Brass check - kontrola náboja v komore

bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Brass check - kontrola náboja v komore

Príspevok od používateľa bujny »

Robíte brass check - kontrolu náboja v komore? Dôvody? Spôsoby? Na krátkej alebo aj na dlhej? Využitie? Zápory? Možné problémy?

Osobne brass check nerobím, nevidím naň dôvod, ale nechám sa poučiť.
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Otazka znie, preco nie? :)
Teoreticky moze byt zasobnikova sachta zaspinena alebo zasobnik poskodeny padom na zem, dorazis ho dnu ale bude drzat len na tej spine(kus latky napr.). Obtiahnes a spokojne ides dalej s pocitom ze mas naboj v komore. Na sutazi par sekund, v realnej situacii nabeh na pruser. Pravdepodovnost mala ale zaberie to tak 1 sekundu a uistim sa ze naboj je naozaj v komore a ze funguje vytahovac.
Negativa nevidim ziadne, okrem teda tej sekundy.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Robím odvtedy čo na súťaži som zarazil zásobník, ale keďže bola vonku kosa a nebol som dobre ustrojený, tak sa medzi zásobník a pažbu dostal kus šatstva.

Tým pádom okrem toho že som nenabil, ešte aj po zaznení signálu a vytasení som sledoval ako zásobník klesá zo zbrane k zemi.

Od toho momentu robím vždy kontrolu najtia a tiež že či zásobník drží dobre. Ten deň sa mi to stalo dva krát.... :twisted:
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Ok, ale ako robíte brass check? Sťahujete záver, alebo robíte len "sekundárnu" kontrolu cez zásobník? Príklad: beriem si ráno 1911 v .45 - zasuniem zásobník, obtiahnem, zapúzdrim, dopáskujem jeden knedlík, vyberiem z púzdra, zarazím zásobník, dva-tri krát klepnem po pätke či sedí v zbrani a zapúzdrim. U CZ50 len skontrolujem výstražník, pri CZ45 vytiahnem zásobník a skontrolujem či je tam prázdna kontrolná dierka, detto pri dvojradej 1911 v Lugri - zásobník von a kontrola zásobníka. Na záver už v žiadnom prípade nešahám.

Ide mi hlavne o manipuláciu so záverom. Ja ju nerobím, nekontrolujem či je vyslovene náboj v komore vizuálne. Možné nedovretie záveru záveru a následné dorážanie poklepom dlaňou ma od toho odrádza. Tak isto pri dlhej. Imbel nemá žiaden forward assist, stiahnutím záveru si koledujem o nedovretie záveru. Ak by som si nebol istý, skontrolujem cez kontrolné diery v zásobníku.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

Robím to vždy predtym než idem zapuzdrit s nábojom v komore, teda vtedy keď chcem mať 100% istotu že je isto nadrcnute. Je jedno či vtedy keď si beriem zbraň ráno so sebou alebo počas strelby na strelnici po taktickom prebiti

Hlavne u malých pistoliek s dynamickým záverom ktoré majú horší úchop záveru a tuhú pruzinu s krátkym chodom sem tam ľúbia ísť ťažko v zadnej uvrati a občas sa stalo že som ho nedotiahol uplne dozadu.

Imho je kontrola nábojnice v komore dobrá procedúra.
Používateľov profilový obrázok
mrzo
častý prispievateľ
Príspevky: 860
Registered for: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa mrzo »

Ako som uz pisal v tej teme kde tato debata zacala, ano robim to pravidelne, ked si davam zbran do puzdra ked s nou idem von. Uz sa mi par krat stalo, ze som vonku behal s tym, ze som si bol isty, ze mam naboj v komore a az pri vracani zbrane do trezoru, ked naboj z komory vytahujem, som zistil, ze som nemal natiahnute (nestalo sa mi ze som nenatiahol dobre, ale ze som natiahnut zabudol). Odvtedy kontrolujem a odkedy kontrolujem, tak sa mi to nikdy nestalo.

Dalsia vec, ktoru si takto pravidelne kontrolujem, je ci mam dobre nasadene IWB puzdro, teda ci je spolahlivo "zaseknute" putko o opasok. Na zaciatku sa mi sem tam stalo, ze som ho zle nasadil a pri ukladani zbrane do trezoru som ju vytiahol aj s puzdrom. Znovu - odkedy kontrolujem, nemam s tym problem (teda putko na puzdre dobre, nevyskoci mi samo v priebehu dna, ako som si najprv myslel, ale som ho zle nasadzoval)
t1n4
občasný prispievateľ
Príspevky: 24
Registered for: 7 years 9 months

Príspevok od používateľa t1n4 »

Robim vzdy po nabiti, odkedy mi na treningu pri taseni vypadol zasobnik na zem (slabo som ho dorazila). Kedze to nebola sutaz ani zivotohrozujuca situacia tak ziadna skoda sa nestala, ale aj tak to bol trapas ktory si nepotrebujem zopakovat :)
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Bujny:
Podobne ako gewehr či mrzo.
Pri Glocku som s (ne)dorazením záveru nemal zatiaľ žiadny problém, asi aj vďaka tomu, že G má plochý koniec záveru ako stvorený na jeho ľahké dorazenie.

