Lov skodnej so vzduchovkou

vigorous_mendel

Príspevok od používateľa vigorous_mendel »

caute, cosi malo o "rattingu" viem, tak sem prispejem, nech pomozem tym, ktori o to stoja.

pri potkanoch, ktore su velmi vitalne hlodavce, ide o dve veci: 1. umiestnenie zasahu, 2. dostatocnu letalnu energiu, 3.vhodne strelivo.

letalna energia (energia potrebna na usmrtenie) je pri potkanovi asi 6 J (kto chce zdroj, najde si na nete). ked vezmeme do uvahy, ze aj obycajna slavia 630 ma ustovku asi 10 J, tak je jasne, ze vacsina vzduchoviek bohato na tuto robotu staci. (s vynimkou "prditiek" ako napr. mala IZ Baikal, ktorej som nameral ledva 5 J...)

viac ako 15 J je uplne zbytocnych. anglani, ktori strielaju aj tzv.FAC-vzduchovkami, nepozorovali ziadny rozdiel medzi zasahmi 30 J a 15 J. potkan proste lahne.

preto je omnoho dolezitejsie umiestnenie zasahu, a pouzite strelivo.

drzim sa zasady jeden vystrel-jeden potkan. pretoze ked domrvite prvy zasah, na dalsie uz bud nemate prilezitost alebo sa polovacka zmeni na nechutnu masiarinu - fuj. potkan je na ranu velmi tvrde zviera a aj pod slusnom zasahu dokaze odbehnut a bud bude dlho skapinat alebo vam zalezie niekam, odkial ho tazko vyhrabete, nedajboze niekam do budovy a potom sa vam tam bude rozkladat. tomu treba zabranit.

takze mierim ZASADNE na hlavu. idealne je, ked stoji potkan spredu, vtedy strielam medzi oci. to je spolahlivy zasah, pretoze diabolka preleti cez celu hlavu a znici skoro vsetko mozgove tkanivo. zasahy zboku lebky su tiez dobre, ale treba sa snazit umiestnovat ich na zadnu cast, skor ku krku. pretoze ak strela nesadne, stale mate dobru sancu zasiahnut bud predok hlavy alebo krk, v ktorom su dolezite tepny. zasah na krk je smrtelny (hemoragicky sok), ale agonia trva dlhsie (aj ked potkan uz o nej spravidla nevie).

zasahy na srce/pluca velmi neradim. v prvom rade treba dobre poznat anatomiu hlodavca, aby namiesto srdca ste nemierili na zaludok alebo pecen. a potom, je lahke minut, a diabolka moze trafit prave makke organy a potkan potom skapina pomaly a dlho. nemam potkany rad, ale zasluzia si rychlu smrt. zo dvakrat som trafil potkana do hrude s dvadsatdvojkou, boli to smrtelne zasahy, nakoniec, preco nie, ale musite vediet, co robite.

takze - hlava alebo krk.

dalsia vec - strelivo. ano, videl som, ze to tu preberate. gulate broky, diabolky so spicatou hlavickou, tzv. "prierazne" diabolky s gumenym spodkom - rozhodne NIE. vsetky sposobuju cisty priestrel. ako to tu niekto poznamenal, potrebujete presny opak, totiz, aby sa diabolka po naraze co najviac pokrutila, popretacala a stratila kopec energie, a to nie MIMO ciela, ale v nom. tak totiz ponici mnozstvo tkaniva, a o to ide.

pouzivam RWS super-H point, teda diabolky s plochou hlavickou. videl som tu tie dute walthery, neviem, ake su, ale vyzeraju celkom dobre. aj bezne tercove strelivo by mohlo byt fajn, samozrejme, co najkvalitnejsie. potkana prestrelite velmi lahko, sam som zazil, ze duta diabolka zasiahla potkana a pocul som, ako za nim cinkla o nejaky kov... ale az potom, ako mu urobila do hlavy dieru, ze sa cez nu skoro dalo vidiet.

ja nehovorim, ze gulicky alebo spicate diabolky potkana nezabiju, kazdy zasah hlavy je v podstate smrtelny. ale pokial strielate na trup, tak je to uplne nevhodne strelivo, pokial netrafite na supu vitalne organy. inak spravi gulicka len tenucky ranivy kanal a vyleti takmer neposkodena von. potkan potom skapina aj cele dni...

ad pretacanie diabolky naopak, narezanie hlavicky nozom - to je podla mna blbost. kto ma rad svoju pusku (a ak je to nejaka kvalitna zbran, tym duplom), ten to nerobi. jednak ide do kelu presnost, a jednak je to uplne zbytocne. kto nevie zohnat diabolky s dutou hlavickou, nech pouziva tercove strelivo.

