Dokument "Zbrane - myty a fakta" od GUNLEX-u.

Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

BKSL:
Ak beriem tvoj model. Slecna, stary a novy kolik. Ak slecna dostatocne dlho pozna svojho stareho priatela tak iste vie ako reaguje v strese. Rovnako skoro iste vie, ze ma legalnu, alebo nelegalnu zbran. Skor to prve, pretoze nelegalnou sa nebude chvalit. V drvivej vaecsine pripadov (dokonca su o tom aj studie) sa ohrdnuty partner predtym nejako agresivne prejavi. Vyhrazanie, stalking, ublizenie na zdravi, vyhrazanie sa, pripadne pokus o sebevrazdu. Toto uz je varovny signal na ktory by mala ona, pripadne policia reagovat. Utocnika odzbrojit ak ma zbran legalnu, podrobit psychotestom a odobrat zbrojak a.t.d.
Podobne pripady ako vrazda v Cechach su ukazkou zlyhania systemu ako takeho. Toto sa vsak velmi tazko predstavitelom statu, policie priznava. Je jednoduche prehlasit, ze sa sprisnia podmienky potrebne na nadobudnutie zbrani, cim sa obmedzi nebezpecie bla bla bla a stadecko je zase chvilu kludne.

To aris:
"Vpadol by posahany DZP do cudzieho obydlia ak by si bol vedomy sirokeho rozsirenie strelnych zbrani na obranu? "
Vpadol a jednal by mozno este omnoho razantnejsie. Nezabudaj, ze pachatelia podobnych cinov idu do akcie bez spiatocneho listka a na konci sa aj tak zastrelia. Faktom je len to ze pripadny obranca by mohol straty eliminovat. Faktom ale zostane, ze cin sa stal a media budu masirovat mozok verejnosti.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

BKSL napísal:... Ale ja poukazujem na zlyhanie jednotlivca a ten ked zlyha a statisticky narobi najvatsiu paseku, tak je z radov DZP.
Nie je velmi šťastné vypichovať iba konkrétne riziko legálnej držby z jedného obdobia. Áno v tom roku bol pomer v neprospech dzp, na zvyšok sa hurá a zakážme zbrane. Komu pomôže tvoje odhalenie? Až odzbrojíš dzp tak zo štatistiky vypadne 14 mŕtvol ostane 26, spočítaj si nárast počtu vrážd podla UK modelu.
BKSL napísal:ked stretneme ako skupina magora s pistolou tak ten s ilegalnou nas postriela menej ako ten DZP s legalnou

kauza Pápayovci, aký by bol v tom roku pomer podla tvojej metodiky ?
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Špeciálne pre BKSL:

Dopustil si sa vo všetkých predošlých úvahách jednej veľmi závažnej "štatistickej" chyby. Automaticky si totiž predpokladal (bol presvedčený) že položka štatistiky "legálne držanou zbraňou" znamená aj automaticky "strieľal držiteľ ZP a tej zbrane". Odkiaľ to vieš? Ako nahliada policajná štatistika na prípad, keď 17-ročný syn poľovníka vezme ocinkovu brokovnicu a ide skoliť soka v láske? Veď je to legálne držaná zbraň! Nezdá sa Ti, že v Tvojich masových vraždách dačo škrípe??? :evil:
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Jack napísal:... Veď aj nôž, lopata, sekera, či kladivo dobre poslúžia svojmu účelu.
Posluzia ale nie tak efektivne ako zbran. Keby mal "dotycny dement" v Cechach noz a nie zbran urcite by sa mu nepodarilo zanechat taku paseku.
I ked on nebol DZP ale jasne ukazal efektivitu zabijania prostrednictvom strelnej zbrane, ktoru ma DZP neustale k dispozicii. Takze ked DZP prepne tak jeho zabijanie je velmi efektivne.

