Presna strelba - vyber zbrane

Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5240
Registered for: 18 years 9 months

Príspevok od používateľa lovec »

Steff napísal:Ma to byt puska chudobneho mladika :)
Pusky o ktorych som pisal sa predavaju za +-500e - Savage je s nejakou optikou za 500nieco.
Spoko by bola aj Ruger Marican - cena 500e - optiku by som si kupil "na vianoce"

Prebijat nechcem - resp nemam kde a na par rokov dopredu je to velmi neaktualne.

Ako pisem - nie som a nebudem polovnik, strielam v BA a Zohore - takze nemam velmi dlhe strelnice aj ked by som sem tam nejaku taku rad navstivil a skusil.
Ruger American, preco nie (sam mam vymysleny jeden projekt na tomto zavere). Dobry, masivny, hladko chodiaci zaver, obstojna spust. Plastova pazba je dost poddajna, riesitelne beddingom za par eur. V pazbe samotnej lezi puzdro zaveru na dvoch "V", co je samo osebe solidne ulozenie. Dodatocny bedding je vhodny kvoli pruzeniu pazby pri strelbe s bipodom. Osobne z tychto low-costov davam prednost Rugeru. Solidne kruzky na weaver zakladne dnes nie je problem kupit aj u nas. Optika podla moznosti penazenky, parametrami by som sa drzal niekde okolo 6-24x50 (56) a pod. Ruger ma twist 8", zvladne aj tazke, dlhe strely.
CZ 527 (mal som Varmint Laminated...) je fajn puska. Spust na rozdiel od Rugeru potrebuje typicky pre CZ tuning. Treba vyskusat zasobnik, ci dobre podava, nemaju problem vyexpedovat uplne nefunkcny (kamarat kupil davnejsie 527, absolutne to nepodavalo). Taky moze byt aj v obehu a majitel to povazuje za vlastnost. Pazba je velkostne na dieta v predpubertalnom veku, clovek si sice dokaze nejako najst polohu, ale je to utrpenie. Riesitelne novou pazbou na mieru (nemusi to stat ani majland, ked clovek trosku rozhodi siete, najdu sa moznosti...). Stupanie je oriesok. Starsie 527 mali 12", s vynimkou Varmint Laminated, ktory mal z neznameho dovodu 9". Varmint s klasickou drevenou pazbou mal tiez 12".... Od istej doby (presne neviem...) mal 9" aj American. Dnes by mali mat vsetky nove 527 v kal. 223Rem. twist 9", ale ruku do ohna za to nedaju ani v podnikovej predajni v Brode.
Zanovna nemusi byt zla, mohla ale dostat zabrat a uz nemusi strielat tak, ako by mala. Trval by som na vyskusani na strelnici. Obvykle je to zanedbanou udrzbou (... typicke pre vacsinu polovnickych zbrani), nie mnozstvom vystrelov. Takisto mavaju obvykle majitelia (nielen pri 527, ale tiez pri vsemoznych zazrakoch od ZG-47 az po ZKK600 a CZ5XX) uletene predstavy o cene.

Strelivo.
Jedno z osvedcenych, kvalitnych a v drvivej vacsine zbrani presnych nabojov je prekvapivo S&B Match so strelou Sierra Match King 52gr. Toto lieta bez problemov v twistoch od 9"-12" s rozptylom troj-stvorlistku na 100m a nezriedka aj z tenkych laufov. Kuzlo je okrem ineho aj v tom, ze je to kratka, mala strela, ktore je vyborne stabilizovana aj v tom 12" twiste (super lieta aj v 222Rem. so 14" twistom). Tento naboj pravidelne pouzivaju ako jeden z referencnych fabrickych nabojov v nemeckych zbranovych magazinoch a celkom casto dosahuje najlepsie rozptyly.
Situaciu na trhu s fabr. strelivom presne nepoznam, ale najprv by som si urobil prieskum opakovane dostupneho fabrickeho streliva, aby som vedel, aky twist budem potrebovat.
V solidnej zostave zbran-optika vsak sikovnemu strelcovi urobia vela radosti aj rozne lacnejsie naboje, ktore na kratsie vzdialenosti strielaju prekvapivo dobre.
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 625
Registered for: 8 years 3 months

Príspevok od používateľa Steff »

Zaujimave video o sile spatneho razu.

