Streľba v Prahe: 11 mŕtvych, desiatky zranených

správy o útoku alebo obrane so zbraňou
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3699
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Na Políciu zavolá chlapík že sa inšpiroval a chce si zaobstarať zbraň a tiež ísť vraždiť.

Video zo vstupu do jeho bytu o pár hodín neskôr.
https://twitter.com/PolicieCZ/status/17 ... 4006293764

Aj na mieste našich zložiek by som teraz mal dosť obavy či sa nejaký dezolát neinšpiroval a vôbec našim nezávidím pri tých možnostiach (vybavenie s výcvik).

Bratia česi majú dnes štátny smútok, pridávam sa k ním a pozostalým úprimnú sústrasť.
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 6 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

rusty95 napísal: 23 Dec 2023, 00:57 Podla prieskumov z masovych strelieb z USA je "first responder" taktika najlepsia ze hned prvy clovek co ma zbran ide okamzite bez vahania po strelcovi.
Tj vyslovene ide hned do protiutoku a doslova ho lovi. Vtedy sa podari statisticky zachranit najviac zivotov.
Máš k tomu prosím Ťa nejaký zdroj, ideál nejakú štúdiu?
Ono je to elementárna logika, ale mať to čierne na bielom, bol by to protiargument pre hoplofóbov a gun grabberov. Alebo aspoň viac info, anglicky viem dobre, pohľadám to. Vďaka.
rusty95
prispievateľ
Príspevky: 221
Registered for: 1 year

Príspevok od používateľa rusty95 »

To ja som tiez niekde cital davnejsie po anglicky ked som cital o nejakej masovej strelbe v USA.
Daj vyraz "Mass shooting" do googla a mozes citat od rana do vecera.

V principe tam islo o to ze pachos musi zacat celit ASAP realnej hrozbe a je nuteny sa nou zaoberat.
Nie ze strielat si ako na strelnici kde terce nestrielaju naspat.
Ten prvy responder dokaze zachranit najviac zivotov.

Casto sa stava ze ked si pachos uvedomi ze uz sa stava obetou on, tak sam spacha sebevrazdu.
Naposledy upravil/-a rusty95 v 23 Dec 2023, 10:01, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3699
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Ten posledný odstavec vieš nejako odzdrojovať štatistikou?
rusty95
prispievateľ
Príspevky: 221
Registered for: 1 year

Príspevok od používateľa rusty95 »

az to najdem tak to postnem.
ono v podstate "mass shooting" je prejav extremnych vlastnosti cloveka v reale v kratkej casovej dobe.

funguju tam rovnake principi ako pri detoch v materskej skolke:

deti odkopnu dieta z nejakeho dovodu (nezhodne nazory na zivot a svet)- vznik frustracie
dieta sa chce sociovat ale skupina ho zas vykopne (blokovanie uzivatela aj na socialnych sietach, nie len v realnom zivote) - frustracia sa dostava do extremneho bodu
utok na skupinu nejakym predmetom (efektivna zbran) aby bola dosiahnuta jasna prevaha - potrestanie skupiny
skupina je decimovana pokial nezasiahne ucitelka (proti akcia ozbrojenych zloziek)
dieta ked zbada ucitelku sa bud vzda (sebevrazda) alebo odporuje aj jej aj ked vie ze nema sancu (finalny vzdor ozbrojenym zlozkam)
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3699
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Nie celkom rozumiem, či hovoríš o niečom čo si myslíš, alebo sa venuješ tomuto odboru, vráťme sa radšej k samotnej udalosti, lebo mi to príde z tvojej strany také dojmologické, ak to tak nie je, tak to ber len ako vnímanie.

Streľba v Prahe: V dome strelca našli policajti výbušné zariadenie, pyrotechnik ho včas zneškodnil

https://www.aktuality.sk/clanok/Fh1GN0a ... neskodnil/
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3699
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Bohužiaľ sa tí ľudia nájdu, snáď ale nie odhodlaní a s prostriedkami:

https://www.aktuality.sk/clanok/kDxiZuo ... -zadrzali/
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2077
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa dantes »

rusty vdaka, chapem ze to zavisi od vela okolnosti, ale logiku to dava.