Ja nehovorim ze treba ludom zobrat ZP ale zamerat psychotesty na skrytu agresiu a extremny egoizmus. Toto vsetko si ten clovek nenastuduje a psycholog ho vytoci aj postrannou otazkou. Su veci na ktore by ste mali reagovat podrazdene a su veci na ktore by ste sa mali pozerat s nadhladom. A to pri 2 hodinovom teste uz bude tak mimo ze povaha dementa sa prejavi uplne a zabije psychologa priamo na mieste perom ktorym si pise poznamky :-)
"Hajzel jeden aj z jeho posahanymi otazkami !" asi tak.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Igrlik napísal:Špeciálne pre BKSL:

Dopustil si sa vo všetkých predošlých úvahách jednej veľmi závažnej "štatistickej" chyby. Automaticky si totiž predpokladal (bol presvedčený) že položka štatistiky "legálne držanou zbraňou" znamená aj automaticky "strieľal držiteľ ZP a tej zbrane". Odkiaľ to vieš? Ako nahliada policajná štatistika na prípad, keď 17-ročný syn poľovníka vezme ocinkovu brokovnicu a ide skoliť soka v láske? Veď je to legálne držaná zbraň! Nezdá sa Ti, že v Tvojich masových vraždách dačo škrípe??? :evil:
Ano pripustam ze moze tam nastat aj taka situacia ale podla mna ak syn zoberie-ukradne ocovi zbran uz to nie je pre toho syna "legalne drzana zbran" ale odcudzena a to znamena nelegalna. To by vedel povedat ten co evidoval tu statistiku ako bol takyto pripad zaradeny. Igrlik ale ak citas pozorne tak chcem poukazat hlavne na efektivitu utoku a ta je pri DZP najvatsia a to mi hadam das za pravdu :-)
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

AKI napísal: V drvivej vacsine pripadov (dokonca su o tom aj studie) sa ohrdnuty partner predtym nejako agresivne prejavi. Vyhrazanie, stalking, ublizenie na zdravi, vyhrazanie sa, pripadne pokus o sebevrazdu. Toto uz je varovny signal na ktory by mala ona, pripadne policia reagovat. Utocnika odzbrojit ak ma zbran legalnu, podrobit psychotestom a odobrat zbrojak a.t.d.
Ano vacsinou to tak byva ale niektore dievcata hlavne ak maju kde mimo ihned byvat si potajme zbalia veci z jeho bytu a potom cez SMS poslu svojmu priatelovi ze uz je "ex". Mnou opisovana situacia bola po tej SMS kedze vedel kde ex byvala.
A uznaj ze keby prisla na policiu a povedala sluzbu konajucemu policajtovi ze prave sa cez SMS rozisla s priatelom a ze on ma ZP tak chce ochranu alebo aby mu zobrali ZP asi by sa na nu dlho pozerali :-)
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

R napísal:... Až odzbrojíš dzp tak zo štatistiky vypadne 14 mŕtvol ostane 26, spočítaj si nárast počtu vrážd podla UK modelu.

Kauza Pápayovci, aký by bol v tom roku pomer podla tvojej metodiky ?
Nikto tu nechce odzbrojit DZP. Ved sam som DZP. Ide mi len o sofistikovane psychotesty. A kazdy priestupok so zbranou by sa spatne evidoval voci zapisom psychologa o konkretnej osobe. Aby mal psycholog tendenciu preverit dotycneho poctivo.

Ak k tej kauze, dotycni previedli dobry takticky prepad.
Uzavreta miestnost, pohodove jedenie - vykrik policia, kukly a vysoko efektivne SA 58, okamzita strelba. Sanca na prezitie minimalna.
Je to odsudenia hodny cin, ale toto neboli dementi ktorym preskocilo.
Ich akcia bola planovana a v podstate islo o odstranenie konkurencnej skupiny. Jasne ze to bol TC nelegalne drzanou zbranou.

A nase statistiky nemam kdispozicii.
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

To BKSL:No te je este lepsie.
Ak sa rozhodla poriesit rozchod SMS-kou bud vie co by nasledovalo ak by to povedala na full contact ex sa rozzuri a bude zle, alebo je zbabela to povedat priamo a este k tomu blba a nepozna svojho ex-a na tolko, ze nevie ako ho taketo riesenie rozzuri. Kazdopadne ma dost casu na to otestovala jeho reakciu, alebo minimalne kalkulovat s rizikom. Ak nekalkuluje zasluzi si Darwinovu cenu.

