Použitie zbrane proti neozbrojenému páchateľovi

inspiring_lewin

Príspevok od používateľa inspiring_lewin »

electron: Podľa toho čo píšeš som ozaj realista a bývalý pesimista a teraz aj kus optimista :D :D :D
peto543
prispievateľ
Príspevky: 221
Dátum registrácie: 17 years

Príspevok od používateľa peto543 »

a este realista by mal mesacne z kazdeho platu odkladat 10% na dobreho advokata , pre pripad ze raz bude nuteny strielat v NO :lol:
inspiring_lewin

Príspevok od používateľa inspiring_lewin »

peto543 : prípadne na pohreb ak strieľať nebude :cry:
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Dátum registrácie: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Michal1 napísal:to Panzer:
Podstata spočíva v tom, že si si mal byť vedomý, že môže projektil prestreliť páchateľa a zasiahnuť aj iné osoby. Preto môžeš byť volaný na zodpovednosť za nedbanlivostný trestný čin.
Nejak tomu nerozumiem!
Mam v Autobuse "ozbrojeneho" nasilnika, ktory napada ludi a vyhraza sa ze ich podreze, zastreli, je agresivny … . Ozbrojeny neni ale tvrdi to.
To mam ako pockat kym svoje hrozby uskutocni a potom ma mozno sud uzna nevinnym, ked pri takejto strelbe niekoho nezucasneneho zaranim ci nechtiac usmrtim?

Mam si radsej vystupit z autobusu a nechet to tak, ved mozno on v kapse ani nic nema :?:

Michal,

zásah proti útočníkovi, ktorého popisuješ bude určite v medziach NO. Teda ak ho aj zložíš nebudeš trestne zodpovedný. Lenže...

...Lenže bude naozaj veľká náhoda, ak bude páchateľ napr. v autobuse stáť tak, že za ním nebude žiaden človek. Projektil 9 mm Luger FMJ (ktorý nosí asi väčšina strelcov) nie je práve ten kaliber, ktorý by rád zostával v tele útočníka. Práve naopak. Jeho energia je viac než dostatočná na to, aby pri hladkom priestrele svalu útočníka zložila na zem aj človeka stojaceho za ním. To je jeden z dôvodov, prečo FMJ nenosím.

Čo nastane potom? Zabil si útočníka. Ok, ide o NO, nebudeš trestne zodpovedný. Zomrel aj chlapec stojaci za ním. Povieš si - mal smolu? Ak to bude tvoj brat, otec, kamarát tak asi nie. Ty ako držiteľ zbrane, občasný strelec a inteligentý mladý muž si si zrejme uvedomoval, že takáto situácia môže nastať, ale dúfal si, že nenastane. To sa v právnickej reči nazýva nedbanlivosť.

Som si vedomý toho, že je to vo vzťahu k tebe, ktorý si chránil iných pred agresívnym útočníkom nefér. Ale sudca sa ťa môže opýtať - prečo ste nestrieľali napr. zhora nadol alebo zdola nahor. Čím by si zväčšil uhly do takej miery, že by si značne eliminoval ohrozenie ľudí stojacich za útočníkom. Ak odpovieš, že na to nebol čas a okolnosti prípadu, resp. agresivita útočníka bola stúpajúca tak je veľký predpoklad, že nebudeš potrestaný ani za nedbanlivosť a smrť nezainteresovanej osoby bude označená za nešťastnú náhodu. Čo ty určite oceníš. Bojím sa však, že rovnaké pochopenie nebudú mať pozostalí po nevinnej obeti.

Pre lepšiu ilustráciu - prejednávam teraz prípad chlapca, ktorý sa údajne bránil napadnutiu skupinky útočníkov na diskotéke. Vybral svoj legálne držaný gun a vytrelil pre výstrahu do stropu. Nikomu sa nič nestalo. Čo by ste však povedali na to, keby Váš syn, brat, sestrin frajer a pod. bol zasiahnutý odrazeným projektilom? Povedali by ste - no čo už, mal smolu? Alebo by ste žiadali prísne potrestanie paka, ktorý strieľal do stropu v uzavretej miestnosti plnej ľudí?

Skrátka - všetko je vec uhlu pohľadu.
peto543
prispievateľ
Príspevky: 221
Dátum registrácie: 17 years

Príspevok od používateľa peto543 »

Panzer > potom by si mohol napisat, ako dopadol ten pojednavany pripad strelca na diskoteke? zaujimalo by ma to...dik
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 20 years 10 months

Príspevok od používateľa AKI »

Kvoli sebeobrane v uzavretych priestoroch MHD, vlak, restauracia etc. nosim brokove strelivo.
Obranna situacia v tychto priestoroch sa odohrava na vzdialenost max. 1,5m. Vystrel brokovym nabojom do tvare utocnika z bezprostrednej vzdialenosti utocnika iste spacifikuje a nikoho nezainteresovaneho iste nezabije.
Používateľov profilový obrázok
majac
častý prispievateľ
Príspevky: 716
Dátum registrácie: 17 years 4 months

Príspevok od používateľa majac »

to mas pravdu, len spolahlivost brokoveho streliva vzhladom k prebitiu je diskutabilna, cize ak netrafis, pripadne je utocnikov viac(tych odhodlanych) musis v strese prebijat rucne a stracas cenny cas.

