Nový útok v Srbsku: 8 mrtvych, 14 zranenych

správy o útoku alebo obrane so zbraňou
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 6 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

MRBLUE napísal: 09 Máj 2023, 10:37 Tu by som bol opatrny. Lebo po Europe je halda zbrani z inej "Slavianskej diery". Je uplne jedno odkial zbrane su. Treba sa pytat "preco???" a nie "cim???".
Je dobré pripomínať, že zďaleka nie všetky nelegálne zbrane pochádzali zo SR. Na fotkách z miest činov v záp. Európe sú väčšinou videné práve Zastavy M70 (resp. ich klony), čo je vzhľadom na balkánske vojny v nedávnej minulosti celkom pochopiteľné.

Otázka "prečo" je samozrejme namnieste.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1316
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

DeSade
Ano, dostupnost prostriedku hra ulohu. Ale len v tom aky prostriedok na cin pouzijes, nie ci cin vykonas. Jeden z argumentov "odzbrojovacov" vo Svajciarsku bol vysoky podiel sebevrazd strelnou zbranou. Psychologovia sa k tomu vyjdarili, ze ak by nemali sebevrahovia pristup k strelnej zbrani, neklesol by pocet sebevrazd. Akurat by stupol pocet sebevrazd napriklad skokom z balkona ci pod vlak. V Chicagu je najvacsi pocet vrazd rocne aj ked je tam prohibicia na zbrane, v Lonydyne sa veselo pichaju nabrusenymi srobovakmi, v Nice si Ajatolah jazdil v sprievode nakladakom,aj v Berline na Vianocnych trhoch. Dostupnost strelnych zbrani ich nejako netrapila. Najvyznamnejsiu ulohu hra spolocenska situacia v krajine a tiez odhodlanie pachatela.
A na APZ sa uci vselico. Napriklad aj strielat...
Aj tebe pekny den :-D
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2077
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa dantes »

Vydriduch, bez toho aby som sa odvazil zovseobecnovat, by som sa skor priklonil k rustyho charakteristike: podla mna su srbi su dobri ludia, ale o dost divokejsi, bojovnejsi a "explozivnejsi" v porovnani s nami. Podobny pocit mam aj z Chorvatov a Bosniakov, s inymi balkancami som tu cest moc nemal. Vsetko mili ludia, len spolu im to nejako nejde :roll:

To, ze nie vsetky zbrane pouzite pri teroristickych utokoch su zo SR ma naramne upokojilo. Jediny spravny pocet tu je nula.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Dantes, ja ti neviem, nedržím stranu Vydriduchovi ani Balkáncom, ale ono dosť záleží, s čím porovnávaš. Možno akceptácia niektorých javov je tam trocha posunutá oproti nám, ale či sú divokejší... keď si predstavím napríklad takú horehronskú krčmu uprostred piatkového či sobotného večera alebo poriadnu východniarsku zábavu, alebo hoci diskotéku v niektorých južných okresoch, tak som opatrný pri podobných porovnávačkách.
:mrgreen:
Ja viem, ja viem, s Čechmi sme sa rozišli v mieri a do Maďarska prechádzame bez hraničných kontrol, ale aj tak...
:wink:
Táto debata je však primárne o čomsi inom a mňa vyrušuje, že sa o Slovensku v súvislosti s ilegálnym vyzbrojovaním kadejakej hávede hovorí podobne ako o krajinách Balkánu. Kým tam to má svoju neúprosnú logiku, lebo ozbrojené konflikty prajú prenikaniu ilegálnych zbraní na trh, tak u nás sa žiadna vojna nekonala. U nás išlo o čosi celkom iné, čo bolo po dlhší čas tzv. verejným tajomstvom a dodnes to zostáva, pokiaľ mi je známe, nepotrestané. Skrátka, celé zle.
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 2 months

Príspevok od používateľa DeSade »

dantes napísal: 09 Máj 2023, 22:45 Vydriduch, bez toho aby som sa odvazil zovseobecnovat, by som sa skor priklonil k rustyho charakteristike: podla mna su srbi su dobri ludia, ale o dost divokejsi, bojovnejsi a "explozivnejsi" v porovnani s nami. Podobny pocit mam aj z Chorvatov a Bosniakov, s inymi balkancami som tu cest moc nemal. Vsetko mili ludia, len spolu im to nejako nejde :roll:

To, ze nie vsetky zbrane pouzite pri teroristickych utokoch su zo SR ma naramne upokojilo. Jediny spravny pocet tu je nula.
Len pre upresnenie: všeobecný názov Bosniak je skôr historicko-politický. Dôležitý je primárne etnický, náboženský a až potom národnostný kľúč. A potom samozrejme futbal a ako sa im to hodí :D Bosniak môže byť kľudne slovan vyznávajúci islám. vieru, rôzneho genetického stupňa poturčenia-či skôr osmanizácie. Len pre zaujímavosť, strážčovia čistého katolicizmu - Maďari sú celkom slušne geneticky poturčení Avari.