To co pises, ze ak by ten dement v Cechach nemal zbran dopadlo by to lepsie s tym suhlasim. Osobne to typujem len na ex priatelku nozom a dotycneho na maslu.
Ak ludia vidia zbran cakaju na popravu ako barance na druhej strane ludia maju vacsie zabrany niekoho zabit nozom ako stlacit kohutik.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

BKSL:
Sorry, ale podla mna mas dost zidealizovane predstavy o schopnostiach a moznostiach psychologov a psychotestov (PT).
Pokial viem, policajti maju PT povinne, a z praxe vieme, ze vysledok tiez nie je idealny.

Ja viem, ze netvrdis, ze PT maju 100% spolahlivost. Ale pozri sa na to aj z opacnej strany - ked prejde testom cast tych, co by prejst nemali, zakonite neprejde aj cast takych, co by prejst mali. Ako by sa ti pacilo, keby si prave ty bol v tej druhej skupine? Zmieris sa s tym, ze tvoja rodina spada do kolonky 'system error' a nema narok na ochranu?

A teraz trocha prakticky pohlad. Pises:
BKSL napísal:Ide mi len o sofistikovane psychotesty. A kazdy priestupok so zbranou by sa spatne evidoval voci zapisom psychologa o konkretnej osobe. Aby mal psycholog tendenciu preverit dotycneho poctivo.
Myslienka dobra (na dlazdenie cesty vieme kam), ale ako by to asi vyzeralo v praxi?
Psycholog dostane peniaze za PT bez ohladu na vysledok.
Aku motivaciu (okrem poctivosti) bude mat psycholog na kladne hodnotenie PT? Ked z neho moze mat akurat tak potahovacky, ak klient v buducnosti 'zlyha'. A ze by pri tejto zivnosti fungovali zakonitosti trhu (nedas ty - pojdem inemu), to je velmi otazne. Pri zapise zbrane si tiez nemozes vybrat OR-PZ podla chuti.


P.S. Aky ma vyznam (okrem 'bulvarizacie') detailne pitvat cisla v statistike, o ktorej nikto z nas nevie, na akych zakladoch a hlavne akou metodikou bola spracovana? To myslim vseobecne, tyka sa to pro-guns aj anti-guns argumentacie.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

yarco
Aku motivaciu (okrem poctivosti) bude mat psycholog na kladne hodnotenie PT? Ked z neho moze mat akurat tak potahovacky, ak klient v buducnosti 'zlyha'. A ze by pri tejto zivnosti fungovali zakonitosti trhu (nedas ty - pojdem inemu), to je velmi otazne.
Akurát si ma predbehol , niečo v podobnom duchu som chcel napísať .

Takže len doplním tie zákonitosti trhu - nejaký psychológ sa vyprdne na to , aby viedol a evidoval , hodnotil ......to radšej odmietne klienta , dôvod sa vždy nájde :!:
Kde na to všetko vezme ľudí ?
Tých by možno našiel , ale zdravotné poisťovne by s tým ich bodovým ohodnotením veľmi neskákalo od radosti , že kde vziať na výplaty ....
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

BKSL napísal:A kazdy priestupok so zbranou by sa spatne evidoval voci zapisom psychologa o konkretnej osobe. Aby mal psycholog tendenciu preverit dotycneho poctivo.
Tak na to zabudni, v zdravotníctve v takýchto posudkoch rozhoduje alibizmus, opýtaj sa psychológa ako rýchlo môže u duševne zdravého jedinca dôjsť k narušeniu a či by dal zvolenie keby vedel že bude spetná vezba. Museli by testovať každých 5 rokov ak nie častejšie.