Comparing recoil between the 223 Rem, weighing 6lbs, 243 Win, weighing 6lbs, 7-08 Rem, weighing 6.2lbs, 308 Win, weighing 6lbs, 300 Win Short Magnum, weighing 6.25 lbs, 7mm Rem Magnum, weighing 7lbs, 300 Rem Ultra Magnum, weighing 7lbs, & 338 Lapua Magnum, weighing 8lbs, with factory ammunition except for the 338 Lapua Mag.

https://www.youtube.com/watch?v=ZRqLlWxbBrg
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 622
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa aparapi »

Zaujímavé :-) Škoda, že neskúsili aj niečo v .50 BMG, ale to by zrejme museli "nadpojiť" stupnicu :twisted:
Používateľov profilový obrázok
fijet
prispievateľ
Príspevky: 209
Registered for: 14 years 8 months

Príspevok od používateľa fijet »

Cavte.
Rozmyslam o kupe flinty na strelbu do 300 metrov (strelnica viac nepusti) neskor aj dalej.
Uvazujem nad Remingtonom 700Police
ALE kdesi na us forach aj na jednom ceskom som cital ze zelezo je velmi podobne s 700 SPS varmint a rozdiel je viacmenej len v pazbe (material, beding atď) co sa mi nepozdava lebo u 700P sa mi zda podstatne hrudsia hlaven ale zas SPS som este nemal moznost osahat.
Ak je to tak rozmyslam radsej kupit SPS a vrazit peniaze do Al pazbenia. Poradte ako dalej, stovka hore-dolu ma nezabije.
Budem vdacny za kazdy nazor.
Ak sa to tu uz riesilo sorry za duplu ale nenasiel som.
Ď
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5240
Registered for: 18 years 9 months

Príspevok od používateľa lovec »

Ako fanúšik Remingtonu by som sa na to momentálne vyprdol a išiel do Tikky.
Kúpiš verziu Varmint s hrubým laufom, optimálne v 6,5x55 alebo 260 Rem (príp. módny 6,5 Creedmooor). Keď to chcem jednoducho, tak urobím bedding a basta. Keď chcem inú pažbu, možností je viacero. Od "plastového" GRS (ktoré sedí v ruke jedna radosť) až po hliníkovo-plastové klony AI. Montáž Optilock a je vybavené.
Keď to chceš v jednom balíčku z fabriky, tak začali ponúkať model T3x TAC ONE.
veritas
prispievateľ
Príspevky: 288
Registered for: 20 years 10 months

Príspevok od používateľa veritas »

Lepšie by som to nenapísal.
Používateľov profilový obrázok
fijet
prispievateľ
Príspevky: 209
Registered for: 14 years 8 months

Príspevok od používateľa fijet »

Hmmm. No myslel som ze 700P je vyzsie.
No mam nadcim rozmyslat
Používateľov profilový obrázok
Adrian
častý prispievateľ
Príspevky: 808
Registered for: 11 years 1 month
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Adrian »

Mas. :)
Tu je odkaz: http://www.tikka.fi/rifles/tikka-t3x/t3x-tac-a1

a obrazok, ako to vypada. Inak najdes aj nejake videa na youtube.
Prílohy
tikka.jpg
Používateľov profilový obrázok
fijet
prispievateľ
Príspevky: 209
Registered for: 14 years 8 months

Príspevok od používateľa fijet »

Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5240
Registered for: 18 years 9 months

Príspevok od používateľa lovec »

Používateľov profilový obrázok
fijet
prispievateľ
Príspevky: 209
Registered for: 14 years 8 months

Príspevok od používateľa fijet »

Tam je len iny kaliber, ci?
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5240
Registered for: 18 years 9 months

Príspevok od používateľa lovec »

...iná pažba, niektoré detaily na závere a ďalšie drobnosti. Proste novšia generácia. A 6,5x55 je na LR proste lepšia voľba ako 308W. Samozrejme, záleží od strelca atď., ale predpoklady sú na strane 6,5x55.
Používateľov profilový obrázok
fijet
prispievateľ
Príspevky: 209
Registered for: 14 years 8 months

Príspevok od používateľa fijet »

No volal som do predajne v BB a maju 308 aj 6,5x55.
Asi ta posluchnem a pojdem do 6,5.
veritas
prispievateľ
Príspevky: 288
Registered for: 20 years 10 months

Príspevok od používateľa veritas »

A z hladiska prebijania je lepsia 308. Viacej komponentov, dostupnejsie, lepsie ceny.... A teraz babo rad
Používateľov profilový obrázok
fijet
prispievateľ
Príspevky: 209
Registered for: 14 years 8 months

Príspevok od používateľa fijet »

Šak toto...
Napísať odpoveď

Návrat na "Športové zbrane"