m40 A1

inspiring_allen

Príspevok od používateľa inspiring_allen »

Nie žiadny las. dialkomer nemam, na puške používam Meopta artemis 2000 kríž hrubé T
Teda žiadne vymoženosti.
Myslel som 7mmRem. Mag nie Ultra mag.
Inak pozeral som Aj tikka T3 taktikal, Sako TRG 42, a aj Accuracy International. Jednalo by sa o kal. 7mm rem. Mag., alebo 300wm alebo 338Lapua Mag.
Rád by som vedel názory na tieto zbrane. Lebo zvažujem aj možnosť kúpy niektorej z nich.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

mikiks: Nepotesim ta, ale to je viacmenej nerealna poziadavka - zbran ktora by 'vzdy zasiahla ciel' na taketo vzdialenosti neexistuje. Treba si uvedomit minimalne ze:

1. Pri polovnej strelbe hovorime o relativne malom 'terci' - zona zasahu ktora by sposobila rychle usmrtenie zveri nie je prilis velka.

2. Do tych 400m je to hlavne o presnosti zbrane, ak mas relativne presnu zbran s povedzme rozptylom 5-8cm na 400m tak aj ked ti to vietor par cm odfukne stale mas dobru sancu ze trafis dobre.

3. Ak hovorime o strelbe nad 500m, dokonca o 700-800m ci 1000m, tam uz je to hlavne o strelcovi a jeho schopnosti odhadnut vietor, pretoze na taketo vzdialenosti vietor dokaze aj silny kaliber odfuknut 50cm ci meter alebo dva nabok...

4. Balistika - na 400m ti strela pri beznych polovnych kalibroch pada povedzme cca meter dole, pri 800m to uz ale pada 7metrov, a pri kilometri uz cca 13metrov (to znamena ze strela leti vysoko nad stromami a vietor ju ovplyvnuje daleko viac).

5. Energia - zatial co do tych cca 500m ma strela relativne vysoku energiu ktoru tercu odovzdava, ta energia sa so vzdialenostou rapidne zmensuje, a aj silny kaliber na 800m uz odovzda len maly podiel tej energie, nemusi dojst k priestrelu, hydrodynamickemu a traumatickemu soku, atd. cize aj za predpokladu ze trafis presne je len velmi mala sanca ze by zver zostala v ohni.

6. Bezpecnost - strelba na velke vzdialenosti je extremne nebezpecna - strela leti viac nez sekundu a za ten cas sa moze vselico udiat, akakolvek strelecka chyba, nepresnost, alebo neodhanutie vetra moze sposobit odchylku kludne aj niekolko metrov ktorymkolvek smerom (vratane nahor), a ake by to mohlo mat nasledky asi nemusim rozoberat.

Cize kolem a kolem, polovna strelba akymkolvek kalibrom na viac nez povedzme tych 400m by bola nerozumna a zbytocnym hazardom, a mnoho ludi by tiez povedalo ze nemoralna/neeticka voci zveri (velmi vysoka pravdpodobnost ze by si zver len poranil, aj ak by si ju trafil).

Inak, ak si to chces trochu vyskusat v praxi, 8.novembra sa v Senici striela kilometer - zacina sa na 600m a pokracuje 700-800-900-1000m, kludne mozes dojst aj ak nie si clenom APSS a sam uvidis aky velky rozdiel je v strelbe 100-400m a 500m-1000m.


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5202
Dátum registrácie: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

