Streľbu v Bruseli označili za teroristický čin (Okt 2023)

správy o útoku alebo obrane so zbraňou
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3699
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Údajné prehlásenie teroristu pred útokom:
https://twitter.com/visegrad24/status/1 ... 0809976201

A niečo po útoku, preklad vraví, že to robil v mene alaha a je to odplata za muslimov.
https://twitter.com/visegrad24/status/1 ... 8517042437

Video zo streľby:
https://twitter.com/sentdefender/status ... 3215522234
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3699
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Polícia už pozná identitu atentátnika, ktorý v Bruseli zabil dvoch Švédov a zranil taxikára

https://www.aktuality.sk/clanok/eJ78tDe ... -taxikara/
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Tipujem: bude to ďalší, o ktorom sa teraz dozvieme, že trpel duševnými problémami? Ďalší, o ktorom sa teraz dozvieme, že silové zložky ho mali “v hľadáčiku”? Ďalší, ktorý sa zradikalizoval v base, alebo v mešite, kde (ako spoločnosť) tolerujeme nejakého radikálneho kazateľa? Let me guess…
47ronin
prispievateľ
Príspevky: 206
Registered for: 5 years 4 months

Príspevok od používateľa 47ronin »

Jack, suhlasim, ale s tym kazatelom je to trochu osemetne... lebo sloboda slova a sloboda vyznania... radikalny moze byt kazatel akehokolvek vyznania, uz vidim ako by predstavitelia roznych cirkvi vyskakovali z koze....
ono sa asi malo viac premyslat uz pri registracii a udeleni povolenia na stavbu ich obradneho miesta...
inak, medzicasom: https://www.teraz.sk/zahranicie/atentat ... ex%253Btop
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ronin, tu nejde celkom o slobodu slova, skôr o slobodu prejavu (čo nie sú synonymá, hoci v bežnom jazyku sa tak nezriedka používajú). V každom prípade, v tejto oblasti máme naprieč západnou Európou podobné štandardy a uznávame určité limity práva na slobodu prejavu (aj slobodu slova). Nepoznám detaily belgického právneho poriadku, ale dovolím si predpokladať, že to bude, vzhľadom na uvedené štandardy, dosť podobné ako u nás. No a v našom právnom poriadku vychádzajú tieto limity z Čl. 26 ods. 4 Ústavy. Platia až do takej miery, že niektorými špecifickými prejavmi možno naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v druhej časti TZ. V kontexte prípadov, o akých sa tu bavíme, by išlo predovšetkým o niektoré z extrémistických TČ v zmysle § 421 TZ a nasl. Problém teda nie je v kolízii trestného a ústavného práva. Problém je trocha inde, je vážnejší, lebo poukazuje na eróziu jedného z pilierov právneho štátu, keď si pred zákonom prestávame byť všetci rovni.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2077
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa dantes »

Presne tak. Ja si radikalneho kazatela predstavujem ako cloveka, ktory kaze dobro pre vsetkych, zije chudobne a vsetko co ma rozdal druhym. Ale som trocha pozadu. Tito kazu nepriatelsvo a vyzyvaju na vrazdenie. Trestne pravo to pozna ako "podnecovanie" v roznych formach a kto by chcel, lahko by to vedel stihat.

Citacia zo SME:
Abdesalem L. mal policajné záznamy pre obchodovanie s ľuďmi, nelegálny pobyt a ohrozovania bezpečnosti štátu. V júli 2016 cudzinecká polícia od cudzej rozviedky dostala informáciu, že Abdesalem L. chce odísť do konfliktnej zóny na Blízkom východe bojovať po boku džihádistov.

Počas utorňajšej tlačovej konferencie federálny minister spravodlivosti Vincent van Quickenborne potvrdil, že Úrad pre koordináciu a analýzu hrozieb (OCAM) muža neevidoval v databáze radikalizovaných a sledovaných osôb.

