Pákove opakovačky

Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Robia sa samozrejme aj pákové opakovačky v dospelých rážach, ktoré sa používali a aj dnes používajú prednostne ako lovecké zbrane.
Napr v modernejšom kalibri 30-30 prípadne 444/marlin/, alebo starej klasike 45-75 /Uberti/ .

Revolverové ráže v klasických kalibroch napr. 45 LC a 44-40/ sa stali oblúbené v americkej divočine aj u velkokapacitných LA karabinach na obranu a lov. Výhoda bola spolahlivosť, dostupné strelivo, pohodlné nosenie pod sedlom, hmotnosť a rozmery, rýchle opakovanie strelby a na svoju dobu zásobník na cca 10 ks nábojov robil z tejto zbrane docela slušnú palebnú silu.

Na výhradne lovecké účely sa používali ovšem iné zbrane. Do divočiny boli u lovcov dlho najoblúbenejšie jednoranové predovky /napr. pensilvánia, hawken/ ktoré postupne vytlačili /v podstate až po občianskej vojne/ nábojové jednoranové zbrane buď systém roling block, sharps, alebo opakovacie spencerovky.

U revolverových nábojov sa za účinnú vzdialenosť dá považovať tak okolo 100-150 metrov. U "dalekonosných" pušiek /45-70, 45-90.../ sa dodnes strielajú súťaže aj na vzdialenosť 1000 yardov.
Používateľov profilový obrázok
Olllap
občasný prispievateľ
Príspevky: 34
Registered for: 14 years 6 months

Príspevok od používateľa Olllap »

Vdaka za prispevky. Chcel by som Winchester na 25-100m (strelnica), v 357 , mozno optiku, co by ste mi doporucili ? Bol by vhodny GG 1892, 20", lestena ocel ? GG ma priaznive recenzie , ale celkom sa mi pozdava aj Merlin, Rosii uz je skor opisovana ako DODO. Dik za rady.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Great Gun má akurát vraj velmi dlhé čakacie doby, ktoré niekdy presahujú aj rok.
Používateľov profilový obrázok
Olllap
občasný prispievateľ
Príspevky: 34
Registered for: 14 years 6 months

Príspevok od používateľa Olllap »

No ako som tak kukal po nete, nebude tak jednoduche si vybrat. Jeden pan cakal na GG 18 mesiacov. Asi budem hladat alternativy.
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa floyd »

Tak veľa šťastia, ja sa snažím kúpiť opakovačku lever action v .44 Magnum (alebo .454 Casull) už druhý rok. Jediná séria Marlin v .44 Magnum, čo sa k nám (a tiež do Čiech) odvtedy doviezla mala problémy s veľmi nekvalitnou výrobou (a to ako v čiernenom prevedení, tak aj v nereze), pričom nič iné som v obchodoch tomto kalibri nenašiel... Teraz čakám, či sa konečne rozhýbe BW Arms s talianskou firmou Chiappa, ale Slováci sú tak neskutočne neflexibilní, že o tom pochybujem. Rossi-Puma sú síce prevedením mierne slabší ako konkurencia, ale pokiaľ viem zase ako jediní robia aj .454 Casull. Great Gun nie sú schopní vyrobiť nič načas a v .44 Magnum nevyrobia vôbec nič (osobne overené), aj napriek tomu, že uvádzajú, že na požiadanie robia aj iné kalibre . Kamarát čakal na .357 vyše roka a nakoniec mu museli vrátiť zálohu.. :evil: O zastúpení Henry na Slovensku neviem nič (myslím, že momentálne v ponuke ani nič v mojich kalibroch nerobia a sústreďujú sa hlavne na .22 a potom mordy ako .45-70 Govt a nejaké .30-30). Čo sa týka trhu s puškami lever action, zhrnul by som to nasledovne: kosti, fakle, stredovek... :( Ak sa tu ten trh do pol roka nerozhýbe, tak určite vycestujem sám do zahraničia.
Naposledy upravil/-a floyd v 12 Aug 2013, 08:07, upravené celkom 2 krát.
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa floyd »

Ja chcem .44 Mag, alebo .454 Casull hlavne na poľovačku a tiež zábavu na strelnici. Ďalším dôvodom je to, že mám na to prebíjanie. Podľa toho, čo som si naštudoval, zver na najbežnejšie poľovné vzdialenosti okolo 100m pri týchto kalibroch poväčšine zhasína na mieste alebo do 30m, pričom dobre farbí. Strela nefragmentuje, zostáva v celku, nepodlieva svalstvo a a nerozbíja ho (veľký kaliber, pomalšia strela, desaťročiami osvedčený ranivý účinok). Ešte som zvažoval .357 Maximum, ale to je už úplná utópia. Nikto to nerobí a Great Gun, čo sa chvália, že na požiadanie urobia aj iné kalibre mi to tiež zamietali vyrobiť aj keď som na nich tlačil (očividne je pre nich "technicky neriešiteľný problém" predĺžiť komorovým výstružníkom nábojovú komoru .357 Magnum o 7,8mm a mierne tomu prispôsobiť nabíjací mechanizmus). :?

