Použitie .22

Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Michal1 napísal:V kazdej odbornej literature sa docitas ze 22ka je pre obranu absolutne nevhodna... ...To mas uplne pravdu, taky diviak ani nezbada ze si na neho s 22kou strielal...
michal1: .22ka je pre obranu nevhodna AK je moznost pouzit iny/vacsi kaliber, a je predpoklad rovnakej efektivity (ze aj s vacsim kalibrom budes strielat rovnako presne a rychlo...). Ak je ale clovek v obrannej situacii a ma pri sebe len .22ku, nemyslim ze clovek by ju nemal tasit lebo je 'nevhodna' na obranu. A co sa tyka toho diviaka, ked clovek zvazi ze .22ka bez problemov kazdou ranou prestreli lebku 1000kg byka a namieste ho skoli, tak nejake dive prasiatko by to asi tiez tak lahko nerozchodilo... ;-) :lol:

A co sa tyka 'stopping power', prieraznosti, terminalnej balistiky a efektu na zive tkanivo, a pod., uz sme to tu raz rozoberali a nema vyznam to opakovat (odporcov a 'podcenovacov' kalibru .22 aj tak nepresvedci asi nic :-), ale tu je este raz par linkov:

http://www.snipershide.com/forum/ubbthr ... 949&page=1

http://www.frfrogspad.com/terminal.htm

http://randywakeman.com/EnergyTransfera ... istics.htm

http://www.olyarms.com/index.php?option ... &Itemid=27



Gunslinger

P.S.: Heh, mimochodom, nepreukazali nahodou Mythbusters ze meter pod vodou je .22ka nebezpecnejsia nez .50BMG ? :shock: :lol:
inspiring_bose

Príspevok od používateľa inspiring_bose »

...osobne by som nechcel dostat supu ani z 22LR a je jedno ze kde...v kazdom pripade je to smrtelna strela...
Používateľov profilový obrázok
BALISTIK
moderátor
Príspevky: 3293
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa BALISTIK »

gunslinger-ano 22.je pod vodou nebezpecna,cital som to :wink:
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Toto vlakno je myslim riadna motanica.
Niekto sa tu pyta na vyuzitie .22LR ako obrannej raze a dostava odpovede o tom, aka je to osvedcena raz na vrazdu. Ze poziadavky na vrazednu a obrannu zbran/raz sa znacne lisia, to podaktorym asi nevadi.

pogi:
.22LR vie samozrejme zabit ako hociktora ina raz. Problem je hlavne v tom, ze to s velkou pravdepodobnostou neurobi tak rychlo, ako raz 9Luger (a vyssie). A pri obrane potrebujes utocnika zastavit, a to HNED.

Ze presnost zasahu je najdolezitejsia pri kazdej razi, to je hadam jasne. Len pri slabsej razi musis byt o nieco presnejsi, resp. mat viac stastia.
A predstavy niektorych, ze vdaka mensiemu spatnemu razu 22-ky vystrielas v extremnom strese beziacemu pachosovi cely zasobnik rovno do alfy, no neviem. Ja by som sa na to nespoliehal. Nemusi byt cas ani na prvu ranu, nie este na piatu ci desiatu.

Uz to tu myslim zaznelo - zbran .22LR je lepsia na obranu nez ziadna, ale ak mozes nosit zbran, nepoznam nikoho, kto by ti odporucil kaliber .22LR. Na obranu, zdoraznujem.


C08R4:
Kde 'uplne niekde inde' maju zastavovaci ucinok strely .22LR Hollow point z kratkej hlavne?
inspiring_bose

Príspevok od používateľa inspiring_bose »

Yarco mas uplnu pravdu a ja len doplnim, ze pri dokazovani NO je dobre mat conajmenej vystreleni ran do utocnika...lepsie je jedna ,,velka,, ako desat ,,malych,,...
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

...
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 18 Feb 2011, 11:44, upravené celkom 1 krát.
inspiring_proskuriakova

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

.22 by som sa na obranu nebal pouzit, ale bezne by som to nenosil, predsalen, sudca by asi nenasiel vela pochopenia pre krasny rozptyl v utocnikovej hlave... radsej jedna .44 magnum ako 5x .22 lr
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

tak zrovna ta 44mag mu to hlavu krasne rozptyli po stene... to uz netreba ani stopkat , to treba vytriet s mopom (aj strop) :D
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Co sa tyka .44Mag tak je s niektorym strelivom na hranici zakona a neviem ci aj nie za. Na obranu bych to aj tak nechcel.
inspiring_proskuriakova