Naviac som si zvykol aj na rovnakú vizuálnu kontrolu NEprítomnosti náboja v komore, keď napr. na súťaži štartujem z kondície 2.
bujny napísal:Príklad: beriem si ráno 1911 v .45 - zasuniem zásobník, obtiahnem, zapúzdrim, dopáskujem jeden knedlík, vyberiem z púzdra, zarazím zásobník, dva-tri krát klepnem po pätke či sedí v zbrani a zapúzdrim.
Jeden tip - skús náboj do komory dávať z iného, na toto určeného zásobníka. Ušetríš si jedno zapuzdrenie nabitej zbrane (ako relatívne rizikovú operáciu) a celý čas máš zbraň v úchope silnej ruky.
Možno to tak na prvý pohľad nevyzerá, ale je to podľa mňa rýchlejšie, pohodlnejšie aj bezpečnejšie.
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

Pištoľ obtiahnem,
pozriem či je nbj v komore,
dotlačím dopredu záver,
vyberem zásobník a pomačkám palcom v ňom nbj na prípadné uvoľnenie zaseknutého podávača,
založím opäť zásobník do zbrane.
Pocit na nezaplatenie. 8)
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5147
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Otvorím šuflík.
Pravou rukou z neho vyberiem pištoľ.
Ľavou zásobník...
Položím na stôl oba predmety.
Pravou rukou zasuniem šuflík späť.
Znovu pravou rukou uchopím pištoľ.
Ľavou natiahnem záver a palcom pravej zdvihnem záchyt.
Ľavou uchopím zásobník, zľahka ho zasuniem do pištole.
O správnosti vykonania úkonu ma presvedčí počuteľné kliknutie záchytu zásobníku.
Palcom pravej spustím záchyt záveru.
Pištoľ je nabitá.
Palcom pravej stlačím tlačidlo a zruším napnutie bicieho mechanizmu.
Pravou rukou zbraň natočím do vhodného uhla a pozriem sa na výstražník, ktorý indikuje náboj v komore.
Zbraň zasuniem do puzdra.
Iné úkony neprevádzam, nakoľko za posledných 17 rokov zbraň nezlyhala, ani z nej nič nevypadlo a pod.

8) :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

No a skus to iste aplikovat na pistol bez zaychytu zaveru alebo so skrytym zachytom zaveru :mrgreen:
Vlkodlak
občasný prispievateľ
Príspevky: 5
Registered for: 7 years 2 months

Príspevok od používateľa Vlkodlak »

Ja ráno vstanem oblečiem sa za jemného svetla ktoré presvitá cez žalúzie otvorím šuflík.
Pravou rukou z neho vyberiem pištoľ.
Ľavou rukou zbraň natiahnem a ponechám záver v zadnej polohe.
Znovu ľavou rukou nasmatram náboj položeny v ľavom rohu šuflíka vložím ho do nabojovej komory a potiahnutim a nasledným vedením záveru ľavou rukou ho uzavriem, niekedy aj dorazim.
A zas ľavou rukou vyberiem zásobník vrazim ho do šachty, potiahnem za dno (kontrola či zásobník je v búchačke dobre zachytený).
Aj keď by som nemusel (však som ten náboj tam vložil) teraz urobím brass check. Ak je moc šero a nevidím nabojnicu tak prejdem prstom po vyťahovači (v mojom prípade je to aj kontrolný prvok nabitej nabojovej komory)
Palec pravej ruky opriem na dno záveru a zbraň zapuzdrim.
Pravou rukou zasuniem šuflík. :D :D lovec veľmi sa mi to páčilo tak som ťa napodobnil :) :)

Brass check robím tiež na strelnici pri nabití zbrane zo zásobníka prip. po prebití pokiaľ to čas dovoľuje.
Popri streľbe napr. pri drille vystrel zapuzdrenie a dookola brass check nerobím (ako som to niekde videl) len stiahnem zbraň do high ready a rýchlo čeknem záver či je všetko ako má byť a zapuzdrim.
Takto to robím ja či je to správne neviem, ale mne to vyhovuje časom to možno ešte budem meniť pretože som ešte mladý strelec a toto je môj prvý príspevok na webfore. :)
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Pod pojmom šuflík myslíš trezor v šuflíku však.
Používateľov profilový obrázok
Gabo.45
prispievateľ
Príspevky: 210
Registered for: 10 years 5 months

Príspevok od používateľa Gabo.45 »

Vlkodlak napísal:Ak je moc šero a nevidím nabojnicu
..som si naivne myslel ze vlkodlaci vidia aj v tme :mrgreen: (sry musel som)
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Steff - ne mysli suflik v nocnom stoliku. Zbran ma stale pod kontrolou nenechal ju doma osamotenu, jej zneuzitie nepripada do uvahy... Ma ju v kondicii "na Knazka"...
Napísať odpoveď

Návrat na "Tréning"