Konkretne príklady nutnej obrany a krajnej núdze

Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Chlapi, nič v zlom - nakoniec ma predbehol už aj admin - jasne, že Slov-lex nie je nič moc, jasne, že ako komunita sme niekedy až moc ľahostajní, atď. Ale skúsme toto vlákno nechať vyhradené pre konkrétne situácie, ktoré nastávajú. Na rôzne aspekty súvisiace so zbraňovou (a inou) legislatívou tu máme dosť vhodnejších vlákien. Chcel som to písať už ráno, nakoniec som sa dlhšie zdržal v inom vlákne, tak aspoň teraz.
:wink:
Nech nevyzerám ako pokrytec, viem, že do tejto debaty som sa ochotne nechal zatiahnuť aj ja. A veľmi rád v nej budem pokračovať, len troška inde. Je super, ak sa diskutuje aj o nejakých širších súvislostiach, len toto vlákno často vyhľadávajú aj tí, ktorí sa do nejakej konkrétnej situácie dostali a potrebujú poradiť, alebo nejakú videli (osobne či v médiách) a potrebujú ju analyzovať.
8)
A teraz aj čosi k veci - dôvod, pre ktorý som sem teraz vlastne prikvitol. Ak sa chceme rozprávať o práve držať zbraň a nosiť zbraň, o konkrétnych udalostiach, či o nejakom širšom kontexte a pomáhať si komparáciou, potom ako celkom fajn zdroj odporúčam: https://zbrojnice.com/ Teda aspoň pre tých, ktorí túto stránku ešte neobjavili... Koniec hlásenia.
:idea:
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Dátum registrácie: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Pripravujem polovičku na skúšky. Pri preberani roznych scenarov NO mám dilemu pri nasledovnom scenári:
Páchateľ sa pokúša znásilniť ženu. Nekričí že ju zabije ani nič podobné, jeho motív je jasne "len" sexuálny, ale vzhľadom na rozdiel medzi fyzickými silami sa žena nemá šancu ubrániť holými rukami. Je prosím použitie zbrane prípustné z pohľadu primeranosti?
Je fyzický rozdiel v sile medzi mužom a ženou dostatočná "okolnosť vzťahujúca sa k osobe útočníka alebo k osobe obrancu", aby nešlo o neprimeranú obranu?
Pokiaľ by žena obranca nejednala v zľaknutí a šoku podľa ods. 3, §24 TZ..

Dakujem pekne.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Znasilnenie je Utok na zaujem chraneny TZ. Znasilnenie moze sposobit tazku ujmu na zdravi a nezriedka sa moze pachatel snazit odstranit obet/svedka. Pouzitie strelnej zbrane v NO je priechodne.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Vydriduch, ako napísal Mr. Blue, tu ozaj niet o čom. V praxi by, samozrejme, mohli nastať rôzne okolnosti, ale vo všeobecnosti platí, že tu niet o čom. Tie okolnosti, na ktoré narážam, sú tak skôr v rovine akademických debát, než aby si tým motal manželke hlavu pred skúškami. Skôr by som sa zameral na ten rozmer problému, ktorý v sebe kombinuje nielen právnu stránku, ale aj stránku praktickú, kedy už treba ťahať, kedy možno použiť hrozbu, kedy možno strieľať...
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Niečo ako Harley :D
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Vydriduch: ešte treba dbať na čele slovné spojenie neprimeranosti. Ak si správne pamätám, tak slovné spojenie znie: celkom zjavne neprimarená. Tie slová tam nie sú zbytočná vata.
pietro32i
častý prispievateľ
Príspevky: 806
Dátum registrácie: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa pietro32i »

Vydriduch, a keby chcel niekto znásilniť teba, myslíš, že by si sa smel brániť len holými rukami? :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Nechcem vám kaziť zábavu, ale Vydriducha nie je možné znásilniť.
:wink:
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Tak, tak, podla nasich zakonov muza nieje mozne znasilnit.
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Dátum registrácie: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Ti co ma videli osobne, vedia, ze by nikto zaujem nemal! :D