@Jack: ešte raz, myslíš že vo Viedni kúpiš rýchlejšie preverenú Crvenu Zastavu alebo obskúrnu vz. 58 vo floberte ? Poďme s a baviť o tom, že tie floberty a expanzky, balkoviny sú hlavne medzi Republikovými dezolátmi distribuované po tých horehronských dolinááááách :D
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

DeSade, záleží na tom? Pre mňa osobne je podstatnejšia škoda, ktorú utrpela reputácia SR a následky, ktoré z toho rezultovali, teda napríklad aj tlak zo zahraničia na zmenu vnútroštátnej legislatívy. Táto reputačná ujma nerezultuje z toho, že ktosi kdesi v jednom izolovanom prípade zneužil zbraň (ne)znehodnotenú v SR, ale že záchytov takýchto zbraní všelikde po Európe bolo viacero. A tu platí, že viac než jedenkrát je priveľa.

Takže ak by som to chcel odľahčiť, na tvoju otázku môžem odpovedať, že aj v tej Viedni asi záleží od toho, koho oslovíš. Áno, je to hyperbola a vzhľadom na to, čo všetko a v akých objemoch sa dostalo do obehu počas vojny v bývalej Juhoslávii, je oveľa pravdepodobnejšie, že sa na čiernom trhu dostaneš k zbrani odtiaľ. Problémom však je, že Slovensko, kde vojna nebola 78 rokov, sa opodstatnene spomína v podobných súvislostiach. To je práve tá ujma na reputácii...



EDIT: Opravená chyba v osobe adresáta.
:D
rusty95
prispievateľ
Príspevky: 221
Registered for: 1 year

Príspevok od používateľa rusty95 »

Nuz, odvrtat kolik dokaze fakt kazdy.
Aj bol niekto u nas postihnuty za ten predpisany pracovny postup ako znehodnotit ostry SA vz. 58 iba na expanzku ?
rusty95
prispievateľ
Príspevky: 221
Registered for: 1 year

Príspevok od používateľa rusty95 »

MRBLUE napísal: 09 Máj 2023, 11:21 DeSade
Ano, dostupnost prostriedku hra ulohu.
Okamzita dostupnost prostriedku hra najdolezitejsiu ulohu pri okamzitom emotivnom skratovom konani.
Nasere ta sused, zena, typek na ulici je drzy.
V tomto pripade lahka dostupnost strelnej zbrane znamena velku pravdepodobnost "socialnej" katastrofy.

Amici maju takzvane "waiting period and expanded background checks" nakolko to znizuje pravdepodobost socialnej katastrofy o 17 %.

"We show that waiting periods, which create a “cooling off” period among buyers, significantly reduce the incidence of gun violence."
https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.1619896114
rusty95
prispievateľ
Príspevky: 221
Registered for: 1 year

Príspevok od používateľa rusty95 »

Pri sebevrahoch je miera dostupnosti strelnej zbrane naozaj nepodstatna 8)
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2077
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa dantes »

Jack, ja som ti nepisal nic :wink:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Dantes, sorry, samozrejme, že to bol DeSade a reagoval som na jeho príspevok. :wink: Idem to opraviť.
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 6 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

dantes napísal: 09 Máj 2023, 22:45 Jediny spravny pocet tu je nula.
Teoreticky a morálne správne, prakticky nerealizovateľné. Spoločensky škodlivé činy sa nedajú eliminovať na nulu, bez absurdne na hranu pritiahnutých zákonov, drasticky obmedzujúcich väčšinu. Viď napr. toto slávne víťazstvo miestnej polície nad návalom zlých zlých "nebezpečných" zbraní.. :roll: Ja by som sa nechcel dožiť toho, že jedného dňa budem súdený za šroubovák v kapse.
MRBLUE napísal: 09 Máj 2023, 11:21 Ano, dostupnost prostriedku hra ulohu. Ale len v tom aky prostriedok na cin pouzijes, nie ci cin vykonas. Jeden z argumentov "odzbrojovacov" vo Svajciarsku bol vysoky podiel sebevrazd strelnou zbranou. Psychologovia sa k tomu vyjdarili, ze ak by nemali sebevrahovia pristup k strelnej zbrani, neklesol by pocet sebevrazd. Akurat by stupol pocet sebevrazd napriklad skokom z balkona ci pod vlak. V Chicagu je najvacsi pocet vrazd rocne aj ked je tam prohibicia na zbrane, v Lonydyne sa veselo pichaju nabrusenymi srobovakmi, v Nice si Ajatolah jazdil v sprievode nakladakom,aj v Berline na Vianocnych trhoch. Dostupnost strelnych zbrani ich nejako netrapila. Najvyznamnejsiu ulohu hra spolocenska situacia v krajine a tiez odhodlanie pachatela.
Ani nemusíme po príklady až tak ďaleko, stačí si spomenúť na Hepnarovú. Kto sa rozhodne vraždiť, spôsob si nájde a žiadnen, ani ten najšialenejší zákaz tomu nezabráni. (Viem si živo predstaviť, že súdruhovia v Bruseli by boli schopní odhlasovať zákaz kameňov a drúkov)

