Lupara

Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 5 months

Príspevok od používateľa gewehr »

To je legalne prihlasena zbran v CR, a je na predaj za nejakych 9t CZK. Preto sa pytam co a ako, samozrejme este predtym ako ju kupim skocim na evidenciu, nech sa mi k tomu vyjadri priamo ten organ, co to bude registrovat. Ale samozrejme pred tym sa chcem informovat, ci s tym niekto nema skusenost.
Korben
občasný prispievateľ
Príspevky: 77
Registered for: 19 years

Príspevok od používateľa Korben »

Tak ako pani, podarilo sa niekomu spravit tu luparu legalnym sposobom u puskara?
inspiring_hellman

Príspevok od používateľa inspiring_hellman »

V knihe pripravy na ZP je sice skratenie hlavne opisane ako zvysenie raniveho ucinku. Ja tam nevidim ziaden zvyseny ucinok, skratenim sa podstatne znizi vykon a zvysenim rozptylu sa dokonca znizi pocet zasahov brokmi, cize vznikne mensie poranenie.

Este sa tu nespominalo:
(1) Držiteľ zbrojného preukazu je povinný:
h) oznámiť policajnému útvaru, ktorý vydal preukaz zbrane, zmenu kalibru zbrane, výrobného čísla zbrane alebo opravu, ktorá má za následok zmenu kategórie zbrane, do siedmich dní od tejto zmeny; pred vykonaním takejto zmeny alebo opravy je povinný predložiť zbraň policajnému útvaru na vykonanie jej kriminalisticko-expertízneho skúmania,

Podla informacii od predajcu, puskar skrati hlaven za cca 20-30€, ak teda nebudu k tomu nejake dalsie papierovacky.
Korben
občasný prispievateľ
Príspevky: 77
Registered for: 19 years

Príspevok od používateľa Korben »

No ked to pojdem riesit, tak sa radsej skocim na oddelenie opytat, ci aj zakon povazuje skratenie hlavni za zvysenie raniveho ucinku...v tomto vidim mozno jediny problem..po zpileni sa zmeni kategoria zbrane na B-dvojranna pistol..znamena to, ze aj ked uz zbran vlastnim ale teda este je to kategoria c, musim si zobrat nakupne? Akelo sa to iba prepise a vyda sa novy preukaz zbrane?
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 9 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Clapci, spamätajte sa! Kde je v zákone niečo o zvýšenom ranivom účinku??? Nežijete desať rokov dozadu :?:
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa C08R4 »

§ 4
Zbraň kategórie A
(1) Zbraňou kategórie A je zakázaná zbraň, zakázané strelivo a zakázané doplnky zbrane.
(2) Zakázanou zbraňou je
c) zbraň, pri ktorej bol jej pôvodný charakter a podoba zmenená tak, aby sa jej použitím mohol spôsobiť ťažší následok ako pred jej úpravou, alebo zbraň, ktorá má vzhľad iného predmetu
Ale panzer to tu uz popisal, ze ak ma hlaven kratsiu ako 300mm a celkova dlzka nepresahuje 600mm, malo by to ist teoreticky zapisat aj na A/B, ale cakaj, ze prislusnik na zbranich bude na teba zizat ako vol, lebo s takym sa este urcite nestretol :lol:.
Naposledy upravil/-a C08R4 v 14 Dec 2009, 17:44, upravené celkom 1 krát.
Korben
občasný prispievateľ
Príspevky: 77
Registered for: 19 years

Príspevok od používateľa Korben »

no podla mna minimalne tu-
c) zbraň pri ktorej bol jej pôvodný charakter a podoba zmenená tak, aby sa jej použitím mohol spôsobiť ťažší následok ako pred jej úpravou, alebo zbraň, ktorá má vzhľad iného predmetu,

a nedefinuje sa co je zvyseny ranivy ucinok. Preto sa na to chcem najprv spytat...nie dojst s luparou ze zapiste mi ju a potom ju tam rovno nechat, ked nahodou zistia, ze to je naozaj zvyseny ranivy ucinok. To by bolo mozno este ok, ale lupara je podla mna v povedomi zapisana ako zakazana...aj ked podla zakona mozno ok. No radsej si to overim dopredu.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa C08R4 »

citaj môj prispevok vyssie a to plati.
Korben
občasný prispievateľ
Príspevky: 77
Registered for: 19 years