"Toto bolo overené, s týmito informáciami sa už nedalo nič robiť. Navyše nič konkrétne nenasvedčovalo jeho radikalizácii. Preto táto osoba nebola zaradená na zoznam OCAM," vysvetlil Van Quickenborne.


Takze bol tam nelegalne, mal policajne zaznamy a spravodajske sluzby boli varovane, ze to je dzihadisticky radikal. Nedalo sa vsak nic robit... :evil: Vraj mu bol opakovane zamietnuty azyl a mal byt vyhosteny - uz v roku 2016. Ale stratil sa... Ja si stale myslim, ze ludia, ktori su v azylovom konani by mali byt internovani az do skoncenia azyloveho konania, alebo do doby nez prejavia volu odist z krajiny. Nie je mozna prax, ze niekto poziada o azyl napr. v SR, ale hned buduci den odide do Skandinavie alebo Francuzska a nikto o nom uz nic nevie a vysledok konania je vlastne irelevantny. Internacia moze byt komfortna ludska, ale povinna. Europu by stala menej ako toto. Ale toto nie je nic nove.

Povodne spravy boli, ze sa streilalo z AR15, ine ze z Kalacha. Aby to nakoniec nebola Sa58... Podla zvuku z videa som to nevedel identifikovat.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3699
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Ak by si dokázal z tých dostupných videí podľa zvyku analyzovať o akú pošli ide, tam by som asi začal kadiť ako Vombat. 8)

Mne to na Vz. 58 nepripadá, fotka je z jedného z dostupných videí. Nič lepšie som zatiaľ nevidel.
Screenshot_2023-10-17-22-12-47-965-edit_com.twitter.android.jpg
Screenshot_2023-10-17-22-19-38-427-edit_com.twitter.android.jpg
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Podľa obrázkov to môže byť všeličo. Aby to ešte nebola nejaká G36 z nemeckých vojenských skladov šlohnutá... :roll:
steniels
prispievateľ
Príspevky: 334
Registered for: 11 years 2 months

Príspevok od používateľa steniels »

tiež ma ako prvá napadla, pre tu railovu lištu vyvýšenú... ale Géčka ju majú omnoho dlhšiu... toto mi príde ako bočná montáž k AKčku...
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2077
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa dantes »

Pusku nie, ale 223rem znie inak ako vz.43.

Toto kalach nebude, ma vyrazny nosic musky / musku a tu na konci hlavne nevidno nic. Bocna montaz byva kratsia a nezasahuje tak daleko dopredu zbrane. Skor to fakt vyzera na G36(K?) - mavaju optiku/kolimator zabudovany v tej vyvysenej rukoveti, takze musku nemava vobec.
steniels
prispievateľ
Príspevky: 334
Registered for: 11 years 2 months

Príspevok od používateľa steniels »

len pri Géčkach konči ten vyvýšený rail až ďaleko za zásobníkom a tuto na záberoch to konči na úrovni zásobníka ... možno niečo na štýl CAR15 y to mohlo byť ...
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Keď už takto špekulujeme, tak ano, v neprospech G36 hovoria presne tie argumenty, ktoré tu odzneli. Možno práve ja som spomenul G36 ako prvý, ale skôr pre súvislosti so "stratenými" zbraňami zo skladov Bundeswehru. Mne samotnému to G36 príliš nepripomína. Z dvoch vyššie zverejnených fotiek možno tak na jednej veľmi zhruba, ale na ďalšej vôbec. Jednoducho tvary, proporcie, masa... Na G36 by som nestavil. Moja teória, podľa fotiek, ktoré som videl, že vzhľadovo by to mohol byť možno aj variant Saigy s nejakými doplnkami a pre túto teóriu by svedčili aj tie správy, že malo ísť o kalacha. Keď už teda chceme špekulovať...
:wink:
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2077
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa dantes »

steniels, mas pravdu, na tej prvej foto to je celkom vidiet.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2077
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa dantes »

Napísať odpoveď

Návrat na "Udalosti"