Ako prežiť

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Ja som: Tak ako spominal Panzer a ostatni, je len tazko odhadnut aku formu najblizsi SHTF bude mat, moze to byt lokalneho aj globalneho charakteru, zober si napr. len par scenarov (z velkeho mnozstva moznych):

1. Pandemia, pri ktorej by bola vysoka nakazlivost a zaroven vysoka umrtnost (ci uz prirodzenou mutaciou alebo cielenou - je spusta krajin a skupin ktore pracuju na biozbraniach) - kedysi sa dali mesta aspon ako tak fyzicky odizolovat, cestovanie trvalo dni ci tyzdne (a vacsina chorych cestovanie neprezila), atd. V modernej dobe mozes obletiet svet za den ci dva, v lietadle staci jeden chory clovek aby nainfikoval cez 80% cestujucich, vysledny efekt by zavisel od viacerych faktorov, ale v tom horsom pripade mozes mat povedzme 90% umrtnost a sekundarnu umrtnost (sposobenu nasledkami toho ze prestane fungovat priemysel, infrastruktura, zdravotnictvo, policia, atd.) povedzme z tych zvysnych 10% napr. dalsich 6% (cize prezije cca kazdy 25ty clovek) a uroven zivota a spolocnost sa rapidne zmeni minimalne v tzv. 'civilizovanom svete'.

2. Ekonomicka kriza - Euro zona ma svoje silne ale aj slabe stranky, povedzme ze tzv. 'najslabsie' EU ekonomie - PIGS - Portugalsko, Italy (niekde sa uvadza PIIGS ktore zahrna aj Irsko), Grecko, a Spanielsko polozia EURo (ci uz pokracovanim sucasnej 'pyramidovej hry' vo vytvarani statnych dlhov, alebo mierou nezamestnanosti ktore prekroci unosne hranice systemu, alebo odchodom Nemecka z EURo zony, alebo ... alebo ...). USA je fyzicky jedna krajina/jeden stat, a dokaze si USD ako tak ukocirovat, ale v EU to zdaleka nie je tak jednoduche, Europska centralna banka a medzinarodny menovy fond sice dokazu vela, ale nie su vsemocne a nedokazu zazraky. Taketo nieco bude mat opat velmi silny lokalny/europsky efekt, a zaroven znacny globalny efekt.

3. Vybuch sopky - (Yellowstone a pod. v style Krakatoa, Tambora, Toba, Chichon, Kilauea, ...) Poslednych 43 rokov sa vulkanicka a seizmicka aktivita kazdym rokom zvysuje, a vybuch sopky (ci uz niekde v Pacific Rim alebo kdekolvek inde) s efektom do stratosfery by znacne ovplyvnilo pocasie a globalnu klimu - od mozneho poskodenia ozonovej vrstvy az po znacne zonove ochladenie a oteplenie (oboje s katastrofickymi nasledkami). A uz len obycajna La Palma na kanarskych by vedela europe narobit znacne problemy, a aj ked povedzme priame efekty ako tsunami, hurikany a pod. sa nas priamo nedotykaju, tie vedlajsie (nedostatok zakladnych potravin, pitnej vody, suvisiace problemy, atd.) uz ano.

4. Vojensky konflikt. Maly konflikt medzi dvoma EU statmi by sa v ramci EU struktur ci NATO vyriesil docela rychlo, ale uz dnes je na svete vela statov ktore maju jadrove zbrane (vratane nestabilnych rezimov ako napr. severna korea, iran, syria, india, pakistan, cina, atd.), a kolko jadrovych hlavic sa 'stratilo' v Ukrajine (z tych cca 5,000 co tam mali rusi) a kam sa podeli nevie nikto. A napr. uz aj maly jadrovy konflikt medzi Indiou a Pakistanom (ku ktoremu nebolo daleko uz v 2002om), by znicil znacnu cast ozonovej vrstvy, co by malo za nasledok globalnu katastrofu - od priamych ucinkov ultrafialoveho ziarenia na ludi az po polnohospodarstvo a vedlajsie ucinky.

