič :shock: všade vypredané :twisted: aj ČR aj SR
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa peterson »

naši uz majú nejaké info, rano asi budem mudrejší. Ani som netušil akú pravdu píšem v predošlom príspevku...
tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Registered for: 7 years 9 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

„Koronavírus je respiračné ochorenie, ktoré je síce mierne závažnejšie než chrípka, ale nie je to mor,“ uviedol na nedávnej tlačovej konferencii námestník ministra zdravotníctva Českej republiky Roman Prymula. „Niektorí ľudia sa správajú, akoby prišla morová rana a na druhý deň by sme mali vymrieť. To sa nikdy nestane.“
„Vo vzdialenej krajine sa stane niečo malé a všetci si hneď myslíme, že zomrieme. Svet je v stave nadbytku informácií, ktoré sú prevažne dezinformáciami. A médiá k tomu prispievajú. Aj New York Times včera písal, že počet mŕtvych následkom koronavírusu stúpol o rekordný počet počas jedného dňa. Išlo pritom o 200 ľudí, ktorí pre isté infekčné choroby umierajú každú hodinu! A nepíše sa o tom. Pôsobí to paniku,“
- konštatoval v českej televíznej relácii Blízke stretnutia s moderátorkou Terezou Kostkovou.
Používateľov profilový obrázok
greenie
častý prispievateľ
Príspevky: 1000
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa greenie »

tomas120,: "respiračné ochorenie, ktoré je síce mierne závažnejšie než chrípka" - chcel by som tomu verit, ale obrazky z Ciny (a teraz uz aj zo sveta) ukazuju, ze to asi nie je len "mierne závažnejšie ochorenie než chrípka" ...

yarco, vdaka za info. Ale prakticky, (ako tu uz niektori pisali) ked niekto odmietne vykonavat "uložené pracovné povinnosti zásobovania, atď." z dovodu ohrozenia svojho zivota, ci zdravia, potom co ? Zavru ho ? Postavia k muru ?

"Štrnásť dní čakať na to, či dostanem koronavírus. To je úplne šialené. Ja by som odtiaľ najradšej utiekol do Čiech do nejakej izolácie, ale čakať tu so svojím päťročným dievčatkom na to, či dostanete koronavírus, to je príšerný pocit," opísal svoje pocity Michal.
Natiska sa mi na jazyk logicka a velmi, velmi priznacnymi slovami okorenena otazka, ze na co tam teraz liezol ...
A este sa ide kryt patrocnym dievcatkom ...
Zlosti ma to, lebo poznam dalsich ludi, co teraz cez vikend idu na dovolenku do Pariza, s argumentom, ze to je nic, len silnejsia chripka a ved zomieraju len stari ludia, tak co ?
tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Registered for: 7 years 9 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

Greenie to nie je môj názor, alebo stanovisko. Takto sa vyjadril námestník MZ ČR. Fakt je ten, že v globálnom merítku sú smrtelnejšie stále iné infekčné ochorenia než korona
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1323
Registered for: 14 years 5 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

"mierne nebezpecnejsie ako chrípka" znamena 27-33x nebezpecnejsie ( v zavislosti od zdroja). U chrípky sa udáva úmrtnosť 0,1 u korona 2,7-3,3%
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"