Akú optiku na guľovnicu?

blissful_moore

Akú optiku na guľovnicu?

Príspevok od používateľa blissful_moore »

Mám guľovnicu 223 remington a chcem si zakúpiť optiku aké zväčšenie doporučujete 6x alebo stačí puškohľad s 4x zvačšením? Dakujem za radu.
eloquent_bardeen

Príspevok od používateľa eloquent_bardeen »

velmi jednoducha otazka, velmi zlozita odpoved. velkost zvacsenie o optike nehovori skoro nic. v zavislosti od kvality moze optika so 4nasobnym zvacsenim mat lepsie vykony ako optika s 6nasobnym zvacsenim. v zavislosti od velkosti objektivu a dalsich parametrov moze byt zorne pole optiky s vacsim zvacsenim rovnake alebo dokonca vacsie ako zorne pole optiky s mensim zvacsenim.

napriek tomu: ak budem predpokladat, ze zbran bude pouzivana na lov, tak to bude lov skodnej alebo srncej zvere. strielat tento druh zvere v behu nema velky zmysel, takze velke zorne pole tu nema vyznam. preto je vhodnejse volit vacsie zvacsenie a vyuzit tak presnost a plochu drahu naboja 223Rem.

osobne mam velmi dobre skusenosti s dalekohladom Meopta 7x50, ktory pri relativne nizkej cene dava velmi slusnu kvalitu - ma vynikajucu svetelnost, co strelec oceni hlavne za sera a ma dobre aj ostatne opticke vlastnosti.
inspiring_joliot

Príspevok od používateľa inspiring_joliot »

Nechcem byť drzý ale 7x50 je na 223 úplne zbytočný!
eloquent_bardeen

Príspevok od používateľa eloquent_bardeen »

tento vyrok nie je mozne povazovat za drzost, skor za prejav dnes uz neopodstatneho konzervativizmu prezivajucom medzi nasimi polovnikmi, ktoreho povod je nutne hladat hlboko v socializme.

v minulosti bol obmedzeny sortiment tak zbrani, ako aj nabojov a puskuhladov. vysledkom bolo, ze sa z nudze zacala robit cnost. vacsina dnesnych polovnikov bola vychovana prave v tychto casoch ludoveho polovnictva. tito ludia do dnesneho dna poluju s tym, co si kupili pred 20-30 rokmi, lebo dnes nemaju na nove.

pretoze je ich vacsina, vnima sa ich nazor ako najspravnejsi. a iste ludske vlastnosti tuto vacsinu vedu k tomu, aby k comukolvek lepsiemu ako maju oni sa vyjadrovali ako k zbytocnemu.

takze to uzavriem nasledovne kto povie, ze puskohlad 7x50 je na pre gulovnicu 223Rem je uplne zbytocny, najskor nie je na tom socialne tak dobre, aby si ho mohol kupit. a okrem toho zjavne nevie, o com hovori.

ja som svoje argumenty pre vyber vykonnejsieho puskohladu uz uviedol. pre co je vsak uplne zbytocny, som tu nikde nevidel odovodnene.
magical_heisenberg

Príspevok od používateľa magical_heisenberg »

Zdravim...zaujímavá diskusia.
podľa mna by na 223 rem. stačil úpne 4x32 napr. meopta 2000 lacné optiky sa neoplatí kupovať... iba tak na 22l.r.
záleží čo bude cieľ . Či sa jedná o poľovníka alebo šport. strelca....sice s 223rem. dosť málo pravdepodobné.
eloquent_bardeen

Príspevok od používateľa eloquent_bardeen »

1. ak na 223Rem staci 4x32, na aky iny kaliber takato optika nestaci?
2. preco prave 4x32 staci? nie nahodou preto, ze na to staci penazenka polovnika, ktory je socialny pripad a nic lepsie si nevie dovolit?

Kazdy polovnik sa ohana etikou, ale iba v pripadoch, kedy mu to vyhovuje. 'Zvery treba dat sancu' - a nie je to to tak, ze penazenkam autorov takychto vyrokov treba dat sancu? Pretoze obvykle maju polovnicke socialne pripady vyhrady len voci tomu, co si nemozu sami dovolit.

Hovori sa o ucte k zvery, ale aka je to ucta, ked polovnik poluje s 30rocnou puskou s vypadanym vyvrtom, puskohladom ktory nedrzi nastrel a nabojmi, ktore uz treti rok nosi vo vrecku. Co asi moze s takouto kombinaciou spolahlivo trafit, navyse ak zbran je nastrelena nanajvys raz za rok a to este niekym inym. Ano, v takomto pripade bohate staci 4x32, dokonca moze strielat aj na otvorene mieridla.

