Vzduchovka...strelba na dlhšiu vzdialenosť...

demi
občasný prispievateľ
Príspevky: 5
Registered for: 5 years 6 months

Vzduchovka...strelba na dlhšiu vzdialenosť...

Príspevok od používateľa demi »

Potreboval by som poradiť.Mám problém s vrabcami.Ničia mi v záhradke všetko čo sa len dá,a hlavne viďobávajú sliepkam zrno ktorým ich krmim.Je to taký velký roj,hádam hádam ale 100 vrabcov.Potreboval by som poradiť vzduchovku ktorá je schopná trafiť vrabca na cca 20-25 m.Popredu musím upozorniť že sa vo vzduchovkách nejako extra neviznám.Čím viac čitam diskusie tym mám stoho vačši guláš.Ja osobne som nachystaný kúpiť tu našu ..
-Perun 734 4,5 mm
-alebo..
-Hämmerli 900 Combo
-Gamo Hunter 440-AS IGT 4,5mm
-Airgun STOEGER X20 Combo 4,5 mm
No potreboval by som poradiť teda ktorá by bola taka najschopnejšia hlavne na tu dialku a presná.Ak by ste vedeli o nejakej inej asi tak do 200 eu,a s puškohladom do 280 eu.zatiaľ ďakujem...
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Ja mam Slavia 631 (4,5mm) a Slavia 634 (5,5mm) obe osadene puskohladmi od fy. Hawke a na vzdialenosti ktore uvadzas vrabec nieje vazna vyzva ani pre jednu z nich.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Pravna stranka je ok? Vrabce nespadaju pod zakon 15/2005?
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

No ja som vzduchovku dostal za vysvedcenie ako prvak na ZS a vzhladom na moj vek som sa po roku 2005 uz vrabcom URCITE "nevenoval" :lol:
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Niekto vystreli vrabcovi oko bez optiky na 50m...a niekto s optikou netrafi ani dvere na sypke.

Spoločenská hodnota vrabca je 33,20€... jeden tichy bonz a problém je na svete.

Osobne si myslim, ze jeden alebo dva vrabce presne trafene problem by aj tak nevyriesili.
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Presne...
Nie že by som bol nejaký "vrabcomil", ale husté tenké pletivo je podstatne účinnejšie ako občasný lov vzduchovkou; viem o čom hovorím, lebo sliepkam sme kurín s ohradou okolo výbehu takto zabezpečovali. :wink:
Samozrejme - celú záhradu (vrátane stromov) nie je možné dať do takejto voliéry... :?
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Čerešňu mi skoro každý rok zvykli čiastočne alebo úplne oholiť škorce.
Odkedy som na ňu na radu susedky naviazal pásiky fólie (bežné igelitky nastrihané na dlhšie pásiky), mám pokoj.
Neviem, či vtáky plaší ten neustály pohyb cudzieho predmetu v korune alebo niečo iné, ale výsledkom je, že za cenu 0 eur + 10 min/ročne strávených na rebríku bol problém vyriešený. Až sa mi nechcelo veriť.

Možno pomôže.
sniper_in_training
občasný prispievateľ
Príspevky: 49
Registered for: 5 years 8 months

Príspevok od používateľa sniper_in_training »

len na okraj a trochu mimo temy:
zák. 15/2005 Z.z. sa na popisanu situaciu nevztahuje, tento zakon riesi najma obchodovanie s volne zijucimi zivocichmi a rastlinami a ich drzanie v zajati, nie potencionalnu strelbu (usmrcovanie) "skodnej"

to co riesi kolega by skor spadalo pod zak. 543/2002 Z.z. o ochrane prirody a krajiny
podla § 4 ods. 3 tohto zakona:
Zakazuje sa odchytávať a usmrcovať živočíchy na miestach ich prirodzeného výskytu. Tento zákaz neplatí, ak sa odchytávanie alebo usmrcovanie uskutočňuje v súvislosti s vykonávaním vedeckovýskumnej činnosti alebo ak hrozí bezprostredné ohrozenie života alebo zdravia človeka alebo poškodenie jeho majetku, alebo ak to ustanovujú osobitné predpisy 17) alebo tretia časť tohto zákona.