Príspevok od používateľa Korben »

no ono by to malo ist na A/B zapisat aj ked to bude mat hlaven dlhsiu ako 30cm(take optimum je 35-aspon podla kulhanka:-)), len to nesmie byt cele dlhsie ako 60cm. pretoze medzi tymito dvoma podmienkami je v zakone spojka alebo, nie a.
Korben
občasný prispievateľ
Príspevky: 77
Registered for: 19 years

Príspevok od používateľa Korben »

Caute, tak som sa bol pytat na policii a ako som predpokladal, moja poziadavka o mozne zaregistrovanie lupary bola zamietnuta. Len zopar odpovedi ktore som dostal na otazky.
Zaregistrovat ako kratku zbran na obranu-to urcite nie, lebo vlastne neexistuje zbran(asi v systemePZ) brokova pistol.
Na zberatelstvo-nie lebo vlastne ked mam zbran na zberatelstvo, tak ju vlastne ani nemozem nabit, nie to z nej este vystrelit.
Na sport nie, lebo vlastne aku disciplinu by som s tym strielal, ze? Ked som povedal ze western, tak mi bolo vysvetlene, ze ten sa vlastne striela ciernoprachovymi zbranami:) A ze si mam kupit original perkusnu luparu, ktora sa predava niekde uz ani neviem kde.
Takze asi tak ku logickym odpovediam zo strany PZ.
O tom ze keby sa to dalo, tak by tu kazdy behal s luparou ako na divokom zapade...sa nemozem nezmienit:-)
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa luke »

mal si si to ich stanovisko nechat dat pisomne, a som velmi zvedavy kolko by tam toho potom bolo...
okrem toho z tej lupary mozes strielat aj jednotu strelu, takisto ako z pistle mozes strielat brokove naboje.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa C08R4 »

Asi by s tym mali kopec roboty, alebo boli alibisti, tak ho vypravili :lol:. Ine by bolo ak by si zaziadal v NP na kratku zbran a potom by tam priniesol na zaevidovanie takuto "luparu" :lol:, tam uz by museli aj rozhybat zavity, zistili by, ze by to asi aj bolo mozne.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1446
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Kapo »

Ale u nás je na rozdiel od čechov ešte jeden problém u krátkej zbrani. A to je maximálna energia, ktorú má brokovnica určite za povolenou hranicou.
A ďalší problém to zapísať na zbroják A, B a C už len pre to, že strelivo používané do brokovníc je zo zvýšenou ranivosťou.......

Inak westerňáci používajú aj skrátené brokovnice, ale nie až tak, ako lupara. A taktiež nie je žiadne pravidlo, že by sa na westernovú strelbu používali zbrane na BP. Používajú sa tam normálne zbrane, len musia spĺnať isté kritériá.

Inak keď som bol prihlasovať pumpu, /ktorá je inak dlhá, ako týždeň pred výplatou/ tak sa im zdala, že je krátka, tak ju merali. Inak by bolo treba nákupné povolenie.
inspiring_hellman

Príspevok od používateľa inspiring_hellman »

Snad si necakal, ze ti na oddeleni povedia, ze su z toho nadseny a este aj kontakt na puskara ti daju? :-D Jedine ak by bol nadsenec do zbrani a poznali ste sa, inak su to väčšinou uradnici co nemaju ani predstavu o zbraniach, ajked na ne robia papiere.

Vykonovo je obmedzene strelivo, nie zbrane...myslim si, ze z menej ako polovičnej hlavne strela nedosiahne ani polovičný výkon, vďaka extra pomalemu prachu.

Nechápem odkiaľ došli k názoru, že brokové strelivo má zvyšenú ranivosť, keď tu každý prezentuje brokove náboje do krátkych ako skoro nesmrtiace.

Zapísať by ju mohli ako pistol jednovýstrelová...ajked ma dve hlavne,tak je to v zákone.

Lupara v CR: http://www.strelectvi.cz/forum/fotky-na ... -1660.html

bretton v predaji: http://www.tuza.cz/vismo/galerie3.asp?i ... 07&p1=1075
friendly_stonebraker

Príspevok od používateľa friendly_stonebraker »

Pozor, Bretton je krátká broková na nesmrtící náboje, pouze speciální gumové střely !?

Jinak hromadná střela (brokové střelivo) je v ČR dovolené výrobní provedení a nemá "zvýšený ranivý účinek". Je povolené jak v dlouhých (na ty se zvýšený ranivý účinek vůbec nevztahuje) tak i v krátkých zbraních.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"