mesi, k tomu asi tazko najdeme nejaky manual, kde to je cierne na bielom. Okrem ineho, ten odvazny first responder co do toho pojde musi davat okrem pachatela sakra pozor, aby ho napr. nezastrelila policia. A to nie len zasahove komando, ale aj odstrelovaci zvonka.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Dantes, omyl, je k tomu dobre spracovaná metodika. Stačí Google a človek nájde, čo potrebuje. Kedysi ma táto téma zaujímala zo študijných dôvodov a je k tomu x relevantných zdrojov, vrátane odporúčaní, ako postupovať. Väčšina vychádza alebo odkazuje priamo na materiály FBI, ako je The School Shooter: A THREAT ASSESSMENT PERSPECTIVE. Tu je aj nejaký aktuálnejší videomanuál: https://www.fbi.gov/video-repository/ru ... 0.mp4/view
:arrow:
A teda dovolím si tvrdiť že Rusty zase troška prifarbuje, čo teraz kdesi zachytil a započul (napr. vyjadrenia Němca, Černého a iných na ČT a inde). Áno, s ohľadom na situáciu sa odporúča ísť po strelcovi asap, ale nejde vždy ani tak o to "loviť" ho - čo vzhľadom na okolnosti je niekedy pre jednotlivca vyzbrojeného krátkou s jedným či dvomi zásobníkmi ťažko realizovateľné, ale skôr viazať strelca na určitom mieste po kriticky dlhý čas, aby nemohol ubližovať ďalším a ďalším obetiam. A to naozaj obvykle dokáže aj priemerne trénovaný jednotlivec s krátkou, ak má dobrý mindset.
8)
A áno, popri všetkej chvále, ktorá sa okamžite začala vznášať na prácu polície, bol by som zdržanlivejší. Neviem, v koľkých budovách po Prahe sídli Filozofická fakulta Univerzity Karlovej, ale použijúc paralelu, pre mňa je ťažko predstaviteľné, že ak by napr. PZ SR vedel o hrozbe obdobného útoku v Bratislave, že by pred každú z budov využívaných filozofickou fakultou nepostavil aspoň hliadky. Ak by teda dekanát pri tomto druhu hrozby okamžite nezrušil vyučovanie. Fakt si to neviem predstaviť a smrdí mi to zlým úsudkom a/alebo podcenením hrozby. Bavíme sa o hlavnom meste ČR, kde je k dispozícii dostatok jednotiek na realizáciu podobných opatrení. Ale tento svoj názor beriem s veľkou rezervou najmä preto, že informácie mám(e) len z médií.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

dantes napísal: 22 Dec 2023, 22:02 guns, preco myslils, ze PZ zlyhal? Nemam info, tak sa pytam.
dantes: Nepisem ze zlyhali, ale myslim ze teraz uz je zjavne ze viacero veci podcenili, a rovnako ako pise Jack by som bol zdrzanlivejsi co sa tyka tej chvaly. Sice zatial nevieme uplne vsetky detaily, a nechcem varit z vody, ale tu je napriklad aktualizovana casova os:
https://www.startitup.sk/exkluzivne-na- ... ronologia/

Podla vsetkeho teda 12:26 matka utocnika (D.K. - oznacujme ho utocnik) oznamila na policiu ze dostala sms od syna ze je na ceste do Prahy kde ide nieco vybavit a spachat samovrazdu. Nebola to teda anonymna oznamovatelka ani neznamy utocnik, okamzite bolo mozne ho prelustrovat a zistit ze je legalnym drzitelom 8 zbrani vratane tlmica. 12:56 uz bolo dokonca najdene telo otca ako aj casovany vybusny system v pivnici (fen/casovac/pusteny plyn+plynove bomby - vid foto v linku) a najneskor v tomto momente malo byt ceskej policii jasne ze sa jedna o velmi vaznu hrozbu.

Zaroven 12:51 ceska policia vedela ze utocnik uz ma telefon vypnuty a da sa ocakavat ze bud uz je na fakulte alebo tam v najblizsej dobe dorazi (autom by mu to z Unhosta - kde bol naposledy lokalizovany o 12:17 - na fakultu trvalo 30 minut, autobusom a metrom cca hodinu az hodinu a pol).

Utocnik sice vobec nemusel ist na svoju skolu, mohol v podstate urobit cokolvek a kdekolvek, ale (kedze bol samotar, zijuci s otcom) najpravdepodobnejsi scenar bol ze sa ide pomstit nejakemu cloveku/ludom na fakultu kde studoval (inak by si zobral zivot doma v kuchyni a nepisal by mame ze to ide urobit do Prahy, atd.). A kedze za sebou nechal zavrazdeneho otca, dalo sa tiez logicky cakat ze sa nejde niekde sam demonstrativne upalit ako Palach ale ma v plane krviprelievanie (a ze minimalne je psychicky naruseny, ak nie uplny psychopat).

Z Unhosta do skoly mal spojenie autobusom do Motola, kde prestupil na metro A-cko, ktorym sa doviezol na zastavku Staromestske, a odtial to mal par minut aby sa dostal do ktorejkolvek zo styroch budov filozofickej fakulty.