mikiks napísal:Nie žiadny las. dialkomer nemam, na puške používam Meopta artemis 2000 kríž hrubé T
Teda žiadne vymoženosti.
Myslel som 7mmRem. Mag nie Ultra mag.
Inak pozeral som Aj tikka T3 taktikal, Sako TRG 42, a aj Accuracy International. Jednalo by sa o kal. 7mm rem. Mag., alebo 300wm alebo 338Lapua Mag.
Rád by som vedel názory na tieto zbrane. Lebo zvažujem aj možnosť kúpy niektorej z nich.
Suhlasim s Gunsom (okrem par drobnosti ohladom LR lovu,ale to sem teraz nepatri), este k tomu ucelu - chces s tou zbranou chodit len na sutaze,alebo mas aj moznost lovu na velke vzdialenosti? Pokial aj lov za hranicou 500 metrov, tak k tym kalibrom - bral by som .300Rem Ultra Mag. Preco? Dostatok vykonu pri love zveri. Vhodne strely na lov v tychto dialkach (Nosler Accubond 13.0g, Berger VLD 13,6g a Berger vraj pripravuje aj VLD 14,9g pre tridsiatkovy kaliber). Nabojnica bez zbytocneho nakruzku, dobre dostupne a nie drahe nabojnice od Remingtonu. Zbran k tomuto velmi konkretna - Remington 700 Sendero SFII. Taktiez nie je problem s dostupnostou. Tato zbran + ostatny primerane kvalitny setup ti da velmi dobry predpoklad na uspesny lov za hranicou pol kilometra. Potom bude jadro uspechu spocivat v tom,ako uz bolo sponeute, ze ako dokazes citat vietor. Netreba sa bat nazvu Ultra Mag, aj tak budes prebijat a vykon sa tam da ladit od 30-06,cez 300WM az po plny vykon 300Ultra. Tolko moj subjektivny nazor. Este dodam ze bez laseru sa pri LR love nezaobides. (otazka, mohol by si mi popisat priebeh a sposob lovu toho jelena na 400m? Kludne aj do sukr.spravy).

Ked chces prepichovat papier alebo cinknut do gongov, ber nieco slabsie, pokojne 308W, alebo nejake 6,0 alebo 6,5mm kalibre.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

lovec: :-) myslim ze viem co mas na mysli a beriem ze existuju vyborni strelci ktori dokazu trafit zver aby zhasla v ohni aj na 600m pripadne aj dalej, ale musia byt na to idealne podmienky a situacia, a to je hlavne na SK dost tazke (nehovoriac o hubaroch, dvojiciach co si odskocili do prirody, atd. atd.)... A aj povedzme 338ma nezaruci presny zasah na vzdialenosti presahujuce tych 500-600m - sam dobre vies ze vietor, tlak, teplota, atd. atd. uz vsetko zacina hrat rolu pri LR strelbe - je rozdiel ci clovek striela o 5tej nadranom, o 7mej rano, alebo o 6tej vecer, ci je pod mrakom, zatiahnute alebo mrzne, atd. a to vsetko su veci ktore na 400m spravia odchylku max par cm, ale na povedzme 800m uz znamenaju zasah alebo uplny miss. A strela z 338my ktora preleti ponad zver ktora za sebou nema hard-stop poleti este hodne daleko (alebo spravi priestrel, pripadne sa niekam odrazi...). Polovnik navyse nema ten luxus ze pred nim striela niekto iny a poupravi naklikanie podla toho kam to lieta, alebo ze striela na pevne urcene vzdialenosti, nestriela na terc ktory je vzdy na tom istom mieste, atd. a zasa naopak ma ten luxus ze ak je sikovny a vie vyuzit protivietor moze sa k zveri priblizit na polovicnu alebo este mensiu vzdialenost... :wink:

Inak - admin - ak sa da bolo by asi dobre presunut tuto debatu do vlakna o vybere kalibru alebo niektoreho ineho, lebo uz sme hodne daleko od M40A1... :roll: :lol:


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5202
Dátum registrácie: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

Ano,ano....nemyslel som ze to nejde a o vplyvoch viem....len som k tomu chcel dodat,ze to zhasnutie v ohni nie je podmienka, ono aj ked to prejde par krokov ci metrov bude to pri dobrom zasahu OK. V tychto vzdialenostiach je potrebne zvolit vhodnu strelu, ktora ma: a) potrebnu "presnost" pre takyto ucel, b) schopnost sa dostatocne deformovat pri nizsich dopadovych rychlostiach. Toto vsetko bude na nic,ak minie ciel.
Takze naspat k teme, ak sa mikiks vyjadri na co ten nastroj potrebuje, podla toho sa bude odvijat aj kaliber zbrane a vsetky naklady s tym spojene....cena striel,ich dostupnost,mnozstvo spotrebovaneho prachu na jeden naboj, dostupnost nabojnic, matrice atd.,atd.
inspiring_allen

Príspevok od používateľa inspiring_allen »

OK dam novu temu s nazvom: Zbraň a kaliber pre lov na veľké vzdialenosti
Napísať odpoveď

Návrat na "Snipers"