Sušené mäso - Beef Jerky a sušenie potravín všeobecne

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa Panzer »

-Tommasino- napísal:Len pri tej sušičke sa obávam, že z toho bude moc tiecť šťava a zasviní ju to kompletne. ...
Ozaj akú marinádu si nakoniec zvolil?
Tiecť by ti nemalo nič, ak mäso po vybratí z marinády poriadne vysušíš. Teda aspoň mne zatiaľ nekvapla na plech ani kvapka. Marinádu som dával len by očko. Trochu frcnúť worcester, trochu sójovej omáčky, dve nakrájané šalotky, mleté čierne korenie a trocha oleja. Naložil som to do sklenenej nádoby, na vrch položil doštičku a na to tri taniere ako záťaž a dal som to do chladničky.

Najväčší problém bolo nakrájať mäso na čo možno najtenšie a rovnako hrubé kúsky. Mal som mäso dosť mäkké, aj keď bolo hodku v mrazničke a tak sa mi nepodarili práve najlepšie rezy :oops: . Nabudúce ho viac primrazím.

to roman

Rúru používam len preto, lebo sušičku zatiaľ nemám. Plánujem ju však kúpiť a preto by ma zaujímalo, ako poznáš, kedy je sušenie v sušičke "vo finálnej fáze"?
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Panzer napísal: ako poznáš, kedy je sušenie v sušičke "vo finálnej fáze"?
chodim kazdu polhodinu kostovat :)

najprv je to ako tatarak a ku koncu su to chipsy :)
Používateľov profilový obrázok
-Tommasino-
prispievateľ
Príspevky: 230
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa -Tommasino- »

Heh Roman pekne... ze ti nic nezostane po skonceni procesu sušenia sa nečudujem :lol: :lol:
Inak kolko KG mäsa mas na fotke Panzer?
A otazka pre Romana, koľko KG sa ti zmesti do sušičky, cca? Teda ratam s tym že je rovnako veľká (stredných rozmerov :lol: ) a má min. 6 poschodi.
Potrebujem odhad kolko kupiť na jednu varku.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa Panzer »

roman

Dobre, ale cca po koľkých hodinách začínaš koštovať? :D Piatich-desiatich?

-Tomassino-


Cca 1 kg mäsa.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

jj tak okolo kila na jeden raz :) pri ceen 27e za kilo svieckovej v supermarkete sa ani viac neda :)

panzer ; zalezi od toho ako nahrubo nakrajas, na kolko 'C mas nastavenu susicku, ako si to maso nechal odtiect atd...
cca po 5 hodinach donho skusam pichat sparatkom a ked uz zacne byt trosku suche , skusam z neho odtrhnut , ked sa zacne oddelovat po vlakne, je hotove

jo ozaj... maso treba krajat na tenke platky rovnobezne s vlaknom
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

mate ruru pootvorenu, aby vlhkost z masa mala kam unikat?
Tomas22
občasný prispievateľ
Príspevky: 18
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Tomas22 »

panzer a oplati sa to teda? Ved ked kupis 50 gramove balenie, tak je spravene s 175g masa. teda 6 x 175 g = 1050 g. Cena vysledna je cca 17,- EUR. A mas to bez prace, bez vedlajsich vydavkov. Ale urcite mas lepsi pocit ked si to spravis sam a vies s coho to je spravene. A este ked Ta to bavi tak preco nie.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa Panzer »

luke napísal:mate ruru pootvorenu, aby vlhkost z masa mala kam unikat?
Prvé tri hodiny som mal rúru pootvorenú (strčená chňapka), potom som už len každú hodinu na pár sekúnd rúru otvoril.

to Tomas22

Práve som dosušil, odvážil a môžem povedať, že z hľadiska finančného sa to skôr oplatí. Z cca kila mäsa som urobil 223g jerkov. Teda ekvivalent v obchode kúpeného 4x50 g+1x24g. Pri cene 2,80 Eur za 50 g balenie a 1,50 Eur za 24 g balenie som vyrobil jerky za cca 13 Eur. Moje náklady boli 7 Eur za mäso a cca 0,50 Eur za koreniny. Spotrebovaná energia cca 1-1,50 Eur. Celkové náklady cca 9 Eur. Práca zadarmo :D.

BTW: z výsledkom som viac než spokojný. Takmer tretina jerkov už zmizla v mojom a synovom bruchu :D. Snáď len na budúce dám trochu viac soli. Dokonca aj manželka ochutnala a skonštatoval, že dobré.

Zopár fotiek:

jerky po 10 hodinách sušenia

Obrázok

jerky pred vážením (nevidieť už zjedených 23 g :D)
Obrázok

detailný pohľad na výsledný produkt

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

wow vyzera to skvelo.
priblizne ako hrubku platkov si dal? ci sa mam snazit o co najtensiu?

a najdolezitejsia otazka, susis aj slabou rukou?
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Hrúbka by mala byť cca 3 mm, ja som mal od 3 do 5 mm. Dôležité je, aby boli všetky plátky približne rovnako hrubé, aby rovnako presychali.

Suším oboma rukami :D.
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa miro285 »

Keď si to jedol, si si to aj namáčal v nejakom dresingu? Lebo ono to bude asi dosť suché čo?
Používateľov profilový obrázok
-Tommasino-
prispievateľ
Príspevky: 230
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa -Tommasino- »

Keďže je to marinované tak ako originál jerky, určite nieje potrebné k tomu vláčiť dresing ani žiadnu omáčku. Ono toto jedlo má slúžiť predsa na jeden účel: turistika, (WTSHTF :twisted: ). A preto je potrebné aby spĺňalo určité kritéria, ako napr. malá váha a objem, vysoká energetická a nutričná hodnota.
Ale inak jak je libo, ku telke nič z toho nepotrebuješ, a môžeš si ochutiť podla fantázie :wink:
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa miro285 »

no to je jasné že do prírody nebudeš ešte vláčiť fľašu s kečupom :D ... ale len tak na doma sa pýtam, lebo si neviem predstaviť ako to chutí :P
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa Panzer »

miro2851 napísal:Keď si to jedol, si si to aj namáčal v nejakom dresingu? Lebo ono to bude asi dosť suché čo?
Je pravdou, že moje jerky sú najskôr tvrdé ako podrážka, ale stačí chvíľu požuť a je to super. Polku nasušeného množstva sme včera večer zjedli s kamarátom bez akéhokoľvek dresingu. Zalievali sme to len vínom :D.
Naposledy upravil/-a Panzer v 15 Máj 2010, 21:10, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

tuhe znamena ze vydrzi dlhsie v ustach, co je u tejto komodity podla mna ziaduca vlastnost.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"