Odnatie ZP

Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 10 months

Odnatie ZP

Príspevok od používateľa C08R4 »

Zaujimalo by ma, ak napr: drzitel ZP stratil bezuhonnost, alebo spolahlivost z dôvodu umysleneho trestneho cinu a je mu zato ZP odnaty a potom nasledne po zahladeni odsudenia a uplynuti zakonnom stanovenej doby, alebo ak bolo trestne stihanie pre umyselny trestny cin pravoplatne zastavene a uplynula skusobna doba urcena v rozhodnuti o podmienecnom zastaveni trest. stihania, cize chcel by mat znova ZP, mal by ho dostat, nie? Este mi vrta odpis registra trestov, ci by tam nebol problem, dalej musel by znova vykonat skusku odbornej sposobilosti, alebo nie? Zaujimalo by ma to, ale netyka sa to mna.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Niezeby som ja stratil zbrojak, lebo ho este ani nemam :lol:, ale to ze by si sa napr: v bare :D, alebo na ceste domov s niekym pobil a nebola by uznana NO, respektive by to bolo vybocenie z nej, lebo svedkov nemas vzdy po ruke (kolkorat vypovedat nechcu, alebo vypovedaju krivo) a stat sa to moze, alebo by sa to nebodaj otocilo ako ublizenie na zdravi a pod., lebo nosim ci uz plynovku, alebo kaleny teleskop a bez ziadneho nasledku by to asi neostalo, nevravim zasa ze by som ho dobil a spôsobil tazke ublizenie na zdravi s trvalymi nasledkami. Preto ma to zaujima. A ked ides s chalanmi sem tam cez vikend na piwko, zbran tiez nemas so sebou, teda aspon ja ju mat nebudem.
Používateľov profilový obrázok
MyroLM
občasný prispievateľ
Príspevky: 45
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa MyroLM »

ked ides na pivko nemas mat zbran pri sebe, alkohol a zbran (akakolvek) je velmi nestastna kombinacia.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Je mi jasne, ze vtedy mat pri sebe ostru rozhodne nemôzem. Ale branit sa nejako musis :). Ale uznavam, ked uz ideme na to "jedno" piwko :D, tak asi by bolo najlepsie mat pri sebe sprej.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

C08R4 napísal:Niezeby som ja stratil zbrojak, lebo ho este ani nemam.
C08R4 ako mozes vlastnit Walther P1 9 mm PARA a nemat zbrojak ?
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa Panzer »

C08R4 napísal:Zaujimalo by ma, ak napr: drzitel ZP stratil bezuhonnost, alebo spolahlivost z dôvodu umysleneho trestneho cinu a je mu zato ZP odnaty a potom nasledne po zahladeni odsudenia a uplynuti zakonnom stanovenej doby, alebo ak bolo trestne stihanie pre umyselny trestny cin pravoplatne zastavene a uplynula skusobna doba urcena v rozhodnuti o podmienecnom zastaveni trest. stihania, cize chcel by mat znova ZP, mal by ho dostat, nie? Este mi vrta odpis registra trestov, ci by tam nebol problem, dalej musel by znova vykonat skusku odbornej sposobilosti, alebo nie? Zaujimalo by ma to, ale netyka sa to mna.
Pre opätovné získanie zbrojného preukazu je podstatné nielen uplynutie skúšobnej doby podmienečného odsúdenia alebo podmienenčného zastavenia trestného stíhania, ale tiež uplynutie lehôt stanovených v § 19 zák. č. 190/2003 Z.z. o strelných zbraniach....
§ 19
Bezúhonnosť a spoľahlivosť

(1) Za bezúhonnú osobu sa na účely tohto zákona nepovažuje ten, kto bol

a) právoplatne odsúdený za obzvlášť závažný úmyselný trestný čin19) alebo úmyselný trestný čin spáchaný so zbraňou,
b) právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin na nepodmienečný trest odňatia slobody a od zahladenia odsúdenia neuplynulo desať rokov alebo
c) právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, za ktorý mu nebol uložený nepodmienečný trest odňatia slobody, alebo bol právoplatne odsúdený za trestný čin spáchaný z nedbanlivosti so zbraňou a od zahladenia odsúdenia neuplynulo päť rokov.