Clovek by teda ocakaval ze este pred 13tou mohla prazska policia dostat echo, a mohli ho cakat/odchytit na vypocutie pre podozrenie z vrazdy ci uz na zastavke v Motole, alebo na nastupisti v Hostivari, pripadne pocas jazdy metrom, pripadne ho cakat na tej (pre neho poslednej) zastavke metra na Staromestskej (alebo vsetko z vyssie uvedeneho). Vedeli ako vyzera (z obcianskeho/zbrojaku/studentskeho preukazu, atd.), a zbrane niesol vo velkom puzdre na gitaru, takze az tak nenapadny nebol. Navyse metro a jeho stanice su kamerami pokryte velmi dobre, plus v predvianocnom obdobi v centre stareho mesta tam urcite bolo aj mnozstvo pesich hliadok.

Realne co ale ceska policia urobila bolo ze:

13:27 - Vyslaná žiadosť do Prahy o preverenie pohybu Davida K. na Filozofickej fakulte s upozornením, že môže byť ozbrojený.

13:49 – Zo Stredočeského kraja hlásia, že David K. by mal mať vyučovanie v budove Filozofickej fakulty na ulici Celetná 20 v Prahe. Na adresu boli vysielané všetky zásahové zložky.

14:22 – Začína evakuácia objektu Filozofickej fakulty na ulici Celetná 20 okrem triedy, kde by sa mal nachádzať podozrivý David K.

14:28 – Zásahová jednotka vstupuje do triedy. David K. sa tam nenachádza.

14:29 – Policajti prehľadávajú zvyšok budovy na ulici Celetná 20.

14:38 – Prichádza lokalizácia mobilného telefónu Davida K. O 14:35 ho zachytili na bunke ulice Revoluční – asi 1,3 km od budovy Filozofickej fakulty na ulici Jána Palacha.

14:59 – Prichádzajú prvé hlásenia o streľbe na Filozofickej fakulte na ulici Jána Palacha.

15:05 – Na miesto prichádza prvá hliadka.

15:06 – Policajti hlásia, že páchateľ je na 4. poschodí budovy.

15:06 – Na miesto prichádzajú ďalšie hliadky.

15:08 – Policajti hlásia, že osoba je úplne na samom vrchu.

15:11 – Zasahujúci policajti hlásia, že podozrivý je na streche budovy. (vid video linknute vyssie - zbadal ho tam ten kameraman)

15:20 – PÁCHATEĽ SA STRELIL DO HLAVY.
...
15:42 – Zasahujúci policajti potvrdzujú smrť páchateľa.

Ten casovy rozdiel (cca 30 minut) medzi tym nez zistili ze je na streche a nez sa tam realne dostali vraj bolo sposobene tym ze nevedeli najst dvere na strechu (...), vraj boli zle oznacene (...). Ci to tak naozaj bolo asi ceska policia verejne neprizna, kazdopadne je to polhodina ktora dost prekvapivo chyba. Rovnako vyvolava otazky fakt ze este aj ked ho 14:28 v jeho triede nenasli, preco automaticky nezacali evakuovat aj tie dalsie tri budovy filozofickej fakulty, alebo minimalne k ich vchodom nepostavili hoci aj len obycajne hliadky a x dalsich veci.

Z toho vsetkeho teda cloveku vychadza ze ceska policia utocnika znacne podcenila, nesnazila sa ho zaistit cestou do Prahy, neocakavala ze by mohol ist ci byt kdekolvek inde nez sediet na svojom mieste v triede kde mal byt podla skolskeho rozvrhu, ked ho tam nenasli nesnazili sa zabezpecit aj ostatne miesta kde sa dalo ocakavat ze pojde (na prednasky nechodil len na Celetnu ale aj na Palachovu), 14:35 lokalizovali jeho telefon na ulici Revolucni takze uz vedeli ze je priamo v centre, ze je zatial nazive, ze je pravdepodobne vrah a psychicky naruseny (kedze zjavne zabil vlastneho otca), je vyzbrojeny a extremne nebezpecny (chce ukoncit svoj zivot cize nema co stratit), a clovek by cakal ze sa to tam bude hliadkami len tak hmyrit, lenze ked 14:59 zacali prichadzat hlasenia o strelbe na Palachovej, tak prva hliadka prisla az o 6 minut, a prvy kontakt s (uz davno mrtvym telom) utocnika sa ceskej policii podaril az o 43 minut neskor.