klasicke diabolky s okruhlou hlavickou su dobre vtedy, ak strielate s oporou na vacsiu vzdialenost (25 m +). zase treba pripomenut, ze strielat na hlavu. toto je uz ale skor "pracicka" pre vetrovkarov so slusnou optikou. sam som pakrat trafil potkana z volnej ruky na 30 m, ale boli to skor nahodne strely a nerobim to pravidelne. urcite uz na taku dialku treba oporu.

este nieco k spravaniu potkana po zasahu: po dobrom zasahu do hlavy potkan vacsinou ihned padne a lezi uplne bez pohybu 2-3 sekundy, az si myslite, ze je uz hotovy. aj je, ale este neskoncil. nasleduje tzv. tanec smrti, ked zacne z agonie skakat (videl som sam aj metrove skoky!) alebo sa metat. moze aj tocit chvostom (jasny znak nastupujucej smrti). toto trva tak 10 sekund, potom je koniec. je sanca, za vam pocas agonie odskace niekam pod drevo na dvore... toto sa riesi tazko. sam som skusal zasahy na mozocek, ktory ovlada motoricke centrum, ale nie je to az take lahke, ako sa zda. maloktory potkan ostane po zasahu uplne nehybne lezat. jeden kolega mi pisal, ze to zalezi aj od pohlavia a veku jedinca.

este ku kalibru: podla mojich skusenosti je jedno, ci strielate .177 alebo .22, je ovela dolezitejsie strielat presne. ale ked som si vzal dvadsatdvojku, predsa len som si dovolil viac zasahov na srdce/pluca, je to velka gula a spravi dost skody. ako som uz pisal, ci trafite hlavu malou alebo vacsou diabolkou, je to jedno, potkan je mrtvy. tu uz skor ide o to, na aku dialku strielate, ci mate stabilnu strelecku vzdialenost atd., lebo .22 ma vacsi obluk a miesto zasahu sa dost vyrazne posuva v zavislosti od vzdialenosti. povedal by som, ze je to skor vec chuti.

toto som napisal preto, ze aj ja som kedysi zacinal so styrmi-piatimi diabolkami na potkana... bolo mi z toho potom dost nanic. potkany su hnus, ale mam ako lovec ovela lepsie pocit z cisteho "headshotu"...

tak lovu zdar a uvitam vase pripomienky a skusenosti
eager_banzai

Príspevok od používateľa eager_banzai »

Mam novu vzduchovku (novu ako novu :D ) prost epred fcerom mi jeden kamarat doniesol slavia 630 :D a za den (dnes) sme vyhlušili 2 vrabce a jednu straku Janu :D ale potom mi ich prisl oluto najma tu straku :/ :D strielanie potkanov uznavam :twisted:
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa miro285 »

no a daj debilom do rúk zbrane :roll:
Raider
občasný prispievateľ
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa Raider »

no ak mu to prislo luto tak az taky debil asi nebude :).....no a ano som ochranach takze to strielanie vtactva tu radsej riesit nebudem ,napokon co bolo napisane sa nakoniec nie vzdy muselo aj stat pravda?....som uz velky chlapec a viem vela o nerozvaznosti a neodolatelnej tuzbe ..sam som kedysi mieril na vselico mozne ..ale ako vravim vacsina z nas nakoniec aj tak dospeje je to dost nevyhnutny krok v epoche jak sa hovori ze zivota....

PS:a ano viem ze reagujem na sakra stary prispevok ..ale tak nejak mi nedalo a myslienka je tak ci tak stale aktualna ..či? :)
Používateľov profilový obrázok
miro8
prispievateľ
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa miro8 »

Marko2123 - Síce je to starý príspevok, ale nedá mi nereagovať. Vo "vzduchovkách" som niekde čítal, že terče sú nuda a preto vrabce a veveričky... Beriem škodcov, ako sú potkany, ktorým sa vďaka pôsobeniu človeka darí čoraz viac, ale strieľať tvory, ktoré sa práve pôsobením človeka pomaly strácajú z prírody? Čo keď sa náhodou začnem nudiť ja, s Tokarevom v ruke a náhodou pôjdeš okolo... Kto chce mať zbraň a nielen na ZP, by podľa mňa mal zmýšľať inak... Dnes z nudy zastrelíš veveričku, zajtra z "nudy" niekomu vystrelíš oko, alebo ešte niečo horšie. Sám vlastním aj vzduchovku a viem, že to nie je hračka... Chcelo by to trošku sebakontroly...
Napísať odpoveď

Návrat na "Vzduchovky"