5. Teroristicky utok - po 9/11 a pri sucasnych bezpecnostnych opatreniach by bol v statoch dost tazko zopakovatelny, napriek tomu ze 'utok' civilnymi Boeingami sa ukazal ako vcelku efektivny. Kedze ale europa je uz povazovana za rovnakych infidelov ako amici, navyse im pomaha vo 'vojne proti teroru', a problemy v europe by sposobili problemy za morom, je europa rovnako dobrym tercom pre roznych extremistov ako usa, s 'vyhodou' ze sme daleko blizsie, bezpecnost je na daleko nizsej urovni, atd. Cize ak by hladali terc utoku, da sa cakat ze by si vybrali krajinu z ktorej by hrozila minimalna retaliacia (cize nie nemecko alebo francuzsko), ale idealne nejaku malicku relativne 'bezvyznamnu' krajinu, idealne niekde v strede Europy (a Slovensko ma kontingent svojich vojakov na blizkom vychode cize teroristicky utok mozu lahko odovodnit). A ked sa vzijes do ich myslenia a chces v srdci europy narobit co najvacsiu paseku, aky terc si vyberies ? Uniest nejake chartrove lietadlo s vyletnikmi pre nich nebude velky problem, ale preniest na palubu atomovku alebo 'dirty bomb' nie je take lahke (ak by vobec malicka skupinka extremistov nejaku zohnala alebo dala dohromady), lenze naco - ked priamo v 'srdci europy' najdes hned dve atomove elektrarne ktore nemaju zelezobetonovy containment ? (este aj ten zatracovany Temelin ho ma, to len my sme 'setrili' na vlastnej bezpecnosti). Len pre ilustraciu, radioaktivny spad Cernobylu bol cez 2,000km, vdaka pocasiu a obrovskemu stastiu sa najvacsie nasledky ale sustredili len na relativne malu oblast - cca 150km zonu. Ale napr. uz len v 150km zone okolo Bohunic mas Bratislavu, Nitru, Trnavu, Brno, Budapest, Vieden (cez 10 milionov ludi), plus sekundarne ucinky by ovplyvnili nasobne viac obyvatelstva. A ano, da sa cakat ze by prisla humanitarna pomoc, atd. ale ta by vacsine slovakov bola platna asi 'ako mrtvemu zimnik'...

6. Extremny pripad - HEMP - aj nejaka mala extremisticka skupina ju moze vypustit aj z dvora tej chatrce alebo jaskyne kde sa zrovna schovava, a pri odpaleni dostatocne silnej hlavice nad balkanom by mohol byt priamy ucinok na cca 60-80% uzemia EU (zo sekundy na sekundu by prestalo fungovat vsetko - od vacsiny aut vyrobenych po 1980 ktore by prestali fungovat alebo sa vyburali tam kde by zrovna boli, az po vsetky energenticke siete, komunikaciu, atd.). Uz len oprava europskych elektrickych rozvodnych sieti a elektrarni by trvala dlhe roky alebo desatrocia, a co by sa udialo medzitym... mno, o tom sa daju viest spekulacie a hypotezy (ak to niekoho zaujima je o tom viacero dobrych knih), ale kedze by samozrejme boli znefunkcnene aj pristavy a letiska tak nejaka 'humanitarna pomoc' by bola skor v teoretickej rovine. USA by sa padom europy tak ci tak dostalo do vlastnej krizy (a OSN by akurat tak mozno vydalo nejaku rezoluciu a poslalo europe sustrastny list... postovym holubom :lol: Totalne zdecimovana europska populacia vychovana sucasnym systemom by mala problem sa dostat uz len do stavu prvotnopospolnej spolocnosti. A cakat ze z Ruska, Indie, Ciny, alebo blizkeho vychodu sa zacnu valit kamiony s humanitarnou pomocou... tak na toto by som sa moc nespoliehal... :roll: :lol:


Tych variant a moznosti je spusta (a napr. statisticka pravdepodobnost ze nas v marci 2014 zasiahne ten asteroid je sice minimalna, ale stale desatkrat vacsia nez ze clovek zahynie pri leteckom nestasti... :shock: :lol:, plus da sa cakat ze jeden SHTF spusti dalsie (nefunkcne zdravotnictvo by viedlo k rozsireniu chorob a epidemii, nedostatok potravin a pitnej vody by viedol k vojenskym konfliktom, atd.), kazdopadne ktory SHTF pride ako prvy a kedy je velmi otazne.