Mesi - ano, samozrejme. Nebol som si isty, ci prave situacia "utok neozbrojeneho na zdravie ozbrojenej" nie je prave tou zjavnou nerovnovahou, nakolko utocnikovi takto hrozi potencionalne smrtelne zranenie. Dakujem pekne za odpovede.
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 617
Dátum registrácie: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa aparapi »

MRBLUE napísal:Tak, tak, podla nasich zakonov muza nieje mozne znasilnit.
Tak tak dvojitý meter :?
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

vydriduch napísal:Páchateľ sa pokúša znásilniť ženu. Nekričí že ju zabije ani nič podobné, jeho motív je jasne "len" sexuálny, ...
Ako "len" sexuálny motív? Ak žena nezostane apaticky bez akéhokoľvek odporu, nutne musí páchateľ pridať aj nejaké to násilie, inak znásilnenie len ťažko vykoná.

Ako opakoval Panzer veľakrát na prednáškach - je často na samotnej obeti, aby sa pokúsila vyjasniť prebiehajúcu situáciu - útočníkovi, svedkom a vlastne aj sebe. Krikom, výzvami, jasným odmietaním, ráznym konaním ...
Aby žena neprežívala krízovú situáciu, ale z pohľadu svedkov to nevyzeralo že "len sa tak nevinne doberali a obtierali a zrazu ona bum a chlap má jeden pupok navyše".
Používateľov profilový obrázok
satu
prispievateľ
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa satu »

MRBLUE napísal:Tak, tak, podla nasich zakonov muza nieje mozne znasilnit.
Ale sexuálne zneužitie alebo sexuálne násilie na mužovi zákon pozná.
Takže radšej u vydriducha neskúšajte šťastie bez súhlasu ;-)
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

vydriduch napísal:...nakolko utocnikovi takto hrozi potencionalne smrtelne zranenie. ...
A Tu si treba povedať, že žijeme v krajine, kde útočník, ktorý sa rozhodne porušovať trestný zákon, musí počítať aj s tou najhoršou variantou. Tam patrí veľká vďaka našim zákonodarcom.

Vydriduch: z toho čo píšeš sa mi zdá, že nerozumieš rozdielu v primeranostivs. neprimeranosti, ktorú ti musia dokázať. Nejde len o otočenie (negáciu) výrazu. Tvoja obrana nemusí spĺňať primeranosť, ale práve nemôže byť celkom zjavne neprimeraná.

To, že je dôvodná obava, že niekto ženu znásilní ju oprávňuje konať v NO. Ak sa už k tomuto skutku dostalo, niet pochýb, že sa treba brániť. Efektívne. Osobne si nemyslím, že by bol súd, dokonca ani prokurátor, ktorý by vzniesol obžalobu voči žene, ktorá použila strelnú zbraň pri znásilní. Na to by tam museli byť veľké pochybnosti - nie o primeranosti ale o tom, či vôbec došlo k skutku.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Dátum registrácie: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Otazka primeranosti nespociva len v pomere sil utocnika a obrancu, ale aj v chranenom zaujme, na ktory utocnik svojim konanim utoci. Je potrebne rozlisovat medzi utokom napr. na majetok, kde v pripade nizsich majetkovych hodnot nemusi byt pouzitie strelnej zbrane primerane, pretoze hrozi smrt /vazne zranenie utocnika a utokom napr. na osobnu integritu (napr. znasilnenie, sexualne nasilie a pod.), kedy by to dovodne zrejme bolo.

K tomu znasilneniu - pokial viem, ide o znasilnenie aj ked zena nekladie fyzicky odpor, kedze by bol zjavne neucinny ( napr. pred znasilnenim dostane dve facky a neudrzi sa ani na nohach) alebo rizikovy (pachatel drzi v ruke noz). Budem rad ak ma niekto doplni, tymto veciam sa prilis nevenujem.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"