Technický vývoj o hodne predbehol mentálny vývin ľudstva a budeme si s tým musieť poradiť, či po dobrom, alebo hard way..
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2077
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa dantes »

Vydriduch, ja som pisal konkretne o SK zbraniach pouzitych v teroristickych utokoch v Europe. Toto si musime ustrazit. A ak raz za xy desatroci niekde nieco ujde, musia byt vyvodene dosledky trestnopravne, ale aj dalsie: padat hlavy, odoberat licencie, likvidacia firiem a obchodov, zdokonalenie predpisov a ich velmi dosledna a dlhodoba kontrola. Kazdy, kto sa nejako podielal, nieco opomenul, vedel alebo mal vediet, profitoval, pocul a neoznamil... musi niest nasledky. A o pravne obmedzenia sa nebojme, pravo nebolo robene na to, aby sa zan niekto skryval, da sa byt aj velmi efektivny v medziach zakona.

O moznostiach vykynozenia zlocinnosti ako takej mam svoju vlastnu predstavu. :wink:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Dantes*, presne! V inom vlákne, v jednej stručnej reakcii pár dní nazad, som napísal: Pripomeňte mi prosím, už za tú prasačinu s lajdácky znehodnotenými kvérmi u nás niekoho zavreli? Či tvárime sa, že skutok sa nestal?
:twisted:
Vážne, spomeňme si, nech mi niekto pripomenie, koľko hláv u nás padlo? Koľkí išli sedieť? Koľko firiem bolo zavretých? Koľko majetku skonfiškovaného? Myslím, že poznáme odpoveď, lebo jediný, kto to skutočne odskákal, hoci nepriamo, sme boli my, zákonadbalí držitelia ZP. Keď sa u nás prerokovávala novela, tlaky zo zahraničia rezultovali nielen z toho, že sme si dávali načas, ale aj z toho, aké škody na reputácii Slovensko utŕžilo v súvislosti s kauzou (ne)znehodnotených zbraní a ich návratom do obehu.
:oops:
Problém, ktorý sa nás ako tuzemskej streleckej komunity týka, nestojí tak, že ak chce niekto v zahraničí spáchať nejaký mord, tak si na to určite nájde nejaký inštrument. Ani tak, že ak si terorista nekúpi kosu zo Slovenska, tak si určite kúpi klon kalacha z Juhošky, alebo inú flintu "stratenú" z nejakého vojenského skladu. Problém, ktorý sa nás týka je, že Slovensko, kde sme takmer 80 rokov nemali žiadnu vojnu, sa pri vyzbrojovaní grázlov naprieč Európou od talianských klanov, cez britské gangy, po islamských radikálov, spomína v jednej vete s krajinami notoricky známymi rozbujnelými organizovaným zločinom a pašovaním zbraní. A kým zahraniční veľvyslanci nám chodia robiť prievan aj do NR SR, našim OČTK to zrejme nestačí... Pritom tu sa fakt očakáva nulová tolerancia. Či?



*Teraz už som si adresáta nepomýlil :wink:
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 2 months

Príspevok od používateľa DeSade »

Jack napísal: 10 Máj 2023, 12:49 DeSade, záleží na tom? Pre mňa osobne je podstatnejšia škoda, ktorú utrpela reputácia SR a následky, ktoré z toho rezultovali, teda napríklad aj tlak zo zahraničia na zmenu vnútroštátnej legislatívy. Táto reputačná ujma nerezultuje z toho, že ktosi kdesi v jednom izolovanom prípade zneužil zbraň (ne)znehodnotenú v SR, ale že záchytov takýchto zbraní všelikde po Európe bolo viacero. A tu platí, že viac než jedenkrát je priveľa.

Takže ak by som to chcel odľahčiť, na tvoju otázku môžem odpovedať, že aj v tej Viedni asi záleží od toho, koho oslovíš. Áno, je to hyperbola a vzhľadom na to, čo všetko a v akých objemoch sa dostalo do obehu počas vojny v bývalej Juhoslávii, je oveľa pravdepodobnejšie, že sa na čiernom trhu dostaneš k zbrani odtiaľ. Problémom však je, že Slovensko, kde vojna nebola 78 rokov, sa opodstatnene spomína v podobných súvislostiach. To je práve tá ujma na reputácii...



EDIT: Opravená chyba v osobe adresáta.
:D
Záleží.
Lebo politická korektnosť.
Nemôžu predsa povedať, že zbrane sú z krajím z kade prijali množstvo vojnových utečencov. Terajších voličov.
Radšej ukážu prstom na nejaké divné štátne ustrojenie kdesi medzi Ukrajinou a Českom z kade majú tak akurát utieračky zadkov rakúskych penzistov...
Že Tebe to musím k...., vysvetlovať... :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Udalosti"