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Cobra, s tým vínom ako adekvátnou náhradou pitnej vody to bol žart.
:roll:

Ad bunkre: zopár ich poznám v blízkom okolí. Za istých okolností sa bunker zdá byť vhodným útočiskom, lenže má to pár zásadných nedostatkov.

a) Nie som sám, kto vie o bunkroch. Útočisko by tam hľadali ďalší a ďalší. V prípade epidémie, či hladomoru obrovský problém.
b) Bunkre sa nachádzajú uprostred mesta (mimo zástavby viem len o dvoch), v prípade pandémie neprekonateľný problém. V prípade rabovania a pouličných bojov takisto.
c) Bunkre nie sú dostatočne vybavené na prežitie niekoľkých dní, nieto týždňov.
d) Nemáš šancu udržiavať perimeter a nedovoliť zlým chlapcom, aby sa priblížili. Ak ti zaklopú na dvere, máš neprekonateľný problém a môžeš sa len modliť, aby nemali dostatok odhodlania a výbušním.

Naproti tomu chata:
a) V okolitých horách ich je dostatok, v prípade WTSHTF by ich mnoho určite zostalo neobsadených.
b) Sú v lese, niekoľko kilometrov od sídiel, ktoré by predstavovali epicentrá nepokojov a násilností, či ohniská chorôb.
c) S malým množstvom ľudí sa dá solídna murovaná chata držať ako malá pevnosť. Dokážeš si ustrážiť perimeter. Proti skupinkám útočníkov s bežnými ručnými zbraňami si v bezpečí.
d) Cudzie, nakazené, či podozrivé individuá zľahka udržíš na dištanc.
e) Chaty majú vlastné studne, vlastné generátory, zväčša (aj) piecky na tuhé palivo, alebo variče na plynové bomby.
f) V prípade, že treba vyjsť von zháňať potravu, les ti ponúka nepreberne väčšie možnosti ako (už vyrabované) mesto a zároveň riziko stretu s inou skupinou alebo jednotlivcom je nižšie.
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

Gunslinger: paradne si to rozpisal. Ja este len doplnim bod: kolaps ropneho priemyslu.

Celkom dobru knihu som cital uz davnejsie: http://www.martinus.sk/?uItem=46790 ako pozeram, teraz je tam super cena.


tiez som dostal tip na toto: http://www.amazon.com/Patriots-Novel-Su ... 343&sr=1-1 viete to niekto v pdf?
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

COBRA: Suhlas. Tie na vychod ma ale az tak neznepokojuju (nemam ich 'za humnom'), navyse na tie islamski extremisti nemaju mat preco zalusk (jedine ak by to vedeli naraficit tak aby to vyvolalo rusky 'protiutok' smerom na zapad, o com dost pochybujem). Zato tie nase mame hned pod nosom a sme pekne v strede europy (cize nech uz to vetrik rozveje ktorymkolvek smerom, efekt bude dostatocny :evil:

Ohladne ukrajiny - ta tusim len za Kucmu ilegalne rozpredala a vyviezla vyzbroj za cca 30 miliard dolarov, a co sa tyka jadrovych zbrani (od hlavic az po tych cca 100 kusov 'stratenych' KGBckovskych prenosnych/kufrikovych atomoviek o ktorych rozpraval Lebed pred americkym kongresom), co/kolko je na tom pravdy je otazne (o tom nech sa dohaduju vojenske generality a politici v pingpongu medzi Kyjevom a Moskvou - ako napr. tu: http://www.wmdinsights.com/I5/R4_RussiaAndUkranian.htm), koniec koncov je jedno ci sa ich stratilo 100, 150, 200, alebo 250, bez vetra sa ani listok na strome nepohne a uz to ze na tie Lebedove a dalsie vyhlasenia reagovali tak ako reagovali hovori same za seba (inak, general Alexander Lebed ako sekretar bezpecnostnej rady ruskej federacie a oficialny bezpecnostny poradca ruskeho prezidenta by o tom mohol cosi vediet... teda vedel, kym sa v tom vojenskom vrtulniku 'zahadne' nezrutil... :shock: :wink:

A mhm, Shahaby 3ky nemaju az taky velky dolet (shahab 4ky a 5ky uz su na tom 'lepsie'), ale ak by si aj 3ku odpalil z tureckych hranic tak nad balkan by sa dostala (a to by stacilo, nemusia ich odpalit az nad stredom europy), pricom Taepodongy a x dalsich medzikontinentalnych striel na ktorych vyvoji sa pracuje zvysuju globalne riziko SHTF nasobne.

