Získanie výnimky na automatickú zbraň

inspiring_galois

Získanie výnimky na automatickú zbraň

Príspevok od používateľa inspiring_galois »

chcem vediet ako je to zo ziskanim vynimky na automaticke zbrane
udeluje sa toto povolenie iba na sportove ucely ?
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Dátum registrácie: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Pokiaľ viem, tak na športové účely sa výnimka na držanie samočinnej zbrane neudeľuje.

Takáto výnimka je možná len ak máš skupinu F zbrojného preukazu alebo skupinu G zbrojnej licencie a dôvodom je nadobudnutie zbierkového predmetu alebo zbrane na zberateľské účely a súčasne ide o zbraň, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou alebo predmetom múzejnej hodnoty.

Prípadne ak máš SBSku a skupinu F zbrojnej licencie a súčasne vykonávaš prepravu alebo ochranu mimoriadne nebezpečných alebo cenných zásielok, prípadne ochranu objektov, ktoré sú strategické z hľadiska bezpečnosti štátu (ostraha atómovej elektrárne a pod.).

Nadobúdanie a vlastnenie samočinných (automatických) zbraní je upravené v § 8 ods. 2, 3 zák. č. 190/2003 Z.z. o strelných zbraniach a strelive.
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Dátum registrácie: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa spherixis »

Panzer
Rad by som sa Ta spytal na nieco, na co som nepocul este jednoznacnu odpoved. A to je to "svojvolne" udelovanie a neudelovanie A skupiny. Je to skutocne tak (podlozene zakonom, cierne na bielom - o tom neviem) ze na to musis splnat nejake podmienky? V pripade odvovodnenia ziadosti, velakrat "ochrana osoby, zdravia majetku etc. nestaci. Ako je to? Moze ziadatel v pripade, ze je jeho ziadost o skupinu A zamietnuta, nejako protestovat? Naco sa v takompripade da odvolat? Vela otazok :D, ale vies kam mierim.
Dik.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

asterix
myslis interny predpis PZ? :D
Podal si si ziadost? Kua,mas E,ked sme ti hovorili dopis sk.B ,pripadne A ,tak si vahal.Nic si nepodal a uz riesis odvolanie :twisted:
/vraj ta seklo v army :lol: /
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Dátum registrácie: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa spherixis »

Seklo ma den pred. V skole - ma privedie pod fialky :lol:
Nedal som Acko lebo som sa na to necitil. Ze som mohol to je druha vec. :roll:
Rozmyslam, ze doplnim A, F

Existuje taky interny predpis?
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Dátum registrácie: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa Panzer »

O internom predpise, ktorý by mal upravovať podmienky pre udelenie Ačka nič neviem, ale keď nastúpim o týždeň do práce opýtam sa chlapcov zo zbraní a streliva. Možno majú nejakú smernicu z prezídia.

Pokiaľ viem, rozhodnutie o povolení či nepovolení Ačka je plne v kompetencii konkrétneho policajta a ty máš možnosť sa odvolať v správnom konaní k nadriadenému orgánu, teda na Krajské riaditeľstvo. Ak ani tam neuspeješ, možeš žalobou napadnúť na súde nesprávnosť rozhodnutia správneho orgánu. Súd však sám nemôže rozhodnúť, iba rozhodne o zrušení chybného rozhodnutia a so svojim právnym názorom vec vráti správnemu orgánu na opätovné prejednanie tvojej žiadosti a rozhodnutie.

Na čo sa máš odvolávať, alebo čím argumentovať? No asi tým, prečo si presvedčený o tom, že práve tý máš potrebu vláčiť zo sebou zbraň 8)
friendly_hamilton

Príspevok od používateľa friendly_hamilton »

spherixis napísal:Panzer
Rad by som sa Ta spytal na nieco, na co som nepocul este jednoznacnu odpoved. A to je to "svojvolne" udelovanie a neudelovanie A skupiny. Je to skutocne tak (podlozene zakonom, cierne na bielom - o tom neviem) ze na to musis splnat nejake podmienky? V pripade odvovodnenia ziadosti, velakrat "ochrana osoby, zdravia majetku etc. nestaci. Ako je to? Moze ziadatel v pripade, ze je jeho ziadost o skupinu A zamietnuta, nejako protestovat? Naco sa v takompripade da odvolat? Vela otazok :D, ale vies kam mierim.
Dik.
A ti daju len velmi tazko na to je zakon skor ti daju B ale to mas sice len drzanie
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Dátum registrácie: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Karol, právaže zákon na to nie je! Viď debatu vyššie. Zákon používa dosť vágne formulácie. Malo by to byť na zvážení policajta. Policajti sa však odvolávajú na predpis (smernicu, vyhlášku), ktorú azda žiadny neuniformovaný smrteľník ešte nevidel.
:D
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Dátum registrácie: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa spherixis »

Asi tak... Ale zase tej vyhlasky sa drzia bez vynimky.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa arminius »

