Streľba v belehradskej škole

správy o útoku alebo obrane so zbraňou
rusty95
prispievateľ
Príspevky: 221
Registered for: 1 year

Príspevok od používateľa rusty95 »

Je tu ale jeden film ktory divaka naozaj vtiahol do vnutorneho moralneho boja ci mucit alebo nemucit v danej situacii ktora tam bol vykreslena a naozaj nebola az tak mimo reality.

Ten film sa vola aj priznacnym nazvom "Unthinkable"

Skuste si ho pozriet ze na ktoru stranu by ste sa v danej situacii pridali.

https://www.imdb.com/title/tt0914863/
rusty95
prispievateľ
Príspevky: 221
Registered for: 1 year

Príspevok od používateľa rusty95 »

Aby sa to tu nejako nezvrhlo, skúsme pokračovať už v téme, samotnej udalosti.
OK
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1315
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Preco? Ak chces zabit 13 rocneho pubertiaka aby si to ostatni rozmysleli, tak tn priklad je v poriadku. Bud si isty ze ak sa niekto rozhodne spachat masovu vrazdu tak je mu lautr jedno co s nim bude. Alebo predpokladas ze pachatelia hromadnej strelby ktori vacsinou po cine spachaju sebevrazdu, alebo neuposluchnu vyzvu policie a ti ich zastrelia, by odradil trest smrti? :-D
V Srbsku je na vyse patnasobne viac zbrani na obyvatela ako u nas a V Europe jednoznacne najviac a napriek tomu ma nizku kriminalitu so zbranou.
rusty95
prispievateľ
Príspevky: 221
Registered for: 1 year

Príspevok od používateľa rusty95 »

Dotycny 13-rocny to planoval a mal zoznam ako bolo vyssie spominane.
Tipujem ze si plne uvedomoval ze do 14-tich nebude trestne zodpovedny.
Toto bol cisto logicky kalkul jednotlivca nezvladajuceho konfrontovanie svojej osobnosti s okolim.
Mali by s nim zaobchadzat ako s dospelym.

Takychto "teenagerov" (ja a nikto iny) su v dnesnej "digitalnej" dobe miliony ale vacsina sa nastastie nerozhodne svoju nenavist pretavit do vrazdenia umelo vytvorench nepriatelov.
Kompenzuju si svoju frustraciu inym, spolocnostou akceptovatelnym sposobom.
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 2 months

Príspevok od používateľa DeSade »

rusty95 napísal: 05 Máj 2023, 18:53 Trest smrti aj pre tohoto 13-rocneho aby pripadni dalsi "nasledovnici" vedeli ze to ma pre nich vzdy len jeden koniec, ich vlastna smrt.
Su sice nasledovnici ktorych ani toto neodradi ale su aj taki ktorych to odradi a tu sa zachrania ludske zivoty.
Ty si mi pekná kotleta. :roll:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5609
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Rusty, sorry, že ti to musím povedať na rovinu: ale takto to jednoducho nefunguje. :D Nefunguje rovnica, že čím prísnejší trest, tým viac (potenciálnych) páchateľov odplaší a ani neplatí, že ak popravíš niekoho, hoci aj verejne, akokoľvek krutým spôsobom, nenájde sa už nik ďalší, kto by rovnaký skutok nechcel zopakovať alebo spáchať čosi ešte horšie.

Poznáme veľmi málo okolností daného prípadu, o páchateľovi vieme len veľmi málo. Áno, je možné, že kalkuloval s tým, že ak ešte nemá 14, nebude trestne zodpovedný. Nevieme to ale možné to určite je, ak aj v Srbsku platí rovnaká veková hranica. Kalkuloval ale aj s tým, že mu môže byť uložené opatrenie v podobe dlhoročnej hospitalizície niekde v detenčnom zariadení?