Lenze casy ludoveho polovnictva uz pomaly ale iste koncia. Navyse ak mam skutocne mat uctu k zvery a sucasne si byt ist nielen vystrelom ale aj tym, na co strielam, musi mat k tomu adekvatnu zbran, puskohlad a naboje. A ked na to nemam, tak nemam co v hore hladat.
vigorous_ishizaka

Príspevok od používateľa vigorous_ishizaka »

Ono nezáleží ani tak na zvětšení jako spíše na světelnosti , přesnosti seřízení a na zbrani. Nedávno jsem v odborném tisku četl o závodech kulovnic na dlouhých tratích v USA .Tam jeden závodník měl poškozený zaměřovač tak z auta vyndal rezervní 4x40 značku nevim ale po nastřelení zasahoval střed terče na vzálenost cca 1100metů (zbraň měla ráži 50 BMG energie cca12500 J)
magical_carson

Príspevok od používateľa magical_carson »

Ja osobne by som odporucil Tasco 3-12x50. Je to skvely puskohlad aj na 223. Odporucil by som ho na vsetky u nas bezne kalibre. Pri zvecseni 3x mozete pekne zamierit zver v behu a na posed na vacsie vzdialenosti je 10x ako stvorene...
vigorous_ishizaka

Príspevok od používateľa vigorous_ishizaka »

Ten jsem nedávno vyděl a nevypadal vůbec špatně.Zdravim. 8)
magical_gates

Príspevok od používateľa magical_gates »

Meopta ARTEMIS 4x32 na 223 fakt úplne stačí.Pomer ceny a kvality je super a k tomu min.10r.záruka.
infallible_yalow

Príspevok od používateľa infallible_yalow »

Na své kulovnici (7*64)mám Meoptu 7*50 a jsem s ní velice spokojen, ale na 223 Remington bych volil 6*42, je naprosto dostačující. Variabel je na tuto zbraň naprosto zbytečný.
infallible_gould

Príspevok od používateľa infallible_gould »

:lol: na zbran, ktora je balisticki velmi dobra patri optika, s co najvecsim zvecsenim aspon 8x5O -8x56. Optika 4x32 je dobra na den a do neprehladnych terenov.Vlastnim ZEISS 3_12x56 a teda viem o com hovorim. Zacinal som tiez 4x40 ale to nebolo to prave. Argument ze v stvorke sa netrasu ruki je hlupost , trasu sa len to nie je vidiet. Zamierenie na lisku, ktora je vzdialena viac ako 150m je stvorkou tazke , ale na osmicke to nie je problem. Ak bude 223 Rem povoleny len na skodnu a srncie ocenis vykon takejto optiki. 223Rem je priam predurceny na velke vzdialenosti.
Kall
prispievateľ
Príspevky: 308
Dátum registrácie: 20 years 3 months

Príspevok od používateľa Kall »

Moje doporučení optiky je 4x32 Meopta, bohatě stačí. Je vhodná na střelbu do 300 m, myslím že by to mělo celkem stačit.Výkon této optiky je často větší než výkon střelců.
infallible_tesla

Príspevok od používateľa infallible_tesla »

Tieto puskohlady by som velmi nedoporucoval. Dostat ich kupit uz aj v bazari, znacka je teda uz volne siritelna. BUSHNELL je urcite velmi velky ausus. Ak niekomu drzi na razi vyssej ako .22 tak je to urcite iba výnimka potvrdzujúca pravidlo. Odporucujem tiez 4x32 MEOPTA pre ludi so slabsim prijmom´, resp.ochotou investovat, no ak by som mal dost financii urcite si kupim ZEISS variabil. Ten na cene tak skoro nestrati a kvalitou je to svetova jednicka. Vcera sa mi dostal do ruk puskohlad RUDIGER 4*81 (81 nie je urcite priemer vystupnej pupily, je to pravdeppodone nieco ako 4x32) viac ako 70.rocmy, no vsetka cest nemeckej kvalite. TAKZE AK PUSKOHLAD tak jedine MEOPTA, alebo ZEISS. Inac su to zbytocne vyhodene peniaze (mimo LAUPOL a Svarowski no ta cena!?)
blissful_boyd

Príspevok od používateľa blissful_boyd »

Uplne súhlasím s Igorom.Na zbraň s takou balistikou ako 223 Rem. treba aj optiku s väčším zväčšením,objektívom -svetelným rozlíšením-aby sa dalo strieľať aj na menšie ciele z väčšej vzialenosti.Samozrejme to chce skúsenejšieho strelca.Co sa týka mechaniky tá nemusí byť taká špičková ako pri silných kalibroch(300 WM,338 LAP.M atd.)Ak si menej solventný stačí ti aj to "nepodarené" TASCO 4-12*50,ja ho mám na 7*64 strieľam RWS-TIG 11,5g a drží výborne.Veľmi dôležitá je aj zameriavacia osnova,je jasné,že takéto puškohľady musíš najprv odskúšať aj "nasucho" ja som ich vyskúšal štyri ažsom sa dopracoval k tomu čo mám.Ak nemáš rád variab.tak 7*50 ARTEMIS.
Napísať odpoveď

Návrat na "Puškohľady, ďalekohľady a kolimátory"