Amici uz ale odstupuju od toho planu protiraketoveho a radaroveho systemu pre Europu (ciastocne 'vdaka' krize a ciastocne je z toho citit 'blizsia kosela nez kabat', a 'nepomozete vy nam, nepomozeme my vam...'). Ten protiraketovy a radarovy system bol samozrejme sebecky-orientovany/chranil predovsetkym americke zaujmy, ale jeho vedlajsi bezpecnostny efekt pre Europu by bol znacny. Ale vysvetli toto zaslepenym aktivistom ktori nevidia sirsie suvislosti (ci uz niektori boli financovani ruskou tajnou sluzbou alebo nie je jedno), navyse ti hrozby z blizkeho vychodu nevnimaju vobec... Izreal by mozno start rakety v ich blizkosti zdetekoval, ale ich protiraketovy system by sa nezapojil pokial by to neletelo na nich. A iranske testy uz starych Shahabov koncom 90tych rokov (ktore 'zapadniari' najskor povazovali za neuspesne kedze explodovali vo vyske...) ukazali ze blizky vychod na tuto alternativu mysli dost intenzivne...


Jack: Mhm, chaty a odlahle usadlosti maju svoje vyhody aj nevyhody, skusim to najblizsie rozobrat hlbsie, ale dva aspekty ktore treba tiez zvazit je: 1. slovensko je velmi mala krajina, a naozaj 'odlahla usadlost' tu vicemene neexistuje = tych stretov by bolo ozaj dost, a stacilo by obycajne BVPcko, ulozenka pancierovka, minomet, alebo aj len par primitivnych zapalenych flias (molotov koktejlov a pod.) aby taku usadlost 'dobyli'. 2. Psychologicky aspekt - da sa predpokladat ze by sa nebojovalo proti 'zombikom', je mozne ze by ti na branu buchali aj susedia, kamarati, blizsia ci vzdialenejsia rodina, atd. co spravis potom ? Ano, idealna velkost jednej 'bunky' je cca 8-12 ludi, ale bol by problem ju taku udrzat. Rovnako by bol problem utajenia - hukot generatoru pocujes nadaleko, rovnako vidiet dym ci svetlo, navyse ak je to chata/bunker v lese, priblizujucich sa 'bad-guys' by si moc nevidel (pokial by si okolie nasiroko nadaleko nevyrubal, a neobohnal ostnatymi drotmi/plotmi a minovymi poliami, lenze na to potrebujes viac ludi a dost to bije do oci).

Pohlad na tuto tematiku (opevnena a oplotena mala chatova usadlost, vs. vacsia usadlost pre pripad SHTF) najdes napr. v Lights Out (autor Halffast, cca 611 stran, velmi dobre citanie pre zakladnu pripravu, PDFko malo nazov LightsOut-Current.pdf ale kedze vychadza knizne narychlo som ho nasiel len v EPub verzii: http://www.megaupload.com/?d=539XOXPC

Dobre citanie na tuto temu su ale napr. aj knihy od James Wesley Rawlesa, jeho kniha How to Survive the End of the World as We Know It: Tactics, Techniques, and Technologies for Uncertain Times je takym zakladnym 'user manualom', zaujimavejsia je Patriots, ktora je pisana napoly ako roman a napoly ako navod - pripravy ako napr. preco odkladat stare telefonne zoznamy (az dojde toaletak su prijemnejsie nez lopuchy... :-), cez riesenia bolesti zubov, taktickej pripravy, opevnenia a hliadkovania, domacej vyroby termitu, az po kompatibilitu krvnych skupin a robenie transfuzii...