Ci si toto vyssie zasluzi pochvalu, metaly, a povysenia, nech zvazi kazdy sam, kazdopadne ja v tom vidim (tak ako som napisal vyssie) policajny zasah ktory mal zjavne hodne daleko od profesionalne zvladnuteho. A ak by utocnik nespachal samovrazdu, alebo by sa jednalo o povedzme skutocneho teroristu (cize povedzme rovnako vyzbrojeneho ale s umyslom zabit co najviac ludi, navyse s vybusnou vestou ako poslednou poistkou), tak by ta tragedia mohla byt radovo nasobne horsia.

Tu inak vidim paralelu s 'nasim' znamym 'strelcom z Devinskej', ten tiez mohol teoreticky sposobit mnohonasobne vacsiu tragediu, ktorej zabranili len dva faktory - ze si (diplomaticky povedane) primarne vyberal terce na zaklade farby a ze sam relativne rychlo nasledne spachal samovrazdu. Az potom prisiel kuklac ktory do mrtveho tela dal ranu aby nasledne zozal vavriny a media mohli upokojit verejnost, a mohlo sa to prezentovat ako uspesny zasah proti pachatelovi (aj s medailami, povyseniami a financnymi odmenami).

Lenze hoci je takyto (medialny) pristup pochopitelny - treba upokojit verejnost a dat im zdanie ze policia je vsevediaca, vsadepritomna, a ze taketo hrozby dokaze bleskovo eliminovat - zaroven je to pristup ktory je dost 'nebezpecny'. Vytvara totiz dojem ze snaha ochranit majetok a zivot seba ci svojich blizkych by nemala byt zverena ci ani len umoznena beznym ludom, ze obycajni ludia vlastne ziadne zbrane na svoju obranu nepotrebuju, ved je tu policia ktora vzdy 'bleskovo eliminuje hrozbu', takze zbrane na sebaobranu su zbytocne, a sportovi strelci ci polovnici mozu mat svoje zbrane kludne ulozene na strelnici ci na policii, a vypozicat si ich mozu na povolenie a len na pretek ci trening, pripadne na konkretny cas lovu, a nasledne ich hned okamzite musia vratit do uschovy na policiu, pricom takto zabranime takymto tragickym cinom. Ze to je blbost vieme asi vsetci tu na fore, lenze verejnost masirovana mediami narativom ze stat (policia) sa o vsetko postaraju, v kombinacii so 'sojovymi latte-ckarmi' pre ktorych su zbrane 'fujky fuj', to ako blbost nevnimaju a nasledkom moze byt dalsie 'utahovanie srobov' (zakona o zbraniach a strelive, vyhlaskach, atd.).

A tymto nechcem znevazovat pracu ci ulohu policie, alebo podcenovat ich schopnosti, naopak, doverne ju poznam a verim jej, no zaroven viem ze fyzicky nie je mozne aby 'ti nasi' boli vzdy a vsade.

Dalsi problem je ze zatial co v kazdej populacii sa vyskytuje urcite promile psychicky narusenych ludi schopnych takychto cinov (a je im jedno ci k tomu pouziju sekeru, plyn, legalne ci nelegalne ziskanu zbran, alebo hoci aj nakladne auto), a je takmer nemozne ich predvidat alebo im zabranit (vid napr. tu), zaroven tu mame aj ine hrozby ktorych pri sucasnej trajektorii situacie a imigracnej politiky EU bude obavam sa len pribudat :roll: Otazka neznie ci, ale kedy a kde sa v EU odohraju dalsie tragedie v style Bataclanu, pricom utoky v Parizi jasne ukazali ze aj vyborne zkoordinovany policajny zasah ma svoje fyzikalne, logisticke, aj zdrojove limity (= mnozstvo policajnych jednotiek v danej oblasti, casy potrebne na presun, potrebna vyzbroj/vystroj, atd.).

A hoci mozeme polemizovat o tom ci by sialeneho strelca z Prahy ci z Devinskej dokazal zastavit aj nejaky odvazny ozbrojeny civil pokial by sa nezabili sami a policia by to z nejakeho dovodu urobit nemohla alebo nestihla, asi nemusime polemizovat o tom aku sancu proti ozbrojenemu utocnikovi ma civil ktory je neozbrojeny...