Inak chlapci v JúEsEj s týmito kalibrami lovia úplne všetko od malej zveri v hmotnosti pod 10kg až po medveďov kodiakov. Na 100m z 20" hlavne má nadupaný .44 Magnum energiu hodne, hodne cez 1600J a .454 Casull ešte o 1000J viac. Spätný ráz je pritom príjemný a zvládnuteľný aj vetchejšou ženou a okolo 100m je aj pokles na balistickej krivke stále viac ako OK. :wink:

No a na zábavu na strelnici je puška geniálne spoľahlivá aj v "čajových" laboráciách zodpovedajúcich energii .357 Magnum.

Opakovačka v .357 Magnum/.38 Špeciál je super pre každého, kto nepotrebuje poľovať a hľadá lacnejšiu alternatívu streliva, pričom výkon v .22 LR sa mu zdá slabý. Asi tak...

Jediný problém je to, kde na Slovensku tieto super "hračky" kúpiť...
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Možno ak by sa našlo pár nadšencov ochotných ísť do spoločnej objednávky jedného modelu aby to mohli vykovať v malej sérii, inak sa situácia s termínmi normalizuje až nasýtia trh derringermi čo teraz vo veľkom vyrábajú. Je po nich tak silný dopyt že slovenská afg.sk sa svojho času "pomýlila" a predávala niečo iné pod značkou Great gun.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Mne ten náš trh vcelku vyhovuje. Takto aspon môžem kludne spávať a čo jesť :D

A tiež som uvažoval vycestovať do CZ na nákupy, kde je lepší výber a odkial doviesť nie je problém. Akurát tam treba ísť dva krát kua.

napr.: http://www.zbrane-dave.cz/
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa floyd »

Spoločnej objednávke by som sa nebránil, ale neviem, či by som po skúsenostiach s Great Gun išiel zrovna do zbrane od tejto firmy, hoci ich kvalitu nespochybňujem. Totižto odhliadnuc od skutočnosti, že mi neurobia .44 Magnum, .357 Maximum, ani .454 Casull, nechce sa mi čakať na búchačku 2 roky (a prípadne ešte potom drankať späť zálohu). Ako schodnejšia sa mi zdá takáto cesta:

- na jeden zbrojný sprievodný list zobrať viac zbraní od jedného predajcu (samozrejme aj v rozličných kalibroch, alebo iných zbraní ako lever action) trebárs z Čiech, Nemecka, Rakúska, alebo Talianska,
-náklady na cestu, zbrojný sprievodný list a potvrdenie od zahraničnej polície potom rozrátať medzi chalanov.

Ak by bolo viac záujemcov, bol by som prípadne schopný do takéhoto dobrodružstva ísť. Tomu by musela samozrejme predchádzať určitá záloha, nakoľko tu sa nejdná o nejaké matrice, zápalky, alebo strely za pár desiatok EUR. Ak v dohľadnom čase nekúpim nič na Slovensku, prípadne nebude záujem o spoločnú objednávku, tak za zbraňou v pohode vycestujem aj sám, už len preto, aby som mohol konečne pokojne spávať, aj keď poznám aj zmysluplnejšie trávenie času než je jazda po diaľnici a behanie po zahraničných úradoch kvôli potvrdeniam. Každopádne, nebude to po prvý, ani po druhý raz, čo by som musel kvôli búchačkam vycestovať von. :wink: :lol:
Používateľov profilový obrázok
limo222
častý prispievateľ
Príspevky: 579
Registered for: 12 years 10 months

Príspevok od používateľa limo222 »

Skus sa spytat tu, mozno budes mat stastie...

http://www.webforum.sk/viewtopic.php?t=9176
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Rudo »

Po pakovke v .44ke pokukujem i ja. Ale nie som v takej casovej tiesni ako floyd. Kebyze sa bavime o roku-dva a dohodneme sa na detailoch, som ochotny sa pridat.
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa floyd »

Ja nie som v časovej tiesni. V časovej tiesni sú slovenskí predajcovia. Dávam im tak pol, maximálne trištvrte roka a potom nechám zarobiť konkurencii v zahraničí. :wink: Cca 2 roky čakania, sľubov, nezáujmu a neochoty sa mi zdá dosť aj na slovenské pomery. :roll:
Naposledy upravil/-a floyd v 19 Mar 2013, 12:13, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Rudo »