A kto by sa chcel pripravit aj na zombikov, zaujimava je World War Z od Maxa Brooksa :twisted:


Gunslinger

edit: Aris :-) pridal si pripevok par sekund predo mnou, mhm, tych Patriots mozem len odporucit, v pdfku som ich ale nenasiel preto som si kupil knihu (ale mozno sa niekde v torrentoch alebo na rapidshare najdu), kazdopadne taketo veci sa zide si zohnat aj v tlacenej forme alebo vytlacit na tlaciarni - ak by ich clovek raz potreboval, v pripade SHTF je papierova forma trvacnejsia a lahsie 'citatelna' :wink:
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Gunslinger: Suhlas, chata ma svoje + ale aj -, podla mna je pomerne lahko dobitelna aj bez BVPcka ci minometu, podvesneho granatometu, RPG Nh75, Javelinu a cojaviem este coho :D. Ak by odhodlany, dobre organizovany ozbrojeny nepriatel vetril, ze sa vnutri moze ukryvat nieco hodnotne, pocas totalnej WTSHTF situacie to moze byt hlavne pitna voda, potrava, alkohol, cennosti, zbrane, palivo ale aj zeny :) velka sanca by nebola a to hlavne v noci, tazko by ste si udrzali perimeter (Night, thermal visions som vylucil z dovodu WTSHTF situacie) hoc aj keby ste mali na streche, ci v okne a na tripode rozlozeny UG vz.59 Rachot, utocnu pusku ci semiauto snajperku, staci zopar (Desiatok) dymovnic , slzotvornych granatov, zasahovych rozbusiek, zapalnych flias, alebo casovanych bômb (Co sa da vsetko pomerne lahko zohnat/ improvizovane urobit) a ste v riti :lol:. A u nas niesu take uplne odlahle oblasti, ako v USA, ci Rusku dobre hovoris, ku kontaktu by skor ci neskor prislo a potom by ste mohli celit x-nasobnej pocetnej prevahe, co by sa v chate udrzat nedalo aj vzhladom na obmedzeny pocet streliva, ktore vam musi nejaku dobu vydrzat. Ja osobne som za tie bunkre(najlepsie aj so strielnami, aLebo opustene jakyne,štôlne, ktore by sa pocas pobytu neustale zväcsovali) v lesoch, kde by sa dal vchod rychlo zasipat a zamaskovat (A pripadne skovat tam ludi, cennosti a zaroven by nebol absolutne viditelny z vonka a tepelne zachytitelny), dalej by bolo treba rozlozit v okoli dobre maskovane predsunute (Ozbrojene) hliadky (Ci uz v korunach stromov kam sa ludia zvycajne v lese nezvyknu divat, alebo take male dobre umiestnene zakopy zakryte zviazanymi haluzami a listim), ktore by sa v urcitych casovych intervaloch neustale striedali a mali by nacviceny varovny signal, alebo system. Treba mat aj zabezpecenu nejaku unikovu cestu a krytie v pripade potreby. V tomto systeme by som ja videl urcitu sancu na prezitie nejaku tu dobu do deeskalacie WTSHTF, napätia ci konfliktu a plne si uvedomujem, ze luxus by to so sebou neprinasalo ako v chate :). Inak v lesoch sa da zabezpecit naozaj skoro vsetko.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

COBR4 napísal:"bunkre v lesoch najlepšie so strielňami"
"dobre maskované predsunuté ozbrojené hliadky"
"vchod, ktorý sa dá rýchlo zasypať"
Pán je zrejme fanúšik "ľahkých" žánrov. Bez urážky, ale aj ja verím, že Cobra bude prvý, kto sformuje ozbrojenú a disciplinovanú tlupu a obsadí ňou vhodný úkryt. No... ďalej radšej no comment. Len detail, že práve v tom je to zábavné, že je dosť možné, že človek - hocijako dobre to môže mať vopred premyslené - bude rád, ak v tom lese nájde nejakú blbú zemľanku, o ktorú nebude musieť s nikým bojovať a kde bude mať relatívny pokoj.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Niesom nejaky fanusik lahkych zanrov :D. Ano, mozno to znelo zabavne a az priliz scifi, ale vzdy to tuna tak bude zniet, pretoze 99,9% foristov este taku totalne WTSHTF situaciu nezazilo a ani si to nevie predstavit a to vratane OZ a bavime sa vo fiktivnych rovinach co by bolo keby. Dam priklad WTSHTF: Bol si uz niekedy po tej vojne v Bosne? Ja ano a mam odtial cast pribuznych. Ak by si tam niekedy bol, noze sa ich skus spytat ci si uzivali pohodlie chatky s elektrocentralou, no ano zili v zemlankach, alebo pivniciach, lebo ine tam uz nezostalo. Totizto hned prva grupa ci uz cetnikov, alebo mudzahidov co sa tade prehnala, chatu/dom vyrabovala, pripadne zeny znasilnila, nasledne ludi, ktorych chytili povypichovali im oci(Ked mali to "stastie" odvliekli do koncentraku, alebo vyhnali), nahnali dovnutra, zastrelili, nakoniec chatu podpalili, alebo ich zakopali v lese. A to nehovorim este o sniperoch, ktori cihali takmer vsade, tak ze sa ludia bali aj vyliezt. Tie hroby su tam vsade naokolo a ani sami nevedia kolko ich este je. Niektori ludia v pripade absencie systemu sa spravaju doslova ako sialena zver. A tomu by som sa snazil predchadzat a vyhnut a chranit rodinu ako sa da aj v tych zemlankach ak bude treba.

