Akusticke - expanzne zbrane

pajo62
občasný prispievateľ
Príspevky: 6
Registered for: 5 years 10 months

Akusticke - expanzne zbrane

Príspevok od používateľa pajo62 »

Dobrý den, chcem si kupit akusticku zbran - samopal vz.58 a mal by som jednu otazku na znalých v tejto problematike.
Chcel by som vedieť ze kde mozem pouzit takuto expanznu zbran. Trebars ci mozem vystrelit doma na dvore, alebo na chalupe v zahrade alebo niekde v poli na polnej ceste, jedným slovom kde sa da strielať z takejto zbrane.
Nikde na webe som sa to nedocital.
To ze sa nesmie prenasat na viditelnom mieste, mierit na ludi a strielat tesne pred prekazkou a kopu iných bezpecnostnych pravidiel som cítal. Nasiel som aj zakon 190/2003 Zb. ktory by to mal udajne riešiť, ale nenasiel som tam odpoveť na moju otazku...
Vedel by mi to niekto jednoducho vysvetliť? Prípadne citovať nejaky zakon...
Dakujem.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

§55 bod 11

Streľba zo zbrane kategórie D uvedenej v § 7 ods. 1 písm. b), c), d), g), h) a l) je zakázaná na mieste, kde môže byť ohrozený život alebo zdravie osôb alebo spôsobená škoda na majetku.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3691
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

A zvážiť treba to, že čoskoro to bude zbraň kat. A a teda na ňu budeš musieť mať príslušné papiere.
pajo62
občasný prispievateľ
Príspevky: 6
Registered for: 5 years 10 months

Príspevok od používateľa pajo62 »

Dakujem za odpovede. Takze myslim ze niekde v poli na ceste dalej od obydlí, alebo na chalupe v zahrade kde v okolí par sto metrov nikto nebýva by nemal byt problem strielať.
Ano, samozrejme ze zbran chcem iba s dokladmi o znehodnotení. Alebo doklad o znefunkčnení. Neviem presne ako sa ten doklad vola...
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Len nezabudni na to, čo napísal Mesi v predošlej odpovedi... :idea:
pajo62
občasný prispievateľ
Príspevky: 6
Registered for: 5 years 10 months

Príspevok od používateľa pajo62 »

To ze treba na zbran papiere? Ved samozrejme, bez papierov zbran nechcem! Teda myslim doklady od zbrane. Nemyslel som nejaký zbrojný preukaz alebo take daco.
Lebo co ja viem, tak staci na expanznu zbran vek 18rokov.
Ako ze, chysta sa nejaka zmena?
Používateľov profilový obrázok
mabo
častý prispievateľ
Príspevky: 636
Registered for: 11 years 3 months

Príspevok od používateľa mabo »

presne tak.... od septembra (pravdepodobne) bude platiť nový zákon, kde táto zbraň bude zbraňou kat. A
a teda nebude stačiť už iba vek 18 rokov...
To mal Mesi na mysli...
Naposledy upravil/-a mabo v 03 Máj 2018, 08:42, upravené celkom 2 krát.
pajo62
občasný prispievateľ
Príspevky: 6
Registered for: 5 years 10 months

Príspevok od používateľa pajo62 »

Hmmm. A co by to znamenalo pre mna? Nevyznam sa v tých predpisoch. Mal by som absolvovať nejake skušky, alebo čo?
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Keďže zmeny v legislatíve sa zatiaľ pripravujú, tak iba základné informácie:
- zbraň kategórie "A" je tzv. zakázaná zbraň...
- na takúto zbraň nestačí ani ved 21 rokov, ani bežný zbrojný preukaz (s príslušnou skúškou a psychotestom)...
- budeš potrebovať špeciálnu výnimku (povolenie od MV SR)...
- ak to nesplníš (alebo zatajíš), tak sa dopustíš TČ nedovoleného ozbrojovania (so všetkými následkami)...
Stačí zatiaľ?
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

To pajo62 : kedze nikto v tomto case nevie na 100 % povedat, co uplne presne bude obsahovat novela 190/2003 po schvaleni v NR SR, vyckaj casu jak hus klasu. Lebo ak tam bude to, co je navrhnute, tak robit si ZP { neviem, kolko mas rokov }, vybavovat si vynimku a kupovat trezor kvoli expanznej 58 je blbost.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3691
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Zatial to vyzera z dostupnych informacii tak:
Bude treba poziadat o ZP, vynimku.
Trezor na expanz nebude nutny.
pajo62
občasný prispievateľ
Príspevky: 6
Registered for: 5 years 10 months

Príspevok od používateľa pajo62 »

Dakujem vsetkym za odpovede.
No, som rocnik 1962, takze mam 56r. A ten ZP je komplikované vybavit? Treba zlozit nejake skusky? Je to komplikovane? Lebo uz mi to vsetko ide ťazsie do palice ako pred rokmi... A ked by som ten expanzny samopal kupil do toho septembra, a nahodou nebudem mat dovtedy ZP, tak mi ten samopal policia zadrzí?
Lebo mam teraz možnosť kupiť taký samopal za velmi dobru cenu.
Tak preto sa tolko vypytujem...
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3691
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Spraviť ZP je individuálne, pre niekoho príliš ťažké pre iného malina. V kníhkupectve nájdeš knihu kde sú vypracované otázky a odpovede.

ZP sa (dúfam) nevybavuje, robí sa skúška zo zákona. Skús pozrieť stránku zbrojak.sk tam nájdeš celkom dobrý sumár.

Ak novela prejde, tak potom budeš mať nejaký čas na získanie ZP, ak nespraví Štefan, zbraň predáš, uschováš na polícii alebo daruješ štátu. Ak tak nespravíš, tak budeš riešený v priestupkovom alebo trestnom konaní.
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Tá výhodná cena (o ktorej píšeš) je zrejme preto, lebo sa situácia okolo takýchto expanzov s pravdepodobnosťou (takmer hraničiacou s istotou) po novele zmení predpokladane tak, ako bolo popísané vyššie.

A o podmienkach získania ZP sa môžeš podrobne a fundovane dočítať v iných vláknach tohto diskusného fóra. Taktiež na stránke: http://www.legistelum.sk - snáď to nebude brané ako reklama... 8)

Edit: Mesi ma predbehol... :wink:
Naposledy upravil/-a fotograf v 03 Máj 2018, 12:09, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
millan
prispievateľ
Príspevky: 117
Registered for: 6 years 1 month

Príspevok od používateľa millan »

pajo62 napísal: Lebo mam teraz možnosť kupiť taký samopal za velmi dobru cenu.
neviem co je velmi dobra cena, ale trufam si povedat, ze po novele zakona pride vypredaj expanznych 58-ciek.

Edit: fotograf ma predbehol :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"