Puškohľad na ZKK 601 .308

fakestring
prispievateľ
Príspevky: 135
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa fakestring »

Na 58-me mam Bushnell-a (kolim) na predpazbi a optiku POSP s tou ich bocnou montazou a da sa. Na ZKK to bude asi vacsi problem. Najviac sa obavam pridavat nejaku montaz na tubus optiky - v tom zmysle sa chcem spytat - nemoze sa stat, ze to poskodi optiku - napr. spatnym razom (308-ma nema prave najmensi)? Samozrejme ze tam nedam polkilovy kolimator, ale aj tak..
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4237
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa Rasto »

ani si to ten tubus nevsimne.
fakestring
prispievateľ
Príspevky: 135
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa fakestring »

Rasto,
super, to si ma celkom potesil.
Takze sa asi budem orientovat tymto smerom.

lovec
pises, ze to je zla kombinacia - myslis to tak, ze tam prekazaju vo vyhlade vezicky puskohladu a tym padom aj umiestnenie kolimatora nie je prave optimalne? Tak cisto teoreticky - ak strelec opiera flintu do praveho ramena a mieri pravym okom, zda sa mi, ze v takom pripade (umiestnenie kolimatora na pravej strane optiky) mu moze prekazat vo vyhlade puskohlad (pouzitie oboch oci - prave pozera cez kolimator, lave navolno). V takomto pripade by bolo mozno vhodnejsie namontovat kolim na lavu stranu? Alebo myslis nieco uplne ine?
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5263
Registered for: 18 years 10 months

Príspevok od používateľa lovec »

Z pohladu urcenia na polovanie je to cele zle. Kolimator umiestneny ci uz na samostatnej naklonenej montazi, alebo hore na kruzkoch je len biedne nudzove riesenie, ktore nema nic spolocne s rychlostou, presnostou a komfortom strelby. Akekolvek naklananie zbrane do strany, alebo natahovanie krku ako hus za vysoko umiestnenym kolimatorom je kontraproduktivne. Takisto takyto otvoreny typ kolimatora je najmenej vhodny (protisvetlo, snezenie, dazd....). Optimalne riesenie v tejto cenovej kategorii je samostatny puskohlad a tubusovy kolimator. Nemusia sediet len na weaver liste, skor na ZKK kupis napr. z Ciech za nie velku sumu otocnu rychloupinaciu montaz (jeden par zakladni, dva pary vymennych kruzkov).

Toto je spravne riesenie od jedneho z najlepsich europskych lovcov(samozrejme z inej cenovej kategorie, ale ide o princip): Huntersvideo
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

fakestring: Skus blizsie rozviest k comu chces vyuzit ten kolimator, mozno to pomoze najst riesenie.

S tym zavesenim maleho kolimatora naboku 308my tiez nemam moc dobre skusenosti, vyzaduje to vela treningu (sposob rychleho sikmeho 'zapretia' pazby a pod.) a vysledny efekt casto nie je nic moc - to sa hodi skor na mensie kalibre (ARkove .223ky na 3-gun zavody a pod.) aj to skor do idealnych podmienok. Navyse pokial tam nedas kvalitny kolimatorik (Docter a spol. = 250 eciek a viac), tak budes mat problem tam bodku vobec uvidiet (plus na okrajoch z nej bude len rozmazana smuha) o zivotnosti ani nehovoriac. Ja som skusal ho mat hore (nad puskohladom/na jeho kruzkoch) aj naboku (na 2hej hodine), ale nebolo to moc dobre ani tak ani tak.

Kolem a kolem, na tvojom mieste by som siel bud do nejakeho 1-4x (ak teda potrebujes 1x/kolimatorovu strelbu), pricom na 4x odstrielas s trochou cviku docela presne aj tych 300m (disciplina 'Standard' sa na pretekoch apss striela so 4kovym zvacsenim na 300m a tie terce su niekedy lepsie nez maju open strelci so zvacseniami 30x a viac).

Ak by si chcel skusit vacsie vzdialenosti (az zistis ci presnost tej tvojej ZKKcky bude na to dostatocna), mozes dokupit druhu rychloupinacu montaz (aby si to mohol prehadzovat tak ako to navrhuje lovec) s puskohladom s vacsim priblizenim, 'klikacimi' vezickami, mildot-osnovou, a pod. - napr. s tym Hawke 6-24x uspesne long-range striela 'Turbiak' aj 'Hroch'.