Tu si ale vezmime, koľkí páchatelia podobných činov počítajú s tým, že pri/po spáchaní skutku zomrú a koľkí aj reálne zomrú, buď vlastnou rukou, alebo ich zneškodnia zasahujúci policajti. Sú s tým OK. Myslíš, že niekoho z takýchto páchateľov odradí, ak niekto iný dostane kreslo, injekciu, mašľu alebo guľku? Sorry, empíria nepustí: takto to nefunguje.

Skrátka, volať po treste smrti pre 13-ročného smrada je emotívna reakcia, ktorá sa nijako nevymyká náladám časti spoločnosti zasiahnutej takouto traumatizujúcou skúsenosťou. Len sa netvárme, že je to čosi iné než emotívne volanie po odplate, lebo nie je. A hlavne sa netvárme, že uloženie takéhoto trestu by malo aj nejaký iný význam než je samotné definítívne vytrestanie páchateľa a napríklad mohlo pôsobiť aj preventívne. Nemohlo. Empíria nepustí.
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Ja som síce za trest smrti v niektorých špecifických prípadoch, ale u 13 ročného fagana, čo si absolútne neuvedomuje hodnotu vlastného života, fakt nie je na mieste.
rusty95
prispievateľ
Príspevky: 221
Registered for: 1 year

Príspevok od používateľa rusty95 »

Tento dotycny "teenager" ma uz skoro 14 rokov. Ja som si uz v jeho rokoch dost uvedomoval cenu ludskeho zivota.
Chapem ze sa vam to zda neakceptovatelne zabit 13 rocneho ale on sa tak rozhodol ako sa rozhodol pricom dalsie mililiony na jeho mieste sa ale tak nerozhodli. Znicil zivot dalsim rodinam ktore budu mat traumu do konca zivota.
Jeho po 10 rokoch pustia a zivot pre neho ide dalej. Nezda sa vam tu nieco chore ze tu nieco nesedi ?!
Spolocnost vlastne preferuje zivot psychopata len aby vyzerala "humanne" ale vlastne ide o chory pokus ako bol napr. socializmus.

Toto je presne politika ze tie deti boli v zly cas na zlom mieste a ze je to vlastne ich chyba.
Treba si zivot zacat realne vazit a nie povrchne ze vsetci bez rozdielu maju pravo na zivot. Nie nemaju lebo sami nim pohrdaju.

A nikto ma nepresvedci ze 100% "garancia" trestu smrti neodradi niektorych pachatelov z dokonania TC tj zachrania sa zivoty ktore mohli byt zmarene.
Tak proste ludska logika funguje.
Naposledy upravil/-a rusty95 v 07 Máj 2023, 11:12, upravené celkom 1 krát.
rusty95
prispievateľ
Príspevky: 221
Registered for: 1 year

Príspevok od používateľa rusty95 »

Co myslite preco ma nas trestny zakon taketo state ?

§13
Príprava na zločin

(1) Príprava na zločin je konanie, ktoré spočíva v úmyselnom organizovaní zločinu, zadovažovaní alebo prispôsobovaní prostriedkov alebo nástrojov na jeho spáchanie, v spolčení, zhluknutí, návode, objednávaní alebo pomoci na taký zločin alebo v inom úmyselnom vytváraní podmienok na jeho spáchanie, ak nedošlo k pokusu ani dokonaniu zločinu.

(2) Príprava na zločin je trestná podľa trestnej sadzby ustanovenej za zločin, ku ktorému smerovala.

(3) Trestnosť prípravy na zločin zaniká, ak páchateľ dobrovoľne

a) upustil od ďalšieho konania smerujúceho k spáchaniu zločinu a odstránil nebezpečenstvo, ktoré vzniklo záujmu chránenému týmto zákonom z podniknutej prípravy, alebo

b) urobil o príprave na zločin oznámenie orgánu činnému v trestnom konaní alebo Policajnému zboru v čase, keď nebezpečenstvo, ktoré vzniklo záujmu chránenému týmto zákonom z podniknutej prípravy, sa mohlo ešte odstrániť; vojak môže toto oznámenie urobiť aj svojmu nadriadenému alebo služobnému orgánu a osoba vo výkone trestu odňatia slobody alebo vo výkone väzby aj príslušníkovi Zboru väzenskej a justičnej stráže.