Problem slovenskych predajcov je hlavne v tom, ze su na periferii zaujmu svetovych vyrobcov. A najma ti americki su v poslednych rokoch vytazeni hlavne svojim domacim trhom. Obama posuva cisla na cenovkach smerom hore a zamestnava vyrobne kapacity.
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa floyd »

To všetko by som, pochopil, keby sa konkrétne u mňa nejednalo o 2 roky bezvýsledného zháňania. Neviem si predstaviť, že by som ako jeden z mála distribútorov (alebo dokonca výhradný distribútor) nedokázal za 2 roky (SLOVOM: DVA ROKY!!!, KUA) doniesť na Slovensko zbraň, ktorú dlhodobo požadujú zákazníci. Určite to nie je kvôli tomu, že by USA, alebo Taliani nemali dostatočné výrobné kapacity, alebo, že by sme boli 2 roky na pokraji záujmu. Jednoducho na to slovenskí predajcovia dlabú. Priemerný predajca v Čechách tieto zbrane dokázal za 2 roky otočiť MINIMÁLNE 2x!!!
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa floyd »

Mimochodom, tak je to nielen so zbraňami lever action, ale so všetkými menej bežnými zbraňami a vôbec streleckými potrebami na Slovensku. Môžem uviesť niekoľko príkladov:

Keď som si v jednej nemenovanej, ale známej firme v Skalici pred vyše rokom objednával revolver Ruger v .30 Carabine, tak mi ho akože objednali, potom som tam volal za 2 mesiace a dozvedel som sa, že objednávka neexistuje a nikto o ničom nevedel, ale že mi ju zaradia do nákupu na tento rok. A hádajte čo??? Pred 3-mi týždňami som tam volal, ale opäť o ničom nevedeli a licencia na Ruger je už v háji... Takže vraj aby som sa pripomenul až keď budú žiadať licenciu o ďalší rok. Takže podčiarknuté sčítané: z požiadavky z roku 2012 mám planý sľub na rok 2014. Nakoľko sa jedná o výbehový model, budúci rok už objednajú viete čo... :x

Absolútne toto samé som zažil v jednej nemenovanej, ale známej firme v Nitre, len s inými zbraňami. :x

Ale napríklad aj taký blbý zlomený úderník do Drulova som riešil s jednou nemenovanou, ale známou firmou z Topoľčian (ktorá má na nich zastúpenie) viac ako 3/4 roka. Pretelefonoval som tam cenu toho úderníka, pričom som sa vždy dozvedel, že už je na ceste a tentokrát už fakt za pár dní príde a potom som zas čakal, aby som zas následne telefonoval... Keď som ho nakoniec dostal, musel som ho obrúsiť, aby mi do zbrane vôbec vošiel. :x

V inej nemenovanej a tiež známej firme z Topoľčian som si objednal asi zo 25 vecí na prebíjanie. Nakoľko nemali všetko na sklade, počkal som asi 3 mesiace, nech to skompletujú, aby som sa zastavil osobne. Ráno, v deň nákupu som kvôli každej jednej položke špeciálne telefonoval do firmy a nejaká pani mi potvrdila, že je všetko na sklade a môžem si po to v teň deň prísť. Keď som si pojazdil nejakých 120 km, aby som si vyzdvihol veci, hádajte, čo??? Zopár ich jednoducho chýbalo. Nedopátral som sa, s kým som ráno telefonoval, lebo pri takom množstve zamestnancov (asi až 5, či koľko vrátane mužov) to bolo nemožné. Akurát si spomínam, že nejaká pipinka bola ešte aj drzá, keď som sa myslím celkom oprávnene zavzdušnil, že ma sprosto oklamali, obrali o čas a zbytočne prehnali 240km. Na obranu zas musím dodať, že s majiteľom som nakoniec našiel spoločnú reč a veci sa potom doriešili vcelku bezbolestne. :x

A tak by som mohol pokračovať ešte dlho... Dosť ma odrádza jednať s NESCHOPNÝMI PRISPATÝMI IGNORANTAMI, bohužiaľ ak chceš na Slovensku kúpiť niečo iné ako majú na pulte, MUSÍŠ BYŤ NA TAKÉTO JEDNANIE SPRAVIDLA PRIPRAVENÝ. Keby som ja v robote podával takéto výkony a na všetko takto ukážkovo dlabal, tak už som dávno nezamestnaný... Nepochopím to, lebo z toho žijú, pričom na nás nemálo zarobia. :? Kadopádne sa nad tým nebudem trápiť a ak sa mi v dohľadnej dobe nepodarí od slovenského predajcu kúpiť to, čo potrebujem, tak kúpim bez problémov od zahraničného... 8)
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"