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

to je myslene len obrazne... teda radsej utocnika vyradit 1-2 ranami, ako ich musiet pouzit viac... je to lepsie aj po taktickej ako aj pravnej stranke

na druhej strane je zasa .22 lr ohladuplnejsia k okoliu... clovek nie je ohluseny a ani pripadna zatulana strela nemusi narobit vela skody
inspiring_wright

Príspevok od používateľa inspiring_wright »

22.- je dobra na vyblbnutie na strelnici
co sa tika taškych kalibrov 357a višie zakladom je trafit sa mal som tu čest viskušat tavrus v 357 2palec a dovolim si poveda že by som musel dlho trenovat aby som mal taký dobrý rosptil ako z P22
na obranu by som použil čokolvek čo mam po ruke zaklaadom je prežit utok a potom riešit ostatne veci s pravnikom
PS: ja osobne si mslim že na obranu je 22 dostatočna ale jak uš bolo povedane ked už mam zbran nosit nech to stoji zato
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Lord_Summoner_sk napísal: ...
na druhej strane je zasa .22 lr ohladuplnejsia k okoliu... clovek nie je ohluseny ...
...a už si skúsil picnúť zopár takých HV-čok napríklad z Waltríka P22 bez štupľov v ušiach? Šak si ohlušený pomaly viac ako z trojpalca .357 !!! :shock:
inspiring_jackson

Príspevok od používateľa inspiring_jackson »

čítam čítam a celkom dobre sa bavím... :D

striedajú sa tu pekné odborné príspevky, celkom fundovaná diskusia s takými až prejavmi totálneho nepochopenia problematiky...

takže pre tých, čo čo i len trošku pochybujú o tom, že .22 LR je nebezpečný kaliber, tak aby ste to pochopili - čo sa týka nebezpečnosti (smrteľnosti) je to asi takto - zoradené od najsilnejšieho:

357 Magnum ....... 9 mm Luger ........ .22 Long Rifle
...........................................................................
...........................................................................
...........................................................................
........................[dlho dlho nič] ..............................
....................................................... vzduchovka

to len aby bolo jasné, že nikto, naozaj nikto, by nechcel chytiť .22 LR do čela

pre normálnych:
niekde tu sa pohybuje link na taký článok o použiteľnosti 22 LR na osobnú obranu. Ja sa s ním celkom stotožňujem, lebo pištoľ v .22 LR môže byť omnoho menšia ako v inom kalibri (výhoda pri skrytom nosení) a celkovo streľba je ľahšia, rýchlejšia a presnejšia. A chcel by som vidieť týpka, ako sa na vás valí s nožom v ruke a piatimi strelami .22 lr v žalúdku.

čo je na tom trochu problém je, že celá teória o použiteľnosti .22 LR na obranu sa opiera o možnosť rýchlej a presnej streľby viacerých striel. Čo by som ja mal trošku obavu uplatniť v praxi, lebo ak sa už musíš brániť strelnou zbraňou, žiaden súd nerieši, aký kaliber si použil (keď ho máš legálne). Ale isto by riešil, prečo si do týpka našil 12 rán, či nestačila len jedna a podobne... A zasa dávať si pri každom výstrele pauzu a hodnotiť stav protivníka a nutnosť vypálenia ďalšej rany mierne znehodnocuje celý efekt rýchlej streľby.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Igor napísal:A chcel by som vidieť týpka, ako sa na vás valí s nožom v ruke a piatimi strelami .22 lr v žalúdku.
Je znamych x pripadov, ked pachatel aj s +/- 5 velkoraznymi zasahmi pokracoval v akcii a prip. aj dalej zranoval a zabijal.

Este raz - nikto rozumny nebude tvrdit, ze zasah raze .22LR nie je smrtelne nebezpecny. Zakladny problem pri jej obrannom pouziti je, ze podla vsetkeho (statisticky) zastavuje a usmrcuje pomalsie nez velkorazne strely.
A cas su peniaze a niekedy aj zivot ...
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Predpokladám, že tento článok už poznáte, ale opakovanie je matka... :D

http://www.valka.cz/clanek_10576.html

Je tam po lopate vysvetlený zastavujúci účinok jednotlivých kalibrov, o.i. i kal. 22.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"