(4) Ustanovením odseku 3 nie je dotknutá trestnosť páchateľa za iný trestný čin, ktorý už týmto konaním spáchal.
rusty95
prispievateľ
Príspevky: 221
Registered for: 1 year

Príspevok od používateľa rusty95 »

§14
Pokus trestného činu

(1) Pokus trestného činu je konanie, ktoré bezprostredne smeruje k dokonaniu trestného činu, ktorého sa páchateľ dopustil v úmysle spáchať trestný čin, ak nedošlo k dokonaniu trestného činu.

(2) Pokus trestného činu je trestný podľa trestnej sadzby ustanovenej na dokonaný trestný čin.

(3) Trestnosť pokusu trestného činu zaniká, ak páchateľ dobrovoľne

a) upustil od ďalšieho konania potrebného na dokonanie trestného činu a odstránil nebezpečenstvo, ktoré vzniklo záujmu chránenému týmto zákonom z podniknutého pokusu, alebo

b) urobil o pokuse trestného činu oznámenie orgánu činnému v trestnom konaní alebo Policajnému zboru v čase, keď nebezpečenstvo, ktoré vzniklo záujmu chránenému týmto zákonom z podniknutého pokusu, sa mohlo ešte odstrániť; vojak môže toto oznámenie urobiť aj svojmu nadriadenému alebo služobnému orgánu a osoba vo výkone trestu odňatia slobody alebo vo výkone väzby aj príslušníkovi Zboru väzenskej a justičnej stráže.


(4) Ustanovením odseku 3 nie je dotknutá trestnosť páchateľa za iný trestný čin, ktorý už týmto konaním spáchal.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5609
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Nikto ťa nepresvedčí? Nikto ťa ani presviedčať nebude. Stratený čas, ak sám nechceš a vyjadruješ sa k veciam, o ktorých vlastne ani nechceš mať šajn. Kriminalistika, kriminológia, forenzné vedy, psychológia, psychiatria - x vedných odborov sa seriózne venuje tomu, čo máš ty vybavené jednou skratkou za pár sekúnd.
Potom sa ale zamysli, prečo v Nórsku, kde trest za vraždu desiatok ľudí bol nejakých 20+ rokov a kde podmienky v base pripomínajú hotel nižšej kategórie, sa nenašiel nik ďalší, kto by kráčal v Breivikových šľapajách a prečo v Rusku, kde môžeš dostať mnohoročný trest v lágri už len za to, že vyrobíš a na demonštrácii vytiahneš jeden transparent, ľudia stále protestujú a prečo v USA, kde za vraždu môžeš chytiť trest smrti, decká nemajú problém zamordovať nevinného človeka napríklad len preto, aby sa dostali do gangu.
Len sa zamysli a pouvažuj, ako ti to pasuje do tvojho zjednodušeného vnímania problematiky.
rusty95
prispievateľ
Príspevky: 221
Registered for: 1 year

Príspevok od používateľa rusty95 »

Jack kazdy mame iny nazor. Chapem aj ten tvoj.
Pre mna je ale pausalne zrusenie trestu smrti vnimane ako krok spat pre civilizaciu ako taku.
Civilizacia ale nikdy nestupala vzdy priamo ku hviezdam ako sa hovori takze je vlastne vsetko v normale :wink:
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1315
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