(2) Za spoľahlivú osobu sa na účely tohto zákona nepovažuje ten,

a) koho trestné stíhanie za trestné činy uvedené v odseku 1 bolo právoplatne podmienečne zastavené do troch rokov odo dňa uplynutia skúšobnej doby,
b) koho trestné stíhanie za trestné činy uvedené v odseku 1 bolo zastavené rozhodnutím súdu alebo rozhodnutím prokurátora o schválení zmieru, ak od právoplatnosti tohto rozhodnutia neuplynuli tri roky.
c) kto preukázateľne nadmerne požíva alkoholické nápoje, 20)
d) kto preukázateľne požíva omamné látky, psychotropné látky alebo prípravky, 21) ktorých požívanie môže vyvolať závislosť osôb od nich,
e) kto bol v posledných dvoch rokoch uznaný vinným z priestupku na úseku zbraní a streliva a bola mu uložená pokuta nad 3 000 Sk alebo mu bol z tohto dôvodu v posledných dvoch rokoch odňatý zbrojný preukaz,
f) kto bol v posledných dvoch rokoch opakovane uznaný vinným z priestupku
1. na úseku ochrany pred alkoholizmom a inými toxikomániami,
2. na úseku obrany štátu,
3. proti majetku alebo
4. na úseku poľnohospodárstva, poľovníctva a rybárstva tým, že neoprávnene úmyselne zasiahol do výkonu práva poľovníctva alebo výkonu rybárskeho práva, alebo
g) kto podľa zistení útvaru Policajného zboru nedáva záruku, že zbraň nezneužije.
Ak teda žiadaš opätovne o zbroják, tak musia v prvom rade uplynúť vyššie uvedené lehoty. Ak spĺňaš uvedené požiadavky tak policajný útvar nemá dôvod ti zbrojný preukaz nevydať. Musíš však absolvovať opätovne skúšku spôsobilosti, keďže vyhláška č. 555/2003 Z.z. nehovorí nič o započítaní skúšky žiadateľovi, ktorý ju už v minulosti absolvoval (§ 4). Či musíš aj opätovne platiť príslušné správne poplatky ti povedia na príslušnom oddelení správnej služby. Ale môj predpoklad je, že určite.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Panzer keby som mal nahodou konflikt a musela by sa dokazovat z mojej strany NO s pouzitim zbrane, na ten cas vysetrovania by som bol asi isto bez bez konkretnej zbrane ale bol by som aj bez ZP ? Popripade kedy by som zacal byt trestne stihany t.j. resp. by som nebol uz spolahliva osoba ?
Vdaka za odpoved.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa Panzer »

to BKSL


Tak ako píšeš. Ak by si bol trestne stíhaný, tak ti budú automaticky odobrané nielen zbrane a strelivo, ale aj zbrojný preukaz. Nezáleží to pritom na rozhodnutí policajta. Podľa zákona je to jeho povinnosť (výraz "rozhodne", teda nie môže rozhodnúť)

§ 54
Zaistenie zbrane, streliva, zbrojného preukazu, preukazu zbrane a zbrojného sprievodného listu


(1) Policajný útvar rozhodne o zaistení zbrane, streliva, zbrojného preukazu, preukazu zbrane alebo zbrojného sprievodného listu, ak proti držiteľovi zbrojného preukazu alebo zbrojného sprievodného listu bolo začaté trestné stíhanie pre trestný čin uvedený v § 19 ods. 1.
...
(5) Ak pominú dôvody, ktoré viedli k zaisteniu zbrane, streliva, zbrojného preukazu, preukazu zbrane alebo zbrojného sprievodného listu, policajný útvar, v ktorom sú tieto veci v úschove, ich bez zbytočného odkladu vráti po predložení vydaného potvrdenia o zaistení veci tomu, komu boli zaistené; ak nie je ten, komu bola vec zaistená, jej vlastníkom, musí sa vrátiť vlastníkovi zaistenej veci.
Podstatné je pri takom rozhodnutí to, pre aký trestný čin je vedené trestné stíhanie. Podľa § 19 ods. 1 :
§ 19 ods. 1

Za bezúhonnú osobu sa na účely tohto zákona nepovažuje ten, kto bol

a) právoplatne odsúdený za obzvlášť závažný úmyselný trestný čin19) alebo úmyselný trestný čin spáchaný so zbraňou,
b) právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin na nepodmienečný trest odňatia slobody a od zahladenia odsúdenia neuplynulo desať rokov alebo
c) právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, za ktorý mu nebol uložený nepodmienečný trest odňatia slobody, alebo bol právoplatne odsúdený za trestný čin spáchaný z nedbanlivosti so zbraňou a od zahladenia odsúdenia neuplynulo päť rokov.

