Použitie zbrane

Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa C08R4 »

Neviem ako to maju pravne riesene v amerike, ale maju to lepsie ako my (Po zlodejickovy strielat mozes, co by som ja osobne nerobil, ale po vrahovy nie). Tam mozes zastavit aj utekajuceho pachatela obvzlast zavazneho trestneho cinu aj s pouzitim zbrane (strelba). Uz viacero takych pripadov som videl a obranca z toho vysiel bez ujmy.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa arminius »

C08R4
Neviem ako to maju pravne riesene v amerike, ale maju to lepsie ako my (Po zlodejickovy strielat mozes, co by som ja osobne nerobil, ale po vrahovy nie). Tam mozes zastavit aj utekajuceho pachatela obvzlast zavazneho trestneho cinu aj s pouzitim zbrane
Holt , tomu sa ľudovo hovorí tzv. farmársky zákon :!: Henten je ale daný históriou z čias divokého západu . Tam sa vtedy najprv strieľalo a až potom pýtalo na účel návštevy :wink: Vyjadrujem sa síce veľmi zjednodušene 8) , ale dúfam , že podstata bola zachytená :roll:
To keby tento zákon bol aplikovaný u nás , hneď by sa ľahšie dýchalo v určitých oblastiach Slovenska / Spiš , Gemer , Luník IX , Záhorie ..../ :P
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa C08R4 »

Nie, stacilo by pridat do zakona, dat moznost pouzita zbrane aj strelbou, nie vsak s nasledkom smrti, na unikajuceho (Snaziaceho sa vyhnut trestnej zodpovednosti) pachatela obvzlast zavazneho umyselneho trestneho cinu. Ale to uz fantazirujem, v parlamente maju na robote ine sprostosti :lol:.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Panzer napísal:to BKSL
Jedna z mála možností, kedy proti utekajúcemu použiješ zbraň a teoreticky môže ísť o NO je ak tento odnáša vec, ktorú získal trestným činom. Teda odcudzil, ulúpil a pod. Vtedy aj pri jeho úteku stále trvá jeho útok na záujem chránený zákonom, v tomto prípade na majetok iného. A vtedy, teoreticky, odvraciaš so zbraňou tento stále trvajúci útok.
Pachatela "zastrelim postrelenim", potom ubitemu kamosovi zoberiem mobil a penazenku a dam ich do vacku tomu pachatelovi.
Moje vysvetlenie vysetrovatelovi: "Po mojej vystrahe pachatel utekal prec, kedze to stale bola KN lebo som videl ako poskodenemu berie veci, tak som ho chcel postrelit do nohy ale prave v tej chvili sa zakoptal a chytil to zozadu do srdca."

Panzer za toto by som vyfasoval kolko natvrdo ?
Alebo by to bola iba podmienka, keby mi nevyvratili moju verziu ? :-)
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa C08R4 »

No to by asi uz nebolo vybocenie z NO :D. Ale chladnokrvna vrazda, keby si mu nebostikovy strcil este aj penazenku do vacku :lol:.
Používateľov profilový obrázok
igoros
moderátor
Príspevky: 967
Registered for: 17 years 5 months

Príspevok od používateľa igoros »

Presne ako Panzer. Pokial pachatel s lupom uteka, mozes podla zakona zbran pouzit, lebo utok este stale trva-utok na majetok.
Ale treba zvazit, ci sa ti to oplati mat kvoli tomu potahovacky a hlavne ak sa nejedna o tvoj majetok. A nehovorim uz ani o tom, ze by si trafil okrem pachatela aj nejaku nezainteresovanu osobu.
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

...
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 19 Jan 2011, 14:27, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
igoros
moderátor
Príspevky: 967
Registered for: 17 years 5 months

Príspevok od používateľa igoros »

bum, bum... :!:
poriadne si nastuduj KN a NO.
KN - odvracias nebezpecenstvo
NO - utok, pokial pachatel unika s tvojim majetkom, utok na tvoj majetok tvra
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

...
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 19 Jan 2011, 14:27, upravené celkom 1 krát.
inspiring_villani