ja silno uvazujem nad touto hrackou http://www.gunblast.com/Taurus-Judge.htm , na podobne pripady, imho idealna :)
Používateľov profilový obrázok
majac
častý prispievateľ
Príspevky: 716
Dátum registrácie: 17 years 4 months

Príspevok od používateľa majac »

obzvlast teda sa mi paci moznost strielat z toho slugu kalibru .410.
kombinacia broky/slug/broky/45LC/45LC sa mi velmi pozdava

Lepsie?
Naposledy upravil/-a majac v 25 Apr 2008, 14:39, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 9 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

...kuščik hamaj, vof bubnu iba pejc dziry! :twisted:

Može byc, calkom še mi ľubi!!!
Naposledy upravil/-a Igrlik v 26 Apr 2008, 16:26, upravené celkom 1 krát.
inspiring_carver

Príspevok od používateľa inspiring_carver »

Použitie zbrane proti neozbrojenému útočníkovi/om je dosť citlivá záležitosť. Ale v zásade si stojím za tým čo napísal v inom príspevku na inú tému:

"Snazit sa to vyriesit rozumne dohovorom, a ak sa to nedá (aj také situácie sú), tak potom postupovat s co najvacsou razanciou a brutalitou, aby si útocník (útočníci) uvedomili, že nemá zmysel robiť kok...ny. K tomu vytiahnutiu zbrane...... Mnohokrát je lepsie vytiahnut a pouzit teleskop. Jedna rana teleskopom 90% konfliktov ukončí. Ale pokial sa uz ťahá zbran ostrá, tak uz teba mat odhodlanie na jej pouzitie a vhodnú taktiku na dosiahnutie čo najvyššej efektivity. Mnoho konfliktov skončilo už zle preto, lebo obranca síce strelnú zbraň vytiahol ale nebol ju schopný použiť proti človeku.... Ale to už je o neschopnosti a slabej motivácii daného človeka...."

Ide o to, že keď som mal 17 rokov, bol som napadnutý zhruba 20 útočníkmi, dvoch som síce dal dole, ale najbližší týždeň som potom prežil na Anesteziologicko-resuscitačnom oddelení. Útočníci síce neboli ozbrojení, ale jednalo sa o rôznych feťákov a podobnú lúzu, pre ktorých nie je problém človeka hoci aj zavraždiť. A práve na základe tejto udalosti som si neskôr zdôvodnil žiadosť o ZP sk. A. A čo z toho plynie???? Osobne mi je jedno či je útočník ozbrojený či nie, ale pokiaľ zlyhajú iné možnosti, tak potom nebudem mať problém bez akýchkoľvek výčitiek strieľať aj na neozbrojeného páchateľa. Ja mu za to nemôžem. Odsúdil sa sám vlastným rozhodnutím, na základe ktorého sa mi pokúša siahať na život, zdravie či majetok.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

Contrafactor
s posledny odstavcom plne suhlasim
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Dátum registrácie: 16 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Pripajam sa aj ja :!:

To Panzer: Dik za objasnenie a dobre rozhodni, vysledok procesu by zaujimal aj mna
:!:
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4843
Dátum registrácie: 16 years 8 months

Príspevok od používateľa yarco »

AKI napísal:Kvoli sebeobrane v uzavretych priestoroch MHD, vlak, restauracia etc. nosim brokove strelivo...
Nosis broky vzdy? Alebo menis municiu podla toho, kam ides?
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Dátum registrácie: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

peto543 napísal:Panzer > potom by si mohol napisat, ako dopadol ten pojednavany pripad strelca na diskoteke? zaujimalo by ma to...dik
Určite napíšem, keď to bude právoplatné. Len to chvíľu potrvá. Zatiaľ to len študujem, prvé pojednávanie ešte len čaká na pridelenie termínu.
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 20 years 10 months

Príspevok od používateľa AKI »

to yarco:
Brokovy nosim v zasobniku vzdy prvy. Kedze nenosim naboj v komore pri rozdodnuti tasit "ostru" Natahujem dvakrat cim brokovy vyskoci na zem. Strata casu je minimalna. Chce to ale natrenovat. Raz ked manzelku napadol pes som tahal "ostru" a bola to bleskovka len najst potom brokovy naboj v trave bol problem.

to majac:
Brokovych nabojov som doteraz vystrelil asi 100 a nemal som ani jednu zadrzku. Napriek tomu neverim, ze su ultra spolahlive. Nechavam si ale otvorenu moznost riesit to tak aby neboli zasiahnute nezucastnene osoby.

K teme:
Pouzit zbran proti neozbrojenemu utocnikovy/kom by som nevahal. Treba vsak vycerpat vsetky ine moznosti. Mnozstvo uderov na urcite miesta totiz moze sposobit smrtelne zranenia, pripadne trvale nasledky. Preto nema zmysel respektovat akekolvek prava utocnika nech ma akykolvek dovod.
Neskutocne vela bitkarov si jednoducho vybija svoj komplex menejcennosti na slabsich. Pripadne si chcu vyskusat svoje bojove umenie v praxi. Situaciu maju pod kontrolov, konaju chladnokrvne a premyslene.

edit: pravopis
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"