Kvapalná munícia - princíp činosti, balistika

- technické informácie...
friendly_hugle

Kvapalná munícia - princíp činosti, balistika

Príspevok od používateľa friendly_hugle »

Mohol by mi prosím niekto objasniť, aký je princíp činosti kvapalnej munície u krátkych palných zbraní a aké má táto munícia vlastnosti, akú má kvapalný projektil - lúč balistiku, samozrejme na použitelnú vzdialenosť.
Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

a mohol by si dat na take nieco link? ja osobne si neviem predstavit to kvapalne strelivo vystrelovane z palnej zbrane.
este tak u striekacej pistole alebo v paintbalovej zbrani, alebo mozno railgun?
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

BMA: jediné čo ma napadá je nejaký druhý projektilu kde je povedzme trocha zápalnej kvapalnej látky ale to na čo sa pýtaš ty tiež nepoznám.

Nespojil si si to nejako s pojmom hydrodynamický šok, že si si myslel, že na to treba kvapalný projektil?
friendly_hugle

Príspevok od používateľa friendly_hugle »

Najrozšírenejšia je táto technologia u vodných roztrelovačov používaných pyrotechnikmi. Buď vo forme brokových nábojnic plnených vodou, alebo kumulačky s vodnou náplňou, robí ich napr. LIBRA.
Pre príklad :
:arrow: http://www.pyra.eu/sk/specialna-pyrotec ... evoro.html
:arrow: http://www.pyra.eu/sk/specialna-pyrotec ... -voro.html

Mňa však zaujimalo, ako to u tých nabojov, zbraní funguje a ako je to s použitím u krátkych palných zbraní.
______________________
______________________

Zhliadol som video znázorňujúce použitie kvapalín u ruskej bezhlučnej munície, ale tam je to o niečom uplne inom, tam kvapalina slúži len ako piest pre vytlačenie projektilu a nie ako primárny projektil - lúč.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Ja som myslel, že hovoríš o kvapalných nábojoch pre normálne pištole a revolvery na ostrú muníciu, tak o tamtom neviem absolútne nič.
friendly_hugle

Príspevok od používateľa friendly_hugle »

Domnievam sa, že ide o princíp zúženia priemeru pomocou kuželového prechodu a tým ku nárastu rýchlosti vodného lúča, bližšia konštrukcia mi však nie je známa. Pracuje sa aj na konštrukciach pre krátke palné zbrane.
Údajne sa skúšala aj ortuť ( jediný kvapalný, avšak toxický kov - prvok ) to len pre zaujimavosť.
_____________________________
_____________________________

Na obrázku je nábojka do VORO 98
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Dátum registrácie: 16 years 8 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Tato municia bude pravdepodobne pracovat na podobnom principe ako pracuju stroje na rezanie vodnym lucom.
Vysokotlakové zariadenia s multiplikátorom sú v súčasnosti vyrábané pre tlaky až 620 MPa a ked dokazes vytvorit dostatocny tlak v nabojnici na to aby si nasledne vytlacit kvapalinu cez nejaku dizu, tak by to mohlo fungovat. Ak sa ti podari vystrelit čistý vodný lúč o priemere 0,1¸0,45 mm, abrazívny vodný lúč 0,8¸2 mm na ciel, tak by to narobilo skoro neviditelnu ale za to peknu paseku.

Presnost a ucinok na ciel by bol potom odvodeny od tlaku (kinetickej energie kvapaliny) a priemeru vystreleneho vodneho luca.
Ak by sa tam dodali nejake abraziva, tak by sa ucinot zvysila . Voda by bola nositeľom kinetickej energie napr. piesku a tym by sa zvysila celkova ucinnost.

Ako pisu na Pyre: JEVORO - 96 M/El AQUA
Je zariadenie určené na likvidáciu NVS vložených do menej odolných obalov (obálka, kartón, kufrík, drevená krabica, voľne uložený NVS ). Slúži k vystreleniu vodného lúča do NVS, čím dôjde k prerušeniu iniciačného reťazca alebo k mechanickému poškodeniu systému.

Vodny luc mozes pouzivat vo vybusnych zonach, kde by sa bezna municia nedala pouzit.
Problem bude urcite s dostrelom, s klesajucou presnostou a ucinnostou na väcsiu vzdialenost.
Napísať odpoveď

Návrat na "Balistika"