Pripadne ak mas dobre oci mozes urobit kompromis - napr. s nejakou 2,5-10x alebo 3-12x s klikacimi/target vezickami sa da s trochou cviku strielat nablizko aj nadaleko (Hroch donedavna velmi uspesne strielal s 12x priblizenim aj na kilometer).

Podstatne asi je aby si si ty sam zvazil co vsetko strielat chces a realne budes, a zaroven aby si zistil aka je skutocna presnost tej zbrane (pokial ti bude rozhadzovat na 300m zasahy na A4ku, nema vyznam investovat do drahej long-range optiky), cize pokial chces 1x tak zacni napr. s tou rychloupinacou 1-4x, a pokial ti bude stacit zacinat aj na 2,5-3x, tak do 3-12x a pod. (s tym vykryjes aj vacsie vzdialenosti).

Podstatne je ale aby si nekupil nejaky lacacky sunt (pretoze potom nebudes vediet ci je nepresnost sposobena zbranou, optikou, alebo strelcom), radsej kup drahsiu/lepsiu optiku hned na zaciatku (poznas to: kto lacno kupi dvakrat kupi...) a ak nebudes spokojny potom vymen hlaven ci celu zbran, ale optiku len prehadzuj.

Drzim palce,


Gunslinger
fakestring
prispievateľ
Príspevky: 135
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa fakestring »

Gunslinger,

o tom kolimatore som uvazoval pre pripadne nadhanky, hromadne polovacky, resp. v lese na pudovu strelbu, atd. Ale asi to nebudem teraz riesit, pockam, ci mi to bude vobec treba.. Dolezitejsia je teraz pre mna ta optika. Laka ma vyskusat si strelbu na dlhsie vzdialenosti, ak sa ta ZKK-cka ukaze sposobila, tak mozno aj na tych 1000M (?).

Objavil som dalsieho kandidata - Meopta MeoPro 6-18x50. Zatial som ho nasiel za nejakych 460€ (na SK webe), tak uvazujem, ci este neprisporim :-). Aka trieda su MeoPro? Ako by vysli v porovnani s Bushnell Elite 3200 opticky/mechanicky?
Vdaka.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Elite 3200iek je vela, skus napisat konkretny typ. Vo vseobecnosti je ale z tychto dvoch urcite lepsia Meopta. MeoPro je ale polovnicky puskohlad - nemas tam ani osnovu ani vezicky vhodne na long-range strelbu. A ak chces zacinat na 6x, to uz radsej kup za polovicnu cenu ten Hawke 6-24x (ktory uz ma tercove vezicky, lepsi rozsah aj lepsiu osnovu).

Vo vseobecnosti posunutim cenoveho stropu o par desiatok ci aj stoviek eur sa pri puskohladoch moc clovek neposunie, velmi zjednodusene povedane su puskohlady do 500 eciek, puskohlady od 500 do 1500, a puskohlady cez 2 litre. Pokial s tym este len zacinas a nevies ci ta to chyti, ten Hawke by bol dobrou volbou (a nenechaj sa zmiast ich relativne nizkymi cenami a povodom v cine - z tych lacnejsich/ekono puskohladov su asi naj volbou a maju niektore parametre a vlastnosti puskohladov o triedu vyssich).


Gunslinger
fakestring
prispievateľ
Príspevky: 135
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa fakestring »

z Bushnell-ov vyzera pre mna zaujimavo tento:
Elite Tactical 6-24x 50mm - ET6245,
alebo aspon Elite Tactical 5-15x 40mm - ET5154, mozno s "illuminated Mildot". Ale u na SK ich zatial ani nevidim...
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

fakestring: Ten prvy co spominas som narychlo nasiel v europe od 750 do cca 1000 eciek, a to sa mi uz zda byt za tuto triedu dost vela. Pozeraj radsej len u nas realne dostupne optiky, vonku je sice toho na vyber neskutocne hafo, ale moze byt problem to doviezt, navyse dovozom sa to casto predrazi o 30% ci viac, a problemy so zarukou sme uz spominali. Ak ten vyber zuzis na to co realne u nas na pultoch je, budes to mat (bohuzial) vcelku jednoduche.


Gunslinger
fakestring
prispievateľ
Príspevky: 135
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa fakestring »

Gunslinger,

tak nejako uvazujem aj ja, ze najlepsie je to kupit u nas a v idealnom pripade, ze si to clovek ma moznost pred zaplatenim pozriet na predajni...