Surival ma vzdy fascinoval, precital som uz zopar kniziek (Od Kubanskych partizanov, az po specnaz, mozem pozicat kto by mal zaujem), nieco vyskusal a pocuval aj ludi ktori zazili zaskodnicku vojnu a teda aj prezitie v drsnych podmienkach, ci uz to bolo u nas pocas povstania, alebo v tej vojne v Juhoslavií, ci inde.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Mhm, SRBSKO/BH/CERNA GORA je poucnym prikladom SHTF situacie, tiez tam chodievam a poznam ludi co bojovali (z oboch stran, aj ked tych stran tam vlastne bolo viacero), a povacsinou to skoncilo tragediami u kazdej z nich. A to este velka cast obyvatelstva mala aku taku moznost utiect (i ked len malo ludi ju vyuzilo, lebo malokto veril ze by to mohlo dojst az tak daleko), ale v pripade SHTF celoeuropskeho razenia by utiect moc nebolo kam.

Ja som: K tomu uteku von ('pasivnemu' survivalizmu ako si ho nazval), opat to ma vyhody aj nevyhody (ako vsetko), ak sa jedna o europsky/svetovy SHTF, tak utiect len velmi tazko (jedine v predstihu a na nejaky opusteny ale zdrojovo bohaty ostrov, co ale nie je ani jednoduche ani lacne), utek do vedlajsej krajiny sa da len vo velmi specifickych a malych SHTF (navyse clovek tym pride o zazemie, musi komunikovat v cudzom jazyku a aj tak bude vnimany ako cudzinec/votrelec, atd. atd. atd.)


COBRA: Napad s tou chatou nebol moj :-) Kedysi som take nieco sice chvilu zvazoval, ale moja sucasna 'strategia' by bola trochu ina.

Zakladne dva problemy chat su tak ako sme obaja spominali - obrana a utajenie. A to ze vacsina chat ma k 'ohnovzdornosti' dost daleko je vazna slabina, z tych improvizovanych zbrani proti ktorym by clovek musel bojovat by boli zapalene flase medzi prvymi.

K jaskyniam/zemljankam a pod. - ich silou aj slabostou je ich ukrytie - kym o nich nikto nevie a nijak sa tam neprezradis (nebudes zapalovat ohen, varit, chodit von vykonavat potreby, zhanat zasoby, atd.) tak sa to kratkodobo pouzit da, ale akonahle by si niekto nieco vsimol, 'vykurit' odtial domacich by 'bad guys' nemali take tazke. Ono, na prvych par dni by ako ukryt posluzilo cokolvek tohto razenia, ale dlhodobo je daleko vacsia sanca prezitia v malom meste alebo niekde na dedine (ci uz z hladiska zdrojov alebo bezpecnosti).

Dalsia vec na zvazenie je rocne obdobie, vsetci ludia co travia vela casu vonku vedia ze je diametralny rozdiel medzi 'pobytom' v lese v teplych mesiacoch a v zime (ked je navyse v snehu viditelna vacsina stop, raz za cas sa potrebujes zohriat a vysusit veci, atd.).

No a samozrejme jedna vec je ked je clovek sam, alebo v partii s par ludmi podobneho razenia, a uplne nieco ineho je skryvat sa niekde (dohodobo ci kratkodobo) s rodinou, detmi, atd.