rusty95
Nesnaz sa delegovat svoju tuzbu po niekoho smrti na stat. Lebo tu ide cisto o tvoj osobny pocit. Je to vlastne pomsta domnelemu pachatelovi a nie spravodlivost. Domnelemu pisem koli tomu ze je dost zdokumentovanych pripadov kedy prislo k justicnemu omylu a potrestany bol nevinny. Nevravim ze je to tento pripad ale prave aj z tohoto dovodu sa s trestom smrti nemozem stotoznit.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5609
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Rusty, aký môj názor chápeš? Veď ja som tu doteraz žiadny názor neprezentoval. A nikto sa ma na názor doteraz ani nepýtal. Ja som ti len v reakcii na niektoré tvoje tvrdenia napísal argumenty, ktoré vychádzajú z empírie a ktoré sú v príkrom rozpore s tvojimi argumentmi. Pretože tie stoja na vode. Na začiatku som ti napísal, že ak niekto volá po treste smrti pre vadného 13-ročného fagana, dáva priechod svojim emóciám. Je to emotívna reakcia a nie je na nej nič nenormálne. Akurát tu nešírme mýty a legendy, že by to malo aj iný význam, než je definitívne zučtovanie sa spoločnosti s týmto jedným vadným kusom. Toto, našťastie, nie sú Topky.
:wink:
Skôr než budeme pokračovať v debate, skús sa vyrovnať s tým, čo som ti napísal v predošlom poste. Skús si teda odpovedať, prečo nikto v Nórsku nenapodobňuje Breivika, hoci tam nemajú trest smrti? Prečo ľudia v Rusku protestujú proti vojne a Putinovi, hoci im hrozí dlhoročný trest v lágroch? Prečo v USA príslušníci niektorých komunít neváhajú zabíjať hoci len pre to, aby sa dostali do gangu, aj keď im hrozí doživotie alebo trest smrti a spravidla sami poznajú vo svojom okolí, vo svojich komunitách, ľudí, ktorým bol takýto trest uložený? A skús sa zamyslieť, ako to pasuje do tvojich predstáv o tejto problematike.
rusty95
prispievateľ
Príspevky: 221
Registered for: 1 year

Príspevok od používateľa rusty95 »

Nesnaz sa delegovat svoju tuzbu po niekoho smrti na stat.
Tu ide o spravodlivost. Oko za oko, zub za zub.
Ked si pachatel nevazi zivot ostatnych nebudeme si ani my (stat) vazit jeho.
Lebo tu ide cisto o tvoj osobny pocit. Je to vlastne pomsta domnelemu pachatelovi a nie spravodlivost.
Pre pachatela ide uz o spravodlivy trest, pre ostatnych podobne zmyslajucich je to vystraha - prevencia.
Domnelemu pisem koli tomu ze je dost zdokumentovanych pripadov kedy prislo k justicnemu omylu a potrestany bol nevinny. Nevravim ze je to tento pripad ale prave aj z tohoto dovodu sa s trestom smrti nemozem stotoznit.
Mas pravdu ze historia je plna justicnych omylov a justicnych vrazd.

Omyly boli vela krat preto lebo na sudcu bol nepriamo vytvarany tlak spolocnosti.
Tj doslova aby niekoho odsudil na trest smrti aby spolocnost mohla kludne spat dalej aj ked vela krat boli dokazy pochybne.
Proste policia niekoho nasla, sudca niekoho odsudil a ludia zas mohli pokojne zit zivot vo svojej komunite i ked realny vrah sa len presunul do inej oblasti.

Justicne vrazdy sa tykali politickych vaznov tkzv. nepriatelov statu alebo oponentov aktualnej vladnucej skupiny.
Stalinove vladnutie je smutny priklad.

Zamerne som to takto vypisal ze toto su pripady kde urcite nie som za trest smrti tj. kde su nejasne dokazy alebo ide o politickeho vazna.
Kde su ale dokazy nevyvratitelne som za trest smrti ako spravodlivy trest s ohladom na spolocnost, obete a pribuznych obeti a este to o com tu stale tocim - prevencia.
Napísať odpoveď

Návrat na "Udalosti"