BKSL napísal:A nase statistiky nemam kdispozicii.
tak prečo tu na základe cudzej štatistiky prudíš sofistikovanými psychotestamy ? V roku keď išli Pápayovci pá mohla byť efektivita práce ilegálnych držitelov podstatne vyššia ako dzp. A nielen v tom roku.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Páni, nechcel som sa do toho opäť montovať, ale kde beriete istotu, že nožom by nezabil štyroch ľudí naraz? V krajoch, z ktorého pochádza páchateľ, to nie je až také neobvyklé, že útočník dobodá viac obetí naraz. Pravda, napadnutí majú o niečo väčšiu šancu brániť sa proti nožu ako proti pištoli a od útočníka to chce viac ako len mačkať spúšť, ale i tak...
:roll:
Navyše, už keď to napasujeme na to nedávne nešťastie, aj bez (ilegálne držanej) strelnej zbrane ich mohol zniesť zo sveta presne toľko alebo ešte viac. Nešlo o skrat, ale o vedomé a premyslené konanie. Útočník sa rozhodol pomstiť nielen ex-priateľke, ale aj jej blízkym. Mohol teda - ak by nemal gun - napríklad zablokovať východ z miestnosti a celé to tam zapáliť, alebo mohol im hodiť dnu ručný granát, alebo alebo alebo... je x ďalších alternatív.
:?
inspiring_mayer

Príspevok od používateľa inspiring_mayer »

Som psychopat ale doposial som si to o sebe nemyslel ...
Iba na okraj. Psychopat o sebe nevie, ze trpi takouto poruchou. Psychopat je emocionalne plytky clovek (niezeby nebol schopny emocii, ale na rozdiel od normalnych ludi, skutocnosti, ktore by bezne mali sposobit emocionalnu odozvu, u neho prisluchajuce emocie neprodukuju), prekvapivo neempaticky, neschopny rozlisovat spravne od nespravneho (na moralnej, nie pravnej urovni), zvacsa je vysoko na narcistickej stupnici.
Na uskutocnovanie svojich cielov vyuziva akekolvek prostriedky (kedze neodlisuje spravne od nespravnych) - casto patologicky klame (a je v tom zvacsa dobry, kedze inteligencie casto nemaju pomenej, skor naopak), nasilie, intrigy (napr. "korporatni psychopati", ktorych pri troche vsimania sami polahky najdete v kazdej vacsej spolocnosti) ...
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Dexx napísal:
Som psychopat ale doposial som si to o sebe nemyslel ...
Psychopat o sebe nevie, ze trpi takouto poruchou.
To nie je pravda, psychopati maju tiez obcasne vycitky svedomia i ked len kratkodobe ale maju. Keby si psychopat neuvedomoval svoje nevhodne konanie tak pri akomkolvek stretnuti s clovekom alebo inou inteligentnou formou by sa okamzite prejavil.
Kazdy clovek je v podstate psychopat, len "ego" bezneho cloveka vie ze mu nestoji za to sa extremne povysovat nad druhych ludi (vo forma dusevnej ci fyzickej), len na to aby bolo nasytene - jednoducho povedane "nestoji mi to za to". Clovek uvazuje aj do buducnosti a vie ake by si tym sposobil problemy a aky by to malo vlastne zmysel take jednanie pre zivot v civilizovanom svete !?
Castou pricinou zlyhania DZP je akumulovany hnev a z toho plynuce tkzv. konecne riesenie, ktore vzhladom na efektivitu zabijania je naozaj casto konecne.

Taki psychopati co pozname s filmov su velmi rychlo odstraneni zo spolocnosti.
Jednoducho povedane okato sa "prejavuju". Ale ti co su medzi nami a su si vedomi svojej "uchylky" tak to su casovane bomby, ktore nemusia vybuchnut nikdy ale zaroven mozu, na "mieste" ktore sa neda predpokladat.
inspiring_mayer

Príspevok od používateľa inspiring_mayer »

ok, nevyjadril som sa najpresnejsie. Psychopat, ktory je aspon priemerne inteligentny, si urcite vsimol, ze z akychsi dovodov je - prenho normalne spravanie - pre ostatnych ludi nepochopitelne. On nerozumie sice preco, ale neprejavuje sa len preto, ze vie, aky by toto jeho (pre nas poruchove) spravanie malo nasledok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"