Gunslinger
kriznik
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa kriznik »

V ramci fungovania v nejakej forme postkolapsovej komunity, nebude dolezite ci je niekto ing. alebo nie. Dolezite budu schopnosti a znalosti realne potrebne na prezivanie. Podla toho treba smerovat aj vzdelanie potomstva, aby nestratili roky nepouzitelnymi zbytocnostami. Vidim to na lekara, zverolekara a polnohospodara, plus vsetci nejake bojove umenie a strelecky vycvik :wink:

Zlato bude mat vzdy hodnotu, asi nie v totalnej apokalypse, ale po konci papierovych penazi bude sluzit ako platidlo, napr 1/2oz za kravu...
Tak isto ako komodita moze sluzit x dalsich veci, ktorych dostupnost moze zo dna na den zmiznut. K tym 2 rukam a hlave urcite dobre padne vybavene zazemie, ktore vsak treba vediet pouzit a ubranit.

Mozno sa citizens v Jeffersone maju ozbrojit aj proti tym 63 prepustenym serifom, to uz je celkom slusny zaklad na rabovaciu tlupu :twisted:
Používateľov profilový obrázok
Venet
prispievateľ
Príspevky: 279
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa Venet »

A mozno ani nie..... Ak uz k takej situacii pride, je dobre mat aj aku taku zrucnost v manualnej praci. Clovek ktory cely zivot sedel za kompom a v obleku a honosil sa titulom ......(dopln sam)... manager, a nikdy nedrzal kladivo v ruke, bude nepouzitelny. Samozrejme je dost mozne ze sa to nauci postupom casu, ale nebude mat tu zrucnost v tom momente. Napriklad: ani by si neveril aky neskutocny relax je kosit s kosou. Alebo narubat drevo :D
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Registered for: 16 years 8 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Amici maju cele fora na tuto temu: http://www.whenshtf.com/index.php

Doporucujem pozriet film The Road :!:
inspiring_shockley

Príspevok od používateľa inspiring_shockley »

Asi treba oddelit od seba situacie o ktorych sa tu bavime, lebo "prezit" je velmi siroky pojem a nasledne to naraza aj na momenty nepochopenia a vzajomne zatial celkom vtipne utoky :)

I. Situacia ktoru treba "iba" prezit (akutna nasilna kratkodoba a pravdepodobne lokalna WTSHTF situacia).

II. Situacia / stav kde ide o dlhodobe prezitie za nepriaznivych podmienok a to:

a) totalny pruser TEOTWAWKI+ typu Cernobyl, Mt.St.Helen a pod. znemoznujuci biologicke fungovanie a znamenajuci rozklad spolocenstiev aj akekolvek "spolocenske" funkcie;

b) postkatastrofickych blizkych TEOTWAWKI ale prezitie umoznujucich, ktore znamenaju ze biologicky zivot je v pohode ale zrutili sa "len" ludske spolocenstva, staty, meny, socialne a silove zlozky a pod.

Kazda z tychto situacii kladie na cloveka uplne ine poziadavky. Ludia zijuci na dedinach maju niekolkonasobne väcsiu sancu ako ludia z mesta, zial, koncentracii obyvatelov miest ma stale zvysujucu sa tendenciu a prezit ad I aj II chcu rovnako. Dlhodobo maju sancu na prezitie ad II ale ludia (dokonca si dovolim trvdit ze len) mimo miest.
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

tango, presne o to cervene mi ide. spoznat takych v mojom okoli.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

neviem sa ubranit pocitu, ze jednia dlhodobo udrzatelna moznost pre cloveka ktory nie je taky handyman ako guns zrejme (napr. ja) by bolo mat dostatocne velku komunitu okolo seba, ktora je schopna zakladanou delbou prace (polnohospodari, strazcovia, vladcovia) prezit a mozno sa vyvijat. kto videl napr. 2 serie reality show the colony, tak pochybujem, ze by sme mali tolko stastia, aby sme v skupine 12 ludi nasli automechanika, lekara, tesara, stavara, sialeneho profesora, ktory vedel vyrabat auta na solarny pohon a podobne.

zamyslal sa niekto nad tym, ze by sa v takejto nepredstavitelnej situacii stal tym "zlym" z filmov, ze by drancoval, lupil, vrazdil, bral do otroctva a predaval, to vsetko za ucelom puheho prezitia seba sameho a svojej komunity?
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

za seba mozem povedat, ze by som do takych veci nesiel
ziadne vrazdy, lupeze a pod.

kradeze? rabovanie? vziat si co mi nepatri z obchodu? potraviny a veci pre prezitie bez problemu.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"