/19/ § 41 ods. 2 Trestného zákona.
Z uvedeného vyplýva, že ak si trestne stíhaný za akýkoľvek trestný čin spáchaný so zbraňou (či už úmyselný alebo z nedbanlivosti) tak ti budú odbraté zbrane aj zbroják. Taktiež ti budú odobraté, ak budeš stíhaný za akýkoľvek úmyselný trestný čin.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Nechapem ale aky to je pravny stav "trestne stihany".
Je jasne ze ked sa nieco stane a policajt este nevie, ani nemoze vediet ze co sa stalo, tak ma daju do cely predbezneho zaistenia. Idem na vysluch, uz teraz som trestne stihany ? Pokial sudca neurci vazbu tak ma musia po 24 hodinach pustit ? Kedy vlastne zacnem byt trestne stihany ?
Resp. budem automaticky hned obvineny a trestne stihany bez nejakeho predbezneho dokazovania ?
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Trestne stíhaný = stav po tom, čo bolo policajtom vydané a tebe doručené uznesenie o tom, že je ti vznesené obvinenie pre konkrétny trestný čin. Nemá to nič spoločné s väzbou alebp zadržaním. Snáď len toľko, že do väzby možno vziať len osobu, ktorej bolo vznesené obvinenie. Bez vyšetrovania, resp. "nejakého predbežného dokazovania" sa to väčšinou nedeje. Ak sa policajt dozvie, že bol spáchaný trestný čin tak vydá uznesenie o tom, že začína trestné stíhanie vo veci. A ak už má dostatok indícií vo vzťahu ku konkrétnej osobe tak vydá uznesenie o jej trestnom stíhaní.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

BKSL napísal:
C08R4 napísal:Niezeby som ja stratil zbrojak, lebo ho este ani nemam.
C08R4 ako mozes vlastnit Walther P1 9 mm PARA a nemat zbrojak ?
Ak by si cital forum, zistil by si, ze zbrojak uz teraz mam :wink:.

Panzer: Dakujem ti za odpoved, ja som len chcel vediet ci po odnati ZP a pri opätovnom konani o vydanie ZP sa musi robit skuska este raz (lebo pri skuske sa zapisuje a potom archivuje protokol), ostatne je mi jasne. Len ma to trocha zaujimalo, o zbrojak by som teda nechcel prist :D, ale este horsie je byt trestne stihany a pravoplatne odsudeny za umyselny trestny cin :lol:.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

C08R4 napísal:Ak by si cital forum, zistil by si, ze zbrojak uz teraz mam :wink:.
C08R4 prepac nepozrel som si datumy. Aj mi bolo divne, ze sa nikdo neozyva :-)

Pre Panzer:

To znamena ze ked sa mi nieco stane so zbranou (este nie je jasne ze kto bol vinnik), neoplati sa mi mat dve zbrane doma lebo mi zadrzia s "konkretnou" zbranou aj ZP ? To znamena musim odovzdat hned aj druhu zbran (t.j. obidve zbrane naraz) ? V podstate chcem vediet kedy mi zoberu ZP, na zaklade coho (ked este nie su dokazy co sa vobec stalo) ?
Alebo mi preventivne zoberu hned ZP hned ako pridem na policiu objasnit co sa vlastne stalo ?
Naposledy upravil/-a inspiring_kepler v 15 Dec 2008, 17:15, upravené celkom 3 krát.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

ked sa mi nieco stane so zbranou
Napr: nieco sa stalo, NO, KN, opravnene pouzitie zbrane, trestny cin, alebo ako? Predpokladam, ze mas na mysli, ze bolo voci tebe zacate trestne stihanie. Boli by ti odnate vsetky zbrane, aj strelivo, ZP, preukaz zbrane. Ak jednoducho nemas ZP, ako mozes niekde drzat zbran kat. A,B,C, to nevies :lol:, okrem uschovy u PZ a pod.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5617
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Cobra, presne ako vravíš. Trestné stíhanie = ZP v práčovni. ZP v práčovni = doma alebo na opasku žiadny gun (A,B,C). Vidno, že si našlapaný ešte zo skúšok. :D :wink:
inspiring_mcclintock

Príspevok od používateľa inspiring_mcclintock »

Toho sa najviac obavam, ze (nech sa to nestane NIKDY ) niekoho v NO alebo nieco v KN poskodim, zrusim a pod. a PZ mi na 1-10 (ako to u nas chodi) rokov odoberu milacikov a ZP (kym to opravnene nejak klasifikuju) a potom budem na slobode stihany, vydany napospas osudu (indianskej krvnej pomste, zlych chlapcov co "nikdy" nestrielali zo samopalu a ani nevedia co toje ,pozn.vid Adamco a pod)... :cry: Existuje sanca ze policajt evidentu NO klasifikuje na mieste ako opodstatnenu bez zacatia trestneho stihania, maju taku policajti pravomoc v SR vobec?
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"