488
Jack
Karol, právaže zákon na to nie je! Viď debatu vyššie. Zákon používa dosť vágne formulácie. Malo by to byť na zvážení policajta. Policajti sa však odvolávajú na predpis (smernicu, vyhlášku), ktorú azda žiadny neuniformovaný smrteľník ešte nevidel.
Panzer odpoveď
Nadobúdanie a vlastnenie samočinných (automatických) zbraní je upravené v § 8 ods. 2, 3 zák. č. 190/2003 Z.z. o strelných zbraniach a strelive.
Pridávam sa a :arrow: :arrow:

www.zbierka.sk

T R E T I A Č A S Ť
NADOBÚDANIE VLASTNÍCTVA ZBRANE,
NADOBÚDANIE VLASTNÍCTVA STRELIVA
§ 8
(1) Zbraň kategórie A je zakázané nadobudnúť do vlastníctva, držať alebo nosiť, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Ministerstvo môže udeliť na základe písomnej žiadosti výnimku na nadobudnutie vlastníctva a na držanie zbrane kategórie A držiteľovi
a) skupiny F zbrojného preukazu alebo skupiny G zbrojnej licencie z dôvodu nadobúdania zbierkového predmetu5) alebo na zberateľské účely, ak ide o zbraň, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou4) alebo predmetom múzejnej hodnoty,10)
b) skupiny A zbrojnej licencie na vývoj a výrobu zbrane kategórie A,
c) skupiny B zbrojnej licencie na účely ničenia, znehodnotenia alebo výrobu rezu zbrane a streliva.
(3) Ministerstvo môže na základe písomnej žiadosti udeliť výnimku na nadobudnutie vlastníctva a na držanie zbrane kategórie A uvedenej v § 4 ods. 2 písm.
b) držiteľovi skupiny F zbrojnej licencie, ktorý vykonáva prepravu alebo ochranu mimoriadne nebezpečných zásielok alebo cenných zásielok, ochranu objektov,ktoré sú strategické z hľadiska bezpečnosti štátu a plnenia medzinárodných dohôd, ktorými je Slovenská
republika viazaná.
(4) Výnimku podľa odsekov 2 a 3 možno udeliť, len ak to neodporuje verejnému poriadku, pričom ju možno časovo obmedziť.
(5) Udelenie výnimky podľa odsekov 2 a 3 zaznamená v preukaze zbrane (§ 37 ods. 2) okresné riaditeľstvo Policajného zboru (ďalej len „policajný útvar”), ktoré vydalo zbrojný preukaz alebo zbrojnú licenciu.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Dátum registrácie: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Arminius, fajn, že reaguješ. Ale reaguješ na čosi iné, nie na môj a Asterixov príspevok. Ak si to prečítaš pozornejšie, tak uvidíš, že my -aj keď sme v tomto vlákne mierne OT- píšeme čosi o posudzovaní žiadateľov (ktoré zákon zveruje do rúk policajtom) a nie celkom jasných kritériách, ktoré by mali byť zakotvené zrejme v nejakom internom predpise, ktorým sa policajti oháňajú. No a my nevieme, čo je to za predpis. A keď sa spýtaš ich, tiež ťa neodkážu na nejakú konkrétnu normu, ktorú si môžeš nájsť rovnako ľahko ako Zákon č. 190/2003 Zb. z. alebo Vyhlášku MV SR č. 555/2003. Chápeš ma, o čom teraz točím?
:wink:
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa arminius »

nie celkom jasných kritériách, ktoré by mali byť zakotvené zrejme v nejakom internom predpise, ktorým sa policajti oháňajú. No a my nevieme, čo je to za predpis. A keď sa spýtaš ich, tiež ťa neodkážu na nejakú konkrétnu normu,
No dobre , teraz trochu odbočím , ale je to v podstate to isté . :!:

Čo všetko ešte čaká vodičov od jesene :?:

A nielen to, policajti vám budú môct’ zadržat’ vodičský preukaz aj v
prípade , ak nezaplatíte pokutu na mieste.
Aj nad’alej bude platiť , že výšku pokuty bude na ceste určovat’ policajt.

Čiže podľa toho je tiež na polišovi , akú pokutu vyfasuješ . Môžeš odísť aj s napomenutím / toto som ešte v mojom okolí nezažil / , alebo fasneš nejakú tú pokutičku :!: Podľa akého predpisu dá pokutu a akú ? Veď on ju udelil , či 500 .- alebo 2000.- to je fuk .
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Dátum registrácie: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Arminius, dobrá paralela.
:wink:
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

arminius napísal: ...
Čiže podľa toho je tiež na polišovi , akú pokutu vyfasuješ . Môžeš odísť aj s napomenutím / toto som ešte v mojom okolí nezažil / , alebo fasneš nejakú tú pokutičku :!: Podľa akého predpisu dá pokutu a akú ? Veď on ju udelil , či 500 .- alebo 2000.- to je fuk .
Ja som veru zažil... predbiehanie cez plnú čiaru Avie, ktorej z výfuku šiel mrak jak Rumburak, na prázdnej ceste, nič v protismere, iba zrazu... policajt o cca 300m ďalej - stopol vodiča (kolegu, ja som sedel na sedadle spolujazdca) - a spýtal sa: "Pán vodič, viete, čoho ste sa dopustili?" Na odpoveď zašomranú do brady "Noooóó - asi viem..." zduplikoval: "Tak viete? Lebo ak mi to poviete, nič sa vám nestane!"
A kolega zahlásil: "No - predbiehal som cez plnú - ale aj Vy by ste to spravili v tom smrade z tej Avie!" - a policajt konštatoval - "Správne, to bol priestupok, pre tentokrát Vás pustím - ale dávajte si pozor - pokračujte!"

Pre mňa to v tom okamihu bol PÁN POLICAJT!!!
momentalne anonymny
častý prispievateľ
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 18 years 11 months

Príspevok od používateľa momentalne anonymny »

v zákone je slovo môže. bodka
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"