aj keby bol ten vrabec hned chraneny (co neviem, ci je), tak podla § 35 ods. 1 zakona:
Chráneného živočícha je zakázané
a) úmyselne odchytávať v jeho prirodzenom areáli,
b) úmyselne zraňovať alebo usmrcovať v jeho prirodzenom areáli,
c) úmyselne rušiť v jeho prirodzenom areáli, najmä v období hniezdenia, rozmnožovania, výchovy mláďat, zimného spánku alebo migrácie,
d) medzidruhovo krížiť vrátane krížencov,
e) držať, prepravovať, predávať, vymieňať alebo ponúkať na predaj alebo výmenu


otazne je, ci sa zahrada da povazovat za jeho "prirodzeny areal"...
takze az tak horuco by som to s tym "teplym bonzom" nevidel....

BTW, ako (cim) by ste riesili datela, ktory sa rozohodol budovat si hniezdo v cerstvo zateplenej fasade budovy (evidentne to nie je jeho prirodzeny areal a poskodzuje svojou cinnostou majetok)?
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

sniper_in_training napísal:len na okraj a trochu mimo temy:
....
BTW, ako (cim) by ste riesili datela, ktory sa rozohodol budovat si hniezdo v cerstvo zateplenej fasade budovy (evidentne to nie je jeho prirodzeny areal a poskodzuje svojou cinnostou majetok)?
Vyzval by som ho na bilaterálne rozhovory... :twisted: (sorry za OT - je piatok popoludní... :mrgreen: )
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Tak tie tunajšie ďatle si nebudujú hniezda, iba majú snahu "preklopať" fasádu na prítomnosť škodcov "pod kôrou". A sem-tam tú "kôru" prerazia. Našťastie ten zvuk sa nedá prepočuť, tak som ho rýchlo našiel. Zatiaľ stačila hrsť drobného štrku hodená smerom k "bubeníkovi" a ten odletel na susednú ulicu. Aj tam párkrát poklopal a pošiel či poletel svojou cestou. Už som ho odvtedy nevidel...
demi
občasný prispievateľ
Príspevky: 5
Registered for: 5 years 6 months

Príspevok od používateľa demi »

v podstate kúpim asi toho Peruna 734,ale keď vidím tie paragrafy tak.....asi tým vrabcom budem nadávať,je aj nato nejaký paragraf?..pomože to..?
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

Zaves na záhradu napodobeninu havrana, vrany. Chvíľu to pomôže.
Nenič vrabce, ja by som napr. tu v mojom okolí nejaké prijal. Prepošli mi ich :) Všetky zdecimovali straky a vrany. :(
Miri357
prispievateľ
Príspevky: 119
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Miri357 »

Theplaky : ale modely Hawke máš osvedčené? Na vzduch. Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

demi napísal:v podstate kúpim asi toho Peruna 734,ale keď vidím tie paragrafy tak.....asi tým vrabcom budem nadávať,je aj nato nejaký paragraf?..pomože to..?
Nekupuj toho Peruna, lebo budes nadavat nie iba na vrabce, ale aj na flintu.
Prejdi si recenzie na nete a budes v obraze.

Kupis vzduchovku za 180€... k tomu optiku za xx€...a co potom ?
To uz radsej kup tu Hamerlicku, je to 2 in 1.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Miri357:
Na 4,5mm mam Airmax 3-9x40 .. este povodne prevedenie s MAP6 osnovou a taktickou vyskovou vezickou (bez paralaxy a bez prisvitu). Nastrel drzi, som spokojny. Na najvyssom zvacseni vsak zaostris az od 15m a vyssie (co ma netrapi).
Na 5,5mm som mal chvilu Endurance 1,25-4,5x28. Puskohlad dobry, robustny ale na vzduchovku nevhodny (prilis hruby kriz).
m. Vydrzal aj 7,62x39.
Na malorazke mam Sidewinder 6-24x56, na novsich modeloch uz robia tusim trosku tensiu osnovu a 1/2 mildot uzliky. Inak absolutna spokojnost.

Tie puskohlady mam niektore uz mozno vyse 6 rokov a drzia. Tej znacky by som sa nebal ani do buducna (su to anglani, vyrabat si to nechavaju v Cine).
Napísať odpoveď

Návrat na "Vzduchovky"