Nasiel som este toto: Vortex Viper 6.5-20x50 PA
V Cechach sa da kupit za cca 11760 czk, co je v prepocte cca 470€. Zase som uz niekde dalej, ale za taku znacku sa uz oplati nieco priplatit (?). Co na to vravis (aj ostatni :-))? Skusil by som oslovit slovenskych predajcov, aku cenu by sa dalo dohodnut.. Paci sa mi tuze.. :-)
inspiring_lalande

Príspevok od používateľa inspiring_lalande »

Poviem ti tak, rozmýšľaš podobne ako ja keď som začínal poľovať (minulý rok) kúpil som rem 700 police .308 win s optikou 6-24x50 mil dot osnovou, reku aká paráda, to bude budem páliť zver na 600m na strelnici skúsim aj 1000+, že som mladý v pohone to budem vládať vláčiť so sebou nevidím v tom problém...potom po prvých poľovačkách som kus akosi vytriezvel a hneď našiel mínusy, optika totálne nevhodná na poľovné účely (ideál 2,5-10x50 poprípade 3-12x50/56) tiež som tam chcel dať aj kolim no asi vieš akými húštinami sa preháňajú diviaky takže nula bodov....
Nakoniec som to všetko predal a kúpil mauser 8x57JS optiku Leupold 3-9x40 namontovanú na leupold QR montáži a prehadzujem si tubusový kolim do pohonu.
Na strelnici som bol raz a keď som videl terč "iba"z 300m, tak mi stačilo.
Teraz už mám aj čo to odpoľované aj odstrielané na strelnici a všetko vidím akosi s triezvejším pohľadom.
Píšem to tu preto lebo sa mi zdá že ideš nato veľmi podobne ako ja v začiatkoch, lenže je to nezmysel, HUMMER nadupaný na 2000 koní, nikdy nevyhrá závod s F1 aj keď papierovo by to dal :wink:
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

fakestring: nemozes mat jednu zbran sucastne na nadhanky a rovnako tu istu na 300m+ , pri vsetkej ucte .. aky kaliber ma ta ZKK ? chystas sa prebijat ? hranica ZKK 600 z tovarenskym dobrym nabojom je max. 300-400m na vysoku zver
fakestring
prispievateľ
Príspevky: 135
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa fakestring »

maclos,

pravdu mas, musim sa asi trochu schladit.. :-) Tych 3-12x bude mozno good kompromis.. Mimochodom - ako to vyzera s pouzitim za sera - v porovnani tej optiky, co si mal predtym (x50) versus x40, co mas teraz? Alebo sa to neda porovnat - Leupold je ina trieda?

TURBIAK,

tie nadhanky uz som pisal, v tejto chvili nechavam bokom, momentalne ma prednost optika skor na dlhsie vzdialenosti (este nemam polovny listok, som zatial len prihlaseny do kurzu :-(). Ta ZKK-cka ma kaliber .308W (ZKK601). K prebijaniu som sa zatial nedostal ani v uvahach, zatial len kvalitne tovarenske.., ale, clovek nikdy nevie..:-)
fakestring
prispievateľ
Príspevky: 135
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa fakestring »

Tak som nejako dospel k rozhodovaniu medzi tym vyssie spominanym Vortex Viper 6-20x50 PA a Nikon Monarch III 5-20x44SF Matte BDC..
Ktory by ste brali na take sportovo-polovnicke vyuzitie, pricom to polovnicke ma zatial o nieco nizsiu dolezitost.. Vortex ma priemer tubusu 30mm, Nikon 25,4mm, rozne priemery objektivov, Nikon nema tercove vezicky a mildot (pripadne este zvazujem vo verzii Monarch III 4-16x42SF mildot, neviem, nakolko je vhodny BDC na tercovu strelbu a tak celkovo..), atd. Ohlasy su dobre aj na Viper, aj na Monarch, tak teda Vortex, alebo Nikon?
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4237
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Poviem ti to bez okolkov vsetkych to tu unavuje, ja viem, ze ti vsetci chcu pomoct, ale pytas sa dookola tie iste otazky a len nadhadzujes ine moznosti, ktorych je nekonecno :idea:
Uz ti vysvetlili podstatu, tak je len a len na tebe co chces od puskohladu, pricom nikto nevidel vsetky modely jeden po druhom, takze ti nedokazu poradit na zaklade porovnania tebou vygooglenych modelov.
Napísať odpoveď

Návrat na "Puškohľady, ďalekohľady a kolimátory"