Stay safe,


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5192
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

Môj laický pohľad je taký, že naše policajné zbory (konkrétne myslím na Slovensku a v Čechách) neberú takéto hrozby a tragédie s dostatočnou vážnosťou. Chvalabohu sa v našich krajoch nedejú takéto strašné tragédie nejako častejšie, takže ja mám z počutého občas taký pocit, že "raz niekedy sa čosi stalo, ale veď to bola náhoda a to už sa tak ľahko znovu nestane". Je to síce značne zjednodušený pohľad, ale s rôznymi obmenami som ho počul viackrát. Samozrejme nie takto priamočiaro, ale proste to vyplynulo v kontexte rozhovoru.
Z toho pramení aj viac, či menej laxný prístup k služobnej povinnosti, keď sa niečo deje - stačí si spomenúť na toho sprostého lajdáka na operačnom, ktorý utopil informáciu o mieste, kde videli páchateľa po vražde tých dvoch chlapcov v bratislavskej Teplárni - narýchlo odbočím, tiež si stačí spomenúť koľko vypatlanej spodiny schvaľovalo túto vraždu a ešte si prihodili, že "málo bolo". Koľkých z týchto mentálnych žobrákov kontaktovala a konfrontovala naša polícia?!
U susedov ma narýchlo napadá incident z trošku iného súdka, ktorý skončil našťastie bez následkov - pamätáte si toho blbečka, ktorý strieľal na vtedajšieho prezidenta Klausa airsoftkou, či čo to mal, z bezprostrednej blízkosti? A ochranka?! Pozerala sa cez plece niekam inam... Maník potom išiel do najbližšej hospody na pivko... pritom by to mala byť policajná elita.
Preto ma až tak neprekvapuje tá strnulosť a formálnosť postupu českej polície - od budovy, ktorú mali obšacovanú je k druhej budove, kde sa strieľalo iba niekoľko stoviek metrov - ako to mohlo trvať dlhé minúty, kým tam prišli prví hliadkoví policajti? Minúty??? Od jednej budovy k druhej, keď som na akcii, kde čakáme nebezpečného pachoša? Akokoľvek môžem byť laik, tak mi to príde ako ťažká absencia flexibility a improvizácie.
Ako ateista sa modlím, aby sa už nikdy také nič nestalo, ale ako som už mnohokrát napísal, život nebol, nie je a nebude fér. V USA, kde mnohí policajti zaplatili životom za podceňovanie páchateľa má už väčšina súčasných príslušníkov bezpečnostných zložiek iný prístup - od bežnej cestnej kontroly až po riešenie aktívneho strelca. Ich vycepovali mnohonásobné tragédie, naši, najmä radoví policajti by si z toho mali vziať ponaučenie, ale to by chcelo viac angažovanosti a zmenu prístupu - nechce sa mi do toho zabŕdať hlbšie. Verím, že SK/CZ špeciáli to majú našlapané, ale tí prídu na scénu z logiky veci ako poslední. To úplne minimum pre bežného policajta by mala byť samonabíjacia puška v kufri hliadkového auta (ideálne aspoň s kolimátorom, alebo iným optickým zameriavačom).
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 621
Registered for: 10 years 2 months

Príspevok od používateľa aparapi »

Jack napísal: 23 Dec 2023, 22:57 Dantes, omyl, je k tomu dobre spracovaná metodika. Stačí Google a človek nájde, čo potrebuje. Kedysi ma táto téma zaujímala zo študijných dôvodov a je k tomu x relevantných zdrojov, vrátane odporúčaní, ako postupovať. Väčšina vychádza alebo odkazuje priamo na materiály FBI, ako je The School Shooter: A THREAT ASSESSMENT PERSPECTIVE. Tu je aj nejaký aktuálnejší videomanuál: https://www.fbi.gov/video-repository/ru ... 0.mp4/view
Pred pár rokmi natočili niečo podobné (paradoxne) aj v ČR:
https://www.youtube.com/watch?v=XxkZRze5Pd8
Používateľov profilový obrázok
astros
občasný prispievateľ
Príspevky: 91
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa astros »

Čítanie niektorých príspevkov je skutočným prínosom. Našiel som v nich niekoľko hodnotných poznatkov. Vďaka za ne.
Mal by som jednu otázku: Ako by sa mal zachovať/prezentovať človek, ktorý by zostal pri zmysloch/nespanikáril a chcel by sa pokúsiť eliminovať útočníka, ale aby v tom momente nebol on sám (mylne) eliminovaný políciou? Keďže by mohol byť identifikovaný ako páchateľ so zbraňou v ruke.
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 202
Registered for: 10 years 4 months

Príspevok od používateľa aoaia »

To je presne otazka co trapi aj mňa. Ako maju tusim amici v ustave: ked si jediny čo može niečo urobiť, je tvojou povinnosťou to "niečo" urobiť...
Na druhu stranu, nieje ziadna výhra to vzápätí schytat od policajneho snajpera...
millos
prispievateľ
Príspevky: 399
Registered for: 12 years 7 months

Príspevok od používateľa millos »

Napísať odpoveď

Návrat na "Udalosti"