Príspevok od používateľa inspiring_villani »

Takže návod pre lumpov, jedného odstrel, ten druhý na teba ťahá zbraň, otoč sa a pomaly odchádzaj - cez plece mu prehoď, že keď ťa postrelí, príde o veľa. štvrtina testov na ZP bola o tom, že i poľovník môže na zadržanie páchateľa použiť i dlhú zbraň, ale nik už ďalej nevysvetľuje, že málokedy keď ide o závažný trestný čin si dobrovolne ľahne páchateľ a bude ležať dole bruchom do príchodu polície
inspiring_villani

Príspevok od používateľa inspiring_villani »

ale ono to tak celkom nebude, lebo myslím, že možno páchateľovi obmedziť slobodu keď sa dopustil protiprávneho konania, verím, že keby mi niekto zmlátil priateľku, dobehnem ho a zlomím mu pri pacifikovaní ruku, tak nemusím mať z toho opletačky najmä keď je dokázané, že páchateľom bol, tak nejak to môže byť pri tom, kebyže je podozrenie, že bol páchateľ nebezpečný - samozrejme by muselo byť mierenie dostatočné - ťažko by sa vysvetľovalo niečo, keby som mu strelil do pol chrbta.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4843
Registered for: 16 years 8 months

Príspevok od používateľa yarco »

bum:
Ak si dobre spominam, zakon hovori o ochrane zaujmov chranenych TZ. Neriesi, ci sa jedna o zivot/zdravie/majetok tvoj alebo niekoho ineho.

Manzelku a jej majetok mozes chranit rovnako ako seba, detto aj v pripade uplne cudzieho cloveka a jeho majetku.
Cize ak grazlik zdrha s niekoho majetkom, ide o NO.

Ze to potom moze byt na sude o dost komplikovanejsie, to je uz ina vec.
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Registered for: 16 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

to Yarco:
Panzer napisal:
Tak ako píše COBR4. Pri NO odvraciaš útok na záujem chránený zákonom. Teda na zdravie, majetok, osobnú slobodu etc. Ak však páchateľ uteká tak spravidla už netrvá útok a preto by išlo zrejme o vybočenie z NO. Zadržať páchateľa môžeš, ale ak už uteká tak sa na to vykašli. Na vypátranie a zadržanie páchateľa máme represívnu zložku na to určenú - PZ SR. Ty radšej zabezpeč pomoc poškodenému, to je dôležitejšie než zadržanie páchateľa. Navyše ak by si aj páchateľa zadržal, ako ho spútaš? A ako budeš poskytovať pomoc a zároveň strážiť páchateľa?

Jedna z mála možností, kedy proti utekajúcemu použiješ zbraň a teoreticky môže ísť o NO je ak tento odnáša vec, ktorú získal trestným činom. Teda odcudzil, ulúpil a pod. Vtedy aj pri jeho úteku stále trvá jeho útok na záujem chránený zákonom, v tomto prípade na majetok iného. A vtedy, teoreticky, odvraciaš so zbraňou tento stále trvajúci útok.
Radsej sa budem riadit radou sudcu. :wink:
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4843
Registered for: 16 years 8 months

Príspevok od používateľa yarco »

Michal1:
Nie som s Panzerom v spore, skor naopak.
Chcel som hlavne bum-ovi zdoraznit, ze zakon pri NO nerozlisuje medzi vlastnou obranou a obranou inej osoby. Plus ze teoreticky ide o NO aj v pripade, ked niekto zdrha s cudzim majetkom - pretrvava utok na zaujem chraneny TZ.

Ze v reale nema vo vacsine pripadov vyznam na neho strielat, s tym plne suhlasim. Naznacil som to mojou poslednou vetou.
inspiring_villani

Príspevok od používateľa inspiring_villani »

otázkou je, že keď sme dvaja, niekto ide proti nám, netušíme, čo je zač, vrazí nôž do brucha kamarátovi, nechá ho tam, otočí sa a uteká, tasím, strielam, kamarát mŕtvy, vrah postrelený a súdený a ja prídem o zbraň a skončím s podmienkou?
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"